Bejaardenbonden willen een snelle i invoering 6 5+-pasje 1 Strenge straffen geëist tegen rovers !-/ Isles 1 MET DE KNNV OP PAD Schoolbegelei dingsdienst 0é> Nog veel onbegrip over uitblijven goedkoop RET-tarief ffiofi «ISSCT Machine kamer Lemaire verbouwd Nationale Scouting zwemwed strijden Schiedam Nu ook twee Schiedamse bejaardenorganisa ties ia een brief aan de gemeenteraad hebben aangedron gen op de snelle invoering van een gereduceerd tarief op de RET-lijnen, zal deze zaak opnieuw op de agenda van de gemeenteraad worden geplaatst en zal er maandag 23 oktober opnieuw over worden gesproken. Het ziet er in middels niet naar uit, dat er dan veel nieuwe gezichts punten naar voren zullen komen, want een overeenstem ming over het dyui: Schiedam aan Rotterdam te betalen bedrag ziet er voorlopig nog niet in. i' P Wethouder C. J. M. Boimers: moeizaam onderhandelen mat de RET. Rotterdam „Ik word tegen beter weten in vastgehou den/' klaagde de 18-jarige lasser G. C, H. uit Schiedam tegen de president van de Rotterdamse rechtbank, mr, A. R. Jolles, H, zou met de even oude elektricien J. A» H. - een snelle techniek hebben toegepast in het beroven van vrouwen. Op 5 juli reden beiden op een brc-»ifiets door Maassluis. J. H. was 4e stuurman en G. H. JU zat achterop. Twee keer redsn zë langs een vrouw, die een tas in een mandje voorop de bromfiets vervoerde en even- zovele keren griste H. de tas uitdat mandje, waarop N. gas gaf en de vrije ruimte op zocht. Eert politieman kwam hen op het spoor en zag, dat H. een tas weggooide. Even later werd het tweetal klem gereden en overgeheveld in een poli tieauto. 3., H. had voldoende brutaliteit om in de politieauto 40 van de buit 'aan J. H. te geven. „Hij wilde het geld uit het raam gooien. Ik vond het be ter het aan te pakken, mis schien kon ik het nog eens aan de eigenaren teruggeven", fietsen gestolen. Om mijn ei gen brommer op te knappen". Mr. van" Randwijok hechtte *- geen-geloof aan de hardnekki ge ontkenningen door G. H. Ervaringen uit het verleden en diens straflijst gaven hem daartoe alle aanleiding. Hij vond dat G. H. voor geen en kele verbetering vatbaar is. Zijn toekomst ziet er uiterma te somber uit en hij zit al te gen de onderwereld aan. „Zo gaat hij volledig naar de knoppen". De officier zag «1- leen heil in een vordering van anderhalf jaar jeygdgevange- nisstraf met medische bega- leiding. Voor J. H., die twee maal was veroordeeld, was het beeld aanzienlijk minder verontrustend. Mr. van Rand wijek wilde het met hem nog eens proberen en vorderde ze ven maanden. De Rotterdamse wethouder van verkeer en openbare werken mr. H. C. G. L. Polak meent dat niet alleen Schiedam on derhandelingspartner van de RET is, maar dat ook nog moet worden onderhandeld met de gemeenten Capelle aan den IJssel, Rhoon, Poor- tugaal -en VJaardingen, die eveneens iot het vervoersge bied van de RET behoren. Ge- zessen zou men tot overeen stemming moeten komen over het gereduceerde bejaarden- tarief. door Ton HuIJssoon verklaarde J. H, Overigens Op 31 oktober doet de rechtbank zou hij de eerste' keer niet hebben geweten, dat zijn duo passagier een tas stal. .Niettemin gaf hij wel gas. toen het was gebeurd", repbei- teerde de officier, J. H. had bovendien nog meer op zijn kerfstok, inenige weken tijd had hij een stuk of acht brom- uitspraak. De Schiedamse Söplussera ho pen inmiddels nog steeds, dat zij net als hun Rotterdamse leeftijdgenoten van het goed koper openbaar vervoer ge- bruik zullen kunnen maken. 