SCHIEDAÏISCH E COURANT EENJARIGE KEES MAG NAAR DE STEMBUS Busverbinding om de noord" n snel mogelijk Geen geld voor opbouwwerkers in de wijken Samenlevingsopbouw in de wijken komt van de grond 2 kranten voor een prijs Singelkwartier houdt jaarvergadering Verkoop kinder postzegels van start Oproepingskaart voor Schiedamse peuter RET dient voorstel in bij B en W Rotterdam Rijk springt gemeente niet bij PvdA houdt leden vergadering Drs. Den Uvl in Schiedam voor volle zaal Auto tegen tunnelingang Wethouder Kaptein: „Gemeente heeft stimulerende taak" Gemeente ver vangt zieke bomen in Beatrixpark NCVB-Cen- trum vergadert Woensdag 8 november 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon, administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 99ste jaargang uo. 24561 Schiedam De jaarlijkse kïn- derpostzegelaktie is vanoch tend weer van start gegaan. In het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat is de stand opengegaan, waarin een aantal dames de postze gels verkoopt. De stand is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 our. Schiedam De éénjarige Kees van Warendorp is ongetwijfeld de jongste Schiedammer, die giste ren een oproep voor de komende kamerverkiezin gen op 29 november in de brievenbus kreeg. Kees, op 31 oktober één jaar oud geworden, werd daar mee het „slachtoffer" van een op de afdeling bevol king gemaakte vergissing, tot grote hilariteit van bu ren, kennissen en zijn ouders aan de Von Leib- nitzstraat 15. „We wachten nou maar op zijn oproepingskaart voor de dienstplicht", zegt zijn moe der, die beslist van plan is, zich op 29 november met haar zoon naar het stembu reau aan de Buijs Ballotsin gel te begeven. Stemgerechtigde Kees begreep ér gistermiddag niet zo veel van. Hij bleef rustig zitten spelen in zijn box, onbewust van zijn nieuw verworven kiesrecht, „Ik wilde de op roep aanvankelijk maar ver scheuren, maar mijn buur man hoo'rde het en vertelde ons dat het heel bijzonder is als een jongetje van een jaar zo'n oproepingskaart krijgt", zegt mevrouw Van Waren- dorp. De heer H. Smits van het bu reau bevolking weet de foute op'roep aan een fout in de adresseringsmachine. „Ei genlijk mogen we ons zelf nog op de borst kloppen dat in de massa van 57.000 op roepkaarten maar één fout voorkomt. Fouten zijn ook hier niet te voorkomen. Ove rigens betekent de kaa'rt niet, dat Kees nu ook mag gaan stemmen. Daarvoor moet je wel degelijk 18 jaar zijn". De kleine Kees mag dus op 29 november geen stembriefje in de grote bus laten glijden. Zijn speelgoed en zijn beer boeien hem heel wat meer dan Joop of Barend, om wie het op 29 november allemaal begonnen is. gen zei desgevraagd geen problemen te verwachten uit die hoek. Vlaardingen/Schicdam De totstandkoming van een al veelbesproken busverbin ding „om de noord" 'tussen Vlaardingen en-Schiedam B en w. van Vlaardingen mach- ~T TT fiffrtpn Ha riirprtPiir vtm cp. via de wijken Holy, Groen- oord en Kethel lijkt binnen niet al te lange tijd moge lijk. Het ziet er naar uit, dat de RET, die aanvanke lijk nogal problemen had met de exploitatie van een dergelijke buslijn, die moeilijkheden toch opzij zét om de verbinding als nog te kunnen voltooien. Officieel is van Rotterdam se zijde nog geen reactie j!! De lijn maakt deel uit van eec - - - plan tot integratie van het tigden dé directeur van ge meentewerken al een busbaan aan te leggen tusnen de Kor- hoenlaan en de grens met de gemeente Schiedam in hex tracé van de Europaboule vard. Deze busbaan, die op één december kan zijn vastge legd, schept de mogelijkheid een doeltreffende openbare vervoersvoorziening te creë ren tussen Holy, de wijken Groenoord en Kethel en het NS-statïon Schiedam—Rotter dam West. Duidelijk is evenwel dat de vervoersmaatschappij veel waarde hecht aan de noor delijke busroute. De gemeenten Schiedam en Vlaardingen kunnen een dezer dagen een brief van de RET verwachten. Het concept daarvan is gereed. In deze brief ligt naar alle De RET