Het angstige avontuur van de ondeugende Pedro houden vast aan jaarlijkse traditie Let Iers per post warm karwei voor bakkers fS Pedro was de kleinste zwarte Piet van Sinterklaas. Hij werkte er al heel lang. In het snoepgoedmagazijn. Hij had altijd opperpiet willen worden. Dan mocht je mee. Naar Ne- derland. Cadeautjes uitdelen f enzo. Waarschijnlijk kwam het oradat hij zo klein was. Hij at iedere dag veel Spaan- se boterhammen. Maar groter werd Pedro niet. Het kleine zwarte Pietje was daar vaak verdrietig om. Ten- slotte wilde iedereen wel mee - naar Nederland. Hij werkte daarom hard. Misschien zou het dan toch nog lukken. Het was al oktober geworden toen Pedrootje in zijn snoep- goedmagazijn via de geweldi ge luidsprekersinstallatie uit de mond van de opperkamer heer hoorde: „Attentie wil Pedro Fambino (zo heette hij met z'n achternaam) bij 'L 'de Sint komen". Ineens was hij dolgelukkig. Ja zult zien, had hij tegen de gro te Pieten gezegd, dat ik nu ook meemag. In gedachten was hij al in Nederland. Hij gaf alle kinderen die hij te- genkwam taai-taai poppen, pe pemoten, marsepein en grote 1 dikke chocoladeletters. Pedro klopte erg beleefd op de deur van de kamer van de ,c Sint. Toen hij binnen was, zei Sinterklaas „Och ja, Pedro... kom eens even hiér, luister eensik heb l_ je wat belangrijks te vertel len". „Dat zit goed", dacht het kleine Pietje. Pedro", zei de Sint, „ik heb -..besloten Zijn oogiés' glinsterden even s.^.kTOOoi. als. het.zwart .pp.. zin ge- zicht. ik heb besloten om jou baas te maken van mijn speelgoedpakhuizen!" Pedro kon even niets terugzeg- gen. Zijn glinsterende oogjes werden vochtig van ver- driet. De Sint dacht dat het van blijdschap was en had Pedro nog op de schouders ge- klopt toen hij wegging, ,,'t Is een geweldige knecht", zei Sinterklaas tegen zichzelf. laatste schip." Binnen die tijd moest hij kans zien 2ieh op nieuw ongezien in de doos te verstoppen en warempel: daar ging het kleine pieter mannetje. Arme Pedro Had hij kunnen denken dat 't onderweg zo hard zou gaan stormen, dat krachtige wind stoten de doos waarin hij zat van 't dek zouden rukken en In de metershoge golven zou den smijten? Toch gebeurde 't. De reis had al drie dagen geduurd en ze wa ren bijna in Nederland. Pedro was radeloos. „Ik verdrink riep hij in rt Spaans, maar niemand hoor de hem. Gelukkig ontdekte Pedro nog net op tijd dat in de doos, waar hij al uitgeslingerd was, ook nog een rubberspeeh goedboat zat. Het slimme Pie termannetje gebruikte het als vlot, maar toch zou dit avon tuur niet-lang moeten duren. De golven waren zo verschrik kelijk hoog en 't water ijs koud. Toen de nood 't hoogst was, kwam voor Pedro de redding. De kapitein van een Neder, lands schip had met een grote verrekijker gekeken wat er gebeurd was. Hij gaf de stuur man onmiddellijk opdracht er heen te varen. Pedro mocht in de hut van de kapitein zijn kleren drogen en op verhaal komen. Hij vertel de hoe hij uit het speelgoed- magazijn van Sint Nicolaas in Soanje aan boord was gegaan van een van de schepen die naar Nederland voeren. „Naar Nederlandzei de kapitein. Pedro knikte. „Daar varen wij ook heen". De kapitein pakte de zeekaart en vertelde aan Pedro hoe ze zouden varen en waar ze uit eindelijk zouden afmeren. „Kijk", zei de kapitein, hier is dan de Noordzee, daar ligt Nederland, dat zijn de pieren van Hoek van Holland. Daar gaan we