2e vinden het zo belangrijk, dat de besturen van beide be jaardenbonden er tenslotte maar een brief aan hebben gewaagd. „Ze doen niets dan mopperen dat die bejaardenpas er nog niet is", zegt de heer Van Grondelle, bestuurslid van da Algemene Bond van Bejaar den. „Wij als bejaardenbond hebben het onze leden zo goed mogelijk proberen uit ta leg- niet is en nu zullen we op deze wijze proberen, om toch een; bejaardenpas te krijgen". Het argument van wethouder C J, M Bolmers, dat de Schie damse bejaarden slechts' in mindere mate gebruik maken van de Rotteramse RET-lij- dat het volle pond wordt be taald, dat wil zeggen: hetzelf de bedrag als de gemeente Rotterdam per bejaarde inwo ner moet toeleggen op het ge reduceerde tarief. Volgens wethouder Polak is het een misverstand te denken, dat het gereduceerd bejaardenta rief voor Rotterdam winstge vend zou zijn. Willen de ge meenten niet akkoord gaan met het bijbetalen van het volledige bedrag per inwoner, dan zal Rotterdam er aller minst rouwig om zijn als de onderhandelingen vastlopen. Ook het feit, dat er moet wor den onderhandeld tussen vijf gemeenten en de RET maakt de zaak er niet gemakkelijker op. De RET verzorgt er het openbaar vervoer wel, maar Is een gemeentelijk Rotter dams bedrijf en houdt dus in eerste instantie de belangen van Rotterdam in het oog. Dat kan de RET niet anders, want haar directeur is weer verantwoording schuldig aan h, en w. van Rotterdam. Verkeerswethouder Bolmers, Het openbaar vervoer Schiedam kan beter, mits de gemeente daarvoor wil beta len, En dat zit er voorlopig niet in. 65plussers. Ook de brief van de bejaardenorganisaties zal daar weinig verandering in kunnen brengen, zolang de be langen van de RET en die van Schiedam zo wjjduiteenlopen. duidelijke uitspraken niet „Openbaar vervoer, ook Uw be schuwend, heeft de RET al meermalen verweten, dat ze hem in een dwangpositie wil brengen. Het standpunt van de RET ia, dat verbeteringen in het plaatselijke openbaar- vervoer wel kunnen worden aangebracht, mits dat geen extra geld kost en zo ja, da! Schiedam dan voor de extra kosten zal moeten opdraaen. Wat de RET nu aan bus- en tramlijnen in Schiedam ex- ploiteert, is het maximum haalbare. Iedere frequentie verhoging, iedere verbetering en dus ook een gereduceerd bejaardentariel kost Schiedam geld. vindt weirug weerklank Voorlopig is de heer Bolmers hen,; bij de bejaardenorganisaties. „Dat is gezwam. Ik weet zeker dat veel bejaarden wel dege lijk van het openbaar vervoer in Rotterdam gebruik maken. Ik ben zelf Rotterdammer, tk heb vroeger in Rotterdam ge woond en ik heb er nog fami lie. Zo zijn. er veel", zegt de heer Van Grondelle. VOLLE POND De gemeente Rotterdam stelt zich op het standpunt, dat In voering van het bejaardenta rief in de buurgemeenten eist, nog niet zo maar bereid, dat geld ook te betalen. De wet houder, zelf geen tegenstan der van een gereduceerd be jaardentarief, vindt dat Schie dam de RET niet verkapt moet gaan subsidiëren en vindt» dat dd RET eerst maar eens moet aantonen, dat het openhaar vervoer In Schie dam verliesgevend zou zijn. Voorlopige conclusie is dat door de moeizame onderhandelin gen tussen' de gemeenteSchie- dam en de RET er nog steeds geen enkele kans is op «en gereduceerd tarief voor de lang", is voorlopig een hoofd zakelijk Rotterdamse belang. De RET heeft inmiddels ook twijfel gehecht aan de stellige verzekering van wethouder Bolmers, dat er voor l januari een lijn om de noord (Schie- dam-Groenoord-Holy-Vlaar- dingen zou komen. Het een Mniete&-weUes,'-spelietje geworden tussen twee over heidsinstanties. Pas' over enkele jaren zal er "'"^elUcht^ëen-eind'komen aan het onderlinge geharrewar, als er in het Rijnmondgebied één geïntrigeerd vervoersbe drijf zal zijn, dat niet bij de gemeente Rotterdam is onder gebracht. Een geïntegreerd bedrijf zal de belangen van alle gemeenten moeten behartigen, waarmee ook moeizame onderhandeln- gen over de bejaardenpas tot het verleden, zouden behoren. Omdat zo'n bedrijf nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, zal er toch met de HET moeten worden gepraat. Wat bet gereduceerd bojaar- dentarief betreft, zal het hope lijk niet zo lang duren, De be jaardenorganisatie» hebben al laten weten, dat ze spoed ach ter de zaak willen zetten. Gaardingen Aan boord van het opleidingsschip rrj.s, Le- maire van het Zeekade tkorps Maassluis zijn tijdens de bij eenkomsten, „alle hens" druk doende mat het verder perfec tioneren van het schip. Het ligt .namelijk in de bedoeling om volgend jaar april (Paas vakantie) met het schip uit te varen naar het Haringvliet om aldaar *n grootse scheeps- oefening te gaan houden. 