glassplinters en sociale begeleiding, voor sarts Dertig ontslagen bij HVO? SOCIËTEITEN AGENDA Presentatie plaatselijk jongerenwerk Dokter Tan heef t af wisselende i baan in dynamisch bedrijf pgdj- - 1 a Samen naar de kerk In en rond Proveniershuis: Aangereden bij oversteken SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 3 i i i t "T^ f «jrfcf&i v. >jö V i V:- 'V. Cs vvsrknsmsrs van Gusto worden ook tegen de griep ingeënt en indien noodzakelijk tegen tyfus en cholera. Het lijkt alsof dokter Tan al een serum aan het uitzoeken is. Schiedam Bedrijfsarts bij Gusto. Een afwisselende baan in een dynamisch be drijf zo zou de tekst van een advertentie kunnen lui- r den. In deze tekst schuilt wel een grote kern van waarheid. Op een werf wfc.Br steeds weer nieuwe diagen worden ontwikkeld en waar natuurlijk ook het nodige gevaar voor de werknemers is, gebeurt voor een bedrijfsarts iede re dag wat anders. Sedert vijf jaar is de heer H. L. Tan bedrijfsarts bij Gus to. Hoe hij bij Gusto 'te recht is gekomen?" Ik las een advertentie in een van de vakbladen. Ze hadden hier een bedrijfsarts nodig, want er was toen net die nieuwe wet, dat ieder be- drijf met meer dan 750 werknemers een bedrïjfs- arts moest hebben. Ik heb het geprobeerd en het luk te", vertelt dokter Tan heel simpel. Hij is 42 en komt oorspronkelijk uit Indonesië, Bandoeng. In 1960 kwam hij uit zijn geboor teland naar Nederland. „Het was voor mij een noodzaak om daar weg te gaan, er was geen werk voor mij. Dus toen ben ik hier heen gegaan". Tan's broers en zusters zijn trouwens ook allemaal in Ne derland, stuk voor stuk doen zij iets wat met medicijnen of chemie te maken heeft. De outillage van de medische dienst bij Gusto is zeer mo dem. Er zijn een grote ver- bandkamer, een onderzoekka- mer, de mogelijkheid om röntgenfoto's te maken en te i! ontwikkelen. Ook beschikt 1 men over een cardiogram-ap paraat en een zuurstoffles ora - kunstmatige ademhaling toe door Bernadette Elias te passen. Kortom alles wat men op het gebied van medi sche verzorging in een derge lijk bedrijf nodig heelt. De medische dienst van Gusto krijgt de meest uiteenlopende gevallen te behandelen. Van glassplinters, ijzersplinters, gekneusde voeten lasogen tot dodelijke ongevallen toe. PREVENTIE Bedrijfsarts Tan houdt zich voornamelijk bezig met de so ciale geneeskunde en met de preventie. Onder preventie verstaat Tan: ,,Je moetde wisselwerking tussen het werk eh de arbeider goed kun nen zien en de invloeden van het werk op de mens. Je moet de mogelijkheden die iemand heeft voor een bepaalde functie onderscheiden. Wordt er een man gezocht die bijvoorbeeld werk moet doen waar spier kracht voor nodig is, dan moet je daar echt wel een sterk iemand voor hebben. Ie mand die kleurenblind is, kan bijvoorbeeld nooit monteur ■worden, dan zou je de groot ste ongelukken krijgen". Toch Is de dokter niet degene waarop een sollicitatie „hangt". „Nee, 't is natuurlek niet zo dat Ik een veto heb. In samenwerking met de perso neelsafdeling bekijken we de sollicitatie rn kijken naar de medisch controle, naar de op leiding en de loonaspecten". Bij Gusto gebeuren, volgens de dokter, gelukkig maar weinig ernstige ongelukken. Over de veiligheid van de werknemers zegt hij: „Je bent er natuur lijk nooit helemaal tevreden mee. In iedere arbeid zit-een risico-factor. Je kunt de men sen wel helemaal bescher men, met kleren, brillen en een helm. maar dan kunnen ze soms ook niet meer wer ken. Daar moet je tenslotte ook naar kijken." SPECIALISATIE Bedrijfsarts is evenals verzeke ringsarts en kinderarts een specialisatie. Hij moet zich .duidelijk aanpassen. aan; het bedrijf. „Kijk ik moet voorna melijk werken met mensen tussen de vijftien en 65 jaar: Het zijn op werk gerichte groepen. En daar moet je re kening mee houden." Tan heeft na zijn gewone medi sche opleiding dan ook nog een speciale cursus in Leiden gevolgd voor bedrijfsarts. „Ik merkte toen Ik hier kwam, dat ik iwat miste. Toen ben ik nog eens een cursus gaan volgen." Waarom hij be drijfsarts is geworden? „Ik wilde eerst internist worden. Maar ik was al wat achter ge raakt, eerst door de oorlog en later toen ik naar Nederland kwam, moest Ik nog enkele vergelijkende examens afleg gen, Ik werd eigenlijk te oud, om nog weer verder te stude ren. 2e zeggen dan wel eens, je bent nooit te oud om fce le ren. Maar ik was 33 jaar toen ik klaar was en je moet toch ook eens voor je gezin gaan zorgep. En dc bedrijfsgenees kunde is een recente tak van de medicijnen." Tan is eigenlijk alleen maar 's morgens op de werf IHC Gusto, 's Middags is hij bij Smit Kinderdijk, een andere partner in de IHC. Tan woont precies in 't midden tussen Schiedam en Kinderdijk, na melijk in Krimpen a.d. IJssel. VERZUIM Het ziekteverzuim bij Gusto ligt gelijk met het landelijk ge middelde. Wel is het ook hier zo, dat het meeste verzuim op maandag voorkomt. Ook wan neer men de bedrijfsarts wil Bedrijfsarts bij Gusto, H. L. Tan: „Wat ze hier op de werf doen is interessant. 