ZO'N MEISJE OM IN JE BINNENZAK TE STOPPEN De man en zijn poppen O Poppentheater der Mieden in Otto van Teerstoof ^èkelifics in Schiedam m «emMMbbI Henk Boerwinkel In Passage Theater: Cabareteske pantomime van Rol) van Reyn W" <4 - 4 - 'ïvA'i _r Muziekavond door Schiedam mers en enaars Sinterklaas- tentoonslelling in Stedelijk O «O O 0 oo, Haagse kunst kring in Schiedam SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 „Zo'n meisje om in je binnen zak te stoppen" komt naar Schiedam- Morgenavond is dit blijspel te zien in het Passage Theater. De hoofd rol wordt gespeeld door Jen nifer Will ems, hét meisje om in je binnenzak te stoppen. „Zo'n meisje om in je bin nenzak te stoppen" is vroe ger onder dc titel „Eens inde honderd jaar" door Kitty Jansen en Guus Qster ge speeld. Veel mensen hebben dit stuk opnieuw willen uitgeven, maar konden er het juiste meisje Piet voor vinden. John Lanting met zijn „Theater van de lach" is dit wei gelukt. Het stuk heeft een nieuwe vertaling gekre gen en is gesitueerd in Ne derland, om precies te ziin in Rotterdam en de meest heken-de Rotterdamse be- zienswaardigheid. De Euro mast, speelt er een grote rol in- Centraal staat het meisje, Klaartje Nuninga, die twee mannen met haar brutaliteit steeds weer voor raadsels sielt: „Is ze nou zo onschul dig of Is ze nou juist erg doortrapt?" Dit meisje is het die aan het stuk de rich ting geeft. Zij beslist, zij on derneemt, zij maakt dat bei de heren iets doen wat ze nog nooit gedaan hebben: beiden d'oen haar een aan zoek. Zoals gezegd speelt de Euro mast een grote rol in dit blij spel- De architect Bas van Tooren (John Lanting) ont moet boven op de Euromast Klaartje Nuninga (Jennifer Wïllems), die hem voorstelt naar zijn flat fe gaan. Zo ge zegd zo gedaan. Wel vraagt hij zich af wat voor meisje zij nu eigenlijk is. Op het eerste gezicht is het een sohatje. Ook thuis krijgt hij eeen hoogte van ha«ar. Tijdens een korte afwezigheri van Bas komt de bovenbuur man langs. Herman Slufter (Peter Aryans)Zijn dochter is verloofd geweest met Bas. Slufter h-oort Klaartje uit en krijgt uit haar mond de gek ste opmerkingen te horen, hij komt toch onder de beko ring van dit opdondert je en vraagt haar teil huwelijk. Ten slotte k-omi Bas thuis, wordt kwaad en zet haar de deur uit. Hoe het allemaal afloopt is vrijdagavond te zien in het Passage Theater, om acht uur. Het stuk is geregiseerd door Paul Melton, geschre ven door Hugh Herbert en de decors zijn van Chiel de Me ij. De plaats en tijd van handeling is Rotterdam, voorjaar 1972. ■- Meppcl De man en zijn poppen. Midden in de Drentse rust, in een boer derij aan de rand van Mep- pel woont hij. Een man die volkomen opgaat in zijn werk van poppen maken, marionetten maken en maskers maken. Een man die bijna lyrisch wordt wanneer hij over zijn pop pen praat. De man ook, ach ter het figurcnthea'ter Triangel dat vrijdagavond om negen uur in het Zol dertheater de Teerstoof, Nieuws'traat 12, komt. De man is Henk Boerwinkel, een rasartiest, poëtisch en zich verdiepend in de pop penwereld. Hij heeft een eigen theater dat voorstel lingen geeft voor volwasse nen. „Ik heb ook wel voor stellingen voor kinderen gegeven, maar dat is niet zo mijn genre. De kinderen willen echt spel hebben met praten en zo, ik werk meer pantomimisch. Het gaat bij mij meer om het bewegen van de poppen zelf". In de Teerstoof geeft hij een pro. gramma met achttien ver schillende nummers, het zijn steeds nummers van twee, len hoogste drie minuten. In ieder nummer probeert Boerwinkel weer een ander sfeertje te leggen. Het programma duurt in totaal 35 minuten. Waarom hij zijn theater een figuren- theater noemt en waarom Triangel: „Dat figurentheater is eigenlijk meer een verza melnaam. We hebben namp- lijk van alles door elkaar, maskers, poppen en marionet ten. Het is een heel eigen we reld van die poppen, het is wat poëtisch, Triangel vond ik leuk, allereerst omdat het een klein geluidje is. Het geeft de indruk niet al te groot te zijn. Het klinkt leuk", zegt Boer winkel wat dromerig- Boerwinkel, een vriendelijk man, 35 jaar, getrouwd met zijn Ans die ook aan de voorstellingen meewerkt. Samen wonen zij met hun twee zoons in een grote boerderij in het Meppelse. Boven in de boerderij heb ben zij een klein theatertje waar verschillende groe pen uit het land optreden. Bij het theatertje heeft Boer winkel een galerie. Eigenlijk wil hij niet verder gaan met deze galerie omdat hij weinig opbrengt. De galerie is het gevolg van zijn oorspronkelij ke opleiding. Hij heeft name lijk op de kunstnijverheids school in Amsterdam gezeten. ,,Ik tekende daar wat, maar op het tekenen ben ik op een gegeven moment vastgelopen. Ik teken namelijk erg natura listisch. Bij poppen heb je een eigen wereld, het is gewoon ccn fantasiewereld. Het pop penspel is nog een onontgon nen gebied. Je kan steeds weer nieuwe dingen doen die nog nooit gedaan zijn"- Boerwinkel