TSF: Mengsel van rekreatie en prestaties WSV De Trekvogels organiseert 25e evenement Afscheid van St. Nicolaasmars Badminlon-vcreniging kent dedenstop sinds oprichting Dia-avond NIVON Afdelings- teams kunnen ziek herstellen Einde van een traditie ■m-: pas K mm Kaarten voor WK Buitengewone ledenvergadering Excelsior '20 Zwemmen voor leerlingen basisonderwijs #- ffwk' SSÉK'-- SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 hv 'jBKV" 'Schiedam Schiedams enige bij de Nederlandse Badmin ton Bond aangesloten badminton vereniging leidt een bloeiend bestaan. Terwijl landelijk de trek naar de bad- jmintonbanen stabiel blijft maakt TSFs secretaresse we kelijks aantekeningen. Notities met namen van nieuwe -leden die op een wachtlijst geplaatst worden. Want, en -daar ligt toch wel een probleem, TSF zit qua ledental aan een plafond. Uit eigen wil overigens, want de thans inge-' schreven tweeëenzeventig leden hebben daardoor volop gelegenheid in aktie te komen. Daarom wenst TSF niet „zoals elders vaak het geval is, teveel leden aan te nemen Jterwijl de capaciteit niet toereikend is. Sfeer en gezellig-] heïd bepalen daardoor TSF's koers. door Hans 1 Soeters fgs. jSi&fedain Het Nederlands ïn- /S'Jstituat toot Volksontwikkeling en Natunrvriendenwerk houdt i bfe donderdag 23 november in "gebouw Trane, Nieuwe Haven 455, een informatie-avond "over de bnitenlandse natuur- Vtiéndenhnïzen. Over heel Eu ropa liggen ruim 700 natuur- "vriendenTmizen verspreid, Eoof-middel van dia's kunnen f de leden van het Nivon kennis knaken met deze huizen. De avond begint om acht uur, Kaarten zijn verkrijgbaar bij het'secretariaat van het Ni von en 's avonds aan de zaal. Op'"dinsdag avond 12 december is -er de mogelijkheid om .^kerststukjes te maken. De bloemist Rietkerken zal het Werk leiden. Hij brengt al het materiaal mee. De avond Wordt in gebouw Irene gehou den en begint om acht uur. - Men kan. zich tot uiterlijk 28 november opgeven, bij het se cretariaat. Bij voldoende deelname wordt - op 16, 17, 24 en 31 januari een cursus" „sieraden maken" ge houden. De eerste lesavond wordt er met bakkerklei ge- «fetlsji" waarvan onder meer -plasticjes en sieraden kun nen worden gemaakt. De vol gende drie lessen kan men naar keuze een wandkleedje maken, ma era mé-knop en le ken en andere sieraden ma- ken- De cursus wordt gehouden in het zaaltje; van de Huishoude lijke- en GezinsvoorHchting, Korte Dam 5. De 'avonden be- ginnen steeds om acht uur. "Waardingen De Vlaardingse IJsclub maakt bekend dat de toegangskaarten voor de we reldkampioenschappen in De venter op 17 en 18 februari 1973 tot en met 25 november kupnen worden besteld bij J- Schouten, Van Hogendorplaan 185c; a Spa-Parie, Zuidbuurt- sêweg 1, tel- 347719; J van der -Kasteele, Kraanvogellaan 25, tel 349786; H J Koenes, JSk- éterlaan 386, tel. 353124. Prij- yzen der plaatsen per stel voor - twee dagen: staanplaatsen 33 gulden en zitplaatsen 54 gul den. V.- Een koers die voor het groot ste deel wordt uitgestip peld door voorzitter de heer Van de Heuvel, in nauwe samenwerking met secretaresse/penning- meesteresse mevrouw Sig-| ner. Een beleid dat er op| gericht is vóór alles tevre den leden te zien rondstap pen. Daarom ook op de vrijdagavonden geen mas-j saai gedrang rond de ba nen. Terwijl op één der] velden het eeerste team in hevig duel gewikkeld is met een competitie-oppo nent, worden de andere ba nen weliswaar regelmatig, maar beslist niet over be speeld. LEDEÏVSTOP „Nee", reageert voorzitter Van de Heuvel, „,-dat doen we be slist niet. Zoals de situatie nu is zouden we wel honderd le den kunnen inschrijven, maar dat zou de sfeer niet ten goede komen". Toch is deze situatie niet nieuw voor de thans vijf tienjarige onder-afdeling van. staan we altijd nog open voor werkelijk goede spelers, maar de pure recreatie-spelers moeten we momenteel mas saal afwijzen". GEZELLIGHEID Om de huidige spelers aan hun trekken te laten