r I HAAGSE KUNST IN SCHIE DAM De luie zwarte Piet KERKDIENSTEN Blokje rond met de hond Brievenhoekje - - <- Hallo allemaal De nieuwe puzzel M De prijswinnaars SCIIJEDA.MSCHE COURANT door Jan. H. Oosterloo ZATERDAG 18 NOVEMBER 1972 neel van vorm zijn, of hij te dragen is is èen vraagDe wandkleden zijn, op enkele uitzonderingen na, heel matig. Die uitzonderingen zijn het zeer grote kleed, een abstrac te compositie in wit en bruin met bont (135), van Nella Wa- gemans-Hogerheyde, het tur- koise Meed (1) van Alexandra (Storm), het driedelig textiel- appliqué Meed (15) van Jean ne-Marie Boöewés-Den Rooyen en hét geweven kleed (17) van Rudolf G. Boorsma. HERVORMDE KERK: Grote Kerk 10 uur ds, S. Tijmstra, 17 uur ds. J. den Hoed te Slie- drecht. Bethelkerk 10 uur ds. M. C. Baart. Opstandlngskerk 10 uur ds. D. J. Spaling. Aula Pinasplein 10 uur ds. H. J. Greenewegen. KETHEL: Dorpskerk 10 uur ds. S. Gerbrandy, 19,15 uur Oecu menische Dienst, pastoor Groeneveld en ds. S. Gerbran dy m.m.v. het Kerkkoor Sint Martinuskerk 9.30 uur dienst. Ned. Prot. Bond, Westvest 92, 10.30 uur ds. H. Wethmar uit Rotterdam. Kefchel, De Rank, 19.15 uur ds. G. S. Westerouen van Meete- ren, Oud. Kath. Parochie, Dam 30, 10.30 uur H. Mis, pas toor drs. F. Smit. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat 10 uur ds. A. Karreman, luchtmachtpredikant. Het Apostolisch Genootschap, Lindeyerstraat 9.30 en 17 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven, samenkomsten 10 en 19.30 uur, leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittebol. Baptisten Gemeente, Warande 30, dienst 9i3G en 18.30 uur. Ge rei kerk (Vrijgemaakt) West- vest 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk, Gerei, kerk (Vrijge maakt) Schiedam-Overschie, gebruik gebouw Evang. Luth. gemeente, Oranjestraat, 8.15 Ned. Herv. (Geref.) Evangelisa tie, gebouw Irene, Nieuwe Ha ven 10 uur ds. A. van Eijk, uit Gouda, 1? uur Grotekerk ds- J. den Hoek uit Sliedrecht. Een verschoppelingetje in haar puberteit; onder deze noemer kan men het hondje van deze week het beste plaatsen. Zij is in haar korte leven namelijk al drie keer in een ander gezin geweest. De laatste keer was zij slechts anderhalve dag bij haar nieuwe familie, de keer daarvoor twee maanden en haar eerste familie heeft het diertje de eerste keer naar het asiel gebracht. Het vijf maanden oude hondje Is, wat wij mensen noemen, In haar puberteit. Het beest je is nog bezig echte tanden te krijgen en moet nog voor de eerste keer loops worden, daarom is het diertje extra zenuwachtig en extra verve lend, maar zeker niet min der lief. Niet alleen mensen kunnen In de puberteit recal citrant rijn, ook honden. In het begin van de wandeling wH zij met geen mogelijk heid naast je lopen, springt steeds tegen je op en pro beert constant in mouwen en handen te bijten. Dan weer trekt zij opeens erg hard aan de riem en per kerende post springt ze weer tegen Je op en begint te blaffen en te janken. Op zo'n moment is het beestje werkelijk een vervelend kreng, maar met woorden die het diertje tot inkeer brengen, wordt rij rustiger. Aan het eind van de wandeling loopt zij dan ook heel rustig naast je. VECHTEN Een onwelkome afleiding tij dens de wandeling was wel een kleine vechtpartij. Een grote herder kwam opeens op ons hondje van de week af, dat angstig begon te kef fen en toch nog wel terug be gon te bijten, maar toen.de herder tot rust was, ge bracht, nam het diertje zo snel mogelijk de benen. Het diertje, dat zich op straat als een rasecht schoffie ge draagt (geen plas water Is veilig, steeds moet