onderzoekt thans alleen waarschijnlijkheid het W openbaar vervoer in de ge meenten Schiedam en "Vlaar dingen. Dat plan is al toege zonden aan de wethouder voor verkeer en waterstaat van Rotterdam, de directeuren van de Verkeersdienst Rotter dam en de Rotterdamse Elek trische Tram. nog of het wenselijk is de bus lijn te laten beginnen in het centrum van Vlaardingen of in de wijk Holy. voorstel tot oprichting van de buslijn besloten, dat de RET aan het Rotterdamse SS.De ^siring van EXPLOITATIE de noordelijke busverbin- Lding is in feite afhankelijk 0ok in Schiedam is de eindhalte ■van het oordeel van dat col- "°9 niet °e, Zff j... rjr j T_. ten gaan uit naar het NS-sta- .lege. Wethouder Kloots tim Schiedam-RMerdam- van Verkeer en Vervoer West of naar een verlenging van de gemeente Vlaardin- door het centrum van Schie dam naar de Schiedamse zie- henhuizen. Het moet volgens mededelingen van de RET mogelijk zijn dat kort na de veTuoerstechniscïie voorberei ding van de nieuwe bysverbin-: ding de exploitatie kan wor den aangevangen. Het is inmiddels duidelijk dat de Vlaardingse wethouder voor Verkeer en Vervoer, A. G. Kloots, weinig onbenut zal laten om de buslijn in het cen trum van Vlaardingen te laten beginnen. De problemen rond de aanleg van de geprojecteerde Verbin dingsweg (affaire dr. Moer man) spelen, daarin een be langrijke rol. De buslijn zou bij het bestaan van die Ver bindingsweg moeiteloos van en naar het centrum van Vlaardingen kunnen lopen. Kloots gisteravond: ,Je moet nu de mogelijkheden overwe gen om die bus dan maar via de Verkadesingel of de Ber- nardlaan of desnoods via de Van Linden-Van de Heuvell- singel te laten rijden." Hoe dan ook: de bus moet door het centrum vindt Kloots met in gedachten de belangen van de Vlaardingse middenstand. Uit een onderzoek, dat de RET in augustus van dit jaar naar aanleiding van de plannen tot integratie verrichtte is overi gens gebleken dat er nogal be zwaren bestaan tegen een aantal Schiedamse haltes. Welke haltes het zijn is nog onbekend. Zeker is wel, dat zullen moeten verdwijnen Schiedam Hoewel b. en w. opbouwwerkers in de stadswijken noodzakelijker vinden dan ooit, zit het er niet in dat deze func tionarissen op korte termijn in Schiedam aan de slag kunnen. Er Js geen geld voor en ook van de rijksoverheid valt geen fi nanciële steun te verwachten. Vooriopig wordt gewerkt aan een zo goed mogelyk uitgangspunt voor een opbouwwerker, wat in overleg moet plaatsvinden met de organisaties op onder andere maatschappelijk gebied. In de contacten met deze parti culiere organisaties is als voorlopige conclusie naar vo ren gekomen, dat er het meest behoefte bestaat aan een functionaris die zich be zighoudt met de organisaties Schiedam De wljkvereniging Het Singelkwartier houdt maan dagavond 27 november jaarvergadering In zaal Marijke, Broersvela 121. fijdeus de bestuursverkiezing, een van de dertien punten op de agenda, zullen de heren H. van Vliet, eerste penningmeester, A. Teerds, tweede voorzitter, en J. B. Jeup, tweede secretaris, aftreden. Zij stellen 2ïch echter herkiesbaar. thiedam De afdeling Schie dam van de Partij van de Ar beid houdt vrijdagavond een ledenvergadering in wijkcen- frum Nieitwland aan het Dr. Wibautplein, die om acht uur begint. Tot op deze vergade ring kunnen kandidaten wor den ingediend voor het di- strictsbestuur. Leden kunnen ook schriftelijk kandidaten in dienen bij mevrouw M. J. Reuderink-van Noort, Dirk Schaferplein Hg. •Voorts moet worden voorzien in de vacature van de heer J. M. van Berkel, die tussentijds heeft bedankt twee nieuwe be stuursleden zullen worden ge kozen in verband met de aan vulling van het bestuur tot ne gen man wegens uittbreiding van de werkzaamheden. Ook wordt gesproken over de contributie voor het volgende verenigingsjaar. Het bestuur stelt voor, om de huidige con tributie te handhaven: ƒ1,- voor leden en 0„50 voor ad- spirant-leden per jaar. Tevens komen het onlangs gehouden jaarfeest