Hoogtepunten op Konfrontatie 10 in Stedelijk Museum is nu De s.r.j.j gewaarschuwd.... 1 LIVEN BLUES TREEDT OP IN ARCADE Sïtt? Inbraken in bedrijven Bromfietster aangereden Is dokter's tuin een tennisveld? Bromfietser geeft geen voorrang Vergadering commissie uitgesteld BROMFIETSER SLIPT BIJ PASSEREN Lezing K.N.M.T.P. SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 10 OKTOBER 1972 f-CS-'' fcTjwjoÉ Objecten van Cyril Lixenberg. Schiedam De burge meester heeft gespro ken. Voor hem is de Schiedantse Raad voor Jeugd en Jongeren een instelling gebleken, die het alleen niet kan. De bittere woorden, die za terdagmiddag over de lippen van Schiedams eerste burger kwamen, logen er niet om. Ze wa ren zeer duidelijk en houden voor de toe komst van de s.r.j.j. in de huidige vorm weinig goeds in. Na het beleid van de afgclo- pen maanden zat het er overigens wel in, dat de burgemeester zich kritisch zou opstellen. De povere - behaalde resultaten, dc mislukte totaalmanifesta- tïe, een coördinator die niets beters te doen weet dan ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand een catalogus van de inventaris van het s.r.j.j.- kantoor op te stellen die „humoristisch*' bedoeld is en het volslagen gebrek aan duidelijkheid wat de s.r.j.j. nu eigenlijk is en wil; ziedaar diverse rede nen waarom men kritiek kan hebben op Schiedams* jeugdraad, Die kritiek is Sn de afgelopen maanden al regelmatig ge spuid. De bestuurders van de s.r.j.j. duidelijk aange slagen door kritiek van ge meenteraadsleden, boze le veranciers (Totaalmanifes- tatie) en andere critici die geen {dag)blad voor de mond namen, hadden het na de woorden van de bur gemeester helemaal niet meer. door Ton Huijssoon Burgemeester Hoelfsema leek zaterdagochtend dan ook wel een beetje op een bokser die zijn' inmiddels al uitgeteld liggende tegen stander k.o. wenst te slaan. Op zichzelf is het prettig dat de burgemeester „recht uit het hart" uitlatingen doet, maaV in bijvoorbeeld lan ge, saaie raadsvergaderin gen mist men dat wel eens van hem. Ook zou het inte ressant zijn te horen of de uitlatingen van de burge meester het standpunt van het gehele college vertol ken. Duidelijker dan ooit is geble ken dat de s.r.j.j, „slecht" ligt bij de officiële instan ties. Vermoedelijk zal ze straks tijdens de begro tingsbehandelingen even min worden gespaand. Nu al hebben haar waarschu wingen bereikt nog voor de begrotingsbehandeling de raadsleden concrete resul taten van het beleid te la ten zien, om al te forse kri tiek te voorkomen. Een schrale troost is een toege zegde stencilmachine, die als de s.r.j.j. braaf is, uit huilt, de zaak opheft en op nieuw begint, het kersver se kantoor zal opsieren. De burgemeester heeft vól komen gelijk als hij stelt dat de prestaties van de s,r,j,j, niet overweldigend zijn. Zijn advies „uithuilen en opnieuw beginnen" zat dan ook wel worden opge volgd. Inmiddels is het wel een vraag, of opmerkingen in de trant van „als je het goed doet, krijg je een stencilmachine" en „de an ders zo milieubewuste jeugd lag op het Totaalfes tival In zijn eigen afval" nu werkelijk bouwstenen voor een nieuw en beter beleid zijn. Na enkele moeizaam verlo pen vergaderingen van het algemeen bestuur van de s.r j.j., een mislukte totaal manifestatie en een verre van feestelijke opening van het nieuwe s.r.j.j.-kantoor is het inderdaad alle tijd voo'r uithuilen en een nieuw begin maken. Verkiezingen van een nieuw bestuur en later de organisatie van het Jeugdfestijn in de Sporthal. Het zijn hele con crete zaken, die niet al te moeilijk ter hand te nemen zijn. Zeker niet, als uitein delijk een stencilmachine de beloning kan zijn. De burgemeester moest hem op 5 december 1973 zelf maar komen aanbieden. Schiedam In een kantoor aan de Nieuw Maihenesserstraat 16 is het afgelopen weekeinde ingebroken. De dieven hebben een geldkistje en een bandre corder meegenomen. Zij zijn binnengekomen na het uitne men van een raam. h een hout meelfabriek, even eens aan de Nieuw Mathenes- serstraat, is ook ingebroken. De inbrekers zijn hier via een bovenlicht naar binnen ge