komen huurt TSF op vrijdagavond 2/3 van de sporthal Margriet waarin zes banen kunnen worden uit gezet. „We proberen wel iede re keer om meer ruimte los te krijgen, maar dat is toch wel een moeilijke zaaik," aldus de heer Van de Heuvel. Waarbij teven® de aantekening -dat TSF er ook weer niet op uit is om zonodig een grote vereni ging te worden. Een terughou dendheid die weer niet vreemd as aan het uitgangs punt: gezelligheid. geloof alleen niet dat wij zo veel minder zijn gaan spelen, imaar zoek het meer in het to tale spelniveau dat is enorm omhoog gegaan. Neem bij voorbeeld het aantal officieel geregistreerde badminton- beoefenaars: in korte tijd ge stegen van vijfduizend, naar vijfentwintigduizend." Badminton ...combinatie van „zo maar een partijtje" en serieuze wedstrijdsport... TSF. Voorzitter Van de Heu vel: „Zolang we bestaan heb ben we reeds te maken met een ledenstop. Natuurlijk SPELPEIL Toch tracht de Scbiedamse bad mintonvereniging ook qua prestaties te klimmen op de ranglijst. Steunend op de mannelijke helft van het eer ste team: Mart van Broekho ven en Rob Goedvolk wordt anomenteel een aantrekkelijk spelpeil .gedemonstreerd. Met de dames Gré Öltibof en An.ja Bervoets is dit team goed voor een hoge klassering in de tweedeklasse district Zuid Holland. Het tweede en derde team komen uit in de derde klasse vsn het district. Waar mee tevens een prestatieda- ling ontbloot wordt, want drie jaar geleden speelden de twee (hoogste teams van TSF bei- dn nog in de eerste klasse. Voorzitter Van de Heuvel: „Ik summa JEUGDLEDEN TSF beseft dat het aïs enige of- dücieel aangesloten vereniging in Schiedam ook een taak heeft. Staat voor senioren een officiële ledenstop, jeugdleden kunnen big' TSF altijd terecht. Voorzitter Van de Huevel: „.Een ledenstop voor jeugd klinkt mij als iets vreselijks. Daarom zullen we tegen jeugdleden ook nooit nee zeg gen als ze zich komen aan melden'. Hetgeen TSF bewijst door elke zaterdagmiddag van drie tot zes de jeugd in de ge legenheid te stellen de bad- mintonbeginselen onder de knie te krijgen. Vijf senioren bemoeien zich per toerbeurt met veel enthousias me met het wel en wee van' deze jeugdige beoefenaartjes, waarvan sommige niet ouder dan negen jaar zijn. Mei deze jeugdtrainingen snijdt voor TSF het mes aan twee kanten, want wordt In eerste instantie daadwerkelijk bijgedragen aan het opvangen van de jeugd, daarnaast hoopt TSF ook het nodige talent te ont dekken. „Neem onze eerste teamspeelster An ja Ber voets", bewijst voorzitter Van Het voor de gang van zaken bij TSF verantwoordelijke duo mevrouw M. Signer en voor- zitter W. v. d. Heuvel. de Heuvel, „die kwam zo van uit de jeugd in het eerste team terecht". AANDACHT Door een dergelijk beleid lukte bet TSFeen eigen sfeer te kweken. Een sfeer van genoeglijke recreatie en razendsnelle wedstrijd sport. Duels waarin TSF onderstreept dat het toch wel ernst maakt met een serieuze poging hogerop te komen. Waar overigens van buitenaf weinig be langstelling voor bestaat, getuige het geringe aantal kijkers. „Misschien komt dat omdat de badminton- sport niet zo aan de weg timmert", beredeneert voorzitter Van de Heuvel de stilte rondom het wed- strijdgebeuren. „Tenslotte besteedt ook de TV maar weinig aandacht aan onze sport." Aandacht die er overigens wel zou moeten zijn, want, zo bleek tijdens de laatste competitiewed strijd, zelfs een duel in de tweedeklasse van het di- strict kan uitgroeien tot een boeiend evenement... Schiedam Na de Map van af gelopen zaterdag moeten de beide promotieklassers, Vol ley '68 en Juliana, zich Weer gaan herstellen. De reserves .van Juliana volleybalden zich naar een nederlaag tegen kop. loper AMVJ, terwijl het Vlaardingse Volley een neder laag incasseerde - tegen het hoog geklasseerde CW, Julia, na moet zich donderdagavond simpel kunnen herstellen te gen het puntloos onderaan hangende Concordia 2. Stand Promotieklasse '{heren} AMVJ 2 