Gevonden voorwerpen „Met provincie praten over controle-apparaat" NIEUWE SMOG: BLEVEN UIT „Bel kerkconcert Martinus Lagere scholen krijgen audio visuele hulp middelen wËÊgê WETHOUDER MEVROUW VAN DUIJNSPRUIJT: Griep vaccinatie in Schiedam-Noord Voorstel b en w: De brandende stad trek veel belangstelling SCIIIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1973 3 Schiedam Het boek „De brandende stad" van Daan van der Zee, dat sinds vorige maand is herdrukt, blijkt te zijn aangeslagen bij het pu bliek. Het boek, dat gaat over Schiedam in de hoogtijdagen .van de brandersindustrie, i.c heruitgegeven door boekhan del J. S. van Leeuwen en is in- dertijd in feuilletonvorm in de Schiedamsche Courant ver schenen. Volgens de heer Dijkerman van boekhandel Van Leeuwen is de belangstelling van het pu bliek bijzonder groot. Hij ver wacht dat de totale oplage van het boek ruim zal worden verkocht. De lezers van on/.e krant, die indertijd het feuille ton volgden, schaffen zich vol gens hem ook het bock zelf aan. Schiedam Aan het hoofdbu reau van Politie te Schiedam zijn dagelijks van 09.00 uur tot 17.00 uur', behalvo op zaterdag en zondag de volgende gevon den voorwerpen te bevragen; Tent en 2 stokken; houten blok fluit in etui; post identiteit- kaart; verzekerings-bewijs van bromfiets; groene hon- dénrtem met halsband r*v>t klinknagels; goudkleurig plaatbandje, incr. „Alberil- ne"; dames-regenjas; plastic tas met inhoud; plastic tas met inhoud sportschoenen en sport broek; beige portemon nee met inhoud: zonnescherm voor kinderwagen; 2 bal- po ints; sleutelbos met 5 sleu tels: 1 blauw overall en 1 paar werkschoenen; zwart-witte le ren voetbal; kinderbrJi; blau we damesbril; rose-bruin da mes-montuur; zilverkleurig montuur; sier wieldop van VW; l doos inh 3 flessen .Toy limonade. Jonge Boxer; jonge bastaard lijkt op herder; bruine bastaard, Reu; Die rentehuis. Sint Anna Zuster straat 45, Schiedam, Te bevragen bij de vinders: Rode sport vouwfiets, v.d. Wilt, Puttershoeksestraat 3; blauw vnetpompje, F. Willems,. Nw« Haven 3a, tel. 70.82.79; kinder fietsje, Ketting. Nblenslaan 506; 3 sleutels aan ring, M. Meuser, Sibelmspiein 119; etui met 4 sleutels, A. Bijlo, Van Oldenbarneveltstraat 83; bruin etui met 2 sleutels, v.d. Heer, Esdoornlaan 14; ring met 4 sleutels; P. J. Sterk, Jo sef Oreleosingei 117; ring met sleutels, Kalben. Delflandse- weg 126; werpmolen, grijss- groen, Broekhuyzen Van Tienhovenstraat 41donker bruin nvlpn jack. Preiru Vis- serstraat 13; donkerblauw kin- de rvest, Herkestijn, L de Co- lisnystraat 40; blauw wind jack, v.d. Broek, Ooaterstraat 34, zwart balletpakje, Collig- non, Rotterdamse dijk lB6n; blauw wollen jack, met. witte strepen, C Bijl, Havenclijk 216b; bos sleutels, Clemens. Hogenbanweg 27d; etui met drie sleutels, Hoogwerf, Vale- xiusstraat 96; grijs plastic knijpbeursje, met inh mevr van Noort, Nwe Haven 71d, tas. z.g. Pukkel met inhoud, Schenkelaars, Burgemeester Knappertlaan 234; zwart beursje met inhoud, A. J, Vre- denbregs, Boerhaavelaan 54ü, tel. 259G03; geldsbedrag van der Hoeven, ie Tuinsingel 21, tel. 263966, electriceer-appa raat PTT Barezilay, J Straussplein 346, tel. 702773; rode kinderfiets van Suijle- kom, Bachplein 445, tel. 702910; voetbalschoenen en witte/blauwe kousen, Mevr van Beek, W Pastoor&traat 26, dameshandschoen (links), Loch Bureemeester Knappert laan 257b; wit leder baby