klommen. Zij hebben 150 uit een kast gestolen. Het afgelopen weekeinde werd ook ingebroken bij dc Anker en Kettlngfabriek aan de Bui- tenhavenweg. Ook hier zijn de inbrekers via een bovenlicht naar binnen geklommen. Zij hebben kasten en bureaus opengebroken cn getracht een stalen kast open te maken. Er wordt niets vermist. Echter, de schade bedraagt 400. Schiedam Op de Nieuwe Damlaan nabij de Schiedam- seweg is gisteren de kinder verzorgster mevrouw L.M.v.R -H. uit Schiedam met haar bromfiets aangereden door de bestelauto van de Rot terdammer P.C.J.L-, die haar geen doorgang verleende. Me vrouw v. R. is met een her senschudding opgenomen :n het Gemeenteziekenhuis. Ern stiger letsel kon worden voor komen doordat zij een helm droeg. Schiedam Er zijn op de *tentoonstelling Konfronta tie 10 in het Stedelijk Mu seum twee kunstenaars, van wie het werk veel in druk op mij heeft gemaakt. Dat zijn Benjamin Royaards uit Edam met zijn grote impressionistisch getinte pastels en de Duitse graficus Volker Ritters met zijn wondermooie etsen. Hun bijdragen vormen op vallende hoogtepunten in deze zeer gevarieerde ex positie, waarvoor weer alle zalen van het museum zijn benut. door Jan H. Oosterloo De pastels van Royaards ken merken zich, meer nog dan zijn schilderijen, door een tin teling van licht; de etsen van Ritters onderscheiden zich door een meesterlijke tech niek en een heel aparte uit beelding van het Hollandse landschap. Naast deze toppen valt er echter nog veel ander goed en interessant werk te zien. Dat zijn zeefdrukken en objecten van de in Londen ge- geboren en in Amsterdam wo nende Cyril Lixenberg, aqua rellen, tekeningen en multiple- collages van Son ja Vïneerrt- Nienhuis uit Grenoble en teke ningen en projectdocumenta- tie van Framtisek Lesak uit Praag. Royaards werkt figuratief en zijn onderwerpen variëren van interieurs, veelal met kin deren, tot landschappen. Daarbij legt hij het accent op de invloed van het licht op de kleuren, die daardoor als het ware tot leven komen. Er zit een warme tinteling in 2ijn werk, dat, ïoals al werd opge merkt, nog sterker het geval is in zijn pastels dhn in zijn schilderijen, De kunstenaar weet met de prachtige pastel tinten te toveren en daardor zelfs een altijd wat grauw ob ject als een stationsemplace- ment -(10).tot een onderwerp met een aparte schoonheid te maken. Het boeiendst zijn echter zijn pastels waar het licht uit lijkt te stralen, zoals Aan 't strand spelende kinderen (8), Moe ders met kinderen aan het strand (16) en Straatje in zui delijke landen (17). Royaards is een veelzijdig kunstenaar. Behalve schilderijen, en pas tels toont hij etsen, beschil derd glas en keramiek. In zijn grote aquatifrït etsen speelt hij ook, en met succes, met het licht. De drogenaald etsjes met spelende kinderen zijn het resultaat van een aan dachtig en liefdevol observe ren. Beschilderd glas treft men aan in twee objecten. De polychro me beschildering en de glazu ren van de keramiekplastiek- jes geven mij de indruk, dat Royaards gegrepen is door de Schilderij van Beniamln techniek van het antieke aar dewerk. Uitzonderlijk knap zijn de kleu renetsen van Volker Ritters, technisch zowel als artistiek beschouwd. De kunstenaar heeft verscheidene malen zijn vakanties in ons land doorge bracht en het Hollandse land schap, vooral het polderland, is zijn grote inspiratiebron ge worden. In soms heel merk waardige composities, nu eens door een venster gezien (27 en 28} en dan weer in een omlijsting van gordijnen (13), geeft hij zijn indruk weer van ons vlakke land op een ma nier, die hier en daar doet denken aan de schilderijen van de Hollandse landschap schilders uit de gouden eeuw. Meesterlijk ls het landschap ook verbeeld In de serie van ruim twintig kleine zilverstift tekeningen (24). Mensen, ïoals hij een boerderijtje in het vlakke polderland met ragfijne lijntjes heeft neerge zet! Een juweeltje zo'n teke ning! Men zou er Ritters een Rembrandt van de twintigste eeuw om willen noemen. CONTRASTEN Wat hij zelf noemt „de logica van de tegenstellingen" ligt ten grondslag aan de kunst van Cyril