„We moeten machines uitvinden die arbeidskrachten sparen" Bij Alja krijgt u £v-, enig idee ■K hoe apart 'n japon met jasje wel kan zijn. Wasserijen willen lager btw-tarief fSBl modehuis Dagbladreklame is niet te vervangen I II Wasserijbedrijf in ontwikkelingsfase aanmerkelijk méér in opmerkelijke mode BROERSVEST III SCHIEDAM TEL.: 267416 ill ïll -I tl SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1972 Het wasserijbedrijf in Neder land verkeert in moeilijk heden. De rentabiliteit ligt op een te laag niveau. TNO's Instituut voor Tex- tielreiniging gaat de ko mende anderhalf jaar een onderzoek instellen naar de oorzaken van de proble men. Dat gebeurt óp uitno diging van de eveneens in Delft gevestigde Federatie voor de Wasserij. Het on derzoek gaat 355.000 kos ten. Tweederde daarvan is door het rijk bijgedragen. van de vragen waarop het onderzoekteam onder leiding van irCasimir ook een ant woord moet geven, is de vraag of de Nederlandse huis- vrouw de was nog steeds de EGEiNDEEL deur uitdoet. Direkteur T, van Een klein onderzoekje in de zie- der Ham van de Delftse Tax- leert al gauw het u T. tegendeel. De beide Schie- helremwnu t Wasbeertje wü damse ziekenhuile!1 hebi)en aI die vraag op voorhand wel be- recteur Straeter van wasgt- gant Nico Nijman te Schie dam. Straeter gelooft niet dat de Nederlandse huisvrouw de was de deur nog uitdoet. „Die markt js ingestort," is zijn overtuiging. Nijman'dra alt er wekelijks honderd vijftigdui zend kilo wasgoed doorheen. - Slechts een paar ton is nog af komstig van particulieren. Tien jaar geleden was dat nog veertig ton per week De heer Ligthert van de .Fede ratie voor de Wasindustrje vindt het onjuist te beweren dat de wasserijen ook met lede ogen moeten toezien hoe in de markt van het zoge naamde grootwerk de op drachten teruglopen. Toch stond het dezer dagen in de krant. Defensie, horeca, zie ken: en verzorgingshuizen zouden in toenemende mate eigen wasserijen gaan exploi teren. Delft De georganiseerde wasserijen, die hun zetel heb ben in het gebouw van TNO's Instituut voor de Textlel- reiniging, hebben de staatssecretaris van financiën ge vraagd een einde te willen maken aan de ongelijke be handeling tussen commerciële wasserijen en instellingen niet een eigen wasserij bij de heffing van btw. Wasserijen in ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen, verpleeg- en bejaardentehuizen, behoeven geen omzetbe lasting te betalen over hun eigen wasserij, terwijl de commerciële wasserijen 14 procent b.t.w. in rekening moeten brengen. De georganiseerde wasserijen hebben de straatssecretaris daarom verzoch het wassen voor deze instellingen voor de omzetbelasting te rangschikken onder het lage tarief. vestigend beantwoorden: Hij heeft zelfs de indruk dat steeds meer huisvrouwen de wasserij er weer bijnemen. "Van der Ham's onderneming can de Delftse .Oostsingel be hoort tot de middelgrote was serijbedrijven van ons land.. Zeventig man personeel en een produktie van negentien ton wasgoed per week. De uitspraak van Van der Ham staat In lijnrechte tegenstel ling met die van adjunct-dl- jaren geleden de was de deur uit gedaan. Men piekert er niet over om 't weer zelf te gaan doen. 't Bethelziekenhuis in Delft heeft de was nog nooit in eigen beheer gehad en 't Hippolytusziekenhuis deed de Het beeld dat aldus ontstaat en was twee jaar geleden de voor wat de ziekenhuizen be- ce. Alleen 't Holy-ziekenhuis in Viaardingen heeft de was nog in eigen beheer. Nog slechts enkele weken overi gens, want de ruimte waarin de wasserij is gehuisvest, heeft men dringend nodig om er een recoveringroom van te maken voor operaiie-patien- ten die nog een intensieve me- disch-electronische bewaking nodig hebben. door Hans de Jongh aantrekkelijker zijn voor zie henhuizen zelf te wassen. De was de deur uit doen, bete kent ook veertien procent be tasting toegevoegde tuöörde betalen Om die concurrentie verstoring weg te nemen sou de minister 't?an financiën va plan zijn om ook BTW te gaan he/jen op de produktje van in stellingen die eigen wasserij en exploiteren. De heer Ligthert van de federa tie is het niet eens met de stelling dat ziekenhuizen goedkoper kunnen wassen. „De kostprijs is anderhalf maal zo hoog als in een was serij, Bovendien Is er sprake van kapitaalverspilling door te grote Investeringen," meent hij. Nico Nijman In Schiedam heeft veel ziekenhuizen tot klant. „Iedere week vijfduizend zie kenhuisbedden," zegt Strae ter. Ztjn bedrijf is gespeciali- voorbfj. Specialisatie «n schaalvergroting doen zich ook in onze bedrijfstak gel den," SANERING Nijman wast 150.000 kg, per week. Met vierhonderd man personeel heeft hij een jaar omzet van bijna tien