700-jarig bestaan 2 kranten voor één prijs WEGGESLEEPTE WOONWAGENBEWONERS BLIJVEN IN SCHIEDAM Vormingscentrum toch dépendance in Vlaardingen-Holy KVP wil met iedereen samen werken ROTTERDAMSE HOOGLERAAR Schiedam ontvangt Sint op 25 november BROMFIETSER GESLIPT Modernisering Passage Theater als „blijvend geschenk"? Vergadering commissie uitgesteld Open op 1 maart 1973 mssm BROMFIETSER GESLIPT UITSPRAAK KORT GEDING op 7 december is gevonden, voortge- decembcr 's middags uur. ..Maar als u bet :onder mij af kunt, is best', aldus de presi- telefoan Vrijdag 17 november 1972 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566' - klachtendienst 376792 99ste jaargang no. 24569 SCHIEDAM EN KETHEL Van een onzer verslaggevers Schiedam/Vlaardingen Het Centraal Comité Anti-Bulder- baon pleit in een onder andere aan bet gemeentebestuur van Rotterdam gerichte nota voor - verplaatsing van dc sportvlie- gerij van Zestienhoven naar een vliegveld waar deze sport kan worden beoefend zonder dat sprake is van geluidsovcr- last. Er zijn volgens het eomi- - té "genoeg plaatsen in ons land - aan. te wijzen waar geen dichtbevolkte stadswijken rond het vliegveld zijn gegroe peerd. Prof. dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar aan de Nederland se Economische Hogeschool te Rotterdam, ziet in ce ge schiedenis van de sportvüege- rij op Zestienhoven een labo ratorium-situatie waarmee de minachting van de overheid tegenover de bevolking wordt gemeten. In een voorwoord in de nota schrijft hij: „De min- achtingsmeter .is hier tot bo ven bet kookpunt van de bur gers gestegen door beloften van de Rotterdamse "wethou derdie niet werden gehou den; door gehannes met vlieg route wijzigingen waardoor steeds weer -/ andere groepen burgers de dupe werden, door de dreiging op de achtergrond van het ontoerekeningsvatba re idee om het vliegveld uit te breiden, door het achterhou den van informatie, door het onvoldoende en onwillige op treden van de politie tegen over overtredingen van het luchtvaartreglement". WELZIJNS- CRIMINALITEIT Hij beschuldigt de overheid er van pleger en medeplichtige van een toenemende welzijns- crimlnaliteit te zijn, omdat zij niet als een objectieve derde optreedt bij een belangente genstelling van twee groepen burgers; „Er zijn de belangen van. 350 sportvliegers en de be langen van tienduizenden be woners die door de vliegno- zems worden gestoord. B. en W; van Rotterdam hébben de schijn op zich geladen de zijde van één groep burgers te kie zen, namelijk die van de vlo- zems", vindt prof. Hoefna gels. Overigens vindt hij dat door het beleid van het gemeentebe stuur van de Maasstad ook de .sportvliegers in hun belangen worden geschaad, omdat de vliegscholen steeds groter konden worden. Nu worden ze bedreigd door inkrimping door de volgens de heer Hoef nagels ,op zichzelf rechtvaar dige. mini-regeling voor de weekeinden, waardoor het vliegveld, voor een deel van de zaterdag en de zondag voor sportvliegerij is gesloten. De Rotterdamse hoogleraar legt in het voorwoord grote bewon dering; voor het anti-bulder- baancomité aan de dag. Hij meent, dat de volharding en de rustige wijze waarop de le- den van dit comité doorgaan hun, eerder dan verscheidene overheidsfunctionarissen, recht-,geeft op een koninklijke onderscheiding voor hun werk en het welzijn van de burger. Schiedam - Sint Nicolaas houdt op zaterdag 25 no vember intocht in Sehie- dam. Rondom dit gebeuren is een feestprogramma op gesteld. dat vrijwel niet af wijkt van dat van vorige jaren. Als gebruikelijk ar riveert de Sint per boot in de Voorhaven en zal hij la ter na een tocht door de binnenhavens bij het ITHO-gebouw aan de Nieu