SCHIEDAMSCHE COURANT Burgemeester wijst SRJJ scherp terecht PIEK IN SMOG- KLACIITEN Afscheid conrector Rijksscholen gemeenschap Veel belangstelling voor presentatie Schiedams jeugdiverk 2 kranten voor één prijs! BIJ OPENING SRJJKANTOOR: Schutters aange houden Mislukte inbraak bij Cash and Carry Vijf-jarig hestaan Thurlede Bejaarde man aangereden Brand in Willemshofje Vrouwengroep Hoïv houdt vergadering fietstertje VERWONDT VOET Twintig hardrijders bekeurd Maandag 9 oktober 19T2 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 5 pagina's 99ste jaargang no. 24535 Eroersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het bejaardencen trum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan bestaat op 27 no vember precies uij/ jaar. Dit eerste lustrum zal aan de be woners en het personeel van het centrum niet geheel onge merkt voorbijgaan. Er zullen tussen 17 en 21 novem ber verschillende activiteiten ontplooid worden, tevens in het kader van de officiële ope ning van het Stricklede-flatge- bouw voor zelfstandig wonen de bejaarden en de Burge meester Stulcmeijcrlaan. Schiedam „Ik hoop, dat de opening van dit pand ertoe leidt, dat u zich gaat bezinnen op uw beleid. Wanneer dat niet gebeurt, bestaat er binnen afzienbare tijd geen Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren meer". Met deze woorden eindigde burgemeester H. Roelfsema zater dagmorgen zijn toespraak ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe kantoor van de SRJJ in het voorhuis van het Proveniershuis. In duidelijke bewoordingen sprak de burgemeester zijn ergernis uit over het tot nu toe gevoerde beleid van de SRJJ: „U kunt het niet al- leen, dat heb ik wel begre pen. Tot op heden is er ein deloos gediscussieerd, zon der resultaten. Onvoldragen ideeën werden voor uitge werkte plannen aange zien". De burgemeester vroeg zich in zijn toespraak af, of het niet beter zou zijn, de hele zaak op te heffen, uit te huilen en onieuw te beginnen. „Het ver trouwen is weg. Dat bewijs is .geleverd. De jongeren staan beslist niet te trappelen van Schiedam De 86-jarige J. C. S. is het afgelopen weekeinde op de Parkweg aangereden door een bromfietser, de 16- jarige H. J. v. E. De oude man stak plotseling tussen twee geparkeerde auto's door over. De bromfietser die on geveer 20 km reed, kon hem niet meer ontwijken. Met een gekneusde, knie is de man met een taxi naar de Dr.., Nolet- stichting gebracht.. Schiedam Zondagmorgen was er weer brand in het Willems- hofje. De brandweer heeft het vuur met vier lagedrukstra- len geblust. Het brandje was aangestoken, door een tienja rige jongen. ongeduld voor de SRJJ, ze hebben gehoefte aan een nuchter en zakelijk service-in stituut. Van verschillende jeugd groeperingen heb ik ge hoord, dat ze zich blauw erge ren aan al dat vruchteloze ge zwets. Kijk eens naar die mensen van de Teerstool in öe Nieuwstraat, of verschil lende sportverenigingen. Die doen tenminste waL"„ aldus de heer Roelfsema. „Deze SRJJ drijft op impulsen, maar je kunt geen beleid op bouwen op incidentele acties en stunts", zo vervolgde hij zijn rede, ,,ik heb nog steeds riet begrepen, wat u nu eigen lijk wilt. Op deze openingsdag heeft weliswaar een presenta tie van het Schiedamse jeugd werk plaats, het heeft in feite echter niets met de SRJJ te maken. Onder die vlag moet u Kiet varen". SCHANDALIG ,Jk heb lang nagedacht alvo rens te besluiten, dit kantoor te openen. Begin augustus had ik echter al aantekeningen op papier voor deze toespraak, nog vóór die ongelukkige TO- taalmanifestatie. Daar wil ik het niet over hebben. Dat is te schandalig om nog woorden over vuil te maken. Alleen dit. De jeugd heeft het zo over mi lieubewust zijn. Dat begrijp ik niet, wanneer ik hoor, dat de jongelui in de Margriethal tij- ..riens het festival in hun eigen afval omkwauheii". De heer Roelfsema: „Het eerste wat U nu moet doen, is een goed beleidsprogramma Op bouwen. voor de toekomst". De aanwezige leden van de SRJJ, met name Casper Schuckink Kool, coördinator van de raad, en Rien Adriaan- se, voorzitter, waren danig onder de indruk van de krasse v/oorden van hun burgerva- Vlaardingen