Briefjes en tekeningen voor Sinterklaas Op een mooie herfstdag I Brievenhoekje Hallo allemaal Surveillance drukt ongevallen- cijfers De nieuwe puzzel prijs winnen komen ile Sinterklaaskrcnt. Delft/Schiedam Over enkele jaren krijgt Rijksweg 13 een electronisch verkeersbegeleidingssysteem. Glad heidsdetectoren, mistmelders (juist nu een merkbaar te kort) en automatisch bediende borden met adviessnelhe den. als belangrijkste hulpmiddelen vormen die begelei ding waardoor het rijden op de hevig kloppende ver- keersslagader tussen Rotterdam (en dus Vlaardingen Schiedam) en het Haagse agglomeraat een stuk veiliger moet worden. De richtlijnen daartoe worden verstrekt door een computer die „ziet'' wanneer er opstop pingen dreigen of zijn, wan neer er mist, gladheid en files zijn. Signaleert zo'n computer een opstopping dan' geeft „hij" het verkeer een advies snelheid of wijst het ding een omleidingsroute aan, In fasen wil Rijkswaterstaat tot het ideaal betitelde systeem komen. Volgend jaar begint men met het meten van het normale verkeersgedrag. Het cijfer materiaal maakt deel uit van de parate kennis van de ver- keerscomputer. Daarvoor is tevens nodig dat' Rijkswater staat gevaarlijke situaties op rijksweg 13 opspoort, zodat kan worden nagegaan welke maatregelen de juiste zijn om het aantal ongevallen terug te dringen. De computerbeveiliging is een plan dat enkele jaren geleden al in zowel de werkgroep als de stuurgroep van de Rijks weg 13-cömmissie werd be sproken. „Voor de beveiliging was destijds echter geen geld", weet de voorzitter van die werkgroep de waarne mend commissaris van de Delftse politie J. J. N. van de Ven'nog. In deze commissie 'zitten onder andere politie functionarissen van de be langhebbende steden Rotter dam, Delft en Rijswijk, verte genwoordigers van de com missaris van de koningin en van het ministerie van bin nenlandse zaken. Al eerder maakte de gemeente Delft naam met zijn TV-waar neming van een stuk rijks weg, dat uitging van de meid en regelkamer op het politie bureau. Rijksweg 13 wordt straks veiliger. Het is nu nog een van de gevaarlijkste rijkswegen. TOEVALLIG Dat Rijksweg 13 nu weer als proefobject gaat dienen be rust niet op de bij velen be staande opvatting dat dit ze ventien kilometer lange be- tontapijt het gevaarlijkste on der de Nederlandse Rijkswe gen is. Het is eerder de toe vallige aanwezigheid van in stituten als TNO en TH, die Rijkswaterstaat deed beslui ten bij Delft te gaan experi menteren. De voorzitter van de werkgroep, wnd. commissaris Van de Ven verwerpt zelfs de veronder stelling, dat Rijksweg 13 ge-, vaarlijk is. „De mensen, die erop rijden zijn'gevaarlijk. De weg niet. De rijksweg onderscheidt zich hooguit in positieve zin. Er zijn tweemaal drie rijstroken en de weg is over de gehele lengte goed verlicht. Wèl moefc natuurlijk worden ge zegd dat hij erg druk is." On gelukken ontstaan, dan ook door het onvoldoende afstand houden, zegt Van de Ven. „Men blijft ook onnodig links rijden. Er wordt bovendien knap hard gereden. Dat Is niet altijd gevaarlijk, maar in combinatie met één van de twee genoemde oorzaken krijg je hierdoor natuurlijk vaak botsingen. Ook ontstaan wel gevaarlijke situaties, doordat automobilisten met stadslich ten rijden. Ze komen de stad uit en door de uitstekende ver lichting van de rijksweg komt het niet b(j hen op om groter licht te ontsteken. Ook ont staan er 's winters wel eens slippartijen onder de viaduc ten. Door de sterkere wind krijg je er gladde gedeelten door bevriezing". Een en ander de verkeersbe-' geleiding heeft tot gevolg dat er scherper moei worden toegezien op de naleving van de bij mist en dergelijke per computer verstrekte richtlij nen. De surveillance-diensten van de betrokken politiekorp sen moeten dan ook worden uitgebreid. Daarvoor zijn ex tra mensen nodig. Rijksweg 20, de vaderlandse au tobaan, die Hoekse, Maas- Iandse, Vlaardlngse en Schle- damse automobilisten ten dienste staat op weg naar de fly-over en naar rijksweg 13 is nog niet zover. Gezien bet. commentaar van de Vlaar dlngse