SCHIEDAMSCHE COURANT Sloop laatste woningen hangt mede af van rijk if samen werking brand weerkorpsen nog verder uitbouwen s aan 2 kranten voor één prijs! sruimte in woon- Cruijters bezoekt Schiedam Ladderwagen uit 1836 aan vervanging toe Haagse Kunstkring opent expositie met modeshow METHODE NOU JIJWORDT E1TGEBREID m Dinsdag 31 oktober 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262560 - klachtendienst. 376792 4 pagina's 99ste jaargang no. 24554 .SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente gaat met bet rijk praten over de sloop van de laatste woningen aan de Parallel weg. Deze woningen, van een betere kwaliteit dan de reeds gesloopte woningen, zijn indertijd door het rijk gefinancierd en zijn nog niet helemaal „terugbetaald". Een vertegenwoordiger van het ministerie van volkshuis vesting komt binnenkort naar Schiedam om met wet houder B. E. Collé van Volkshuisvesting over deze zaak te praten. Het ziet er niet naar uit, dat de woningen op korte ter mijn zulien worden gesloopt. Ook als met het rijk over eenstemming wordt verkre gen over de terugbetaling aan het rijk, moeten de hui dige bewoners aiog andere woningen worden aangebo den in Schiedam, Die wonin gen zijn niet talrijk. Wethouder Collé wil" straks met .de sloop beginnen vanaf de achterzijde van de Paral lelweg en in de richting van de weg naar de Schie gaan werken. Als de laatste wo ning is gesloopt kan het ter rein een nieuwe bestemming krijgen. Er zijn al industrië le bedrijven, die belangstel ling tonen voor het gebied, dat ligt ingeklemd tussen station en rijksweg 20. Ook kunnen er wellicht enkele wijkvoorzieningen komen voor het oosten van de stad. „Er wordt op het ogenblik toch al heel wat gesloopt", meent wethouder Collé. „We zijn bezig aan de Sint Anna- zusterstraat, het Willemshof- jé ligt tegen de grond, de woningen aan de Grofbaan zijn er vrijwel ook niet meer en als eerste staan nu öe oude woningen aan het Nieuwsticht op het program ma. Zodra we een gezin dat nog in één van de woningen- in-een-rij woont, elders kun nen onderbrengen, beginnen we daar ook", aldus de wet houder. Schiedam De regionale samenwerking tussen de brand weerkorpsen in deze streek zal nog verder moeten wor den uitgebouwd. Zo zal er moeten worden samengewerkt met de Zuidhollandse eilanden, waarover diepgaand overleg gaande is. Dat zegt burgemeester H. Roelfsema in zijn beleidsnota „brandweer15 bij de gemeentebegro ting voor 1973. De contouren van een samenwerkingsver band zijn op papier gezet en een eerste rapport is aan de betrokken gemeentebesturen en andere overheidsinstel lingen, die bij de regionalisatie zijn betrokken, toegezon den. Tchiedam De tentoonstelling van de Ifaagsc Kunstkring die van li november tot 11 de cember jn .het Stedelijk, Mu seum te Schiedam wordt ge houden, zal op vrijdag 10 no vember geopend worden door middel van een modeshow. Tijdens de tentoonstelling van de Haagse Kunstkring wordt ook de Sint Nicolaastentoon- stelling gehoudenvan 18 no- vember tot 6 december. Deze tentoonstelling is vooral bedoeld als verkooptentoon stelling. Er is grafiek te koop sieraden en potterie. De prijzen variëren van f 15 tot f 300. Men kan de spullen na beta ling meteen meenemen. Wordt er een ets of zeefdruk ver kocht dan wordt door het mu seum gezorgd voor vervan gend werk. Tydens de opening op 18 novem ber zal de Schjedamse orga nist Aad van der Hoeven het orgel in de aula bespelen. Er zullen dan Sinterklaasliedjes ten gehore worden gebracht. Van 15 december tot 15 januari wordt dan de kersttentoonstel ling gehouden. Van de Duitse kunstenares Kathe Kollwitz wordt expressionistische gra- fl'ek'getoond. In een vitrine in de aula van het museum wor den santons uit de Provence tentoongesteld er. er zal een expositie zijn over de recrea tieve voorzieningen in het westen van Nederland, met name in de buurt van Rotter dam, de eilanden en Den Haag. Ten slotte worden met kerstmis de aanwinsten van 1972 van het museum tentoon- gesteld. Het Schiedamse museum heeft onlangs vier