we Haven aan land gaan en per schimmel een tocht naar het stadhuis maken, voor de ontvangst door de burgemeester. fn tegenstelling tot het pro gramma var. 1971 vaart Sint Nicolaas ditmaal dooi de Buitensluis. Op diverse 45hepen nemenmuziek- korpsen pTaats, die de boot van Sint Nicolaas na aan komst in de Voorhaven zul len begeleiden. Via Buiten haven, Hoofdbrug en Nieu we Haven vaart de stoet naar de ITHO-vestiging. Omstreeks 13.30 uur begint de vaartocht. Om half drie begint de tocht door de stad. Op het plein voor het stadhuis speelt het Schiedams Politie Muziek Gezelschap welkomstmu- tick. De stoet vertrekt van af de Nieuwe Haven om 14.40 uur. Via Vlaardinger- straat; Dam, Korte Dam en Hoogstraat komt men bij het stadhuis aan. De of ficiële ontvangst is om om streeks 15 uur. De rijtoer gaat lang3 de vol gende route: Lange Kerk straat. Broersvest, Koe markt. Hoogstraat, Grote Markt, Vijgenstecg. Spin huispad, Parkweg, Nolens- laan. Nieuwe Pamlaan, Viaardingerdijk. Aieida- straat, Westfrankelandse- straat, Rembrandtlaan. P J Troeistralaan, Dr Wi- bautplein, Nolenslaan, Nieuwe DamJaan. Tijdens de rijtoer zullen, di verse muziekkorpsen me dewerking verleren. Schiedam Gisternacht om streeks l uur Is mevrouw C. C. de K-A met haar bromfiets op de Brandersbrug geslipt en gevallen. Met klachten over inwendige pijn is zij door de GG en GD naar de Dr. Nolet- stichting gebracht. Staflid Paulien Oosterveer van het vormingscentrum hoopt dat de dépendance in Holy tn maart 1973 in gebruik worden genomen. Schiedam -De openbare ver gadering van de Commissie Stadsontwikkeling en Stads uitbreiding, die maandag avond 20 november zou wor den gehouden, is uitgesteld in verband met het ontbreken van agendapunten. 'De vergadering is nu voorlopig vastgesteld op maandagavond 15 januari. O Schiedam/Vlaardingen Ondanks eerdere sombere geluiden hoopt de staf van het vormingscentrum voor werkende jonge ren aan de Louis Raemaekèrsstraafc In Schiedam op 1 maart 1973 de dependance in gebruik te kunnen nemen in de. VJaar- dingse wijk Holy. Er tvaren voorspellingen, dat 't rijk geen fi nanciële medewerking zou verlenen, 'tgeen zelfs leidde tot vra gen in de Rijnmpndraad over deze zaak. De dependance in Holy moet komen op de hoek van de Louise de Colignyïaan en dc Anna van Sakscnweg. ïn Vlaardingen bestaat op het ogen blik een wachtlijst van werkende jongeren van 15 en IS jaar van 192 personen. Schiedam Van dse 600.000 die zal worden uitgetrokken voor de viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam in 1975, zal een half miljoen worden uitgetrokken voor een voorziening van blijvende betekenis. Een speciale commissie gaat het feest voorbereidscn. Gedacht wordt aan dse verbouwing en modernisering van het Passage Theater tot sociaal-cultureel centrum voor de binnenstad, als „blijvend geschenk", maar b. en w. stellen zich in ewen nota over dse viering van hét eeuwfeest aan dse raad voor, 'dat rer*~ook andserè Tmogélijkhedém kahrmn: zijn. Die mogclijkhewdcn komen te zijner tijd in cweh aparte nota aanm de raad ter sprake. rr.ee kunnen houden dat er werkzaamheden in het kader van de feestviering moeten warden verricht. Al duurt het nog drie Jaar voor er sprake kan zijn van dse viering van het eeuwfeest, het; college treft nu al enkele -.voorbereidingen daarvoor en heeft verschillende gesprek, ken gehad met de Schicdamse Gemeenschap. Het is de be doeling dat de burgemeester een centrale rol bij de organi satie van de feestelijkheden zou gaan spelen. De 100.000 die niet aan een blijvend mo nument worden besteed, wor den uitgetrokken voor «en ift,principe zullen dse hêrden* feestweek, waarin iedere kingsaetiviteiten-: zich beper- Voor het-eeuwfeest, zal een alge- mewen fonds wordeh ge vormd ter dekking van dse aan dse herdenking verbon den kosten.. De gedachten gaan uit naar een etk jaar re serveren van: ewen odanig be drag, dat dsxt fonds an 1975 600.000 groot zal zijn. Schiedammer zoveel mogelijk aan zijn trekken moet komen. Aile activiteiten zuilen worden gecoördineerd door een com missie van 8 1 10 personen, vertegenwoordigers vanm dse geestelijke en maatschappelij ke stromingen onder de bur gerij. De burgemeester zou - die leden voor benoeming aan b. enm w. moeten voordragen' en de commissie bedenkt een thema,, waaromheen, de fees telijkheden zullen worden op gebouwd. Vervolgens zullen de 'globale plannen aan dse commissie worden voorge legd, sdie voor de onder- scheidsene activiteiten een be drag uit eVien algemewn fonds ter besc hikking kan. stellen, maar geen verant- woor deJijlcheid voor de finan ciering draagt. Volgens dse nota is het een noodzaak, dat de herdenking •niet wordt geconcentreerd op één enkele manifestatie. Bij dwe plannen zullen zoveel mo gelijk de bestaandse organisa ties moewten worden inge schakeld en bij dse uitwerking van dse'plannen 2al een ge meente-ambtenaar medewer king verlenen, opdat ook dse gemeentelijke diensten enm bedrijven er in 1975 rekening ken tot één week, waarbij: her. denkingsbijeVïenkomsten, muziek, .ionewei," sport enzo voorts in h e t programme kun- nen worden opgenomen. De burgerij moet naar wens een keuuze kunnen maken, en alie zeven dagen van. dse herden. kingsweak zullen! dan ook in het programma moetenl wor den opgenomen. De commissie VOor Algemene en Bestuurlijks Zaken is in grote lijnen akkoord gegaan met bovenvermeldse punten. B. en w. willen nu de raad voorstellen in te stemmen met hun gedachtengang en op deze basis verder te werken aan de voorbereidingen. Wel wijst het college er. op dat een grote meerderheid van de raad noodzakelijk is, wil men iets van de grond krijgen. Kamerlid Van der Sandcn: Voor de KVP-bijeenkomst in hei dienstencentrum bestond een matige belangstelling. Schiedam De KVP heeft gisteravond in. het dienstencen- trum aan de -Nieuwe Damlaan een" matig bezochte verkie zingsavond gehouden. In totaal waren 43 mensen aanwezig. De voornaamste spreker die voor deze avond aangekondigd stond; de staatssecretaris vari financiën, mr. A. van der Stee, kwam wegens tijdgebrek niet-opdagen. Als vervanger sprak toen het tweede kamerlid J. van der Sanden voor een publiek dat voor een groot deel. uit gemeenteraadsleden be stond. - Van der Sanden besprak allereerst de plannen van KVP-voor- man prof. Steenkamp Ik ben van mening dat de plannen van Steenkamp, die nog niet uitgevoerd zijn, beslist nog aan bod moeten komen. Het .gemeenschappelijk manifest van de ARP, CHU en KVP kreeg echter wei de grootste aan dacht van de spreker. Hij vond dat de democratisering van het'onderwijs verder doorgevoerd moet worden. „Er moet de mogelijkheid zijn dat de mensen uit alle milieus de opleiding kunnen, kiezen die ze willen". Over de milieuvervuiling: „Er zijn er die denken dat daar nog niets aan gedaan is, maar dit kabinet heeft tochde wet op de milieuvervuiling doorgevoerd". De inflatie zag hij als de grootste hinderpaal' voor de confes- sionele drie dm de weg uit te gaan die zij, willen: Het vreet aan het overheidsbudget. Voor 1973 is er bijna geen geld voor de. meest uiteenspringende taken en matiging is daarom een onontkoombare zaak". Over het -sociaal contract durfde de heer Van der Sanden wei nig of niets te zeggen -omdat de situatie hierover met de dag verandert. Wel zei hij: ,,De overheid moei met de be drijfsleiding de maatregelen in de hand