tussendoor de Nieu we Waterweg op en meren even later in een van de ha vens. ALs jullie straks een klein zwart Pietje op straat zien lopen, tveet je dat het Pedro is. Hij ..zal vast blij zijn. En z'n oog jes zullen wel glinsteren, even mooi als't zwart op z'n gezicht '''■he kleine pieterman was zo ver- drietig, dat hij niet meemoeht 'naar Nederland, dat hij er *s nachts niet van kon slapen. Hij had de klok 12 uur horen slaan, toen 1 uur en nu was het al 2 uur in de nacht. Op- eens zat hij kaarsrecht in bed. ,,Ik weet 't. Ik weet 't zei hij tegen zichzelf. Hij ging daarna rustig slapen. De an- dere morgen zou hij z'n plan 'uitvoeren. De werkdag voor de zwarte Pie ten was aangebroken. De schepen voor Nederland lagen klaar om volgetast te worden met de honderden dozen uit het speelgoedmagazijn, Pedro had alle dazen klaargezet. Een. doos, de laatste, zat niet helemaal vol. Behalve wat kieine geschenken, zat er ook een rubberspeelgoedboot ln. „Die doos dacht Pedro. En toen niemand keek en alle an dere dozen al bij de schepen «tonden, klom het kleine zwarte Pietje de doos in, deed hem goed dicht en maakte voor en achter een paar lucht en kijkgaatjes."1 „Zo", zei hij zachtjes tegen zichzelf en wreef in zijn handen van blijdschap. Maar wat Pcdro niet wist, was. dat alle schepen voor Holland vol waren en dat er niet één ruim meer was. waar nog plaats was voor zo'n grote doos. De sjouw zwarte Pieten wilden dat tegen Pedro gaan zeggenmaar ze konden i hem nergens vinden. Nou. dachten zo, dan nietZe lieten die doos staan, sleepten hem nonchalant in een hoek en verdwenen _\Vat moest Pcdro nu? Waarom was zijn doos blijven staan? Hij keek op z'n horloge en zag dat 't al Iaat geworden was. Hij besloot om uit de dons te kruipen en in z'n eigen bed te gaan slapen. Voordat hij in slaap viel dacht hij diep na ;Ee andere morgen vroeg, nog juist voordat de schepen zou- - - den vertrekken, deed de klei ne Pedro, rood van woede, zeer verbaasd tegen de sjouw- pieten. Ze hadden niet alie do zen ingeladen. Hij rende naar 't schip van de Sint om dat te rapporteren en net zoals Pe dro wilde ook de Sint er niets van weten dat er één doos met speelgoed in Spanje ach- ter'zou blijven. „Als de doos niet in een ruim kan, dan des- noods maar op 't dek", had de De ,etters komen in een bijna ononderbroken Sint gecommandeerd en Pe dro riep even later tegen de - sjouwers: „Laatste doos over een kwartier op 't dek van Honderden postpakketten met sinterklaaslekkernijen, zorg vuldig in karton, hout- en pa- pierwol verpakt, zwermen deze week uit naar alle land streken en ver daarbuiten. Wat voor de klant een simpel telefoontje is. betekent voor de bankethakkers bet sein om enorme bergen boterletters en marsepein te verzetten. De bakkers hebben er wel wat voor over een traditie levend te houden. Ze besteden er graag een dag aan om alle postpakketjes klaar te maken voor verzending. Wel is beslo ten de geschenken voor over zee de deur uit te doen. Men voert nu een landelijke aktie onder de naam Sint Nicolaas Overzee. Een grote bakkerij maakt maar liefst zo'n 200.000 standaardpakketten met drop, marsepein, pepemoten, een «ouvenier en natuurlijk de on vermijdelijke banketletter. De bakkers zijn zo van heel wat rompslomp af met douanever klaringen en vrachtbrieven. Als de klanten erop staan zijn ze echter vaak bereid de ver zending zelf te verzorgen. De vrachtkosten