De hervormde vrouwengroep Holy houdt woensdagavond haar jaarver gadering. Leden en belang stellenden worden dan om acht uur verwacht in het kerkcentrum Holy, waar een gevarieerd programma wordt gepresenteerd. Vlaardingen/Schiedam - Het stonk weer. Het Rijnmond gebied belandde het afgelopen weekeinde ïn de ergste smogperiode van het laatste half jaar. Fase 3 was onop houdelijk van kracht. Een kleine vijfhonderd mensen belden, de centrale meld- en. regelkamer en zorgden op die manier voor de piek in het klaebtenbecld. De snuffel- palen registreerden dag en nacht een verhoogd zwavei- dioxydegehalte. De mobiele eenheden van Rijnmond ga ven constant een hoog ozongehalte door. Het rustige herfstweer: een vochtige lucht en bijna geen wind vorm den de ideale omstandigheden voor een zeer ernstige smogtoestand. Mist verergerde de situatie later. Zaterdagmorgen om half tien al werd waarschuwingsfase 3 in geschakeld. Het waren toen vooral de Vlaardingers en Schiedammers die geërgerd de telefoon grepen en Rijn mond belden. Gistermorgen tussen acht en twaalf uur te kenden de mensen van de meldkamer de piek op. 3n Vlaardingen, Maassluis en Schiedam klaagden de Rijn- monders over een enorme stank en een prikkelende lucht. Later verschoof dat en werd het accent op Rotter dam-Zuid en omgeving ge legd. Ook de klachten veran derden. De Rotterdammers klaagden over een zware olie lucht, die misselijk maakte en hoofdpijn veroorzaakte- Zaterdag registreerde de meld kamer zo'n honderdzestig klachten. Cisteren kreeg de telefoondienst het een stuk drukker toen zeker tweehon derdvijftig mensen hun klach ten uiteen zetten. Daar kwam nog bij dat de klachten gister- morgenniet al te duidelijk overkwamen. De meeste kon den de lucht die ze roken niet definiëren en spraken over een „zure azijnlucht". Omstreeks middernacht giste ren zette de meldkamer zich schrap voor de grootste klach- tengolf, omdat dan de meeste mensen (na het televisiepro gramma) de slaapkamerra men open gooien en gecon fronteerd worden met stank, mist en misselijkheid. Ook vanmorgen dicteerde de Rijn- mondse meld- en regelkamer fase 3. Gisteren namelijk ver wachtte men dat de windsnel heid zou wegvallen tot een N'Olledige windstilte. Op die manier blijven alle kwalijke luchtjes pal boven hel Rijn mondgebied hangen. Volgens mejuffrouw F. Haze- •winkel van Rijnmond zat het Rijnmond-gebied dit weekein de midden in een van de erg ste pmogtoestanden. Vorig jaar beleefde dit gebied z'n toD-kliichtenbecld: 1170 men sen belden. Maart van dit jaar kwamen cr zo'n 440 kla gende Rijnrr.onders aan de te lefoon. CIslercrond bestend het ver moeden (lat de smogperiode neg wei even zou aaiihoudea als cr niet spoedig wind kemt. De bovenlucht was dit weekeinde warmer dan de lucht daaronder, zodat de temperatuur de smogvorming ken beïnvloeden. Fase 3 zette een aantal stank-produceren- de fabrieken stil. „Toch", zegt Rijnmond, ..zijn we er nog steeds nier achter wat die smog nu precies veroor zaakt". o Burgemeester H. Roelfsema tijdens zijn rede in een mu- ziektent voor het Proveniers- hlJiS. ';l der. Even leek het erop, dat de rest van het programma voor de opening erbij zou in schieten, aangezien niemand •voor de goede gamg van zaken zorgde bij het vervolg van de plechtigheid: het onthullen *-sn een naambord van de SRJJ. Hiervoor kreeg de heer Roelfsema pas aanwijzingen, teen hij op het punt stond, het mcuwe pand binnen te stap pen. Tijdens een Informeel gesprek ,.'n het kantoor deed de. burge meester éen pleister ppyde, wonde:' ^Wanneer de' SR.jJ1" goed functioneert," wanneer van een goed beleid sprake is, geef ik de verzekering,' dat er een stencilmachine in dit kan toor komt". De opening werd bijgewoond door onder andere de wethou ders B. E. Colié en B. Kap te. Jh en de heer C. van der Haagen, commissaris van po litie. Vlaardingen In Park 't Hof heeft de Vlaardingse politie twee jongens aangehouden die met windbuksen aan het schie ten waren. Tijdens de vlucht wierpen de jongens, 15 en 17 jaar uod, hun geweren weg. Een van hen kon worden ge pakt. De windbuksen zijn in beslag genomen. Maassluis Een snelheidscon troleactie