en jaarverslagen van de penningmeester, de se cretaris en de kascontrole- commissie aan de orde. De vergadering begint om acht uur, Vrouw kneust enkel Schiedam De 80-jarige me vrouw W. Verburg uit Rotter dam is gisteren op het Sta tionsplein over een stoeprand gestruikeld en ten val geko men. Zij Is met een gekneusde rechter enkel door de GG en GD naar de Dr. Noletstichting gebracht en vandaar naar het St. Franciscusziekenhuis te Rotterdam. Schiedam Ruim 500 belang stellenden bezochten gister avond de verkiezingsbijeen komst van de afd. Schiedam van de PvdA, waarop lijst aanvoerder drs. J. M. den Uijl als spreker optrad. De vergadering werd gehouden in het dienstencentrum voor be jaarden aan de Nieuwe Dam- laan, waarvan de grote zaal geheel bezet was. Op pagina 3 een impressie van de bijeen komst. Schiedam Op rijksweg 20 na bij het Kethelplein en de Be~ neluxtunnel is de 20-jarige H. M. van Dam met zijn auto tegen een vangrail gebotst en daarna tegen de muur van de tunnelingang. De wagen werd tot de voorruit ingedeukt en de bestuurder raakte met beide benen beklemd. Met hulp van de brandweer is hij uit zijn auto bevrijd. Met ge broken bovenbenen, een ge broken kaak, een hersen schudding, snij wonden en kneuzingen over het hele lichaam is hij door de GG en GD naar het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. Frafïcwr nü vin fut on'nk» unbod 2 knnwit ontvini»n voor d> prijt vin <4n: d« I Schierfumdia Caunnt m«c nfeuvr» uit uw uti «n omjrvjnf. «n fi«t Roueriimjeh I Nieuwsblad met h«i luute falnnti>-«n buUinlindse nieuw*. Geelew nu opdnrhtook bij 1 v 14 tftpn jmii. zonder tnije verplichtinf, «Je SC RN u ttxorfcn tn ontdek I xtlf da vele ptuipuntcn. Den bon in open «nvefoj», mntUr puttere!, sturen Rotterdimich Nieuwjblid, *ntwgordnumnitrfl24.Rotttrd»m <fe SC RN 5< di ren jrmT» «ars mJ.v.: woenpf telefoon Schiedam De gemeente zal zich in de toekomst slechts zijdelings moeten bezighouden met de samenlevingsop bouw in de wijken. Ze kan dit beter overlaten aan de or ganisaties, die al in de wijken op allerlei gebied werk zaam zijn en die door de leden en/of bewoners als veel meer „vertrouwd" worden gezien. Ontstaan en functio neren van deze instellingen zal door de gemeente dan ook moeten worden bevorderd. Het blijft de vraag, of het de gemeentelijke taak is, zélf rechtstreeks de samenle vingsopbouw te stimuleren. Tot deze conclusie komt wethou der G. Kaptein van sociale za ken in zijn beleidsnota over maatschappelijk werk en sa menlevingsopbouw. De in de bevolking gewortelde organi saties hebben meeleven en meewerken van de bevolking en hun leden nodig om hun werk te kunnen doen, maar de gemeente op haar beurt heeft weer dringend deze organisa tie nodig. Schiedam De Plantsoenen dienst wil op korte termijn in het Prinses Beatrixpark vijf tig wilgen kappen, die zijn aangetast door de zogenaam de watermerkziekte. De bomen staan in het gedeelte van het park tussen de Schie- damseweg en de Poldervaart, rond de landijsbaan, langs het rijwielpad achter de sportvel den van DHS en DRZ en langs het Dutvenpad, de toegang tot het Prinses Beatrixpark. Ver wijdering van de bomen is noodzakelijk om te voorko men, dat de andere vijftig wil gen in dat gedeelte ook wor den besmet. De ziekte wordt veroorzaakt door een parasiet, die met een kleurloze kleverige vloeistof de houtvaten van de boom verstopt, waardoor de takken afsterven Een door water- merkziekte aangetaste boom is ten dode opgeschreven. Het is de bedoeling, dat op de leeggekomen plaatsen in. het park populieren worden ge plant. Bij het slagen van dit proces van samenlevingsopbouw zul len volgens wethouder Kap tein bevolking en organisaties steeds meer belangstelling hebben voor wat de overheid doet, hetgeen zich ook zal ui ten in kritiek en inspraak. Die zijn welkom, vindt de wethou der, want gemeentebestuur ders en gemeentelijke dien sten moeten hier naar zijn mening mee leren werken en dit kunnen opvangen. Daarbij kan ook de