schilderijen ge kocht: „Breiwerk" van San ders, „Witte raaf uit een wolk ■van jenever" van Ton Klop, „Cultuur in blauw" van Jan Sierhuis en „Boosaardige kre kel" van Oscar Lens. Het mu seum heeft het afgelopen jaar trouwens ook goed verkocht, in totaal werd voor f 17.000 aan particulieren verkocht. Schiedam Het toenemend aantal buitenlandse leerlingen op de Schiedamse scholen voor basisonderwijs plaatst de overheid en scholen voor grote problemen. Voornaamste probleem is dé grote spreiding over de lagere scholen van de 136 leerlingen, gevolgd door het probleem van het voortgezet onderwijs nadat ze de basisschool hebben doorlopen. Van de 136 kinderen van bui tenlandse ouders is zeker zo'n. 40 niet of nauwelijks aanspreekbaar in het Ne derlands. In vergelijking met 1971 is het aantal kin deren gestegen. Vooral de Turkse kinderen zijn ster ker vertegenwoordigd. Van de 136 zijn er. 98 Turks, vo rig jaar waren dat.er 65. Bijna iedere basisschool in Schiedam heeft één of meer buitenlandse leerlingen. Op 7 scholen wordt gewerkt met de lesmethode „Nou Jij", een methode die de kïndeVen snel en efficiënt het Nederlands moet bijbrengen. Inmiddels is een tweede deel. van deze me thode verschenen. De gemeen te is verzocht, opnieuw geld beschikbaar te stellen ten ein- de het materiaal voor deze lesmethode aan te vullen en uit te breiden. Volgens onderwijsconsulënt van de gemeente Schiedam A. J. Tigges zou het beperken van het aantal scholen tot 4 of 5 waar buitenlandse kindéren zouden kunnen worden ge plaatst het lesgeven aanzien lijk vereenvoudigen. De Turk se I eerier acht werkt op twee scholen. Haar werk is toege spitst op onderwijs in de Turkse moedértaal. Een ander probleem voor de plaatselijke onderwijswereld frofiteer nö v*i» het unieke ainbod 2 knnten ont*mj*n voor prij* W Wn; del Jtkiedimithe Courwic mee nieuws uit «jw «ed an omievinj. «n h«t Rottardxmichl NieuwtbUd mee het turnt binnen-«n buittnUntfse nieuws. Geefcn» nu npdraditook bij I 14 dsjen (ruit, sonder inlgt verpliehtiof, 4e SC RN tebewxei* an enufek ïtKde vale plospuntta. is het voortgezet onderwijs. De wat oudere kinderen, die pas in Schiedam zijn, moeten a an het einde van dit of het volgend jaar naar fret voort gezet onderwijs. De vraag is alleen waarnheen. Vanuit Rijnmond is het plan ontwikkeld om in nauwe'sa menwerking met Rotterdam en de andere gemeenten deze kinderen in zogenaamde scha kelklassen pp te vangen. Deze schakelklassen zouden dan aan enkele scholen van uit eenlopend voortgezet onder wijs moeten worden verbon den. In -de klas moet bekeken worden welke onderwijsrich- ting het beste voor iedere leerling geschi-kt is. Dit jaar is de eerste aanzet ge maakt. Volgens de heer Tig ges is gebleken dat de scha kelklassen meer opvangklas- sen voo'r het nijverheidsonder wijs zijn geworden, wat hij betreurt. Hij vindt dat goed moet worden overwogen waar de kinderen het meest mee zijn gediend als ze terug gaan naar hun eigen land; een be roeps- dan wel een m.a.v.o.- opleiding. Op de lagere scholen in Schie dam (openbaar, rooms-katho- liek en protestants-christelijk onderwijs) zitten 98 Turkse. 16 Spaanse, 6 Portugese, 4 Joegoslavische, 2 Amerikaan se, 2 Australische, 3 Chinese. 1 Marokkaanse, 1 Hongaarse en 2 Belgische kinderen. Dexe ton «n open tnvetap, sonder poitietel. «uren nuf RotttrJimsch Nieuwjbl»d,»n£woor4nuuimtr8M,R«terd«m 4e SC RN 14 dxjen jretti «uirx Inbraak in fabriek Schiedam In de asbestfabriék aan de Noordvestsingel is het afgelopen weekeinde ingebro ken. De inbrekers hebben een ruit van de voordeur ingesla gen en zijn zo binnengeko men. In de fabriek is alles doorzocht, de inhoud van kas ten en laden werd over de grond verspreid. De inbrekers hebben in totaal tien stuivers meegenomen. Ook in de kantine van Excel sior'20 is het afgelopen week einde ingebroken. De inbre kers hebben de biljartklok opengebroken en hier 10 uit genomen. Trieste overblijfselen. Schiedam Dc houten, gemeenschapsruimte in het woonwagen kamp aan de Schiekade te Schiedam is in de naeh£ van zondag op maandaig volledig uitgebrand. De schade bedraagt zeker 70.090. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De brand werd omstreeks half drie ontdekt door een bewoner van het kamp. De vlammen sloegen toen al uit het dak en spoedig stond het hele houten gebouw in lichterlaaie, In het gebouw is de kleuterschool van het woonwagenkamp ge vestigd, een gymnastiekzaal, esri recreatiezaaltje en het bu reau van het woonwagenkamp. De kleuters- hebben gisteren vrijaf gekregen, zij zullen de komende weken in Schiedam naar een school moeten. Van het gebouw en Inboedel'is vrijwel niets overgebleven. Een radio in het bureau is bijna weggesmolten en van de telefoon is alleen nog maar een klompje verwrongen plastiek over. Ook ettelijke schrijfmachines zijn door het vuur verteerd. Een gasfles die in de keuken van het gebouw stond kon zondag, nacht nog net -cp tijd verwijderd worden, anders was de rava ge helemaal niet meer te overzien geweest, .De, brandweer heeft het vuur met één nevelspuit en enkele lage druk stralen bestreden, tn totaal namen 22 brandweerlieden aan het blus sen deel, dat onder leiding stond van commandant M. L. Pas- schier. Omstreeks kwart over drie was men het vuur meester, echter er viel toch niets meer te redden. Het gebouw zal hoogst waarschijnlijktot op de grond toe afgebroken moeten worden. Ook in het kader van de ram penbestrijding worden gesta dig vorderingen gemaakt. Een commissie en een techni sche sub-commissie ontwer pen in samenwerking met de industriële bedrijven bestrij- dingsplannen. Nagegaan wordt, in hoeverre de dienst Bescherming Bevolking in be staande of gereorganiseerde vorm daarin kan worden be trokken. Een directe Inscha keling van materiaal en per soneel van de B.B. is nu in noodgevallen al mogelijk ge worden. De Schiedamse brandweer, kampt nog steeds met; een personeelstekort, zowel bij het beroeps- als bij het vrijwillige personeel. De huisvesting is beneden de -maat, al komt hier. verandering in, nu de raad de bouw van een nieuwe brandweerkazerne heeft goed gekeurd. Tenslotte zal volgens de burge meester niet zijn te ontkomen aan vervanging en aanvulling van materieel. Zo moeten worden vervangen de mïddel- druk-nevelspuit, de autolad derwagen uit 1935 enzal een eigen verbmdingsapparatuur met een eigen frequentie in gebruik moeten, worden geno men'. '-w - Ook verdient de aanschaf van een preventie-bestelwagen overweging, aldus de heer Roelfsema, die In zijn beleids nota de met pensioen gegane oud-brandweercommandant D. de JageT dank zegt voor de wijze waarop hij de brand weer tot mei 3972 als com mandant heeft gediend. Schiedam Drs. Hans Gruijters kandidaat-Kamerlid voor D'66, bezoekt vrijdagavond Schie. dam. In sociëteit QT zal hij g-e- sprekken voeren met jongeren. Aanvang 22 uur. Het bezoek van Gruijters aan Schiedam vindt plaats in het kader van zijn toemeé door Rijnmond, waarin hijo.a, Rotterdam, Vlaardingen. Maassluis en Hoogvliet zal bezoeken. Als begeleiders van Gruijters treden naast diens eigen staf leden op Rijnmond-gecommit teerde Stolk, wethouder Kap- tein van Schiedam, Herman Koenen, Statenlid voor D*66 en Hans Mentink, Karaerkan- didaat en ex-raadslid in, Rot terdam. Schiedam De ladderwagen van de Schiedamse brandweer, die in 1936 in gebruik Is genomen, is ongetwijfeld het oudste nog in gebruik zijnde voertuig van de gemeente. Na 36 jaar trouwe dienst is de ladderwagen dan ook wel aan vervanging toe. Er wordt nog maar spaarzaam gebruik van gemaakt, wan tna al die dienstjaren is dc ladderwagen niet meer in zo'n beste staat. „Wc gebruiken hem alleen nog maar als het echt moeti Er zijn al scheurtjes in het ladderwerk en er zijn nog andere manke menten aan. die we moeilijk meer kunnen herstellen", zegt brandweercommandant M. L. Passehier, Het voertuig, bijna overrijp voor het hrandweermuseum, blijft voorlopig nog even in dienst, want eerst zal een vervangende ladderwagen moeten worden besteld. i De oude, uit 1936 daterende ladderwagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1