7—14, CW 7—12, Ju liana 610, P end recht 7—8, WHV 7—8, Lekkerkerk-7—8, Volley 66, Vollido 7—6, Com- pri 2 7—6, Zwijndrecht 62, Meteoor 60, Concordia 2 7-r- 0. Het eerste herenteam van het Vlaardingse Shell ontvangt Tenaeo, koploper in. de tweede klasse A. Een 'op het kam pioenschap beluste tegenstan der, waartegen. Shell slechts kan hopen op een eervol resul taat. ISPSV heeft winstkansen tegen Schovovo. Stand 2e klasse A: Tenaeo 7— 12, Nervo 719, Volley 2 7—9, AMVJ 4 7—9, Libanon 4 7—8, Hou Stand 7—8, Animo 2 56, SPSV 7—6, Shell 6—4, Schovo- vö 6—4, Juliana 3 74 De Poort 7—1. In de derde klasse B ontvangt Sunlight stadgenoot Volley 3. Winst is ndodizakelijfc om aan sluiting met de kop te behou den, maar ook de Volley-re serves hebben een zege dtfh- bel en dwars nodig. Stand 3 e klasse B: AMVJ 5 7— 12, Schovocomca 6—11, Volley 3 7—10, Sunlight 7^; Libanon 6 7—9, NNPV 7—8, VCO 2 7— 7, Shell 2 6—4. Nervo 2 74, P end recht 5 52,, MVC 2 7—2, Hou Stand 2 72. 1 Schiedam A.s. vrijdagavond organiseert de cricket-afde ling van de sportvereniging ïl'xcelsior '20 een buitengewo ne ledenvergadering. Belang rijk punt op de agenda is de verkiezing van een nieuw be stuur. Aanvang 20..uuf in het clubhuis „De Toekomst", v: /liaardingen De commissie schoolsport organiseert zater dag 18 november zwemwed strijden in het Vlaardingse Kolpabad voor leerlingen van V -heh - basisonderwijs. De, te "saèmmen nummers zijn: 25 tvineter schoolslag jongens en ri,meisjes, 35 meter vrije slag Jongens en meisges. Voor elk onderdeel kunnen twee deel- y/nemecs(sters) worden opge- ^&geyen-. Totaal per school dus 4 ^'jongens'en 4; meisjes. De wed- inistriJden1 beginnen ióm, 18.30 Jt'Sr;;,*-v t - -ƒ*> JV:"L> Schiedam Als zaterdag a.s. de deelnemers aan de 25e St Nicolaas-wandeltocht van de W.S.V. „de Trekvo gels" in gebuw „de Rank" hun beloningen in ont vangst hebben genomen, valt het gordijn over dit jaarlijkse sportgebeuren. De viering van een zilve- ren jubileum wordt tevens een afscheid.Evenals eer der de organisatoren van de Koningin Wilhelmina- mars deden stopt ook het bestuur van „de Trekvo gels" met het houden van de St. Nicolaas-wandel tocht. Argumenten om er mee op te houden zijn voor het bestuur van „de Trek vogels" de steeds tijgende I organisatiekosten. De huur en vooral de verwar ming van het starthurean, waarin de deelnemers na af loop door Sint Nicolaas wor den ontvangen kosten handen vol geld. Bovendien bevindt het aantal deelnemers zich al enkele jaren in een dalende lijn zodat de uitgaven de In komsten zijn gaan overtref fen. Uiteraard stemt het tot weemoed dat een aantrekke lijk evenement op wandel sportgebied gedoemd is histo rie te worden. Het bestuur van „de Trekvogels" en ook de grote staf van medewer kers had veel liever de tradi tie gehandhaafd gezien. De terugloop van het aantal deelnemers heeft echter te maken met een nieuwe ontwik keling welke gaande is in kringen van de wandelsport. Nu het* niet meer zo aantrek kelijk is te wandelen in en rond de grote bevolkingscen tra met hun overvolle wegen en steeds minder vrije natuur, worden deze door de vereni gingen gemeden. De voorkeur wordt nu gegeven aan streken met bos en heide waar op lan delijke wegen nog vrijwel on- gestoord gewandeld kan wor den. Met groepen van „de Trekvogels" schrijven nog tal van andere verenigingen in op in deze streken te houden wandelevenementen. Ze ma ken er gewoon een uitgangs dag van per toeringcar, waar bij ook de ouders van de jeug dige wandelaars zich aanslui ten. EXPERIMENT Een nieuw experiment is het zelf uitzetten van een „na- tuurtoehfc" in het een of ande re gebied waar het wandelen een ontspanning en gezellig is. Het bestuur van „de Trekvo gels" heeft zelfs een „sneeuwtocht" op papier staan. Deze wordt gehouden in het eerst komende witte weekeinde. Al wordt over het algemeen minder aan marsen deelgenomen het wandelen Het bestuur van de Wandelsportvereniging „De