persoonlijke benaderbaarheid van raadsle den, bestuurders en ambtena ren een rol spelen. Het proces kan er zelfs toe leiden, dat door het bevorderen van sa menlevingsopbouw de ene ge meentelijke instantie wel eens kritiek zou kunnen leveren op de andere. Het van gemeentewege stimule ren van samenlevingsopbouw is al enkele jaren geleden be gonnen door steun te verlenen aan de Schiedamse Gemeen schap, de Raad voor het Be- ja ardenwerk, de Raad voor Jeugd en Jongeren, enzo voorts. Bij particuliere orga nisaties zowel ais bij de ge meente ontstaat de behoefte zoiangzamerhand om het pro ces van samenlevingsopbouw te doen voltrekken. Ten aanzien van de particuliere sector uitte zich dit In de plan nen tot oprichting van een Fe deratie van Schiedamse stich tingen voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsopbouw en in de plannen die in Groen- i oord bestaan om tot een in grijpende samenwerking te komen tussen wijk^ereniging Groenoord, de ereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. en de Stichting Samenle vingsopbouw Sehiedam- Noord. Deze federatie kan voor haar verdere ontplooiing een be roep doen op de onlangs aan getrokken directeur van de Katholieke Stichting voor So ciaal Culturele Arbeid en de groepering in Schiedam- Noord zou zelfs een opbouw werker willen aantrekken. Al hecht de gemeente waarde aan de begeleiding van de sa menlevingsopbouw, dat bete kent nog niet dat ze daartoe ook volledig in staat Is. De af deling algemene zaken van de gemeente-secretarie is belast met zaken die over samenle vingsopbouw gaan en tevens met zaken die op gezondheids zorg en maatschappelijke dienstverlening betrekking hebben. De mankracht is ech ter niet toereikend om die ta ken te vervuilen. «n hun besturen en niet met de bewoners of de leden van deze organisaties recht streeks. De rijksoverheid sub sidieert zo'n werker voor wij ken van 20.000 tot 40.000 Inwo ners, maar zo groot zijn de Schiedamse wijken niet. Alleen Schiedam-Noord groeit langzaam naar de 20.000 toe» maar het zal nog wel even du ren voor dat getal daadwerke lijk is bereikt. Ook bij het aanstellen van een opbouw werker in één bepaalde wijk, aldus wethouder van sociale zaken G. Kaptein in zijn be leidsnota over maatschappe lijk werk en. samenlevingsop bouw, kunnen zich problemen voordoen doordat de kans bestaat dat de opbouwwerker geïsoleerd raakt. Hü zal dan ook nauw contact moeten houden met de in de wijk werkzame organisaties op bijvoorbeeld het gebied van het bejaardenwerk, jeugdwerk, gezinsverzorging en maatschappelijk werk. Deze organisaties dienen |n de bevolking geworteld te zijn en ook formeel elkaar heb ben gevonden- Die situatie doet zich nog in geen enkele wijk voor. Men zou wel kun nen zeggen, dat in Groenoord een eerste begin is gemaakt. Wethouder Kaptein meent dat het aantrekken, van opbouw werkers althans voorlopig een niet haalbare zaak is wat be treft de financiën. Op het ogenblik zijn er bespre kingen gaande met particulie re organisaties en met de rijks overheid om de mogelijkhe den te bezien van een stede lijk platform voor een op bouwwerker, dat samen met de opbouwwerker, stedelijke functionarissen uit alle secto ren naar een meer definitieve structuur zoekt. Schiedam De afdeling Schle- dam-Centrum van de Neder landse Christetn Vrouwenbond houdt woensdagavond IS no vember een ledenvergadering in het Jeugdhuis, Lange Ha ven 97. waar mevrouw T, Col- 1 et-Schuitemaker zal spreken over transplantaties. De bij eenkomst begint om kwart voor acht. Dinsdagmorgen 14 november kunnen de dames van deze af deling deelnemen aan een rondleiding in Museum Boy mans-van Beuningen, die van kwart over tien tot kwart voor twaalf gehouden wordt. Het is de bedoeling, dat voort aan elke woensdag van half twaUf tot half een Engels voor beginners wordt gege ven. Dames, die deze lessen willen volgen, kunnen zich op geven bij mevrouw Keetbaas, telefoon 26.80.20.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1