Albert Verkade: Een harde werker die kunst maakt WALDO n.v. Ons straks uit betere „bron" OVERSCHAKELING VAN RIJN- NAAR MAASWATER MEER LEZERS wmm Fontijne N.V. heeft nieuwe commissarissen - F- J. Venema oyerleden +3ÉÉI ffiCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 Schiedam Albert Verkade, 27 jaar, blond, een klein ''voorzichtig snorretje, beeldend kunstenaar van beroep. Zijn eerste succesje; een expositie op de meubelafdeling van dc Bijenkorf in Rotterdam aan die Coolsingel, waar hij in een week tijd al drie schilderijen heeft verkocht. Verkade woont midden in het centrum van Schiedam, aan de Broers vest, en is geboren aan de Nieuwe Haven. Op het ogenblik zit Verkade nog op de academie voor beeldende kunsten in Rot terdam, hij is met zijn der de jaar bezig.. Daarvoor had hij al etsen geleerd van de Rotterdamse kun stenaar Bas van der Smit en heeft hij zijn eigen ets- pers gebouwd. Een van zijn voorliefdes is echter Hollandse luchten maken, sin veel van zijn grote schil derijen verwerkt hij deze liefde. door Barnadette Elias Langer dan vier jaar schildert, tekent en etst Verkade. Daar voor maakte hij wel eens een tekeningetje, maar daar bleef 'het bij. Tot zijn huidige be roep is Verkade gekomen via 'een hobby, namelijk het ver zamelen van kunstwerken en antiek: ..Sinds mijn zeven tiende jaar verzamel ik al kunst. Dat verzamelen is er op uitgelopen dat ik zelf iets ben gaan maken. Op een ge geven. moment kreeg ik con-" ■tact met enkele mensen, on- lofs en anderen. Hij heeft een aardewerk verzameling die niet mis is en verscheidene glazen vaasjes en ringen uit het begin van deze eeuwwisse ling. Deze spullen komen uit het Middellandse zeegebied, hij heeft ze tijdens een vakan tie in Turkije op de kop getikt. INDIVIDUALIST De Schiedammer houdt erg veel van reizen, vrijwel heel West- Europa is hij door gereisd en ook is hij in Marokko geweest. Verkade vindt dat hij wat Ka rakter betreft een individua list is. „Jk ben gewoon erg in dividueel. Ik zit loei graag al leen thuis. Met het werk toot ik doe, kan ik ook gewoon ai leen zijn, zonder veel te laten. la g& gewoon mijn eigen gan getje. Ik ben ook eigenlijk nergens bekend. Dat is ook niet zo erg. Ik probeer mijn werk zo goed mogelijk te doen, ik ga er tenslotte mijn vak wan mofcen en dat wil ik gped leren. Ik heb ook niet 20 veel zin om bij al die kunste naars fe klittenIk ben ervan overtuigd dat als je iets wil bereiken, dan moet je dat zo goed mogelijk, doen en kan je niet elke dag geintjes zitten te maken. Misschien is het wat ouderwets zoals ik het zeg. Maar zo zie ik het". d Verkade en zijn werk. schildert hij liever: „Dat vind ik op het ogenblik leuker. Et sen vind ik ook erg interes sant, de grafische vakken over het algemeen, trouwens". „der meer met Bas van der Smit en die had er wel lol in Toch. wil Albert Verkade nog om mij etsen te leren". niet alleen afhankelijk zijn van de kunst. Hij werkt name- HAAGSE SCHOOL Verkade verzamelt vooral toer- ken van mensen uit de tijd van de Haagse school. Waar om hij juist deze tijd verza melt terwijl hij zelf in feite ket'tegengesteldè maakt'."