■■I Jan van Baaren: lef en angst For tuna's opzet geslaagd Shell schiet aanvallend te kort PEC/Zw's klap dreunt lang na VOLLEY MIST PLEUN DEKKER Rinus Gosens: „Dit is keihard'9.. Ook tegen Volewijckers ongeslagen tb,nis Johan Kijne verbetert nat. uurrecord NIO sluit aan beslissing Gele kaart voor Ger Bakkes en Wim Mulder verdiend MAANDAG 16 OKTOBER 1972 3 gaardingen Fortuna op weg ''naar de subtop? In ieder ge- 'val is bet uitgangspunt daar door na de verdiende 21 f winst op Vole wijekers aan- 1 wezig en met het thuisduel tu igen PEC Zwolle, dat overi- 1 gens SVV met 40 achter liet, ivoor de deur, ziet trainer Jan *van Baaren het heus wel zit- iten. i j»>> „Natuurlijk kijken wij nog jsteeds tegen mislukte duels aan, maar ik ben druk bezig om die tegenstelling van thuis en -uit (vertaald als lef en angft) weg te nemen. Dan moet ik maar spelers, die niet uit de verf komen, eruit halen, want we zijn te veel van com mercie lees publiek af hankelijk." Zoals ook gisteren maar toen bewees de Vlaardingse semi- profelub de tweeduizend kij kers een goede dienst. „Want Volewijdkers was een heel moeilijke ploeg om te bestrij den," redeneerde Jan van Baaren. „Een elftal vol posi tiespel en heel beweeglijk." Het zwakke punt had de equi pe van Ger Blok overigens in het middenveld, dat te veel een afwachtende h-ouding aan nam en daardoor Fortuna langdurig het initiatief kon hebben. Overigens hadden de Vlaardm- gers het werk sneller moeten afmaken, dan nu onnodig (nog) in paniek te raken. Maar dat kwam. omdat Aat Reygersberg een aantal kan sen liet liggen, maar ander zijds was hij in Fortune's aan val de enige puur aanvallende pion. Arïe Don verrichtte ta veel knechhverk en Anton Huyer, die na rust zijn plek verwisselde voor Aad de Heer (enkelblessure), kwam weinig aan de „bak". Verklaring Jan van Baaren: „Toch heo ik vertrouwen in hem. Hij verde digt goed mee en vergeet niet dat Anton in feite een tweele dige taak heeft, zowel zón vaste bewaker verdedigen ais de centrumman. Daarom zwerft hij wat over Fortuna's aanvallend vlak." ïn de eerste plaats trachtte Frr- tuna het sterke positiespel van Volewijckers in te dam men en gezien het feit dat de Vlaardingers veel aan de ba! waren, lukte dat aardig. Ove rigens blijft Fortuna met zijn smalle basis erg kwetsbaar. Leen Boon liep een bloeduit storting op en Anton Huyer had last van zijn enkel. Intus sen heeft Loet Kwist een snel le genezing van zijn schouder- blessure (opgelopen bij FC Dordrecht) ondervonden en speelde zaterdag tegen de B- formatie van SW voor rust al weer mee. B. v. d. Berg. Vlaardingen De verdiende Fortuna-voorsprong (20) vroeg tenslotte nog om beklemming. Want in een periode dat snel counteren uit den boze was, waardoor Volefijcks wissel Pim Waaijenberg had kunnen scoren en daarna de Jat schroeide, raakte Fortuna zichtzaar nerveus. De angst voor balverlies was er g groot, daarom verviel de equipe van Jan van Baaren, die zich zo graag wilde re vancheren voor de debacle bij Tilburg, in overdreven behoudend voetbal. Wat Fortuna stelselmatig had kun nen voorkomen door het duel vóór rust af te maken. VlaardiMen Het eerste herenteam van de volleyballers va» ShellTifeelde tegen, het uit de eerste klasse gedegradeerde Hou SfSnd. Het Vlaardingse team begon de eerste set zeer of fensief. I>it resulteerde in een 7—0 voorsprong. Het Rotter damse Hou Stand deed zijn naam eer aan. Het hield stand en kwam terug. De grote achterstand werd door middel van rustig en ge routineerd