houden. Het be- drijfsleven heeft zijn eigen verantwoordelijkheid, maar als dit' contract tot stand komt heeft de overheid ook zijn eigen verantwoordelijkheid want zij moet waar dat nodig is kun nen ingrijpen". Voorts stelde hij dat de KVP nooit een samenwerking met welke partij dan ook heeft afgewezen; „Wij willen een "volkspartij zijn en blijven. Wij zijn bereid de regeringsver antwoordelijkheid te nemen en te blijven voortzetten". Na deze uiteenzetting over het partijprogramma volgde een zeer matige discussie. Het onderwijs kreeg bij deze discus sie de meeste aandacht. Schiedam De 37-jarige A. v„ d. Berg is gisteravond bij het station aan de Horvathweg met zijn bromfiets bij het ne men van een bocht geslipt. Hij is met een hoofdwond en vér-, moedelijk 'n hersenschudding ter observatie in. het Ge meente-ziekenhuis opgenomen. frofw«r nu yin h«t unieke unbod t krmten te oMwinjen voor de priji van «én: Schiedtmjihe Caunne met nieuw* ulc uw itirf en omjiyinf. en het RotterdimtchI Nieuwjblid mee het Uiute binnen- en btiirer.lindte nieuw*. Geef on* ra opdriebt ook btj I v 14 dijen jracii, zonder entje verplichcinj, dc SC RN te bezarjen en ontdek I do vete pluipunten. Deie bon in open envelop. Milder paitzeje*. stupet» riit Rotterdimich Nieuwiblid, antwoordnummer 8W, Roiterdim de SC 4- RN i4 dijen jritTi nur woonp! Schiedam Woonwagenbewo- Wanneer de gemeente niet ak- ner J. Schneider, wiens cara van enkele weken, geleden weggesleept was van het cen trum aan de Schiekade, wil tot 7 december met zijn vrouw en zes-jarig dochtertje in zijn caravan op Schiedams grondgebied blijven wonen, wanneer het gemeentebestuur daarmee akkoord gaat. Vóór die datum wil de heer Schnei der met behulp van de stich ting, die de belangen van woonwagenbewoners in Ne derland behartigt, een baan en een woning gevonden heb ben in Schiedam. Lukt dat niet, dan verlaat bij vrijwillig de stad. Dit kwam gisteren aan de orde tijdens het kort geding voor koord gaat met de regeling, die tijdens het nog onbesliste geding werd voorgesteld, blijft het gezin Schneider tot "een nader te bepalen datum inwonen bij familie in de Kerkiaan. „Er is te weinig materiaal be schikbaar om uitspraak te doen", aldus mr. J.- G. I*. Reuder, président van de rechtbank iri. Rotterdam. Tn het geding bleek de familie Schneider, voor wie mr. P. van Sebravendijk. optrad, op weinig rechten aanspraak te kunnen maken, omdat de 23 oktober, toen het gezin als 49ste een standplaats in het woónwagencentrum in Schie dam innam. Aangezien het' terrein is ingericht voor 45 wagens, en plaatsen innemen, als deze niet beschikbaar zijn, verboden is, kreeg Het gezin van de gemeente een aan schrijving, zo gauw mogelijk te vertrekken Tegen de bewo ners van de drie andere wa- gns, die er te veel staan, kunnen geen maatregelen ge nomen worden, omdat die er al stonden, tóen de verbodsbe paling nog niet van kracht v/as. de rechtbank in Rotterdam, dat de genoemde stichting De mensen wonen momenteel meente Schiedam formeel in verband met de gezondheids- juist gehandeld had, hoewel uit sociaal oogpunt gezien be paald niet in het voordeel van de familie "Schneider. aangespannen had tegen de gemeente Schiedam, omdat deze zich aan. de verantwoor delijkheid zou hebben onttrok ken voor zich binnen de ge meentegrenzen ophoudende woonwagenbewoners. bij familie, wat duidelijk een noodoplossing is, mevrouw staat op instorten terwijl de dochter door het voortdurend voor de familie Schneider, die zich zeer betrokken zegt te voelen bij het Schiedamse wel en wee. Bovendien bracht hij naar voren, dat de heer Schneider op geen enkel an der woonwagencentrum in Nederland terecht kan. Een andere