verkeerspolitie wacht men het resultaat van da proeven op de „13** af. -MÏ iel SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 14 OKTOBER 1972 Rotterdam Sinds de in voering van de politis- surveillance op rijksweg 13 is het aantal ongeval len afgenomen. Van ne voortdurende aanwezig- heid van de snelle oran je-witte BMW's gaat een preventieve werking uit, aldus de Rotterdamse .verkeerspolitie. In 1970 werden tussen de Haagweg in Rijswijk en het Kleinpolderplein in Rotterdam 327 ongeval- len geregistreerd, waar bij 4 mensen werden ge dood, 42 ernstig en ze ventien licht werden ge wond. In 1971, het jaar waarin de surveillance werd verscherpt, deden zich 192 ongevallen op de rijksweg voor: een afname van bijna veer tig procent. Vorig jaar waren vijf doden te be treuren en werden elf mensen zwaar en 25 licht gewond. "Waar ga je naar toe op een vrije dag als he prachtig herfstweer is? Naar het bof- natuurlijk. Vooral als je sr zo dicht bij woont als Wanda en Alex, Op school maakten alle klassen Iets vóór de herfsttentoonstel- ling. Wanda had een zak kastanjes meegenomen waar de kinderen van haar klas poppetjes en spinnen van hadden gemaakt. Alex had bladeren gezocht en die aan een draad geregen. w Nu waren ze allebei aan een grote tekening bezig met bomen en paddestce- Jen. Aan die bomen wilden ze echte bladeren plakken. En dan wilden ze nog ei- kels hebben. *Dle zondag vertrokken ze dus naar het bos. Vader, moeder en Roelie, het klei ne broertje van één jaar, gingen ook mee. Het was een half uur lopen. Toen waren ze bij het bos. Ze Hepen laan in, laan uit. On- ,;,derweg raapten ze'blade- ;"\'ren. „Kijk eens, wat een mooie paddestoel", riep Alex. „Laat maar staan", zei vader, „ze zijn giftig en bovendien zijn er nog zo weinig paddestoelef. Die er nog staan moeten we la ten staan". „We mogen ze ook niet meenemen voor de tentoonstelling", zei Wan da, „alleen kastanjes, bla deren en eikels". Ja, bla- en - 10 deren en kastanjes genoeg. Maar een eik zagen ze ner gens. Op een open plek waar een bankje stond gin gen vader en moeder zit ten. Alex en Wanda wilden verder zoeken. „Niet te ver", zei moeder, „in een bos ben je zo verdwaald" 2"* Dat beloofden ze. „Ik ga —op zoek naar eikebomen", zei Wanda, „ik loop tot die heuvel daar en jij gaat die v_ kant uit. Goed?" 41ex vond -.het best. voor alle zeker heid liet hij sporen achter. Met een stok tekende hll kruisen op de grond of leg- de takken neer. Zo kon hij straks gemakkelijk de weg terugvinden. Wanda vond dat helemaal niet nodig. Ze ging alleen even de heuvel op en dan weer terug. Ze merkte niet dat ze niet in een rechte Hjn maar hele maal schuin liep. Zo kwam ze wel bij de heuvel maar van de andere kant. Toen ze terug ging Hep ze pre cies de verkeerde kant uit. Omdat alle paden op el kaar leken merkte ze het eerst niet eens. Ze vond het wel gek dat ze Alex niet zag. Ze riep en riep maar ze hoorde alleen bet gerit sel van de bladeren. Wan da was nooit zo gauw bang. Toen ze merkte dat ze was verdwaald besloot ze de hoofdweg op te zoe ken. Als ze die zag wist ze de weg naar huis. Intussen Hep Alex ook te zoe ken. Niet naar de goede weg want diehad hij, dank zij de sporen, al gevonden, maar naar ziJn zusje. Toen ze maar steeds niet kwam holde hij naar vader en moeder, „Wanda is weg", riep hij, „ze is vast verdwaald". Vader en moeder gingen meteen mee zoeken. Er waas geen spoor van haar te vinden. „Als ze maar niet meege nomen Is", jammerde moeder. „Je moet niet meteen het ergste den ken", vond vader, „we gaan naar de boswachter. Die wnont hier niet zo vei vandaan. Die kan ons wel helpen". Moeder hoopte dat Wanda daar zou zijn maar de boswachter had geen meisje in een spijker broek gezien. Hij ging wel meteen met varier mee. Alex holde achter hen aan. Na een uur kwamen ze te rug, zonder Wanda. ,Dan moet je de politie bellen hoor", zei moeder half hul lend. „Goed" zei vader. „Gaan jullie maar naar huls", „ik wacht hier wel op de poli tie. Kleine Roelie moet ook slapen en je kunt hier toch verder niets doen". Het was een droevig einde van zo'n fijne dag. Alex hielp moeder de wandelwagen duwen. „Ik had nog zo te gen jullie gezegd dat je niet ver mocht", zei moe der, „waar zou zo'n dwaas kind nu toch zitten". „We gingen echt niet ver", zei Alex, „we waren op zoek naar eikels". Moe en ver drietig kwamen ze einde lijk thuis. Moeder tilde Roelie uit de wagen en ging met hem de kamer in. Toen .Vér?