spel omgezet, m een 1512 voorsprong. Ook de tweede set was voor de Rot terdammers. Het Vlaardingse team draaide met best. Dit manifesteerde zich vooral in de aanval. Toch zouden de Vlaardingers met wat meer aanvalskracht deze tegenstan der, die pretendeert kampioen te worden, in moeilijkheden gebracht kunnen hebben. Hou Stand speelde n.L niet beier dan de gemiddelde tweede klasser. Het Rotterdamse team behaalde toch de volle dige overwinning door in de derde set Shell met 158 ie verslaan. De wedstrijd werd door een. twijfelachtige en sterk te beïnvloeden scheids rechter geleid. Want juist toen moest UEFA- klant Teun Jongens zich vele malen misdragen om sneltrein Aat Reygersberg af te stop pen. Wat weliswaar in het concept van Ger Blok-* was verwerkt, maar het betekende wel dat het middenveld kon worden verwaarloosd. Zoals later ook teleurgestelde trai ner Blok, nadat hij hoofd schuddend de prestatiecurve van zijn formatie had doorge nomen, beaamde: „Liever zie ik centraal verdediger Wim Rieehelman samen met Teun Jongens in het middenrif, want zó gingen we af. Ander zijds kon ik mij niet permitte ren om Aat Reygersberg vrij te laten". Want een groot deel van de Vlaardingse acties, breedvoe- berp een lange bal van Leo Schats met zijn hoofd afrond de (2—1) en aangezien Fortu na in paniek raaktewas er nog van alles mogelijk. Daar om kwam het laatste signaal van goed leidende arbiter Krijn Vos als een ware verlos sing. Aat Reygersberg, met bewaker Teun Jongens voor zich, zal missen. Van onze sportredactie Vlaardingen Vlaardingse at leet Johan Kijne heeft 8n het Kralingsebos het Nederlands uurrecord op zijn naam ge bracht. Daarvoor haid hij een afstand nodig van 19.02.28 me ter, waarmee hij het record overnam van Geert Jansen. Zijn afstand was 19.02.27 me ter. Aan de nationale loop de den maar liefst vier Vlaardin gers mee. Hans van Rasteren, Hans Rietdijk, Bert Stlgter en Gerard van der Berg die zijn persoonlijk record verbeterde met 17,531 meter. Oude af stand was 17.523 meter. Van onze sportredactie Maasland NIO behaalde een magere 8—4 zege op een niet imponerend Key en Kra mer uit Maassluis. Aad van den Doel begon tegen Maas- sluizer Jan Parre met een ne derlaag (22—20, 21—23 en 12 —21). Freek Deus was ook niet op dreef en verloor met 2022 en 18—21 van Jan 't Hart. Driemaal winst van het Maaslandse toptrio en een zege in het dubbelspel zorg den ervoor dat de 02 achter stand snel werd omgebogen in een 42 voorsprong. Key en Kramer kwam door een zege van routinier Jan 't Hart op Theo van Uffelen (1521 en 1821) terug tot 43. Freek Deus (211 en 210) tegen Kees Moerman en Theo van Uffelen (20—22, 21—18 en 2111) zorgden er toch voor dat NIO met 63 aan de posi tieve kant van de score bleef. door Bas van den Berg rig, maar gaaf uitgesponnen op het versterkt middenveld, waar alleen Rob van der Bol eh. "bij tijd en wijle Cees Bou rn an zich met de aanval be moeide, liep via Arie Don in sn'elle 1—2's met juist Aat Reygersberg, De Westlander die veel moest incasseren, maar ook Fortuna aan een snellere voorsprong had kun nen helpen, als nu notabene Ger Robbemond bewees. SLAGVAARDIG Fortuna toonde zich wissel vallig als de ploeg nu éénmaal is slagvaardig genoeg om van dit Volewijckers te winnen. Ger Blok: „Wij waren lange tijd, niet agressief genoeg en gedroegen ons ais lammetjes. Zelfs bij de achterstand ver zuimden de Noord-Amster dammers eruit te komen. Een opdracht", bevestigde Ger Blok, „die ik wekelijks met ze doorneem. Maar