'Terd vorig jaar het ketelhuis van de Lemaire tot recreatie ruimte getransformeerd, thans is een begin gemaakt met de verbouwing van do machinekamer, een karwei dat door eigen technische- en elektrodienst wordt uitge voerd, De diverse brevet-op leidingen zijn inmiddels ge start, alsmede die voor de ad- «pirenten die tot het korps wensen toe te treden. JngEns die iets voelen voor een opleiding tot zeekadet zijn nog altijd op woensdagavond wel kom aan boord, waar dan commandant J. Warhout tij dens zijn spreekuur gaarne bereid is alle gewenste inlich tingen te verstrekken. VJaardingen De Koninklij ke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging, afde* ling Vlaardingen/Schie- dam, heeft voor het komen de seizoen een gevarieerd programma samengesteld. Niet alleen voor elgon le den, maar tevens voor ie dereen die interesse heeft voor alles wat met de na tuur uitstaande heeft. Interesse voor de natuur kan leiden tot meer miiiéubewust- zijn en dat wil de K.N.N.V. oud en jong bijbrengen. Ieder een die wil, kan deelnemen aan en/of de bijeenkomsten van de werkgroepen bijwo nen. Oost, 8.33; VJaardingen, 8.3i Vlaardingen-West, 8.45 uur. WERKGROEPEN EXCURSIES dat rijk is aan wilde flora, vo gelleven en kleine, in. het wild levende, zoogdieren. Vooral de roofvogelstand beeft zich ih dit verwilderde gebied vrij goed ontwikkeld. De leiding berust bij de heer P. Boom. Vertrekpunt is het Kolpabad om 8.30 uur. Laarzen meene- De vogelaars onder de leden en andere belangstellenden ma ken op 20ndag 12 november een tocht naar het Groene Strand en de Westplaats op Voorne. Concentratie van trekvogels wordt hier geob serveerd, Hiervan heeft Hen drik Jan Dijkerman de lei ding. Laarzen, warme kleding en lunchpakket maar ook een kijker, dienen als vaste uit rusting te worden meegeno men. Werkgroepbijeenkomsten te houden in de Van Hogendorp- school: woensdag 18 oktober; Plantenwerkgroep, spreker de beer Van Rossen met verton nlhg van kleurendia's. plaats van vertrek station Vlaardingen-Oost 8.10 uur. De Vogel werk groep gaat op zon dag 22 oktober op excursie naar Koek van Holland om de vogeltrek te bestuderen. Lei- AUTOTOCHT der is de heer C, J. Amster dam. Dp deelnemers die per Op zondag 26 november volgt trein gaan, vertrekken om een auto-excursie naar de Fle- 7.59 uur van het station Vlaar dingen-Oost. Wie met eigen vervoer gaat, wordt om 8.4b uur verwacht bij de Sernafoor In Hoek van Holland. Voor zaterdag 4 november staat een verkenningstocht in de Vlaardingse Broekpolder op het programma. Een gebied vopólder. De uitrusting is als bovengenoemd. Tijd van ver trek, 7.30 uur vanaf Vlaardin gen-Oost, Aanmelden bij de excursieleider, J. van Haren, telef. 34,74.28. Onder leiding van de heer C. J. Amsterdam wordt op zater dag 2 december een bezoek gebracht aan het Staeldulnse- bos in volle herfsttooi. Voor buitenstaanders kan deze tocht een ontdekking inhouden van een uniek brokje natuur, voor het behoud waarvan bard moest worden gevoch ten. Tijd van vertrek 8,30 uur van Vlaardingen-Oost. Zondag 17 december wederom een excursie naar het Groene Strand van Voorne en de Westplaat nu onder leiding van Bertus de Vette. Vertrek van het station Vlaardingen- Oost om 8,10 uur. Wie iets meer wil weten van het natuurlijk leven rond de Del ta-dammen kan zich aansluf- ten bij de expeditie van de vo. gelwerkgroep op zaterdag 23 december o.l.v. Bertus de Vette. Vertrek vanaf Vlaar dingen-Oost om 8.13 uur, Aan melden, mondeling of per briefkaart bij de leider Bier- sloot 28b, VlVaardlngen. Evenals In voorgaande jaren