*,'Jet, 'tk ben ten slotte een kind van deze tijd, ik mis de grote be wogenheid van die mensen am koetsjes en poesjes te paan tekenen en zo. Maar het is een tijd die me wel aan trekt. Toch zijn er ook wel modernere dingen, die ik ver kies boven de Haagse school". Het huis van de rustige, soms wat moeizaam pratende, inaar erg vriendelijke Albert Verkade hangt vol met origi nele werken van Izaak Is raels, Bas van der Smit, Roe Albert Verkade, individualist lijk drie dagen in de week als part-timer bij een opticien. „Ik heb een opticiënsdiploma gehaald. Het is gewoon iets waar je op. kunt terug vallen, wanneer dit niet meer zou lukken". Verkade, sedert anderhalf jaar getrouwd, heeft nog geen ate lier. „Ja,.Ik ben wel aan het zoeken, voor de winter wil ik eigenlijk wel wat hebben, maar nu werk ik nog gewoon tnuis en dat gaat wel". Was een jaar geleden nog etsen nummer één voor Verkade ,nu COLLEGA'S Over zijn collega-kunstenaars zegt Verkade: „Er zitten erg goede jongens bij en werkelijk erg knappe jongens. Vooral Co Westerik vind ik ontzet tend goed en dan natuurlijk Bas van der Smit.". Buiten zijn hobby, het verzamelen van kunst en buiten zijn werk houdt de blonde Schiedammer ook veel van films, muziek en boeken: ,.Tk heb twee jaar pianoles gehad en twee en eenhalf jaar gitaarles. Dat was toch wel goed, trouwens het is altijd goed als je een ■muzikale vorming hebt. Ja boeken. Ik vind van 't Reve ■wel erg goed, dat is gewoon briljant geschreven, zoals hij de taal behandelt en dan Hupo Claus en vooral Jan Wolkers, die vind ik ook erg goed. Voor de film heb ik de laatste tijd era weinig tijd. Ik heb op het ogenblik zoveel werk" Dat Verkade het druk heeft is te begrijpen. Momenteel werkt hij „lekker", heeft vier keer per week les aan de academie en moet dan ook nog eens voor de finan ciën zorgen. Toch komt deze drukte zijn werk ten goede, vooral gezien het feit dat op de expositie In de Bijenkorf drie van zijn nieuwere werken zijn. ver kocht. Albert Verkade, tot 11 no vember, meubelafdeling De Bijenkorf, Botterdam, Coolsingel. Vlaardingen Machinefabriek A. Fontijne BV veranderde van commissarissen. Tot commissaris benoemde men H. Moltzer, oud-lid van de raad van bestuur van Ver enigde Nederlandse brouwe rijen Breda-Oranjeboom NV en ir. J. A. Free, algemeen 'di recteur van de Kempense Zink Maatschappij, Zij namen de plaatsen in van J- M. Nijman Dzn en prof. drs. J. Brands, die ingevolge nieu we wettelijke voorschriften aftraden. citroen AFDELING VERKOOP: TEL. 26:37.05 Openbare bibliotheek Maassluis Maassluis Zestien procent van de Maassluise bevolking beschikt over een leeskaart van de openbare bibliotheek in Maassluis. Dit staat in het jaarverslag over L971, waaruit voorts blijkt dat het lezers corps van deze bibliotheek sindsd de verhuizing van het pand Haven 27 naar het'voor malige Ichtuscentrum aan de Rozenlaan, is toegenomen van 3000 tot 4500. be lezers leenden in het ver slagjaar tezamen 175.000 boe ken. Met inachtname van het aantal geleende boeken in 1970 (140.000) "is er sprake van van een respectabele groei. M is de nieuwe huisvesting in .principe maar voor twee jaar bedoeld, omdat men nu in een noodgebouw zit, toch heeft men in het verslagjaar weer scjioolklass*. i.urm en ontvan gen; voor ouders van leerlin gen van de Prinses Christina- school werd een le2ing gehou den tijdens een ouderavond. ,De meest opzienbarende acti- vileit", zo staat er in het jaar verslag', „was ook dit jaar wéér de viering van de Kin der boekenweek In de herfst vakantie." Dit feest werd door ruim 100 kinderen ge vierd in de bibliotheek. Sliet» alleen de jeugd, maar ook jongeren tussen 15 en 18 jaar, houders van een cultureel Jeugdpaspoort en 85+-ers kodden bij de bibliotheek aan hun trekken komen, and 1971 beschikte de biblio theek over 21.120 banden. Vlaardingen, Maassluis, Schiedam, Delft en de gebieden! Voorne-Putten en Rozenburg gaan over op beter water.