standplaats in Schiedam voor de caravan van de Schneiders achtte mr. P. van Bochove, die dc ge meente vertegenwoordigde in bet geding, volkomen uit den boze: „Als wc dat gaan doen, komen straks alle woonwa genbewoners, die nergens an ders kunnen staan, naar Schiedam. Dat kan niet. Dan zou Schiedam worden opgeza deld met de nationale zorg voor woonwagenbewoners. De gemeente levert daarin al een bydrage met die 45 stand plaatsen aan de Schiekade". wisselen van woonplaats geen Donderdagmiddag pleitte rar. onderwijs kan genieten. Van Schravendijk voor een De moeilijkheden begonnen op verblijfplaats in Schiedam toestand van mevrouw Schneider kreeg het gezin uit stel om te vertrekken tot 8 no vember half elf. Toen de cara van er nog bleek te staan op dat tijdstip, heeft de gemeen te deze weggesleept naar een terrein langs de rijksweg van Ook had mr. Van Bochove wei nig hoop op een woning op korte termijn voor de familie Schneider. „In Schiedam zijn momenteel zo'n kleine dui- Delft naar Den Haag. zend onvoldoende gehuisveste gezinnen, die al jaren, wach ten op een huis. Het 20U dan wel heel onbillijk zijn de Schneiders, die niet eens als Schiedammers te boek staan, maar zijn ingeschreven in het Centraal Bevolkings Register in Den Haag, direct van een wonng te voorzien". „Er zijn huizen in Schiedam, maar die zijn voor de heer Schneider, evenals voor vele andere Schiedammers te duur, We hébben twee toren flats, een staat al leeg, de an dere begint leeg te staan. Ge woon omdat ze te duur zijn". Wel wees hij op de mogelijk heid, om via een werkgever aan een nuis te komen, of om. zelf op zoek te. ga an naar een huis en tot een overeenkomst te komen met dc eigenaar. Dat zou een woonvergunning kunnen opleveren. Dat Schiedam sociaal gezien verantwoordelijk is voor hen, die binnen de grenzen neer strijken, bestreed de Schie- Inmiddels is het vormingscen trum in Schiedam uitgebreid met drie lokalen. Er kunnen in het centrum nu een kleine 600 werkende jongeren uit Schiedam, Vlaardingen .én: Maassluis terecht. De wet op" de- parti4le leerplicht schrijft voor dat de werkende jonge ren één. dag vorming moeten genieten in een vormingscen trum. De ouders zijn er ver- antwoordelijk voor. dat de leeïflngén ooft indertfaacT naar" het centrum gaan. Viakaar* ten alt het bevoikiJMgsregister weet de staf van het vor mingscentrum, welke werken de jongeren er in aanmerking komen voor het' onderwijs- Vanuit het centrum komt er een oproep in hun brievenbus. In de toekomst kunnen volgens de staf wel eens veel meer leerlingen het centrum bezoe- ken, als de partiële leerplicht voor 15-jarïgen per 1 augustus 1973 zou worden verlengd tot twee dagen per week. Dat zou een nog grotere toeloop op het vormingscentrum betekenen, zo verwacht de staf, die nu al gemene vorming, creatief spel, handenarbeid en een keuzevak op het programma heeft gezet. Er zijn 11 vor- mingsleiders in volledige dienst. damse procureur ten zeerste. ,Dat zou gemakkelijk zijn, we gaan ergens staan en '.dan wordt er verder wel voor ons gezorgd". De caravan van de Schneiders- staat momenteel op particu liere grond iri Schiedam. Wat het gezin ermee gaat doen^ is nog niet bekend. In eik geval wil de familie zich uit het woonwagenleven terugtrek ken en een. woning gaan be trekken. De heer Schneider is al druk aan het solliciteren, om zo gauw mogelijk een op lossing te vinden voor de hui dige situatie, die verre van ideaal is. Het kort geding, dat werd bijgeé woor.d door een tiental bewo ners van het Schiedamse woonwagencentrum, wórdt, wanneer voor dié tijd geen op lossing is zet op 7 om twee verder het ook dent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1