hieruit ge. dronken worden en verder moet alles wat op straat ligt meegenomen worden) is ver schrikkelijk zenuwachtig. Dit komt mede doordat zij steeds weer naar het asiel wordt teruggebracht. In het asiel zelf is het diertje geen lang leven meer beschoren. Wordt zij namelijk vóór woensdag niet uit bet asiel weggehaald door werkelijke geschikte mensen, dan wacht het beestje de doods- spuit. Het diertje hecht zich erg gauw aan iemand Het tracht iemand die een half uur lang de riem in de hand heeft gehad, door angstig keffen en janken en plotse ling aan de riem te trekken, weer terug te halen. Het hondje, dat wanneer hei voor woensdag niet wordt af gehaald, een spuitje moet hebben Met kinderen kan ons lieve hondje goed opschieten, het vindt het best leuk om met hen te spelen, echter het hondje moet wei de nodige rust worden gegund. In de auto wil het beestje maar al te graag, maar ook hier is zij weer erg onrustig. Een trap durft zij helemaal niet af. Onze jongedame moet dan jn de armen worden ge nomen en klemt zich met al haar pootjes aan je vast. De hond yan vorige week in Blokje rond zit nog steeds in het dierenasiel- Hij zal wan neer er voor dinsdag of woensdag geen mensen ko men opdagen ook moeten worden afgemaakt. In het dierenasiel aan de Sint Annazusterstraat zijn voor mensen die de dierenbe- schermign een goed hart toedragen artikelen voor Sinterklaas verkrijgbaar. Het asiel, dat in een staat van verkrotting begint te ra ken, heeft zo spoedig moge lijk een ander huis nodig. Men kan ten name van de dierenbescherming ■afdeling Schiedam, giro 216107, geld storten voor een nieuwe be huizing voor de dieren. Tegen betaling van 30 kunnen de belde hondjes in het asiel, Sint Annazusterstraat 17, worden afgehaald. Telefoon 266266- Schiedam In I960 ver scheen een boekje met ge gevens over Haagse kun stenaars, dat was samenge steld door de Jacob Maris- stiebting. Na een bezoek aan de tentoonstelling „Haagse Kunstkring in Schiedam" in het Stedelijk Mnseum kon ik de verlei ding niet weerstaan dat boekje uit mijn boekenkast te voorschijn te halen om e,ens te kijken hoeveel van de daarin vermelde 52 kun-., stenaars nu op de expositie in Schiedam zijn vertegen woordigd. Welgeteld zijn het er twee van de 67, die daar exposeren, na melijk Huub Hierck en Hens M. de Jong. Zelfs al neemt mén in aanmerking, dat een minderheid van de in het boekje voorkomende kunste naars lid van de Haagse Kunstkring was, kan toch de conclusie worden getrokken, dat gedurende het laatste de cennium in de beeldende kunst in Den Haag veel nieu we figuren naar voren zijn ge treden. Zeker is dit het geval in de gelederen van de HKK, die zich hier presenteert met nog al wat vlagvertoon: zo'n honderd-en-vijftig werken, verdeeld over twee grote za len en het grafiekzaaltje. De vlag, voor dit vertoon ge bruikt, dekt de lading aller minst. De tentoonstelling laat een herinnering na. die onbe vredigend is. Men zou ook kunnen stellen, dat er eigen lijk geen herinnering is. Want als men het museum heeft verlaten is de kans groot, dat men in de Hoogstraat geïnte resseerder de Sinterklaasuit stallingen in de winkeletala ges gaat bekijken dan men de Haagse kunstwerken heeft ge daan. Dc oorzaak hiervan is niet anders dan het zeer mid delmatig niveau, waarop de tentoonstelling staat. Hoogte punten zijn er niet; alleen zijn er bepaalde werken die boven het gemiddelde uitreiken en 2ich daardoor onderscheiden van de rest. brie acryischilderijen van Roei Jonges trekken de aandacht door de eigen visie, die de kunstenaar op zijn onderwer pen heeft. Hij