ze geloven er blijkbaar niet in". Fortuna, met Ger Robbemond als laatste man inplaats van Gerrie Pijl: één wedstrijd geschorst en honderd piek boète had na een ontstui- mi£ kwartier veel stoom no- dig~"om de snelle, maar on nauwkeurige „counters" van aanvoerder Ton de Boer (tel kens terug om Rob van der Bol af te stoppen) en Ben Ver- wey af te stoppen, totdat vrij onverwachts Ger Robbemond uit een schuiver van Cees Bouman, nadat doelman Bob Nieqwenhoufc de bal had losge laten, de bal in doel liep: 1—0. ©at sterkte weliswaar de Vlaardingers, maar deson danks kon Volewijckers bij herhaling profiteren van mis luk^ solo's van Reygersberg. Bouinaïj en Don. MISLUKT Een epvel dat zich ook na rust hog manifesteerde, maar toen leek in de dertiende minuut Fortuna de Amsterdammers op hun knlën te krijgen. Een snelle actie besloot Arie Don met 'een pass over Jongens heen-in de voeten van Aat Reygersberg, maar inplaats van te schieten (oog in oog met doelman Nieuwenhout), wilde hij eerst nog de UEFA-man Passeren. Wat niet lukte, Zoals de Westlander nog meerdere kansen onafgewerkt l*et liggen. ?och ging Volewijckers door de knieën m de 28ste minuut, toen Van der Bnl een hoge böl «mi Arie Riedijk in doel liep (20) en de strijd beslist laak. ,,Maar het werd sensa- tie", reageerde Fortuna's trainer Jan van Baaren, want vijf' minuten voor tijd keken de Vlaardingers met open mond toe hoe Pim Waayen- Cees Bouman in fel duel, die indirect voor Fortuna's eerste goal zorgde. Vlaardingen Bet eerste he renteam van Volley kreeg vrijdagavond hett lastige Rot terdamse A.M.V.J.fR.L.V.C. 2 Dp bezoekIn het Rotter damse team speelden vier he- ren mee die eens in de hoog ste volleybalregionen mee draaiden. Volley kwam zon der routinier Pleun Dekker in het velddaar deze een ge blesseerde schouder had. Ook Peter v.d. Weijden was niet geheel fit, maar hij speelde wel, terwijl de geblesseerde Pleun de coachtaak op zich nam. Het Vlaardingse team, dat tn deze competitie nog niet tot winst kon komen, sloeg ook tegen AMVJ de plank mis. Het werd 31 in het voordeel van de Rotter dammers. De eerste set verloor het sterk In de tweede set leek het er op dat Volley greep op het spel kreeg. De spelers van gele- genheidscoach Pleun Dekker bouwden aan een grote voor sprong, Het liep zeer goed en de lange invaller Leo van Marwijk vond zijn draai en scoorde veel punten, wat gro te vreugde teweeg bracht aan zijn zijde van het net. Het Rotterdamse team, dat hal verwege de set met 104 ach ter stond, begreep dat het te rug moest slaan. Met rustig spel en hulp van de slechte scheidsrechter kwam AMVJ terug en ze scoorde elf punten en dat bracht het geheel voor de Rotterdammers op 15, ter wijl de geschrokken Vlaardin gers geen enkele punt meer maakten. Setstand 1510 voor de gasten. geïmponeerde Volley met gro- In de derde set speelde Volley te cijfers 156. De Vlaardin gers bouwden te gehaast aan de aanval en ze maakten hier door veel fouten. AMVJ speel de welhaast irritant rustig en scoorde snel de nodige pun ten. De jonge spelers aan Vlaardingse zijde werden voor het eerst geconfronteerd met een tegenstander welke een prof. mentaliteit bezit. Het was voor hen zeer moei lijk om in het spel te komen. het alles of niets spel en dat bleek succes te hebben. Het team presteerde het om nu de gehele set goed te spelen. De gastheren dwongen AMVJ Jn een verdedigende rol en bij een 10—3 achterstand zagen da Rotterdammers zich ge noodzaakt een time-out aan te vragen. Volley ging