COURANT B. en w. praten met over i Gruijters zoekt Laten ze eerst eens vertellen wat ik ben" ■MlA'H WINKELIERS BESTORMEN KAMER VAN KOOPHANDEL 2 kranten voor één prijs Gemeente wil kerk niet kopen Geslaagden bij Wilton- Fijenoord Rijk maakt goed investeren onmogelijk PEKING* EIGENAAR: In drie Waterweggemeenten: Volmachten voor verkiezingen 99 Sex-theaters vragen toch bioscoop vergunning aan Vergunningen in kader nieuwe vestigingswet: Donderdag 2 november 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 -redactie 262566- klachtendienst 376792 4 pagina's 99ste jaargang no. 24556 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam B. en w. zullen een gesprek voeren met staats secretaris van c.r.m. H. J. L. Vonhoff over het hehoud van de Havenkerk aan de Lange Haven. Ze willen bij de staatssecretaris nog eens informaties inwinnen over de mogelijkheden tot restauratie van de uit 1822 daterende kerk, die nu al vijf jaar niet meer wordt gebruikt. Meer dan dat kan het college niet doen, menen b. en w. in hun antwoord op de schriftelijke vragen van het KVP-raads- lid mevrouw M. A. C. Taverne-van Campcn over het be houd van de kerk. Mevrouw Taverne meent dat het geven van een sloopver gunning voor de Havenkerk wellicht onherstelbare, stede- bouwkundige schade zou ver oorzaken. Ze vindt ook dat de raad inspraak moet hebben in dc sloopprocedure, temeer daar de raad naar haar me- jiing dé kerk indertijd op de monumentenlijst heeft ge plaatst. Schiedain/Vlaardingen In de kantine van Wilton- Fijenoord zullen vrijdag avond de diploma's aan leerlingen van de bedrijfs- school worden uitgereikt. Dit gebeurt tijdens een feestelijke bijeenkomst, waarop verschillende spre kers het woord zullen voe ren, onder andere ir. B. Wilton, W. G. E. Valk, chef van de opleiding en B. Blommers, secretaris van de ondernemingsraad. In totaal zullen 138 diploma's aan 89 leerlingen toorden uit gereikt. Er zal tevens gele genheid zijn tot bezichtiging can de tentoongestelde exa- mswiwerkstukken 1972. De be- drijfsschooi vcm Wilton Fijen' oord geeft, sinds 1924 tal van opleidingen voor de produk tie-ajdelingen vcui het bedrijJ Ges-iaagden uit Schiedam: P. Bast, G. L. P. wan den Berg, A. Bijl, G. J. Bijl, A. B. Donks, D. J- van Dijk, J. H. van Es, J. Faasse, J. van der Gaag, R. de Goede, H. D. de Groot, W. Gun dia oh. F- van Hees, A. van Kan, B. C. Kerk hof, J. Koopenaal, F. G. Landsbergen, L. J, P. Lips, K. C. Polderdijk, C de Ridder, J. H. J. Rijvers, Th. L. Schoiie, R. Schouten, P- C< Schuitema ker, J. Ton, Th. van der Tuyn, H. J. Vermaat, M. J. Weex- denburg en T. R. Zuidema. Geslaagden uit Vlaardingen: R. Bongers, D. Boxman, J Erandse, B. Breerderveld, A. W. Duchenne, L. van der Gaag, p. N. Hennink, K- de J-ong, R. H. Kramer, T. J. van Minnen, J. J. Reniers, J. Stad, N. Steenbakker, A. van Toor, D. J. Wapenaar en P W. Wij mans. Geslaagde uit Rozenburg: A. J van der Velde. Geslaagde uit Maassluis: W- G P. Vreugdenhll. Geslaagden uit Hoek van. Hol land: A. S. Bogdan, R. S. Bot- gleter, H. Meijers en D. J. van der Schilt. B. en w. delen in hun. antwoord mee dat geen onderhandelin gen met het parochiebestuur zullen worden gevoerd over een. symbolische koop van de kerk. Het overleg binnen de r.k. kerk over het gebouw is bovendien nog gaande, aldus het college. Ook op de vraag van mevrouw Taverne, of b. en w. bereid zijn de raad op korte termijn inlichtingen over de eventuele sloop van de Havenkerk te verschaffen, antwoordt het college ontken nend. Het ontkennende antwoord houdt overigens niet in, dat hét college niet bereid zou zijn verantwoording van haar be leid aan de raad af te leggen, indien die dat zou willen. B. en w. menen, dat wat de Ha venkerk betreft gedurende een aantal jaren is gepro beerd om mee te werken aan -- de- oplossing-.