verbeeldt op groot formaat nie: mooie ob jecten (flats, een antenne en eer. ruitenwisser) in composi ties van voornamelijk hori zontale en verticale kleurvlak ken. Vooral antenne (67) is eer werk dat naar voren springt;-Boeiend zfjn ook \vé!" de surrealistische acrylschii- derijen van Ha jé Smith;van de twee werken van hem, die ik kort geleden nog in Dor drecht zag, vond ik opnieuw Le Maréchal (122) het meest overtuigend. Het abstracte schilderij, zoals Huub Hierck met Herfst (39) Iaat zien, heeft zijn tijd wel gehad. En dat is ook zo met de oliever ven van Piet Franz, wiens Rose gloed (34) echter wel mooi van kleur is. Van de.half abstracte schilderijtjes van Poefe Burman is Mensen in de herfst (21) een aardige, kleu rige compositie. Tjay en Peter (38) is een krachtig gepen seeld groot dubbelportret van Jurgen de Haan en Zegmaar dag met je handje (33) een op merkelijk schilderij in twee delen van Jaap Eerland. Aan trekkelijk zijn twee aquarel len, Haven Rotterdam (6) en Malia op Kreta :(7), van Han- nie Bal, lekker vlot op het pa pier neergezet. Ook van MIep de Leeuw noteerde ik een goe de aquarel,- namelijk Cubbio (139), Trein (118), een schilde rij van Jan Roede, is wél wat erg gewild kinderlijk. Over het algemeen genomen staat de grafiek op een wat hoger plan. Er zijn mooie .zeefdrukken, zoals Machine en mens (13) van An Bxesiot en technisch heel knappe et sen van Pauline Braat, Been tje Linders, Ronnie Meerts en Paula Sluiter. Van laatstge noemde fascineren mij altijd weer haar dieren, die uit'hon- derden heel kleine en fijne fi guurtjes zijn; opgebouwd. Sees Vlag; Pauiinaburgh 1885. Tot een etser'van betekenis ont wikkelt zich Henk Molenaar. Hij bewijst dit met onder an dere Veldbloemen in het land schap (94), waarin men nog de talentvolle tekenaar her kent die Molenaar van .huis urt"is:'"yan de jinöJs van Hens M. de Jong noteerde ik spe ciaal Vogels (64) en van die van G. J.van Koppenhagen Los mol bios de Don Quichote (70). Een aparte vermelding verdienen (uiteraard) de kleurhoogdrukken van Sees Vlag; in het bijzonder Pauli- naburgh .1885 (125) met die ruimte naast het statige huis is een prachtig blad. Knap ge tekende naakten(buiten cata logus) zag ik van Joop Wasse naar en surrealistische teke ningen van Frits Frietman en Edward Hölzer. De beeldhouwers zijn voor" het merendeel met figuratief werk aanwezig. Er zijn een mooie bronzen Phoenix (14) van Pieter Biesiot en kleine, eveneens mooie, bronsjes van; Kees de Kruyff, Frits Stapel en Jarislawa Dankowa, Ab stract zijn de plastiekjes als Lente (117) van Ilse Rogge en de gebogen houtvormen van Berry Halslag. Keramiek- plastieken (glazuurengobe) zijn er van Gijb Zaalberg. rwee - edelsmeden laten -hun werk op deze tentoonstelling zien. Het zijn Jan Hoog en Ka- rel Niehorster.' Hoog geeft blijk van een voorliefde voor het. barokke met kostelijke hangers in zilver (50) en goud (51). Niehorster is moderner en heeft veel fantasie, waar door echter de edsen van bruikbaarheid .we! .eens in het gedrang komen. Een zilveren armband (96) mag dan origi- Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam: Expositie Haagse Kunstkring in Schie dam". Open dagelijks van. 10—17 uur, op zon dag van 12.30—16 uur en op vrijdagavond van 19—21 uur. Tot II de cember. Er was eens een zwarte Piet -die heei erg lui was. Hij "wilde altijd vroeg naar bed en lang uitslapen en als hij aan het werk was zat hij na een kwartiertje al te luieren en viel weer in .slaap. Het was de dag van het vertrek naar Neder land. De luie Piet moest nog vlug wat cadeautjes Inpakken die Sint