| Als afnemers van de Rotterdamse Drinkwaterleiding? krijgen ze volgend jaar via de leiding langs rijksweg 13| de beschikking over Maas- in plaats van Rijnwater. f landingen De heer F. J. Vtfnema, directeur van de Bowran Verffabrieken BV, is dinsdag in Teheran in Iran overleden aan een hartaanval, •e heer Venema was. 48 jaar. Hii-was op zakenreis in Iran. Dan zijn namelijk de eerste twee spaarbekkens in de Bies bosch voltooid en dat betekent dat door de leidingen van mil joenen waterconsumenten in drie provincies ander water gaat stromen: voor het produ ceren van drinkwater uit ruw- water kan men beschikker» over een betere „bron" dan tot dusver - de rivier de Maas in plaats van de Rijn, die als meest opvallende ei genschappen heeft dat het wa ter gen geringer zoutgehalte en een betere smaak heeft. Daarnaast is er reeds bij deze eerste twee van de in totaal vier bekkens een zekere selec tie-mogelijkheid wat betreft het inlaten van water. Een andere belangrijke verbete ring is de grotere marge om calamiteiten te overbruggen. In plaats van. voor drie weken heeft men dan een ruwwater- voorraad voor twee maanden beschikbaar om moeilijke pe rioden vóór de drinkwater voorziening lage waterstan den, grotere graad van ver vuiling het hoofd te bieden. De kosten van de werken in de Biesehbosch lopen In de hon derden miljoenen. De aanleg van de vier spaarbekkens („kuilen") met de bijbehoren de-pompstations, kantoor. la boratorium, werkplaatsen, landschapsvoorzieningen enz. worden geraamd op 350 mil joen, waarvan In de eerste fase 200 miljoen wordt geïn vesteerd. De leidingen naar de produktiebedrijven van de drinkwaterleiding van. Rotter dam zullen in de eerste fase 130 miljoen vragen en totaal ongeveer 185 miljoen. Fetrusplaat, Honderd en Dertig, de Gijster en Zuiderklip zijn de namen van de vier spaar bekkens in de Biesbosch, die straks miljoenen van een van hun eerste levensbehoeften gaan voorzien. Midden in een schitterend natuurgebied met een unieke stilte worden de gU gantische „kuilen" gegraven, die er straks zullen uitzien of zij er altijd zijn geweest. Want bij het ontwerpen is men er van uitgegaan de bek kens zo harmonisch mogelijk in de natuurlijke omgeving te integreren. Daarom zijn b.v. Zuiderklip en Gijster als tv afzonderlijke bekkens ontw< pen en niet als een enkele ef heïd, wat technisch gesi vóór de hand lag en een sparing van ruim zestien mi joen zou hebben betekend. TWEE FASEN De werken worden- in twee fa sen uitgevoerd. In de eerste fase worden twee bekkens (Petrusplaat en Honderd en Dertig) en twee van de drie. leidingen naar Rotterdam ge-: maakt. In de tweede fase ko-j men de twee grote spaarbek kens Zuiderklip en De Gijster en een derde leiding naar Rot terdam. Het Maaswater zal straks eerst via de twee laatstgenoemde bekkens en •:-v. - 1 'v-': - door Henk Nouens vervolgens door de eerste twee procesbekkens naar drie provincies worden gestuwd. De functie van de procesbek kens stoelt op de ervaringen, die Rotterdam sedert 1965 beseft opgedaan met het spaar bekken van acht miljoen ku bieke meter inhoud op de Be renplaat. Hier was gebleken dat het rivierwater aanzien lijk in kwaliteit verbetert