Trekvogels" tijdens de staf bespreking van de laatste St. Nicolaas-wandeltocht, waaraan verder nog vijfentwintig leden tot de organisatie behoren. V.l.n.r.: A. J. Schmitt, vice-voorzitter; J. de Bruin, algemeen commissaris; M. van Ko men, penningmeester; J. Bras voorzitter; F. van Veen, secretaris en Mevrouw R. v. d. Laan— Kaufmann, 2e secretaris. blijft ..in" zowel bij jong als bij oud. Het gebeurt nu meer in kleine groepen. In plaats van de wandelmarsen, zijn de wandeltochten gekomen. Het marcheren in het gelid wordt meer en meer taboe. Nu gaan de verenigingen, verdeeld in kleine vriendengroepjes het wandelpad op. Het is veel ge zelliger en er kan nog eens wat geconverseerd worden. De geüniformeerde wandelaar verdwijnt meer en meer. Bij ,,de Trekvogels" dragen al leen de aspirantj'es nog een wandeltenue. Alles wat daar in leeftijd boven zit draagt ge woon sportkleding zoals deze tegenwoordig door jong en oud veelvuldig wordt gedragen. f ONTWIKKELING Bij een afscheidsgroet aan de „Sint Nicolaasmars" hoort een terugblik over ontstaan en verdere ontwikkeling. Na de oprichting van de w.s.v. „de Trekvogels" in 1946, onder het blazoen van de Wandelkring Rotterdam, werd als eerste mars deelgenomen aan de ,St. Nicolaasmars" van de Wandeiverenigïng „Hillegers- berg" die er hierna mee op hield. „Dan halen wij hein volgend jaar naar Schiedam", besloot op dat moment het be stuur en voegde daad bij woord. Een jaar later startte vanaf het café Boulevard, gelegen aan de Rotterdamsedijk, de eerste „Sint Nicolaasmars" georga niseerd door de S.W.V. „de Trekvogels" met 240 deelne mers. Elk jaar kwamen er meer totdat in 1955 moest worden uitgeweken naar de Koopmansbeurs waar in twee dagen 1500 wandelaars de mars tot een goed, einde brachten. HOOGTEPUNT Hoogtepunt was de mars in 1961 waarvan de baten bestemd waren voor het plaatselijke Rode Kruis. De grote terugval ikwam vijf jaar later toen er maar 2600 inschrijvers waren, een aantal dat nog zou terug lopen tot beneden de 1500. De Koopmansbeurs werd te duur zodat de goedkopere zaal „De Rank' vorig jaar als start plaats werd genomen. De marsen droegen jaar in jaar uit meer het karakter van een prestatie- dan van een wan deltocht. Er zijn er gehouden met koud en nat weer. In 1965 lag op zondag de ijzel centi meters dik op straten en we gen wat geboekstaafd zal, blij ven als een „barre" tochtj Maar al te vaak is de techni sche leiding moeten overgaan tot het inkorten van de par- coursen. De gedachte aan de thuiskomst in de Koopmans beurs heeft altijd de deelne mers kunnen inspireren vol.te houden, ondanks de heersende- koude en nattigheid. In de^ Koopmansb eu rs wachtteh* warmte en ook Sint Nicolaas voor het uitreiken van de be loningen. Dan daverde de beurs van het gejuich en ge joel der kinderen waar het g*- zelligheidsmuziekje maar nau welijks bovenuit wist te ko men. De eerste beloning bestond uit' een medaille. Later kregen 4® deelnemers vogel en andera figuren van keramiek. Ook de groepsprijzen waren van'blie vende waarde. •VU*4 LAATSTE WENS'-.»;' Voor de laatste mars heeft h'èfe»; bestuur als beloning een bijrf zonder mooie miniatuur pla-v quette beschikbaar gesteld,;^ naar eigen ontwerp, in reliëf- uitgevoerd. De groepsprijzen- bestaan uit een luxe uitge-f voerde schrijfmap waarvan de^ respektieve verenigingssecre tarissen goed gebruik kunnen maken. Het enige wat het be stuur van „de Trekvogels** nog wenst is, dat vele wande laars die aan een van de vier entwintig voorgaande mar sen hebben deelgenomen, ncjfc een keer aan de start zullen^ verschijnen. Evenals voqg jaar wordt alleen zaterdag ge; lopen. Als deze wens in ver vulling gaat kan het druk wor den in en rond gebouw „de Rank", als men weet dat van- al 1957 ruim 50.000 wande laars hun voetstappen hebben liggen op de voor de „St. Ni colaasmars" van „de Trekvo gels" uitgezette parcoursen. W. J. de Bruijn i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4