besluit de K.N.N.V, het jaar met een z.g. „Snert Excursie" in Hoek van Holland. Deze valt op dinsdag 28 december, Tweede Kerstdag, Wandelen en kijken in bos, duin en langs het strand en na afloop e®n gezamenlijke maaltijd waar- van hot menu uit gedegep O HoiJandse erwtensoep bestaat. ,s ook een ware vraasbaak op De reis wordt per trein ge- het gebied van alles op het ge maakt. Vertrektijden: Schie- bied van onze Nederlandse dam, ca. 8.25; Vlaardingen- flora en fauna. Vrijdag 27 oktober; vogelwerk groep. Woensdag 1 november: Plantenwerkgroep. Spreker de heer Bravenboer met kleu rendia's. Woensdag 25 novem ber: Plantenwerkgroep. Le zing door do heer 33. van Rooden over „bestuivlngsm- richtingen". Vrijdag 24 no vember: Vogelwerkgroep, Woensdag 6 december: Plan tenwerkgroep, spreker de heer W. van Meggelen. onder werp „botani". Woensdag 20 december: Plantenwerkgroep met dia-vertoning, toegelicht door de heer Kapel, verzorger van de Schiedamse Heemtuin, met als onderwerp wilde plan ten en verdere flora, voedsel keten. enz. Vrijdag 22 december; Vogel- werkgroep. Alle bijeenkom sten beginnen 'om 20.00 uur. Het lidmaatschap van de KNNV kost nog geen vijftien gulden per jaar. Door zich op te geven verzekert men zich gelijktijdig van een abonne ment op het geïllustreerde maandblad van de K.N.N.V, Men leeft tn een prima wel vaartsstaat, waar het leven van de wieg tot het graf goed verzekerd Is. Een televisie, koffiezetapparaat, auto, enz. zijn geen luxe meer, maar lig gen min of meer binnen de fi nanciële bereikbaarheid. Een vakantie-in het buitenland of een zomerhuisje kan man zich ook al permitteren. Dit alles is verdiend door de jarenlan ge zware arbeid, zweet en in spanning, waarbij menige va der niet de gelegenheid had zijn opgroeiende kinderen wat liefde en aandacht te schen ken. Die vaderg zijn er nu nog. die om zes uur 's morgens de deur uitgaan en pas 's avonds vermoeid thuiskomen. Na het eten lezen, ze hun krant in af wachting van de televisie-uit zending. Hun kinderen liggen dan al in bed. Na een week vol inspanning willen ze hun weekeinde eindelijk aan het gö2in besteden» over de school en de opvoeding van hun kin deren praten of niet. of zich ergens anders mee bezighou den, zoals met sport en ont spanning, waar ze immers het grootste recht op hebben. Deze gang van zaken valt heus niet op en men vindt het als vanzelfsprekend. Men werkt immers aan een betore wel vaart voor het vaderland met meer produktie en een beter leefklimaat, om zo in ieder* materiële behoefte te kunnen voorzien. Of deze behoefte een oneindigheid is, die „'een- Aan de cultureel-pedagogische schaarste-In-fictie" voorstelt, zorg van de staat is niet te zijn om de tekorten pp te hef fen, die veel voorkomen in de sociaal zwakke gezinnen,, zijn thans sterk in. discussie ge raakt. Compenserende pro gramma's zijn schijnoplossin gen, hebben geen blijvende in vloed, zijn goed voor de mldd- le. class kinderen en kunnen zelfs onderwijsverbeteringen in de weg staan. ONDERWIJSNOTA Enkele gemeenten, waaronder Schiedam «n VJaardingen, denken dit 2eer omstreden probleem anders op te van- Wanneer men het arbeiderspr»- gen. In hun Onderwijsnota bieem daadwerkelijk wil an- Ik denk bijvoorbeeld aan een al gehele structuurverandering van hst arbeidabeleid. De hui_; dige moderne maatschappij net hoogontwikkelde compu tert eahn lekenkent twee groe pen arbeidersgezinnen: het gezin met de uithuizige, arbei dende, kostwinner, en het ge zin met een werkloze kostwtn- her, De taken van bijvoorbeeld de gemeentelijks sociale dienst en het arbeidsbureau liggen in het opvangen en vooral in 't goed» banen ieiden van dit probleem. Geef de arbeidende ouders enige uren in de week vrij en laat hen vervangen door de er.orme arbeidsreser ve. Hier wordt niemand tekort gedaan. Zq kunnen de oudera de speciaal vrij gemaakte tijd aanwenden voor hun gezinsontwikkellng. Enkele hulpmiddelen, waar