zijn met zo'n ze ven gulden niet gering, want je zou er een tweede letter voor kunnen kopen. Het aan tal pakketten neemt daardoor de laatste jaren wat af. De tijd dat de bakkers met auto's tot het dak toe vol naar het postkantoor reden is voorbij. Toch krijgen ze nog tientallen bestellingen. Er 2ijn in ons land bakkerijen, die elk jaar in een soort post kantoor veranderen. Soms ge beurt dat van vader op zoon en door de jaren heen heeft men een klantenkring gekre gen die soms wel door het ge hele land gaat. „Pas," vertelt zo'n bakker, „kwam er een mevrouw uit Leeuwarden, die verrolde niet beter te weten, al van kindsbeen af aan, dat de boterletters uit deze plaats kwamen. Ze liep eens aan om door KEES 1/EtrftAH te kijken welke bakkerij dat nu was." Ter gelegenheid van Sinterklaas maakt deze bak ker iets speciaals, waar hij toen hij zich destijds op deze plaats vestigde ook nooit van gehoord had: beulingen. Het lijkt wei een boterletter, maar de bakker geeft er net als zijn voorgangers een apar te vorm .een soort A aan en een aparte smaak. Hoe, dat blijft natuurlijk het ge heim van de bakker. Hoewel er meer werk aan vastzit, wil hij de prijs niet boven die van een „ordinaire"' boterletter uit laten komen. Eén keer heeft hij spijt als ha ren op zijn hoofd gehad van een overzeese verzending. Het pakje voor een Turks adres bleek onbestelbaar. De bak ker moest nog negen gulden voor de retourzending na at Nederland betalen ook en dat voor een pakket dat niet om aan te zien was: allemaal ga ten erin. Grijpgrage handen hadden de chocolade er al uit gegapt. De eens zo verse let ter v/as totaal uitgedroogd na enkele maanden een hele reeks Europese landen aange daan te hebben. Als het zó moet heeft de bakker er niet veel aardigheid meer in. Gelukkig komen dergelijke din gen zelden voor. De bakkers doen er alles aan om de spul- Jen zo goed mogelijk te ver pakken. Het moet nog secuur gebeuren ook, want er komen klachten als de letter gaat schuiven. Daarom moet het pak zo goed opgevuld -worden dat je er bij wijze van spre ken op kunt gaan zitten. Als het goed. verzorgd is kunnen de bakkers garanderen dat de December mag de ban ketbakkers gouden bergen beloven, ze zijn niet gemakkelijk te veroveren. Om de naar boterletters en marsepein verlangen de klant geen nee te hoeven verkopen moet een geweldige hoeveelheid klaarge maakt worden. Het houdt de bakkers er echter niet van af om oude tradities in stand te houden, zoals het verzenden van ban ketletters per post. inhoud vers overkomt. Het enige wat de gelukkige ont vangers nog wordt aangera den is het banket op de war me schoorsteenmantel te leg gen, waardoor het allemaal nog lekkerder wordt. .November," zegt de bakkers- vrouw, haar man bijvallend, „staat altijd in het teken van de sint." Samen maken ze nu al vele malen de drukte mee in hun zaak. „Het gaat goed, hoewel het moeilijk is om per soneel aan te trekken, tegen woordig." De bakker is er vaak een beetje trots op alles zelf te doen en niet, zoals sommige andere bakkers, ar- tïkelen van de groothandel te kopen. Desondanks lukt het hem doorgaans de avonden vrij te houden. Van zeven uur 's morgens tot vijf uur 's middags vindt hij lang.zah Alleen in de sinterklaastijd en straks in de tijd van de kerst kransen zal dit principe mis schien wel eens sneuvelen......

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 5