2e pionieren een beetje en er worden steeds nieuwe dingen ontwikkeld1". consulteren, gebeurt dit meestal op maandag. Echter ook vrijdag is een drukke dag voor de dokier. „Ja, ik denk dat dat iets psychologisch is. De mensen hebben dan net een weekeinde achter de rug of willen juist voor het week einde nog even naar de dokter als ze zich niet helemaal goed voelen." Over het wel of niet werkelijk ziek zijn, zegt Tan: „Het is bekend dat de invloed van geestelijke en sociale omstan digheden zich uit in ziektever zuim. Men krijgt bijvoorbeeld hoofdpijn, slapeloosheid en misselijkheid. Door gezamen lijk :overleg probeer ik dan een oplossing te vinden." Voor moeilijkheden in een ge zin is er bij Gusto een maat schappelijk werkster. „Wan neer ik denk dat iemand door huiselijke omstandigheden -of huisvestingsproblemen ziek is, dan schakel ik de maat schappelijk werkster in." Een van de andere aktivltciten van de bedrijfsarts is het aan. passen van een funktje aan een werknemer. Bijvoorbeeld bij het ouder worden of na een lange ziekte komt het niet zel den voor, dat iemand niet meer in een bepaalde funktle kan blijven of terugkomen. Tan moet dan samen met deze man en het bedrijf naar een aangepaste funktie zoe ken. VERHOUDING De verhouding van Tan met de werknemers is goed. Wel zegt hij: „Natuurlijk is er wel eens verschil van mening. Af en toe is de communicatie ook niet zo gemakkelijk, als je bij voorbeeld een Spanjaard hebt, die pas in Nederland is en nog niet zo goed Nederlands spreekt. Maar ja, de sociale wetgeving in Nedertand is zo ingewikkeld, dat zelfs een Ne derlander het nauwelijks be grijpt." Wat Tan nu eigenlijk van Ne derland vindt, na twaalf jaar in dit kikkerland te hebben gewoond? „Ja, wat zal je vin den, het is wel goed. In het begin was het moeilijk, je moet je aanpassen en inpas sen." Of hij wel weer terug wil naai Indonesië. „Ach voor een va kantie misschien, dat zou ik wel willen". 'Gaardingen Herstructurering bij Havenbedrijf Vlaar- l dingen-Oost NV heeft in de indirecte sector zestig func- ties overcompleet gemaakt. De veranderingen betreffen voornamelijk de afdelingen toezichthoudend fabriekska- der en sectoren van hulpdiensten aan de productïe-afde* lingen. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Wa* terweg-Noord was over de interne verschuivingen nog weinig bekend. Directeur ir. Van Nugteren liet weten 1 niet in details te kunnen treden. "Wij weten nog helemaal niet hoeveel en wat voor mensen er overtollig worden. Ook zijn er nog geen ontslagvergunnln- gen gevraagd. Het ia ons wel duidelijk dat HVO het Intern wil oplossen, maar dat men bang is de herstructurering niet zonder het afstoten van mensen af te ronden". Een en ander heeft niet tot ge volg dat bij het bedrijf alle zestig zullen worden ontsla gen. Financieel-economisch onder-directeur J. de Koning desgevraagd: „Van die zestig gaan er al vier af door pensio nering. Voorts zijn er een paar werknemers in een ziek teregeling opgenomen en in zeven gevallen zijn het men sen die op part-time basis werken. Van de werknemers, die dan overblijven hebben we voor achttien daarvan binnen het bedrijf vervangende en gelijkwaardige functies kun nen vinden". OVERLEG Blijft over dertig. Voor deze dertig man. voor wie men nog geen vervangende werkzaam heden kon bedenken, is druk overleg gaande. In de komen de weken zal bekeken worden of er wellicht bij bedrijven, dje tot dezelfde groep als Vlaardingen-Oost behoren (de gedachten gaan uit naar het Schlcdamse bedrijf Swart. toaw) vacatures bestaan. De mogelijkheden of andere be drijven personeel willen aan nemen worden ook bezien. Officieel heeft nog niemand ont slag gekregen, Onderdirec teur De Koning: ,,We moeten volgende week eerst met de vakorganisaties en de andere bedrijven overleggen wat de alternate ven zijn. Wanneer alles rond is hangt van het o ver iet' V.'p een zo Het is dig om ten dun Vlaarding* "even naar ocmijri. ■■■•«oei no- 'e la- -u-drijf beeft in to taal elfhonderd man in dienst. VRIJDAG 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot half een. Duktien, in centrum De Duk dalf, Rijnstraat 1, van half acht tot half elf. ZATERDAG: Green's Society, in gebouw Ti- voli, Nieuwe Haven 237, vanaf half acht, met medewerking van de t oep Cotton Gin, De Waag, Nleuwstraat 36, van acht uur tot half twaalf. De Ton, Lange Haven 121, van half acht tot een uur. Duck Half, in centrum De Duk dalf, Rijnstraat 1 van half acht tot twaalf uur. 