echter door tot 12—3. In deze fase speelden de gasten zeer onze ker. Het bleek dat ze niet te gen de snelle taktische ballen v/aren opgewassen. Vooral de aan het net zeer sterke L. W. Löfler kwam in de verdedi ging snelheid te kort tegen dit sterke Volley. Bij de stand 14—5 leek het erop -dat de gastheren geen durf hadden de laatste punt te maken. Nie mand sloeg door en men gaf de aanval te vaak over aan de tegenpartij. Hieruit putten de Rotterdammers moed en zij kwamen tot 149 terug. Een taktische bal in het achterveld bracht de oplossing voor Vol ley. Setstand 159. De vierde set werd gekenmerkt door enorme blunders van een scheidsrechter bij wie enkele partiële defecten aan de zin tuigen aan het licht kwamen. De sterkste won, na het mees te profijt te hebben gehad van de verkeerde beslissingen van bovengenoemde en na een surplus aan kracht te hebben getoond. Vollev speelde te ge haast en te geïrriteerd om nog gevaarlijk te kunnen zijn, ter wijl AMVJ rustig bleef. Enke le goede reddingen van aan voerder Kees Zevenbergen be hoedden Volley vor een deba cle al is de eindstand van de vierde set niet uit te vlakken (15—7). Zwolle De klap dreunde lang na in Zwolie's gemeentelijk sportpark. Terwijl PEC/ZwoI- le, blij met de behaafide zege, nuchter constateerde dait de weg naar een perfedetrioonf nog lang is, likte SVV de won den. Wonden, opgelopen in een treffen met een formatie die terecht enige hoop mag koesteren op een succesvolle tussensprint naar een van de topplaatsen ïn de eerste divi sie. Een elftal dat dit voor eK gen publiek nog steeds zon der nederlaag graiatg wen ste tc onderstrepen. Ook SVV startte de tweede periode suc cesvol, leek daardoor rijp voor een stimulerend resul taat in een uitwedstrijd, maar incasseerde een smadelijke 40 afstraffing. De gelijkenis met vorig seizoen was frap pant, want ook toen bleek SVV een willoos slachtoffer van een over alle linies wils krachtiger, PEC/Zwolle, in casseerde ook toen een kra kende nederlaag. Waarmee onwillekeurig de zaak 'kan worden afgedaan met een: Zwolle's aanvalsspel ligt SW gewoon niet. Blijft echter de vraag hoe een formatie in één week tijd zo kan duike len? Want SW duikelde in Zwolle en gleed tenslotte fi naal onderuit. De vorige week zo "wilskrachtige formatie miste elke agressiviteit om het vaak gladde combinatie spel van PEC doeltreffend te breken. RUIMTE PEC mocht ook combineren, ■kreeg daarvoor van een af wachtend SW alle ruimte. Korte combinaties door het midden, afgewisseld met ge camoufleerde stoten via de vleugels waren de eerste of fensieve waarschuwingsstoten aan het Schiedamse adres. Niettemin hield SW de tegen stander op afstand, verzuimde de dekking vaster aan te snoe ren, waardoor PEC's midden velder Ronje reeds in de 7e minuut ongehinderd, maar on genadig hard kon uithalen. Jan van der Veldens reactie dwong echter alle respect af. Ties van Duppen gisteren een van de weinige SW'ers die naar een redelijk niveau reikte..,. In de 24ste minuut was het dan toch raak. Hoogendoom de mentale dreun nog ver werkte was het een combina tie tussen v.d. Bosch en Hoo gendoom die door de laatste met een hard schot werd afge rond: 2—0. Hiertegenover stelde SW, met uitzondering van een goed schot van Ties van Duppen, maar bitter wei nig. VRIJE TRAP Zwolle Na het door zijn for matie zo beschamend geëin digde duel tegen runner up PEC/Zwolle, constateerde Ri nus Gosens dat een dergelijke nederlaag ook weieens nuttig kan zijn. „al is hij wat hoog uitgevallen," aldus