op het al lerlaatste ogenblik had ge- kocht. „He, he", zei Piet jMwat heb ik hard gewerkt. heb al één cadeautje in- jgepakt. Nu moet Ik even Uitrusten hoor. Het schip vertrekt toch nog niet". H»i filng. naar de tuin m kroop in de hangmat. Even later sliep hij ai. Hij werd niet wakker toen de hoofd piet hem riep. „Die lui wammes ligt zeker weer te slepen", bromde de hoofd piet, Hij pakte snel de ca deautjes in en stopte ze in de zak. Over een half uur zou de boot vertrekken. Daar kwam Sinterklaas al aan om de lading te in specteren. „Zijn alle Pie ten aan boord?" vroeg hij. Sinterklaas" knikte hoofdpiet Pedro. „O nee, Sinterklaas", riep de ande re hoofdpiet die net met de laatste zak aan kwam lo- P^a, «de luie Piet is er nog niet". „Gaan jullie hem weken", riep Sinterklaas, „fre vertrekken over tien minuten. Lang zoeken hoef den ze niet want hij lag natuurlijk óf in bed, óf in de- hangmat. „Daar ligt hij", wees één van de Pie len. „Hef wakker worden, riep de andere. Piet draai de zich om en sliep rustig verder. In de verte hoorde ze de stoomfluit van de boot al. „Dan nemen we de hele hangmat mee" beslis te Piet. Het was wel zwaar maar ze zetten hun tanden op elkaar en droegen luie Piet in de hangmat naar de boot. Ze waren er bijna, nog maar een paar stap pen, en toen.... krrrr&èhk, zei de hangmat. De luie Piet viel met een smak op de grond. „Help, help" riep hij „waar ben ik, wal gebeurt er? O, au, mijn been". Iedereen kwam aan lopen. „Kom, sta op, we hebben al lang genoeg op je gewacht" zei Sinterklaas streng. „Ik kan niet. O, au", hulide Piet. En dat was waar. Hij kon niet staan want zijn been was gebroken. De luie Plet moest naar het ziekenhuis en de andere Pieten ver trokken met de boot. „Wat zal hij het fijn vinden in het ziekenhuis", zeiden ze tegen elkaar, „nu kan hij de hele dag in bed liggen". Maar luie Piet vond het he lemaal niet fijn. Niet al leen omdat hij pijn had maar omdat hij nu niet mee kon naar al die lieve kindertjes in dat kleine landje aan de zee. Hij wil de zó wel uit zijn bed springen en achter de boot aanzwemmen. Maar dat kon niet. Pas, toen Sint en de Pieten al lang weer terug waren in Spanje mocht luie Piet uit het ziekenhuis. „Ik hoop dat je gelijk je lesje hebt geleerd", zei Sinterklaas, „en nooit weer zo lui zult zijn." Piet knik te heftig van ja. Het was alleen jammer dat hij tot volgend jaar december moest wachten om dat te tonen. Een jaar duurt erg lang. Maar hij vergat de les niet ANKE Nu kwamen toch eindelijk de na jaarsstormen. Mijn grote zonne bloem is bij de eerst» stevige i wind al omgeknakt en ook de asters. Dat vind ik altijd zo jammer- De zonnebloem was heel groot, Nu ligt hij te drogen want d« zonnepitten bewaar ik voor d» hamster. Hebben jullie al in bewondering staan kijken voor alle mooie etalages? Wat een speelgoed hè' De etalage van de banketbakker vind ik ook altijd leuk met al die ver schillende marsepeinen figuur tjes- Ik zag Calimero ook al fel het marsepein. SYLVIA BLOM (Schiedam) Wat /ammer, dat je de tekening niet had ingestuurd voor de Sinter- klaastekenwedBtrifd Daarvoor was hij nu te laatMaar hij komt in ieder geval wel in ons hoekje te staan. Ik vond hem erg leuk O ty Romy de GROOT (Schiedam) Dat was een leuk gedichtje. Ik zal proberen er nog een plaatsje voor te maken in ons hoekje. Misschien lukt het me wel. Kijk maar, of je het kan ontdekken. De oplossing had je goed ANITA v.d. MEER (Maasland) Het Is leuk postpapier zeg. Wat leuk dat je nog steeds corres pondeert met dat meisje. En nu wil je er nog éénIk zal het berichtje erin zetten. Het