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot half twee. 't Zoldertje, in centrum De Kreek, Lange Haven S2, vanaf acht uur. Koffiebar De Goede Haven, in de Magnalia Deïkerk, Albar- dastraal 67, vanaf acht uur, met medewerking van de groep Gospel Serenade. ZONDAG: t Honk, Hoogstraat 146, van half. negen tot twaalf uur. De Ton, Lange Haven 121 van half acht tot half een. Instuif Schiedam, in gebouw Ar cade, Lange Haven 71, vanaf acht uur, met medewerking van de dlsc-jockey Ruud H. Discosoos Groenoord-KAJA, in boerderij Landvreugd, Swee- linckstngel 1, van zeven tot half twaalf. Schiedam In het kader van de opening van het nieuwe kan toor van de Schledamse Raad voor Jeugd en Jongeren in het voorhuis van het Proveniershuis heeft morgen van elf tot vijt uur een presentatie van het jongerenwerk ïn Schiedam plaats. In kraampjes, die neergezet worden rond het Proveniershuls en op de parkeerplaats van de afdeling Bevolking van de ge meentesecretarie aan de Oversehiesestraat zullen verschillen de jeugdgroepen vertegenwoordigd zijn. Op het plein voor het Prove niershuis komt een muziek tent, waar burgemeester H. Roelfsema om elf uur een openingsrede houdt. Na hem zullen Rier, Adriaanse en Cas per Schuckink Kool, respectie velijk voorzitter en coördina tor van de SRJJ, het spreek gestoelte beklimmen. Daarna wordt de tent -voor diverse muzikale activiteiten ge bruikt. De bedoeling is, dat de jeugdband van OBK er.van ongeveer half twaalf tot twaalf uur een optreden ver zorgt, tevens zal er een volScs- dansgroep optreden. Medewerking aan deze feestelij ke openingsdag verlenen on der andere Martin Green, di verse pad vinders groeperin gen, die behalve enkele de monstraties ook een doorlo pende filmvoorstelling op het programma hebben staan, de wijkvereniging Nieuwland met een ruilbeurs, het Vor mingscentrum, het JAC en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. De Educatieve Workshop van de afdeling Schiedam van. de Nederlandse Protestanten bond wil in een kraam op de parkeerplaats pannekoeken bakken om geld bij elkaar te brengen voor een goed doel. De binnenplaats van het Prove niershuis is morgen ingericht als theetuin, enkele bewoners van het Proveniershuis zijn bereid hun pand voor het pu bliek open te stellen. Tijdens de openingsdag is er ir. pand 7 van het Proveniershuis een Schiedam De 22-jarige me vrouw C. Z.-V. uit Rotterdam is gisteren op de Grote Markt bij het oversteken aangereden door een personenauto. De auto, die werd bestuurd door de 12-jarige Schiedammer J. C. W., reed :-ia.n bij het nemen var 4 bocht in de richting I Kerkstraat. Mevrouw -t klachten over Inwendige pijn naar het ziekenhuis gebracht en kon later naar huis. doorlopende discussie van de Bond voor Dienstplichtigen. De SRJJ houdt morgen en vol gende week dagelijks van elf tot vijf uur open huis in het nieuwe kantoor, waar een ex positie van de stichting Ruim te voor de Jeugd te zien zal zijn. Schiedam Gereformeer den en hervormd-en uit Schiedam-Zuld gaan. dit najaar weer tweemaal samen naar de kerk. De wijkkerkeraden van de gereformeerde kerk uit West en Zuid hebben be slot-en, dat er dit jaar weer twee gezamenlijke diensten worden gehou den. Volgens het Schle damse kerkblad komt er deze maand een dienst in de Bethelkerk. waarin een gereformeerd predi kant zal voorgaan en komt er op de laatste ad ventszondag een geza menlijke dienst in de Ju- llanakerk, waarin een hervormde predikant voorganger zal zijn. De kerkeraad voor algeme ne zaken van. de gerefor meerde kerk heeft beslo ten het de predikanten In de vakantieperiode wat gemakkelijker te maken. Er zullen contacten wor den gelegd met Vlaar- dingse predikanten, maar ook met de n'nntselJjke hervormde d""'--ur»g, om de me*"' derzoek hourr: mr- Pre voor behoo a te maken- -,i> on- ten te •riodc, .angers en zijn. - ^sequentie kanten: ze minder preken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3