de Schie damse oefenmeester, die het resultaat wel ..keihard" noemde. „We hebben ze de gelegenheid gegeven te com bineren, verzuimden om de dekking wat strakke? san te halen. Steeds weer was er een ruimte van zeker vijf meter tussen de spelers van PEC en onze verdedigers," klonk Go sens' oordeel over het spel van z(jn formatie. Maar niet de vier doelpunten alleen baar den hem zorgen want scheids rechter Elsinga's gele-akties" kunnen zijn herstelwerkzaam heden drastisch beperken. „Ik zal nooit een scheidsrechter afvallen," reageerde Gosens, „maar was dat nu werkelijk nodig geweest?" Waarmee hij doelde op de Zwolse overtre dingen die met name in de tweede helft minstens over eenkwamen met de gele- kaart-fncldenten waarvan Bakkes en Mulder het slacht offer dreigen te worden. Hoe wel „matig" geformuleerd geldt voor beiden een geweï- dadige poging, zoals voor Bakkes; „Het onbesuisd neer leggen van de tegenstander," en voor Mulder: „Een poging de tegenstander neer te leg gen." Hetgeen Gosens zorgen verergerde, want Incasseerde hij de nederlaag uiterlijk on bewogen, de mogelijkheid dat na het reeds wegvallen van Dutina. en Rijkulter het elftal verder wordt uitgedund lijkt een voor de hand liggende zaak. minuut, toen was het Ger Bakkes die moeilijkheden maaikte met z'n -directe oppo nent en daarmee de toom van scheidsrechter Elsinga op z'n> hals haalde. Een weliswaar wat onvriendelijke situatie, van twee kanten overigens, die in eerste instantie door de Groningse arbiter leek te wor den afgedaan met een repri mande. Vandaar het Zwolse hoongelach, want geruime tijd na dit incident trok hij alsnog de gele kaart. Ook Wim Mulder werd het korte tijd later „geel" voor de ogen, toen een weliswaar wat onbe suisde sliding door Elsinga werd uitgelegd als: een po ging de tegenstander neer te leggen. Waarmee de Gro ningse scheidsrechter toch weer in de fout ging, want juist in die tweede helft maak te ook PEC zich schuldig aan meerdere „gele kaart-inciden- ten", echter door Elsinga on bestraft gelaten. stormde plotseling lichting Ook narust controleerde trainer Schiedams doelgebied, om vervolgens ondanks een red dingspoging van Piet Ro- meijn, z'n ploeg aan een ver diende voorsprong te helpen: I0. Drie minuten later was het weer raak. Terwijl SW waarop de Zwolse verdediger het Schiedamse „muurtje" negeerde, sprak boekdelen. Ook in de slotfase bleef SVV Opstelling (SVV): v.d Velden; Romeijn, Osterholt, Steenber gen, v. Beek; Mulder, War- naar, v.d Spek; v. Duppen, Groeneweg, Bakkes. (PEC/Zwolle)Barst, v. El frink, Hendriks, Chubert, v.d Horst; v.d Bosch, Rorije, IJ zerman; Heskamp, Hoogen doom, Stoffels (Schuttes). Sco rev ei loop: 24ste min. Hoo gendoom 1—0, 27ste min. Hoo gendoom 2—0, 51ste min. v.d. Horst 3—0, 82ste min. Hes kamp 40. aanvallend een onmachtige indruk maken, in tegenstel ling tot PEC's aanvallende daden die keer op keer gevaar inhielden. Daarom ook was Heskamp's treffer in die slot fase geen. verrassing meer en de manier waarop Hoogen doom z'n fraaie pass kon los laten geheel in de hjn van dit duel. Zalai's formatie de strijd en in de 51ste minuut was het ZwoUe's vleugelverricdiger i\,r a f „T17T „rsc Van der Horst die de SVV-ma- iuALn 1 E-LLPLJo laise compleet maakte'door Een duel dat ondanks SW's uit een vrije trap ineens In te machteloosheid een sportief Schiedsrechter: Elsinga kogelen; 3—0. Vooral de wijze karakter behield. Tot de 85ste 4500 toeschouwers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3