{oi..hehouri van., dit kerkgebouw, dat voor het stadsgezicht waardevol is. Ze vinden evenwel dat op de plaats van de Havenkerk ook - een gebouw zou kunnen ver rijzen, dat ook in het stads beeld zou passen. Het college is het niet eens met de opmerking van mevrouw Taverne, dat de raad de Ha venkerk. op de Monumenten- lijst heeft geplaatst. In hun uitvoerige antwoord- delen, b, en w. mee dat de monu- mentenraad vooriedere ge meente èen lijst ontwerpt van monumenten die voorbe scherming in aanmerking ko men. Omtrent een ontwerp- lijst van deze monumenten, worden G.S. en de gemeente raad gehoord.» Na dit horen wint de minister het advies in van de Moiiu- In afwachting van de bemoeienissen van het college, hebben de duiven het in de Havenkerk voorlopig nog voor he* zeggen. mentenraad, waarna hij en. dus niet'de raad de uitein delijke lijst vaststelt. Zonder vergunning van de minister is 'het verboden een monument af te brekenen.een vergun-, ning daartoe kan door'de mi nister worden verleend ha eerst: b. en w.; en G.S. te heb ben gehoord. Is het oordeel van de minister na zes maan den niet binnen, dan kan; toch met de sloop worden begon nen. In het gevat van de Ha venkerk moet het antwoord voor 19 december binnen zijn. Inmiddels hopen b. en w. dat het overleg over het behoud van het kerkgebouw toch nog tot succes leidt. Een andere functie dan die van kerk zien ze eigenlijk nauwelijks voor het gebouw. Ook als repetitie ruimte Is het nauwelijks ge schikt, voor muziek- of toneel verenigingen, ook al omdat de pilaren in de kerk in de weg staan. Voorlopig moet het van het gesprek met de heer Von hoff afhangen, wat het uitein-, delïjke lot van bet kerkge bouw wordt. Drs. H. Gruijters. Schiedam/Vlaardingen Kandidaat-kamerlid drs. Hans Gruijters is de komen de dagen in Schiedam, Vlaardingen en Hoek van Holland druk bezig om zijn kandidatuur te onderstre pen. Vrijdag bezoekt hij huis-aan-huis Vlaardlngse burgers dn spreekt hij in een Vlaardings winkelcentrum kiesgerechtigden aan om hen op het programma van zijn partij te wijzen, zater dag is hij-in Hoek van Hol- .- -ïaud sïeert jiij hi Schiedam in so ciëteit QT over de huidige politieke ontwikkelingen met de leden van de soos én met andere politiek geïnteres seerden. Met zijn Amerikaans aandoen de campagne wil drs. Gruij ters zo veel mogelijk kiezers benaderen. Eerder deze week deed hij dat in pie men, waar hij ongeveer 3.000 bewoners van dit dorp benaderde (zie het R.N. van woensdag). Samen met de plaatselijke staf van D'66 gaan de kamerkandidaten de kiezers tegemoet. Deze methode. ïs Gruijters op het lijf geschreven. Hij heeft er tijdens de Amerikaanse presidentsverkiezingen ia 1968 al kennis mee gemaakt en heeft het tijdens de raadsverkiezingen in 1970 in. de Amsterdamse Joröaan in praktijk gebracht. Met een medestander (uit veiligheids overwegingen kun je beter met. z'n tweeën zijn") be zoekt hij huis-aan-huis de kiezers, „Dat scheelt ons 3 tot 4 procent van de stem men" weet Gruijters, die de voordelen va mie „mond-tot- mond-benadermg" niet ver doezelt. Dat het, kamerlid Gruijters de nieuwe -xcgering,,xal onder steunen, is waarschijnlijk, want de kansen van een pro gressief minderheidskabinet slaat Gruijters zeer hoog aan. De 'oude combinatie van vijf partijen die in eer ste instantie samen het kabi net Biesheuvel vormden zal naar zijn mening flink wat aanhang verliezen en zeker geen