- ze bleef stokstijf staan van schrik. Daar, aan de tafel, zat Wanda. „Hoé hoe kom jij hier?" stamelde moeder. „Ge woon, lopend", zei Wanda lachend, „ik was de weg kwijt en toen ben ik maar naar de hoofdweg gelopen en zo naar huis.^ Ik ben door het raam geklommen. Kük eens, mijn tekening is al klaar". „O kindje", zei moeder en ze moest even gaan zitten omdat haar benen zo trilden. „Je hebt ons zo in angst la ten zitten. Och hemel, ik moet vader bellen. Hij had de politie al gewaar schuwd". „Jij bent ook een mooie", mopperde A7ex, „wij maar zoeken r jij zit lekker thuis". Toen Wanda later alles nog eens vertelde vonden ze toch dat ze het goed had opgelost. „Als ik niet naar de hoofd weg was gegaan liep ik misschien nu nog te dwa len", zei Wanda, „en ik kon jullie echt niet meer vinden maar ik wist wel ons huis". „Ik had toch ge zegd dat je in het bos zo gemakkelijk kan verdwa len", zei moeder. „Maar ik ben toch niet verdwaald?" zei Wanda. „Ja, nou ja, zo half en half dan", knikte moeder, „en dat allemaal voor een paar eikels. Als de juf van school dat hoort „Ik maak er een ver haal van voor de school krant" zei Wanda en ze be gon meteen. ANKE. Deze week dus een kruiswoordraadsel. Doe je best! Horizontaal: 1 om mee te snijden, 3 schoonmaakmiddel, 5 muziek- noot, 6 plaats op de Vel uwe, 8 meisjesnaam, 10 ontvang ik elke week van jullie, 12 bewoner van Ierland, 14 een boom, 16 deel van een huis. 17 om mee te schrijven, 18 meisjesnaam, 20 pers je uit een vrucht, 22 maand, 25 laatst leden (afk.), 27 Nederlandse Radio Unie, (afkorting)28 begin van sprookje, 29 woonschip, 30 weeft de spin. Verticaal: I muzieknoot, 2 Sociaal Economische Raad, (afk.), 3 die ren op een boerderij, 4 moeder, 5 lentemaand, 7 niet mager, 9 achterste dee! van je hals, 10 blauwrood vruchtje dat je kan pluk ken in de duinen, 31 als je jarig bent is het 13 plaats op de Veluwe, 15 meisjesnaam, 18 om mee te hakken en te klieven, 19 vervoermiddel, 21 korte stoot, duw, 23 meisjesnaam, 24 niet glad, 26 bergplaats in meubel, 28 geen vloed maar. De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leefijd onderaan de brief of oplossing. Dus niet alleen op de envelop, Ddèr zet je op: Aan Anke, Verwers- dijk 8—8, Delft. Hebben jullie allemaal herfstvakantie gekregen. Nu lk dit briefje typi is het prachtig weer. Net zomer. Gesteren ben ik nog naar het strand van Hoek van Holland geweest. Het was daar heerlijk en druk ook. Alle mensen trekken er natuurlijk meteen op uit als de zon schijnt. Maar je kan toch al merken dat we in oktober zitten. Het is 's avonds steeds vroeger donker. Dan heb je ook veel meer tijd om eens te knutselen, gezellig te lezen en de puzzel op te los sen. Deze week is er weer een fijn kruiswoordraadsel. Begin er maar meteen aan. 1 Letty van Velsen, Dorpsstraat 8. Kethei (Schiedam) 2 Monique Snel,. B.K. Laan 237a, Schiedam (10 jaar) Peter Tan (negen jaar) uit Delft tekende de accordeon (het mu ziekinstrument dat gevraagd werd) met de andera woorden er in. I Deze leuke vla werd getekend Ruys uit KetheL en leuk gekleurd door Helena ANBRS DEN HOLLANDER (Schiedam) Zet maar gewoon Anke boven de brief hoor. Dat vind ik leuker. Kun jii echt al spelen op je harmonika? Is het een mcndfiarmonifca of een echte accordeon? Tk ben nog lang niet jarig. In april pas. Dan is de winter al weer voorbij. AN JA VOORBERG (Schiedam) Jullie hadden wel geluk op de bazaar maar geen geluk met de spullen die je er won. Het één was bedorven, het andere heb je in de bus laten staan en hst boekje is niet leuk. Dat is nu echt pech hebben. Was Leon- tine niet boos toen ze merkte dat jullie het snoepje aan ie kant hebben gelegd? Nee he, op een verjaardag word je niet zo gauw