schoentje. Strick. Burg van Veenstraat 14: donker bruin damesportemonnee, met in houd. Plambex, Bachplein 116; z.g. Pukkel. Sjoer. Gr FJorisstraat 14: bl staal da meshorloge, Wijnberg, C van Zantenpleln 109; zwarte porte monnee met inhoud, Pergul, Hoogstraat 95; blank stalen herenhbrloge, Hr Reinnerle, Hfd St Jansschool, Singel 155; dellaan 37b; diuble armband, zegelring, Mevr Soeters, Von- Som Tuinlaan 5B; Gouden tientje en een geldsbedrag, J Kokken, Meeuwensingel 9j goud-kleurig sterrenbeeld, de Breegen J van Markenstraat 7; dameshorloge double, me vrouw Korbijn, van Hoogen- dorostraat 43; bankbiljet, Kas sier, Belastingkantoor; Da meshorloge. H Bruining, Geervlietsestraat 22; zilveren armband, J Swarts, Hogen- dorplaan 114c. Vlaardingen, tel. 340031; 2 muntbiljetten, H "Wlllemse, Westf rank elands Éi- straat 102a; goudkleurige schakelarmband met munt, Kreicher, Vlaardlngerdijk 127a; goudkleurige schake larmband met munt, Krei cher, Vlaardingerdijk 127a; goudkleurige schakelarmband met vijfje; Aben, Jac Urlus- pleln 19; 2 bankbiljetten, Mevr Sonneveld, Fr Ha- verschmidtlaan 9; dameshor loge, Kayam, W Brouwersstr 25a; wit bruin zwart hulspup-, pie, 40 cm hoog, Quartel, Spaanscweg 22, Rotterdam^ tel. 156345; jonge Boxer dr */i jaar J Tuip, Rubensplein 15, tel. 269665; rood-wit gevlekte leat. Soeters, Steenstraat 8; blo uw; grijs kinderfietsje. Me vrouw PÖrkzgen, Bachpleiü 144; blauw jongensfletsjg,- Ornnje, Corn van Houtenpleia 140. Schiedam De bewoners van Groenoord. Kethel, Tuindorp en Blijdorp kunnen zaterdag een. griepvaccinatie halen In de gereformeerde kerk De Ark aan de Zwaluw laan. De Vereniging voor Gezondhelds- zorg Kethel en Omstreken heeft in samenwerking met haar medische adviseurs de- artsen W. F. Scheepe en van der Veer jr. deze moge-' lijkheid geschapen. Iedereen van vier jaar en ouder kom#. In aanmerking voor deze vac cinatie, waarvan de kosten vijf gulden per persoon bedra gen. Kinderen van vier tot en met twaalf jaar krijgen een injec tie in de bovenarm. Bij het vaccineren van personen bo ven de twaalf jaar wordt ge bruik gemaakt van een ande re techniek, waarbij een prils wordt vermeden. Van een na' werking van de vaccinatie is doorgaans geen sprake. Voor de goede gang van zaken bij het vaccineren is een sche ma samengesteld, volgens hetwelk men op alfabet aan de beurt komt. A tot en met D worden tussen negen en tien uur verwacht, E. tot en met H van tien tot elf uur, tot en met K van elf tot twaalf uur, L en M van twaalf uur tot half een, N tot en met P van een tot twee uur, Q tot en met T van twee tot drie uur, U tot en met W van drie tot vier uur en W tot en met Z tussen vier uur en half vijf. Personen, voor wie een griep vaccinatie noodzakelijk is, i zoals suiker-, hort- en longpa tiënten. worden nader geïnfor meerd door hun huisarts. Minister Stuy't van Volksge zondheid verklaarde op 30 september vorig jaar tij dens een persconferentie op zijn ministerie in Den Haag dat hij onmiddellijk maatregelen zou nemen wanneer de smog opnieuw der een prikkelende, irrite rende, stinkende deken van oxydantia gelegen, maar daden bleven uit. Tot enkele weken geleden kon de bewindsman zeggen wat hij wilde, effectieve voor schriften uitvaardigen kon hij niet. Sinds echter op 18 sep tember enkele maatregelen van bestuur ingevolge de wet op de luchtverontreiniging het Staatsblad bereikten, is na mens de bewindsman com missaris der koningin mr. M. Vrolijk bevoegd verregaande acties te ondernemen. Het afgelopen weekeinde deed het door de minister als een zeldzaam verschijnsel gekwa- liHeëerde smog-spook zich weer gelden. Uit de altijd al In.'