meerderheid meer in de kamer halen. D"66, PvdA en PPR komen volgens de D'66-kandidaat zeker op 50 zetels (nu 52) en zullen op bepaalde punten steun krijgen van PSP en CPN. Met deze cijfers kan de Koningin er volgens Gruijters moeilijk meer on deruit om Den Gijl geen for matie-opdracht te gunnen. Drs. Gruijters werd gisteren met één van de eerst belang rijke problemen van de Wa terwegge meenten 'geconfron teerd: de milieuhygiëne.;Het kamerlid-in-spé deelde mee met .acties als die van het CAR in vergaande mate te kunnen meegaan, maar hij meende aan de .andere kant dat het milieubeheer een planmatig investeringsbeleid eisL Pas als dat er is, zal het in het Waterweggebied uiteindelijk schoner kunnen worden, aldus het kamerlid. Inhakende op de crisis binnen - -het—N-W;- :>:deeldew« denbeer-' Gruijters mee, voorstander te zijn van bét door Arie Groenevelt gekozen conflict model, dat naar zijn mening in het streven naar meer de mocratisering in de bedrij ven volkomen op zijn plaats is. Het programma van de heer Gruijters in de Waterwegge meenten ziet er straks zo uit: vrijdag 3 novembeT om tien uur bezoek aan Vlaar dingen met om half één een discussie met werknemers van het Unilever Research Laboratorium, 's avonds om tien uur een discussie met jongeren in sociëteit QT Nieuwstraat 12, Schiedam (openbaar) en op zaterdag middag am vier uur een be zoek aan Hoek van Holland. B. en ic.: Schiedam Bij het uitbrengen van het investeringsprogram ma voor de periode 1973-—I977 weet de gemeente Schiedam zich ernstig gehinderd door de centrale financiering aan de gemeenten door de rijksover heid, waardoor een verant woord investeringsbeleid vol gens de gisteren uitgebrachte' investeringsnota een onmoge lijke zaak wordt. Evenals in de aanbiedingsnota worden bij de begroting voor 1973 en kele bittere woorden gewijd aan de wijze, waarop de rijks overheid de gemeenten 'van middelen voorziet. De centra's financiering in zijn. huidige vorm vermindert de waarde van het investerings programma voor de eerstko mende jaren ais werkpro gramma, menen b. en w. Toch kan dit programma zijn nut hebben, omdat G.S. en het rijk een inzicht krijgen in de noodzakelijke investeringen die fle gemeente Schiedam zich in de komende jaren zal moeten getroosten. Het huidige investeringsniveau wordt in de uitgebrachte nota te laag genoemd. Als die toe wijzing zich niet verruimt, zal volgens b en w. het niveau dat nu te laag is onvoldoende blijken. Doordat de gemeen ten al jarenlang mondjesmaat met financieringsmiddelen zijn bedeeld heeft zich zo langzamerhand een soort stuwmeer van allerlei urgente investeringswerken gevormd, die door gebrek aan middelen niet konden worden uitge voerd. Dit stuwmeer zou zelfs mee: dan f 2 miljard gulden lijn. gniger'srijferg-voor de-komend» jaren: De totale investeringen van 1973 tot én met 1977 wor den respectievelijk geraamd op afgerond f 47, f 49, f 02, f 46 en f 38 miljoen. In onze krant van vrijdag hopen we meer uitgebreid op het pro gramma terug te komen. CHIN.INO RESTAURANT mei afzonderlijke gelegenheid voor kj, afhalen van diners. y&Z f Volop parkerruimte Vgg aan voor- en achter- zijde. -fj? TELEFOON 70 7 5 42 A&Z NIEUWLANDPLE1N 19 Schiedam De afdeling Schie dam van de KVP heeft een aantal adressen opengesteld voor het verkrijgen, van in lichtingen en voimachtformu- lieren voor de komende ver kiezingen. Deze adressen zijn: mevrouw Taverne-var. Cam- pen. Warande 123, tel. 26.96.56, de heer Poels, Daralaan 214, tel. 70.56.81, de heer De Groot, Jozef Oreüosingel 199, tel. 70.45.21 en de heer De Koning, Singel 10, tel. 26.36.52, Schiedam „Ik ben geen bioscoop en ik ben ook geen theater. Een theater geeft dergelijke voorstellingen niet", zegt Louis Hellcmons, eigenaar van sex-shop Bali aan de Bcrte Haven 2, die een ruimte heeft waar sexfilms worden vertoond. Gisteren liep de termijn voor hem af, Profileer rü vin het unie k* ito bed 2 kronen te onevmsen voor ritprijs van «burie I Sthieriamiche Coi/mnt met nieaw» uit uw tud «n omjeWnf. RaiMrdimirfi I Nieuwsblari met het laatste binnen.en Mtenlsndie nieuw». Getfons nu opdracht oak hij 1 ti 14 tfa|«n fruit, zander eni{« verplichting ris SC -f» RN wtnorjen en ontdek I atlf de vele pluipuntee. Dus bon In open envarop, toiirier pwueiet, aturen uur Rotterriamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotttrism de SC RN 14 daten f ratta nilrï woon pl telefoon waar Mimen hij een bioscoop vergunning moest aanvragen. Eergisteren heelt hij dit in al lerijl toch maar gedaan. Hel lemons is er enigszins ver ontwaardigd over dat hij voor zijn sex-„theater" een bios coopvergunning moest aan vragen op last van de ge meente Schiedam. „Het is hier geen Rotterdamse situa tie. Wij hebben hier geen da mes, geen live-shows en geen contactadressen. In Rotter dam hebben ze een fase over geslagen Bijvoorbeeld in Denemarken hebben ze er tien jaar voor gevochten dat alles vrij zou zijn, in Rotter dam hebben ze alles in vijf jaar uit de grond gestampt, dat is te snel gegaan". Volgens Schiedams eerste sex- boetiek eigenaar, Hellcmons, heeft hij al jaren lang op het scherp van de snede geba lanceerd. „We vallen nergens onder. Bij de kamer van koop handel weten ze niet onder wat voor naam ze je moeten inschrijven. Je weet nooit wat er boven je hoofd hangt". Nadat Hel lemons overleg had gepleegi met verschillende advocaten en had gesproken met de burgemeester en de Louis Hel lemons. commissaris heeft hij een ver gunning aangevraagd. „Ik kan er werkelijk niets van zeggen of hij wel of niet ver leend wordt. Dat kan ik echt niet beoordelen. Ik denk er nog helemaal niet aan om er een besloten club van te ma ken, Veel mensen beseffen na melijk niet dat daar ook nogal wat haken en ogen aan vast zitten. Ze moeten nu eerst maar eens vertellen wat ik nu eigenlijk ben". Schiedam/Vlaardingen Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen heeft het de afgelopen dagen storm gelopen door winke liers, die vóór 1 november een vergunning of ontheffing voor de nieuwe Vestigingswet detailhandel moesten aan vragen. Deden zij dat niet, dan zou na I november slui ting van hun bedrijf onvermijdelijk zijn geworden. Vele detaillisten maakten op het laatste nippertje gebruik van de mogelijkheid alsnog een vergunning oï ontheffing aan te vragen, daarmee hun be drijf reddend van een zekere sluiting. De secretaris van. de Kamer van Koophandel, drs. J. Oran je, bevestigt dat vooral in deze week de meeste winke liers in de Kamer van Koop handel in de rij moesten staan om aan de wettelijke verplich tingen te voldoen. Nog net op tijd konden ze worden gehol pen aan een vergunning voor de uitoefening van de detail handel. Ondanks de grote toeloop vreest drs. Oranje, dat er toch nog enkele detailhandelaren zulle» zijn, die hebben verzuimd aan de verplichtingen te voldoen en waarvan het bedrijf me» sluiting zal worden bedreigd, Een schatting van het aantg kan hij niet geven. Kamer van Koophandel en ml nisterie van Economische Za ken hebben enige tijd gelede*, de winkeliers gewaarschuws voor de nieuwe wettelijke geling. Drs. Oranje verwach dan ook dat de wet voor d ..achterblijvers" onverbidd» lijk zal zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1