maakt zijn poppen zelf. „Dat vind ik erg belang rijk, Het is een manier om je zelf te uiten. Voor een pro gramma van drie minuten heb ik toch echt wel drie maanden werk. Het gaat ook vooral om het rijpingspro ces". In zijn voorstellingen werkt Boerwinkel wel naar be paalde onderwerpen toe. „Ik heb bijvoorbeeld ge daanteverwisselingen. Er wordt niet bij gesproken, er is alleen maar beweging, het is iets toverachtigs. Dan zijn er nog de jeugd herinneringen. Dingen die je als klein kind hebt be leefd. Ook zijn er de mario netten aan een touwtje. De zotte kop, die naar mij wil toe kruipen en de dwars kop die los wil komen van de touwtjes". Suiten zijn dagelijkse werk houdt deze poëet veel van fotograferen en is filmgek. „Dat zou ik eigenlijk wel willen doen. Je kan er veel mee uitdrukken. Vooral de Tsjechische tekenfilm vind ik erg goed". Het ge sprek komt dan ook nog even op de Fabeltjeskrant. Ten slotte ligt het ook op poppengebied. „Dat vond ik eigenlijk niet zo goed. Het was niet voor kinderen en de poppen bewogen ook slecht". •De pianist", de „baybsit", gerenommeerde krakers oude-Stijl vnor een panto mime speler zijn zaterdag avond om negen uu zien in het Zoldertbeater de Teerstoof. Het panlomi- mcthcater Rob van Reyn komt dan nameiijk met bet programma Compromime voor het eerst in Schiedam. Het is een. soort cabaretesk pantomimeprogramma Rob van Reyn en Nellie de Wekker komen met pure bewegingsgrappen zoals in „me and my shadow" „de russische dans", ook laten zij surealistische ontknopingen zien in „dub bel vioolconcert" en „de kleermaker". Zij geven commentaar o-p onze be schaving, zowel uit de los se hand als uit de gebalde vuist in „reklame" en „de buren". Daar tussendoor komen de ietwat weemoedige type ringen waarmee Rob van Reyn en Nellie de Wekker terecht een reputatie heb ben verworven en tot slot spelen zij de playback kol der op Spike Jones' na vrante versie van Bizet's opera „Carmen". Zaterdagavond 11 november, negen uur. Pantomime- theater Rob van Reyn, Compromime, Zoiderthea- Ler de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam. [Dinsdag 21 november wordt door Haagse en Schiedam- se musici een muziekavond gehouden in de aula van het Stedelijk Museum te Schiedam. Het Koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus" onder leiding van Chris Verhoog uit Den Haag voert „Das Gesang eines welken Baumes unü der Sonne" van Kan Ishij uit. Verder worden liede ren van de Haagse compo nist Leon Orthel gezongen door Ank Reinders (so praan) en Chris Verhoog (bas-bariton). De pianobe- geleiding is van Wim Ser- lie. 't Is geen kunst om Sint te zijn". Dit is de titel van de Sinterklaastentoonstel ling in het Stedelijk Mu seum te Schiedam. Dat het geen kunst is om Sint te zijn kan men aan den lijve ondervinden na 18 novem ber. Op zaterdag 18 novem ber namelijk wordt de ten toonstelling geopend, de opening die om vier uur is, wordt verpakt in een aan tal surprises. De Sinterklaastentoonstelling is voornamelijk bedoeld als verkooptentoonstelling. De bezoekers kunnen kiezen uit werken variërend van vijftien tot driehonderd gulden. O O O Het poppentheater Otto van der Mieden leggen op een eigen theatertje in Soest komt zaterdagmiddag om half drie in waar hij zijn professionele carrière de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Het pop- kon beginnen. penspel heet „Puum en de reis van Tot nu toe is eigenlijk zijn hele leven Witiand" en de voorstelling is speciaal doortrokken geweest van het poppen- bedoeld voor kinderen. spel. Een leuke anecdote: Op het ly- reum werd hem een taak Nederlands Otto van der Mieden had al een poppen- gegeven (niet ziin beste vak), de le- kast toen hij nog maar acht jaar oud raar echter zei hem dat hij de taak kon was. Hij pakte een pop en hing die vergeten als hil maar een poppenspel Zaterdag, 11 november half drie Zolder over de rand van de kast als het ver- wilde komen soelen. theater de Teeratwf NieuwSraat lï haal verder verteld moest worden. In Van der Mieden bespeelt poppen, ballen, Schiedam. Otto van der Mieden:' tie zijn kast. De kast bestaat uit twee achter elkaar geplaatste schermen op een statief. Midden in het voordoek zit een gat dat doelmatig wordt gebruikt. Na de nauze treedt hij op in een met stof overtrokken houten geraamte in de vorm van een koker, waarin men het gat weer terug vindt. kon de nu 25-jarige Otto beslag doeken, popdinsen en verlaat reselms'. „pjum én de reis naar Willand I Leden van de Haagse Kunst kring exposeren in het Ste delijk Museum te Schie dam. De expositie wordt vrijdagavon 10 november (morgen) om kwart over acht geopend. Bij de ope ning wordt een modeshow .gehouden van de Haagse couturier Leon Bouter, hij zal morgenavond zijn nieuwste creaties tonen. Bouter is ook lid van de Haagse Kunstkring. j Samenstelling: Bsrnadette Elias Vormgeving: Marijke Uilenbroek

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3