toe ze verplicht kunnen wor den, zijn bijvoorbeeld de fa mily teaching, adult educa tion. sociaal culturele kader vormingen en discussie-avon den met de school. In teder geval worden ze geïntensi veerd. menen ze terecht kardinale aandacht aan de social dépri- ved children te besteden door do invoering v*n de Stichting Schoolbegeleidingsdienst, (zie de Sohledamsche Courant van 3 oktober). pakken en het onderwijs in derdaad wil democratiseren, neme men dit in overweging. Desnoods als experiment. S. Harlnandansingh, Mozartlaan 149. Schiedam-Kethel. of dat da economische orde ooit alle in behoefte voor ziet, is hier niet de vraag. TOEKOMST Maar wel ia het de vraag, hoe verantwoordelijk de arbeider zich voelt voor de toekomst van zijn kind. Velen denken zich daar niet mee te be moeien. De moeder doet het wel, zo gaat het immers toch al goed, U schrikt pas, als de flink „ge voede" kleuter het basison derwijs niet aankan. „Het is niet waar, want Jantje is toch flink thuis". Het geeft u een klap, wanneer u wordt geadvi seerd uw kind naar het blo, de debielen- of de lom-school te sturen. En laat daarbij nie mand u wijsmaken» dat uw kind van het etiketje „debiel" of „lommertje" ooit afkomt. Dar zit uw kind, beroofd en verstoten van de meeste maatschappelijke ladders, en is gedoemd in een hoekje te leven. Is dat de vrucht van uw harde arbeid, of wilt u nog blijven denken aan de kleu rentelevisie. een dure cara. van, alsmaar loonsverhoging, desnoods dnor stakingen. Wat koopt u daar uiteindelijk voor. Velen denken, geen rol te spe len in de opvoeding van hun kind en geloven in een magi sche werking van de school met zijn moderne onderwijs middelen, democratise rings-, Jndiv. ualiserings- en vemieu- wingsideeën. De alom bekende compenseren de programma's, die bedoeld twijfelen: de een na de andere instelling wordt ln het leven geroepen met het doel gelijke onderwijskansen voor leder een te scheppen. Doch elke keer weer komt men tot de slotconclusie, dat de zeer on misbare ouders in het school gebeuren bulten spel worden gehouden, En steeds vakder zijn de mislukkingen voor 30 procent te wijten aan de mi lieufactoren, zoals weinig of geen motivatie bij de ouders en het kind, de taalarme com municatie. de geringe interac ties in he4 gezin, te weinig be langstelling bij de ouders voor het schoolgebeuren van het kind enz. Het schoolsucces van uw kind kan dus met vijftig procent toenemen als de bovenge noemde tekorten opgeheven worden. Het komt er op neer, dat vader en moeder zich doelgericht moeten bezighou den met het kind. Maar hot en wanneer. Dit Is de vraag, waar nog weinigen een ant woord op weten. De vermoei de arbeider weet niet beter, hij heeft daar trouwens geen tijd voor. SAMENWERKING Het is maar de vraag, of de ou ders vau sociaal zwakke ge zinnen ooit gemotiveerd zullen denken over het schoolgebeu ren van hun kinderen. En dat gaat niet vanzelf, Daar is een grote inbreng van en samen werking met politici, vak bondsleiders en sociologen voor nodig. Vlaardingen Aar. de Nationa- Ie Scouting Zwemwedstrijden» die zaterdag ln het zwembad De Dillen in Alphen a. cl. Rijn worden gehouden, zal uit Vlaardingen. Schiedam en Maassluis de volgende afvaar diging deelnemen: jongens 11—14 jaar: Schoolslag Jan Teeker.s (Prinses Irene- grocp V), Rugslag Peter Ver hagen (zelfde groep). Vrij» Slag Ronald van Eijk (Willi- brordusgroep) en Estafette 3.x 25 meter het team van de Prinses Irenegroep, bestaan de uit Peter en John Verha gen en Ger Tempelaar. Jongens 1517 jaar: schoolslag Wanno Koedood (De Geuzen), rugslag Ronald Tomei (zelfde groep), vrije siag Martin van Zelm (Wcsselgroep), terwijl voor de estafette 3 x 50 meter zullen deelnemen (als enige niet-Vlaordingers) het team van de Karei Doormangroep uit Maassluis, bestaande uit. Jan van Broekhoven, Peter Memeiink en Aadré Visser,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3