miljoen gulden. De kleinste wasindus- trie in Amerika heeft een jaaromzet van 230 miljoen dollar De voorzitter van de gezamenlijke reinigings- en wasserijbedrijven in Amerika zei tijdens het laatste congres tegen de leden: „Kijk elkaar nog maar eens aan, want bin nen twee jaar is dertig pro cent van u uit deze branche verdwenen." „Dat is de keiharde realiteit", zegt Straeter. „In Nederland zijn er zo'n 230 wasserijbedrij ven, waarvan tien tot vijftien een industrieel karakter heb ben. De rest zijn zeer hard werkende kleine bedrijfjes, waar de komende jaren de klappen zullen vallen." seerd en in wassertjkringen is De sanering die hij verwacht deur uit toen het nieuwe ge bouw in gebruik werd geno men. In Delft heeft men overi gens nog niet zo lang geleden onderzocht welke mogelijkhe den er zijn om een gezamen lijke wasserij op te richten. „Maar er kwamen te veel problemen om de hoek kij ken," vertelt Bethel's directri- den de was in eigen beheer te nemen. Dat is weerlegd. Zie kenhuizen die nog zelf wassen neigen ertoe om de was de deur uit te doen. Een aktueel voorbeeld is Viaardingen. Bo vendien huldigt men steeds meer het standpunt, dat een ziekenhuis er Is om zieken ta verzorgen en geen specialisti sche bedrijven aan zich moet trekken," treft in strijd is met de bewe ringen als zouden de opdrach ten voor het grootwerk terug gelopen, wordt bevestigd door de Nationale Ziekenhuisraad in Utrecht. De heer De Vries: „Tien jaar geleden was men BELASTING van mening, dat het uit econo- mische overwegingen aan- Desalniettemin zou het tdf trekkelijk was om bij 350 bed- nanciële overwegingen toch men het niet met hem eens als hij beweert dat de markt van de geïinswas in elkaar I* gestort. Toch zijn er duidelijk proble men rond de rentabiliteit van de bedrijfstak. TNO zal moe ten nagaan hoe mechanisatie en automatisering de produk- tlvtteit kunnen vergroten. Straeter vindt het waanzinnig om daar 355.000 voor uit te trekken. Na een studiereis door Amerika zegt hij: „Er is de laatste jaren een revolutie op gang gekomen. De tijd van de kleine familiebedrijven is zal het gevolg zijn van talrij ke invloeden, waarvan de me chanisatie er slechts één ls. „Onze grootste kostenfactor vormen de salarissen. Willen we dus efficiënter gaan wer ken, dan zuilen we machines moeten uitvinden die minder moeten uitvinden die arbeids krachten sparen", stelt hij. Het ambacht. gebreid. Voor de gezinswas bestrijkt hij een groot deel van de randstad. Daarnaast heeft hij zich gespecialiseerd in 't werk van de horecasector en exploiteert hij samen met een Engelse moedermaat schappij een linnenverhuurb e- drijf. „Onze omzet is ten op zichte van enkele Jaren gele. den. duidelijk gestegen. De be staanszekerheid op langere termijn ligt verscholen in ex pansieve activiteiten. Om dat te bereiken zijn er diverss mogelijkheden. We mogen overigens ook niet vergeten dat dikwijls blijkt dat de ren tabiliteit van kleinere bedrij ven groter is dan van grotere ondernemingen." NIET BANG Van der Ham van de Delftse Textlelrelniging is het daar mee eens. „Het wassarijbe- drijf bevindt zich in een ont wikkelingsfase van ambacht Van der Ham is niet bang voor naar industrie", is zijn opvat- de toekomst. „In ons bedrijf ting. Zijn onderneming is de moet je de bakens regelmatig laatste jaren aanzienlijk uit- verzetten." De aankondiging van het onderzoek naar da structuur van de wasserijbe drijven door TNO's Instituut voor Textielreiniging doet vermoeden, dat de problems in deze hele bedrijfstak echter dieper liggen Behalve aan structurele proble men, lijdt het wasserijbedrijf ook onder een slecht imago. Nijman's Straeter mag dan oerandersfeïZen, dat de markt can de gezinswas in elkaar is gestort, Van der Ham mag het tegendeel beweren, cijfert can df Federatie voor de Wat- industrie liegen er ook niet om. Ongeveer vijftig procent can de gezinswas is van de Nederlandse markt verdwe nen. En wasmachines en was serettes zijn daar niet alleen schuldig aan. ->Vil y.S Van ambacht naar industrie En hoe charmant 'n japon. Dat daarbij perfekte pasvorm zeer zorg vuldige afwerking, en kwaliteits- stof belangrijke faktoren zijn, lijdt geen twijfel. En als ook het model exklusief is, de kleur modieus..—* Voilé Alja heeft u een brede kollektie te bieden. Gauw eens komen kijken. Afgebeeld deux-pièces Zeer aparte japon met jasje. Zuiver scheerwollen wavenit. 399.- qlja Elke donderdagavond (ook tussen 6 en 7 uur) tot 9 uur geopend. Ruime parkeergelegenheid. Speciale afdeling gelegenhetdsjaponnen. Aparte bruidskamer. Exklusieve bontmantels. DJ Industrieel aspect van het wasserijbedrijf V' I 'VI I 4.1 I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3