gaat je wel veel postzegels kosten. Er zijn zeker wel prachtige vissen bij? Loert de kat er niet op? Wij hebben drie katten (allemaal „aanlopers") en een hamster. Wat enig, dat jullie brood moch ten hakken. Je hebt er op school zeker wel over verteld? IRMA FEESTRA (Schiedam) Ver leden week kwam Sinterklaas in Delft. Het was wel snert weer. Er is zo veel speeJgoed. Dan weet je niet meer wat je moet kopen, vind Ik. Je verhaaltje vona ih leuk- Het staat nu in ons hoekje. Heb je het ai gezien? JOLANDA SNIJDER (Schiedam) Jij krijgt dus twee keer cadeau tjes in december. Heb je al een verlanglijst gemaaktPlak jij ook wel eens, van die plaatjes op je hand? Onze melkboer heeft ze. Toen dacht ik: daar kan Ik een leuk verhaaltje van ma ken. CAROLA SNIJDER (Schiedam) Bedankt voor je leuke tekeninge tje. Het is een heel moderne paddestoel met allerlei kleureru Het zou wei leuk zijn als je ze ook zo in het bos zag staan. Dit was het laatste briefje weer van verleden week. Dag alle maal veel groeten yan ANKE Deze week e«n minikruiswoord- raadsel. Dan hoef je niet zo veel op te schrijven. HorisonUal: 3 geen vrouwi 5 voor naam van onze wereldkampioen schaatsen, 3 gehoororgaan, 10 rukt uit bij brand, li vreselijk, 13 schreven de kinderen heel vroeger met een griffel op, 15 rekenkundige opgave. VertieasI: 1 niet voor, 2 begin van sprook je, 4 nee in het Engels, 5 vrinter- voertuig, 7 niet boven maar 3 grappig dier, 9 mond van het dier, 11 produkt van de kip, 12 Gedeputeerde Staten (afkor ting), l tegenovergestelde van vloed. 18 onder andere (afkor ting)- De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur- Denk aan naam, adres en leef tijd onderaan de brief op oplos sing. Dus niet alleen op de en velop, Dhir zat je op: Aan An ke, Verwresdijk 88, Delft. Jan is ziek 5 Joost van Slob be uit Schiedam is zes jaar en tekende een auto met zwaailicht. Sjfefesé: -K 1. Gerard Senne, Joz. Oreliosingel De oplossing was: 1 kapper, 2 97, Schiedam (7 jaar) stoker. 3 piloot, tuinder. 5 dok ter, 6 dirigent. 7 stemmer, 8 2 José Verwey, Burgemeester van temmer, 9 slager, l'J binder- Haarenlaan 950, Schiedam 13 Op de kruisjes kwam politieman Jaar) te staan- Jan komt uit schoot. Moeder zegt; ,.Wat zie je wit, ben je soms ziek?" „Nee boor", zegt Jan, Moeder gelooft hem niet, „Kom jij maar eens mee naar boven", zegt moeder, ais Jan 's middags uit school komt. ,>Je ziet er nog zo wit uit als vanmorgen"* Moe der neemt de koorts op. Ze schrikt als ze ziet dat Jan .38,9 heeft. Ze zegt dat Jan «etijk naar bed moet en ze belt de dokter op- De dokter komt zo gauw mo gelijk. Ais de dokter weer weg is zegt moeder: „Gelukkig is het niet zo erg, je hebt griep. Jan is blij dat het niet zo erg is, want op je bed liggen ds niet zo leuk. (Irma Feenstra. tien Jaar. Schiedam) De Heks en de muis Er was ®r eens een heks ze vermaakte zich best. Op een morgen boero ze haar heksenhui* Plotseling zag ze een muls- Toevallig had ze een bezem in haar hand en ze verjoeg hem aan de kant» Daar sloeg ze hem dood. Maar dat had ze niet moeten doen waat daarna voelde ze gekrie bel aan haar benen en schoen- Dat waren boze n m dl» wraak nanvh* de muizen gooide de heks uit le ramen» Op dit moment waren er mu'zeu in het beksenhiiis (Renny de Grimt» Schiedam) Wie schnift eens? Anita v.d- Meer. dertien jaar, Hildegadi-de 12 in wil graag me' een meisje corres ponderen .-an haai leeftijd Z** zelf zit in de tweed klas van de Mavo en hmidl /an teke.i-n- kn'it.«ei°n, klrien en spi:"rt postzegels. Wie schrijft haar eens?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3