wanneer het drie k vier weken in een bekken is opgeslagen. Die verbeteringen liggen voor al op het punt van verminde ring van het gehalte van zwe vende stof,- zuurstofverrijking, stijging van de zuurgraad, oxidatie van ammoniak, ver mindering van het gehalte aan organische stof en verbe tering van de smaak. Deze manier van zelfreiniging is zo waardevol gebleken, dat de deskundigen van de NV Wa- terwinningsbedrijf Brabantse Blesbosch hiervan ook nu ge bruik wilden maken. De pro cesbekkens zullen steeds ge heel gevuld zijn. Bij een wa terlevering van 5(T miljoen kubieke meter k men 2iJ de vereiste verblijd.ijd van drie vier weken garanderen, SMMt Tal van specialisten op het ge bied van drinkwater kwamen in samenwerking met land- schaps- en recreatiedeakundi- gen, tot de slotsom dat er be slist vier spaarbekkens moes ten worden aangelegd om de alsmaar groeiende behoefte aan drinkwater voor lange tijd te kunnen dekken. VOORRAAD- BEKKENS De voprraadbekkens Zuiderklip (oppervlakte 420 ha) en De Gijster (320 ha) zullen in tij den van normale rlvlerafvoer steeds tot aan de „top" £6.50 meter boven N.A.P.) gevuld worden gehouden via het be langrijkste inlaat-pompsta- tlon, dat de naam Spijkerboer draagt en dat water pompt uit de Bergsche Maas. Dit station kan maximaal in perioden van grote Maaswaterafvoer veertig kubieke meter per se conde binnenpompen. In menginstallaties wordt het watergemengd, In een droge periode, als uit de rivier geen wal er meer kan worden ge- pemp.. zal de watervoorraad in de bekkens moeten worden aangesproken. Het waterni veau zakt dan tot opnieuw wa ter uit de rivier kan worden binnengepompt. In een perio de van langdurige droogte kan de Maas ons geruime tijd in de steek laten, kunnen de bekkens uitgeput raken en zou men zijn toevlucht tot het kwalitatief slechtere water van de Rijn moeten nemen. Bij de drinkwaterleiding Rot terdam noemt men die situa tie niet rampzalig. Het Rijn water zal gemengd met de be staande voorraad Maaswater, de kwaliteit niet tot gen on- aan vaardbare peil beïnvloe den. Het spaarbekkenbedrijf in de Biesbosch zal in de beginpe riode worden gerund door 35 a 40 man technisch personeel en laboratorium-mensen. De laatsten waken over de kwali teit van het water, „Het drink water zal verbeteren", ver zekert men bij de Rotterdam se drinkwaterleiding, maar.... chloor blijft een belangrijke rol spelen bij de zuivering. Zij het dat het niet de bedoeling is, dat de chlooriucht zoals nu vaak aan het drinkwater voor af gaat. Er is langdurig chloorcontact met het water gedurende het transport van het ruwwater door de busleiding tussen de Blesbosch en de zuiveringsbe- drijven in Rotterdam, Na de aankomst in de Rotterdamse waterbedrijven krijgt het ruwwater een ijzerdosering, gevolgd door een bezinklng. Dan volgt een nieuwe wijze van zuivering: ozonisatie. er komt opnieuw een ijzerdose- Waterbekkens, die zo harmo nisch mogelijk in de natuur lijke omgeving zijn geïnte greerd. ring, waarna het water door antraciet-zandfiïters wordt ge leid. Koolfilters geven de laat ste polijsting aan het water. Qntchloord en ontdaan vpn alle verontreiniging verwacht men van het eindprodukt: be trouwbaar en zuiver drinkwa ter met een betere smaak dan het huidige Rotterdamse wa ter, dat voor da afnemers in een raeks van jaren een kwa lijke „bijsmaak" heeft ge kregen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3