Lixenberg. Zijn zeefdrukken zijn composities van cirkels en vierkanten in. sterke contrasterende kleu ren, In de rechterbenedenzaal hangt een groet aantal van deze zeefdrukken, alle van ge lijk formaat. Toch is deze zo op het oog wat gelijkvormige reeks rijk aan variatie door dat Lixenberg beschikt over een sterk ontwikkeld compOBi- Royaards, forisch vermogen. Uit steeds dezelfde grondfiguren weet hij telkens weer iets nieuws op te bouwen. Naast deze grafiek zijn objecten plexiglas. De geëmailleerde panelen in zwart en wit (16 en 37) zijn qua compositie sterk verwant aan de zeefdrukken. Br zijn verder strakke objec ten van aluminium (33 t/m 35) en van plexiglas (36 en 37)De laatstbedoelde objecten ontle nen hun waarde in het bijzon der aan het spelen van het licht in het glasheldere mate riaal. Son ja Vlncent-Nienhuis, de in Amsterdam geboren dochter van de bekende pottenbakker Bert Nlenhuis, maakt abstrac te kleurencomposities, waar voor het landschap inspiratie bron is, en dan wel voorname lijk het landschap van het Midden-Oosten. De aquarellen no, 54 en 55 van de serie Tunis zijn buitengewoon mooi. Trou wens, de waterverven voldoen mij meer dan de olieverven, die deze kunstenares hier laat zien. Want daarin hebben de landschappen een abstracte weergave gevonden in hori zontale banen van kleur, die lang niet altijd tot een harmo nisch geheel zijn samenge bracht, Er zijn schilderijen bij, zoals no. 35, die ronduit schreeuwerig en val 3 van kleur zijn. Interessanter vind ik die met figuren als slinge rende rode linten op blauw of groen (40 en 43). De figuur, uitvloeiend rood in blauw, vindt men terug in het prach tige tapijt (47). De multiple- collages en tekeningen verto nen verwantschap met de schilderijen. Belangrijk is zeker het oeuvre van Frantisek Lesak, zoals het hier is gepresenteerd. Niet dat het mooi is; de tekeningen met soms sterke kleurvlakken 2ijn uitermate koel. Enige emotie valt nergens te beken nen. Alles lijkt zorgvuldig te zijn uitgedokterd om een be paald effect te bereiken. Een aantal tekeningen is uitslui tend geïnspireerd door de Al pen en heeft daardoor binding met het koude en scherpe plastiekje in brons en chroom Vanil noir (30), dat de sneeuw grens op 2 maart 1971 aan geeft. Ook In een tekening is die sneeuwgrens aangeduid, terwijl in andere tekeningen op wonderlijke wijze tunnels, kanalen en watervallen zijn uitgebeeld. Toch wel boetend is Roter Was- serfall (20). In de afgelopen zomer heeft Lesak in 't stads park van Wenen een object gerealiseerd, waarvan foto's een tekeningen aanwezig zijn onder de titel „Baum als Baum getamt". Hij camou fleerde dus een boom als boom; misschien wel een ori ginele gedachte, maar de vf-- werkelijking ervan is toch voor mij geen kunstwerk. Dat is echter wel de prachtige se rie van vijftien foto's Erlebnis Sand. Heel fascinerend zoals een jongeman zich ontworstelt aan het zand, dat hem had be- dekt! Stedelijk Museum., Hoog straat U2Kcmfrofitatic 10. Op werkdagen vcm 10- 17 uur on op zondagen van 12,30'17 uur. Tot 30 ok tober. Schiedam Martin Green presenteert zaterdagavond 14 oktober de Haagse groep Livin' Blues in gebouw Arca de, Lange Haven 71. Deze formatie, die in korte tijd de top bereikt heeft, boekte reeds vele successen in het bui tenland, onder andere in Engeland, waar de groep voor een tiendaagse toernee naar toe was gehaald door Peter Green, ex-sologitarist van John Mayall en Fleetwood Mac. vervangt hij Johny Lejeune, die om gezondheidsredenen de Livin' Blues moest verlaten. Het concert begint om acht uur. Voor zondagmiddag 22 oktober heeft Martin Green een Optre den van de Engelse formatie Jackson Heights In het Passa ge Theater op het programma staan. Oprichter van deze groep is Lee Jackson, een van de leden van de Nice. Het con cert begint om twee uur, de toegangsprijs ls vijf gulden. De formatie Livin' Blues, die zaterdag in Schiedam optreedt. Voorts concerteerde Ltvin' Blues in België, samen met Muddy Waters, en in Duits land. De groep geeft er echter de voorkeur aan om te spelen voor Nederlands publiek, waarmee het contact