boos. LEONTINE VOORBERG (Schie dam) Je accordeon leek toch aardig hoor. Het is moeilijk te tekenen. Ga je ook wel eens naar de ooms en tantes die tuin derijen hebbenBij ons in de familie is er niemand die dat heeftDat vind ik wel jammer. Want ik vind het altijd leuk eens een kijkje te nemen in een kas. BERRY DE WIT SchiedamJij deed voor het eerst mee hé? Ik was fe naam tenminste nog nooit tegengekomen. Hoe is het doktersbezoek afgelopen? Was alles goed? Het was nu gelukkig eens mooi weerJk hoop dat het ook zo zal zijn in de herfstver kantje. Dan kunnen jullie er toch nog van gemeten. JENNY RUYS (Kethei) Fijn, dat je een tekening stuurde. D ie kan ik volgende week goed ge bruiken. Dan heb ik weer een langwerpige tekening nodig Wat een leuk postpapier héb je. Staan er allemaal verschillende plaatjes op. Hét is een leuk plaatje voor een poesie-album vind ik. M1EKE WINKEL Schiedam Misschien zijn jullie nu al op weg naar Sleen. Schrijf me maar eens hoe het daar was en of er nog mooie herfstbossen in de buurt waren. Waren er veel dieren op de boerderijMocht je wel eens helpen? Jullie krij gen je rapport al vroeg zeg Dag, veel plezier en mooi weer. HEL ENE RUYS (Schiedam) Jouw tekening staat ar vandaag in. Ik had juist zo'n formaat nodig. Dat kwam goed uit. Jammer dat het geen kleurendruk is want je had de vis so leuk ge kleurd. JOLANDA V. D. LEE (Schiedam) Het verhaal van het poesje is echt gebeurd. Het kwam bij mijn zus binnen trippelen. Later hebben we eigenlijk wel moeten lachen om at dié vlooien. Maar voor het poesje was het wel zie lig. Wij hebben zelf drie poezen. Allemaal zwervers geweest. Hadden de kinderen veel dieren meegebracht? MARIJKE HQLIERHQEK (Ke thei) Ja hoor, f; had de oplos sing goed. Vind je een accor deon een mooi Instrument? Ik welAlleen een beetje zwaar, lijkt mij. Puzzel je deze week ook weer mèe? Nog niet eens twee maanden en dan is het ai weer vijf december. Het lijkt misschien nog een hele tijd maar voordat je het weet is het zo ver. We maken natuurlijk weer een extra Sinterklaaskrant. Op de redactie is men er al druk mee bezig. Er staan allerlei ar tikelen in over de Sint en Sin terklaas is altijd de eerste die zijn speciale krant leest. Nu zou den we het zo fijn vinden als juffie Sinterklaas een briefje zou den sturen. Die briefjes (als het er veel zijn zoeken we de leukste brieven er uit), komen dan in dis Sinterklaaskrant fe staan. En «O kan Sinterklaas al meteen een heleboel brieven van zijn vriend jes en vriendinnetjes lezen. Schrtjf er maar in wat je graag wilt hebben, hoe het op school gaat, wat je hebt beleefd. De briefjes die in de Sinterklaas- krant worden opgenomen worden beloond met een leuk pocket boekje waar de Sint zelf zijn handtekening In zet De brief- jes kun je naar mij sturen. Op de envelop zet ie dan Am Anke, Verviersdijk 5—8, Delft. Onderaan het briefje duidelijk je naamadres en leeftijd. Je kan in die envelop ook gelijk je op lossing en het wekelijkse briefje aan mij, stoppen. Dan kost het je geen extra postzegel Doen we allemaal mee? Afgesproken/ Je kunt de brieven voor Sint inzenden tot en met 27 oktober. Je hebf er dus twee weken de tijd voor en de herfstvakantie zit er ook nog in. Dan heb je extra tijd. Veel succest Sint Nicolaas schrijft ook weer een. tekenwedstrijd uit. Dé tekenin gen mogen niet groter zijn dan een velletje uit een schrift. Je moet heel duidelijk tekenenmet balpen of viltstift, want Sint Nicolaas is al oud en heeft niet meer zulke beste ogen. pe teke ningen moet je aan mij sturen bij de Delftsche Courant aan de Verwersdijk voor 27 oktober. Sinterklaas gaat zelf de mooiste tekeningen uitzoehen die meteen boek worden beloond. Er zijn vier groepen. Een groep van vijf tot zeven jaar; een van ze ven tot negen; een van negen tot elf en één van elf tot dertien jaar. Voor elke groep is er een prijs. Denk er om dat op de te kening fe naam, adres en tijd staan vermeld. Anders weet Sint Nicolaas niet wie een prijs heeft gewonnen. De vier tekenin gen die een in de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3