heeft de Maassluise politie zaterdagavond 20 be keuringen opgeleverd. Alle aangehouden automobilisten reden sneller dan 50 km, de maximum toegestane snelheid op de Wes tl and se weg. De hoogs ie metir.g bedroeg 90 km. De controle duurde an derhalf uur. Schiedam Ondanks de ont nuchterende toespraak, van burgemeester H. Roelfsema zaterdag bij de opening van hel nieuwe kantoor van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren gaat de presenta tie van het jeugdwerk in Schiedam, die op de opening volgde, als een van de meest geslaagde activiteiten de ge schiedenis van de SRJJ in. kraampjes op het parkeerter rein van de afdeling Bevol king aan de Overschiese- straat, waar verschillende jeugdbewegingen de toeschou wers van hun werk op de hoogte brachten. Ook de voor deze dag speciaal opgezette muziektent op het plein voor het Proveniershuis, waar Martin Green enthousiast zijn plaatjes stond te draaien, trok veel publiek. Honderden belangstellenden be- De padvinders waren op de prc- zochten de vele markt- sentatiedag het best vertegen- De marktkraampjes waren voortdurend druk bezet. woordigd. Voorts waren onder andere aanwezig de Bond voor Dienstplichtigen, de Ne derlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie. de Wereldwinkel en het Vormingscentrum. De SRJJ houdt deze week in het nieuwe kantoor, waar een ex positie van tie stichting Ruim te voor de Jeugd te zien is, dagelijks open huis van elf tot vijf uur. Schiedam In het cash and carrybedrijf van Salari aan de Van Deventerstraat is het af gelopen weekeinde ingebro ken. De inbrekers zijn via het dak naar binnen geklommen en wilden speakerboxen, neon- buizen, sinas e.d. meenemen. De zaken stonden opgestapeld bij een muur. Vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord en konden zij de goederen niet meenemen. Schiedam De 10-jarige Sonja Wanders is zondagmiddag op de Nieuwe Damlaan met haar voet tussen de spaken van haar fiets gekomen. Een fiet ser voor haar week wat uit en het meisje remde. Haar voeten schoten toen van de pedalen af, waarbij de linker voet tussen de spaken kwam. Met een vrij ernstig gewonde voet is het meisje in- de Dr.. Noletstichting opgenomen. Toeloop Jehova's getuigen in Sporthal Margriet Schiedam Jehovah's Getui gen afkomstig uit 22 gemeen ten in Zuid Holland zijn tij dens het afgelopen weekeinde in groten getale naar de Schiedamse Sporthal Mar griet getrokken, om daar een halfjaarlijkse kringvergade ring bij te wonen, die zater dagmorgen om zeven uur be gon. Tijdens het hoogtepunt van deze tweedaagse bijeenkomst, een zondagmiddag gehouden toe spraak, waren ruim driedui zend belangstellenden a an we- Profiteer nu vin liet unieke iinhod 2 krinttn te cntvinj-en vcor it prijt via één: de| Schieéimicho Courtnc met nieuws uit uw Jt»d «n omjevinj, en het Rotterdamtchfi Nieuw: bUd met het iuute binnen- en buitenlandse nieuwi. Ceel om nu opdracht ook biifl u 14 degen incit, jonder enige verplichting, de 5C -E RN te beiorjen en ontdek fi zelf de vele pluspunten. Deie bon Tn epen envelop, jo/idar postzegel, sturen imr Ratterdemsch NieuwibUd,»ntwoordnummer324, Rotterdim •r.v.5de SC -E RN 14 dijen gritr» rmr: finro Schiedam In verband mcl zyn benoeming tot rector van de Rijksscholengemeenschap in Leeuwarden verlaat drs. J. C« Pijnacker met ingang van 1 november de Schiedamse Koks- scholengemeenschap. De heer Pijnacker Is dan bijna twintig jaar als wiskundeleraar aan deze school verbonden geweest, waarvan de laatste vier jaar tevens als rector. Vrijdag 13 oktober neemt de Rijksscholengemeenschap al- scheid van de heer Pijnacker. 's Middags is er eerst een offi ciële bijeenkomst voor de do centen, waarna van half vijf tot zes uur de ouders van do leerlingen en oud-leerlingen in de gelegenheid worden ge steld afscheid te nemen van de heer Pijnacker. Deze re ceptie wordt gehouden in de kantine van de Rijksscholen gemeenschap, Hugo de Groot: straat 4. Het afscheid van de leerlingen volgt 's avonds tijdens eed feest, waaraan Maarten Jafi Komter met zijn programma „Liedjes om de Muiderkring'' medewerking verleent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1