tijdens optredens erg goed is. Door dit contact spelen de Livin' Blues-leden zeer geïnspireerd. Een groot aantal nieuwe num mers wordt dan ook op de bühne geboren. Veel van de eigen nummers zijn terug te vinden op de platen van Livin' Blues, die, dankzij het feit, dat de groep er steeds weer in. slaagt, om de buhnesfeer op de zwarte schijf vast te houden, aanzien lijke verkoopcijfers halen. De groep bestaat uit vijf musici Teddy Oberg, sologitarist, die samen met zanger Nicko Christiansen de meeste eigen nummers schrijft, John La- grand, een virtuoos op tic mondharmonica en bassist Ruud van Buuren. Drummer is Arjeart Kammin ga, een nieuwkomer in de groep. Sinds enkele weken geleden Schiedam Is de tuin van Internist K. Panman achter de panden Nieu we Haven 129 en 131 een tennisveld of een tuin? „Een tuin", zegt de dokter en zijn advocaat mr, P. van Boehove beaamt dat, „Een tennis veld", zegt de gemeente, gesterkt door haar juri dische adviseurs, over het aanleggen van een tennisbaan in twee sa mengevoegde tuinen. Wie van de twee heeft gelijk tn deze zaak, die zelfs het onderwerp is geworden van een juridisch geschil? De gemeentelijke beroeps- commissie moet het vrijda gochtend m een openbare vergadering gaan uitzoe ken. Internist Panman is met zijn gezinsleden een liefhebber van de tennissport. Jaren geleden liet hij achter zijn woning aan de Nieuwe Ha ven 129 een tennisveldje aanleggen, dat als oefen- veld werd gebruikt. Toen buurman tandarts G. P. Wattez van Nieuwe Haven 131 met gezin, en praktijk naar Kethel verhuisde, werd zowel het pand als de tuin eigendom van de in ternist en werd een nieuw tennisveld aangelegd oo de samengevoegde turnen. Zoals uit de stukken blijkt, «ouden omwonenden last hebben van de sportiviteJ- ten van de heer Panman. p«t gemeente bestrijdt h»t feit, dat een tennisveld aanleggen in een. gepied dat officieel tuin is, isf'tn*- gestaan en wil daarom dat de internist weer terug keert tot wat men gebrui kelijk onder een tuin pleegt te verstaan: geen tennis veld, maar wel bomen, en groen. Mr. van Boehove voert na- namens zij'n cliënt aan dat anderen een konijnehok of zoiets in hun tuin hebben zonder dat daar iets van wordt gezegd en dat Pati- man's tuin Is beschut door bomen en hekwerk. De beroepscommissie moet nU uitmaken of dokter's tuin een tuin of een tennis veld is. Vrijdagochtend zal men kunnen vernemen in welk wetboek staat om schreven wat nu eigenlijk een tuin is. Zou de gemeen te het gelijk aan haar zijde krijgen, dan is het niet on mogelijk dat de internist inderdaad elders zal moe ten gaan tennissen. De ver gadering van de beroeps commissie begint om 9 uur 's ochtends in het stadhuis. Schiedam Op de kruising meester Stulemeijerlaan is het afgelopen weekeinde de 19-jange bromfietser C.V. aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de 2S- jange L.v.T. De bromfietser verleende geen voorrang op het kruispunt. Hij is met ge kneusd Imkerbeen en met klachten over rugpijn door de GGD naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht. Schiedam - De openbare ve giidering, die de Verkeer; commissie donderdag zou houtlen, js verschoven naar donderdag 9 november, aan gezien er geen zaken zijn, die dringend behandeld moeten worden. Schiedam Eon 34-jarige dok baas is het afgelopen weekein de op de Stadhouderslaan ge slipt toen hij een stilstaande auto passeerde. Hij is met een hersenschuddng door de GGD naar de Dr. Noletsticbting ge- Schiedam De Konink lijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Schiedam, houdt op maandagavond 16 oktober en lezing met dia's over orchideeën en kamer planten. De lezing wordt ge houden !n gebouw Christelijk Sociale Belangen, Lange Ha» ven 73 en begint om acht uur. De spreker op deze avond is da heer W. Oudshoorn uit Qegst- geest. Hij is bekend van het televisieprogramma „Siudië Vrij". Spaarbankboekjes gestolen Schiedam De 20-jarige R.O., wonende aan de Lange Ach' terweg, heeft aangifte gedaan van diefstal van vier spaar-f bankboekjes. Op de boekje) stond in totaal 12Q0,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3