.t Rijnmondgebied aanwezi ge gasvormige verontreinlgin- gen produceerde het laaghan gende herfstzonnetje de stof fen, die met name de astma-" lijders bijzonder vrezen. De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond gaf zaterdag middag smogalarm. Volgens actiegroepen wederom te Iaat. Tot maandagavond bleef fase drie vankracht. Voor de be volking ging figuurlijk ge sproken —.het zonnetje weer schijnen toen wind en regen het beeld van de meteorologie gingen bepalen. WAAROM NIET? Intussen vraagt men zich af. waarom de commissaris van de koningin geen gebruik heeft gemaakt van zijn be voegdbeden. Artikel 48 van de wet op de luchtverontreini ging geeft hem de mogelijk heid om bedrijven te sluiten en 't verkeer om te leggen. Ook minder rigoureuze maat regelen. zoals bedrijven ver plichten het produceren van bepaalde stoffen tijdelijk te staken, het schoonmaken van tanks achterwege te laten en dergelijke. De meeste bedrijven nemen deze maatregelen op vrijwilli ge basis bij waarschuwingsfa se drie, „maar wie contro leert of dat ook gebeurt'-, 'vraagt wethouder mevrouw L. van Duijn-Spruijt van Vlaar dingen zich af. „Ik wil met de provincie praten over het con trol e-apparaat. Daar ben ik bezorgd over". De Vereniging tegen Milieube derf is van mening, dat de commissaris van de koningin dit smogweekeinde duidelijk tekort is geschoten in de uit oefening van zijn taak. De vereniging vindt dat de com missaris op zijn minst een kijkje in het gebied had. moe- ten nemen, maar ook dé "be- drijven had irioeten verplich ten bij smogalarm de vrijwil lige maatregelen verplicht uit te voeren. ANDERE OLIE Woordvoerder Schimselaar: „Fase drie is natuurlijk te laat van kracht geworden. Het kwaad is al geschied op 't moment dat Rijnmond de be drijven verzoekt bepaalde handelingen niet te verrich ten. Het meetnet van de cen trale meld- en regelkamer gaf al lange tijd een verhoging van het zwaveldioxydenlveau aan, toen Rijnmond alarm sloeg. Je moet voorkomen dat een dergelijke situatie ont- Het" is.'-zeer"cwel- denk baar dat 't een nog groter rot zooi wordt als mr. Vrolijk de raffinaderijen stïllegt. Daar voor zijn de installaties te oud. Wij hebben de minister vorig Jaar dan ook gevraagd om de bedrijven te verplich ten in september en oktober alleen olie te gebruiken met een laag zwavelgehalte. We hebben daar hooit iets van ge hoord". Hoe ernstig moet de situatie zijn, wil de commissaris van de koningin gebruik maken van zijn wettelijke bevoegdhe den? De wet zelf spreekt over „bijzondere omstandighe den", maar 't.'krankzinnige is '-Td at niemand weet wat'da ar on der moet worden verstaan. Ts 48 uur smogalarm een bijzon dere omstandigheid? Vólksge- - zondheidwethouder Van Duijn uit de vèel geplaagde ge meente Vlaardiixtgen gelooft van wel. „Als de weersverwachting bo vendien ongunstig zou zijn, zou ik mijn burgemeester vra gen of hij de commissaris wil de verzoeken maatregelen, te nemen". Zij voegt er ontevre den aan toe: „Maar de ge meenten weten van niets. Er wordfc over ons, maar zonder ons beslist". Zij heeft milieu- gedeputeerde mr. Engelsman daarom telefonisch om een - dringend. onderhoud- - -ge- vraagd. Wie bij het kabinet van de com missaris der koningin infor meert naar de vraag waarom mr. Vrolijk het afgelopen weekeinde geen gebruik heeft gemaakt van zijn bijzondere bevoegdheden, krijgt daarop het formele antwoord dat Rijnmond geen advies heeft uitgebracht. Ook de wettelijke adviseur, de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, deed dat niet. Bij Rijnmond kwamen intussen wel enkele honderden klach ten binnen van mensen die last ondervonden van een er gerlijke-stank en van mensen die duideïijk ie gevolge OR- dervonden van de prikkelen de, irriterende, stinkende de ken van oxydantia; de smog. Schiedam Uit een onderzoek is geblekem, dat verschillende in de gemeente gevestigde la gere scholen niet voldoende beschikken over audlo-visuele en andere technische hulp middelen. ïn verband hiermee stellen burgemeester en wet houders de gemeenteraad voor een krediet van 4.350 beschikbaar te stellen om di verse openbare schalen van. de benodigde leermiddelen te voorzien en medewerking te verlenen aan scholen van an dere Instanties bij de aan schaf van deze middelen. Het is de bedoeling, dat de scho len in kwestie bandrecorders, dia-projectoren, stencilmachi nes, platenspelers en schrijf machines krijgen. De kosten hiervoor bedragen voor het openbaar onderwijs ƒ4.350 evenals voor de Sint Willibrordusstichting, de kos ten van de voor de Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan te schaffen middelen wor den geraamd op 3.500 en de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs heeft de beno digde aanschaf begroot op ƒ1.650. De totale kosten ko men hierdoor-op 13.800. De gemeenteraad behandelt het voorstel maandag 30 oktober tijdens een. openbare vergade ring in het stadhuis. zou toeslaan. Het Rijn mondgebied en de directe omge\'ing daarvan, heeft intussen enkele malen on- Schiedam Het gemengd koer Bel Canto uit Kethel geeft vrij dagavond het jaarlijkse concert in de St. Martinuskerk in Groenoord. Reeds tweeëntwintig jaar onderscheidt dit knor zich van de overige plaatselijke koorgezelschappen als bren ger van opera-werken. Vanaf de eerste uitvoering, gegeven in het parochiehuis van de St. Jacobuskerk In het oude Kethel, wist het koor Bel Canto elk jaar opnieuw goed bezette zalen te trekken. Onder leiding van dirigent Joop Hoogervorst heeft het koor een niveau weten te bereiken, dat zelfs kritisch;» liefhebbers van opera-zang een genotvolle muziekavond kan bezorgen. Als solisten werken mee: de sopraan Bep Damen uit Rotterdam, die binnenkort gaat zingen in de Opera van Antwerpen en haar stadgenoot de tenor Henk de Vries. Hij verdiende reeds zijn sporen bij de Nederlandse Opera. De pianobegeleiding is In handen van. dr. Cor Rademaker, die zich tevens als solist zal doen horen. Als eerste nummer van het programma brengen koor en solisten een reeks fragmenten uit de vrij onbekende opera „Dido and Aenes" van Henry Purcell, die hiermee in 1688 zijn enige ope ra componeerde. Henry Purcells dramatische werken behoren tot de belangrijkste der barok. Het „Hirtenchor" uit Franz Schuberts opera „Rosamunde" en een aria, gezongen door Henk de Vries, uit „Die Zauberflöte" van .W. A. Mozart beslui ten het eerste programmadeel. Na de paiize zingt Bel Canto populaire koorwerken én soii uit de meest bekende opera's van Guiseppe Verdi.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3