boos op gemeente Huurharmonisatie in Schiedam zal doel voorbij schieten of „een gave Gods" Doorstromingsverordening binnen het Ri jnmondgebied wordt aangepast JAARLIJKS BEZOEKEN 100.000 MENSEN EEN MAGNETISEUR 3 Gevonden voorwerpen PvdA-bestuursleden: SCHiEDAMSCHE courant WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 Schiedam De verordening ge- lijktrekkiug geldelijke steun l»ij doorstroming binnen het Rijnmondgebied zal warden aangepast. B. en w. hebben de raad voorgesteld, een aantal artikelen uit die verordening te wijzigen teneinde de veror dening aan te passen aan tie thans bestaande situatie. Mi nister Udïnk van volkshuis vesting bepaalde in 1971 na melijk» dat diegenen die voor eetn vergoeding in aanmerking willen komen een woning moeten betrekken met een huurgrens, die ligt 'tussen de 160 en 325 per maand. Aanvankelijk was een huur- grens'vastgesteld' tussen "f 160 én -250. - maar dit bedrag heeft de^ minister laten-vallen in verband met de ontwikke lingen op' het gebied van de huren. Bi en w, vinden hét juist om de regeling in deze zin'te wijzigen. Van de gelegenheid maken.ze te vens gebruik, .omook artikel 6 aan te passen van de verorde ning» waarin bij het verkrij gen van een vergoeding reke ning werd gehouden-met de al danniet aanwezige centrale verwarming. Dit ;gaf in .de praktijk nogal eens moeilijk heden. Omdat de minister zélf. in .zijn verordening geen onderscheid maakt, stellen: b. en w. de raad voor de passage over de centrale verwarming evenr eens te schrappen. De wijzi ging van de verordening treedt in werking met terug werkende kracht tot 1 januari 1972. Te bevragen bij de vinders: zwarte padvinderspet. Kool mees, Gr. Florisstraat 20; lin nen laken, Bernard Zweers» plein 68; kinderfietsje, Van de Velden, Numansdorpsestraat 3a; hocky-stick, Willems, Lan ge Niéüwstra^^^ "nieuwe voetbalschoen, maat36-38, Verhoeks, Van Maanenstraat 16 (ha 20.00 uurjsleutel aan ketting met'naam plaatje; J. de 'Vries, Valeriusstraat 59; goudkleurige damesring met steen, W. Hoogendoom, Vale riusstraat 88; halscolüer, C. Hom, Jan Steenstraat 73; zil veren bedelarmband Schoonakker, Edisonstraat 36; plat bewerkt goudkleurig armbandje, C. Leeuwargh, Oïmenlaan 17 Kethel; bank biljet, Rudi Klein, Galilei- straat 67b; goudkleurige bro che Hengst, Gr. Florisstraat 47;- herenpolshorloge, Meeder, ,Ph.:. van Bourgondiëstraat 15, (ha 18.00 uur),: Schiedam/Vlaardingen De naar Vlaardingen verhuisde oud-Schiedammer D. Spee is uiteindelijk toch in het ge- Hjk gesteld: hij krijgt ruim een jaar na zijn verhuizing in september 1972 een doorstromingspremie van 1.250 uit betaald, die hem aanvankelijk niet was toegekend. Door bemiddeling van de Vlaardingse PvdA-ombudsman Rid derhof krijgt hij de premie toch nog uitgekeerd, zo heeft het gemeentebestuur van Schiedam hem vorige week la ten weten. Hoewel de Vlaardingse ombuds man gelukkig is met het toe kennen van de premie aan zijn cliënt, blijft hij boos op de gemeente Schiedam. Niet zo zeer vanwege de lan/ge proce dure, maar we: omdat er geen antwoord kwam op de brief die de heer Ridderhof op 1 juni aan de gemeente Schie dam heeft gestuurd. „In Vlaardingen gaat dat heel wat beter. We hebben het for mulier op dezelfde wijze inge vuld als dat hier gebeurt en het is hier zo dat de zaak dan ook snel wordt behandeld. In Schiedam kreeg ik pas op 17 november antwoord op een bri'ef die ik l juni had ge schreven. Ik heb op 15 sep tember nog eens een brief ge schreven- Inbrekers maken f 500.- buit Schiedam In een pand aan de Burgemeester Knappertlaan, bewoond door de familie A. J. B., is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. De bewoners sliepen op de derde etage, terwijl de inbrekers op de tweede etage hun slag sloegen. De inbrekers zijn vermoedelijk met een loper binnengekomen. Uit een lade in een dressoir hebben zij een spaarbankboek je gestolen, een aansteker en een pakje sigaretten. Van een kapstok in de gang hebben 2e twee suède jasjes gestolen. De totale waarde van het gestole- né bedraagt 500. Ik vind het hoogst kwalijk dat iemand zo lang op antwoord moet wachten. In de brief die de heer Spee op 17 november ontving ik kreeg een af druk je wordt ons bovendien nog verweten dat we tegen strijdige gegevens opgaven, terwijl we de zaak niet anders hebben, behandeld dan hier in Vlaardingen gebruikelijk is. Ik vind de handelwijze van de gemeente Schiedam dan ook vrij onbeschoft". De heer Spee die vroeger aan de Rot- terdamsedijk in Schiedam woonde diende een verzoek in om een doorstromingspremie. dat hem aanvankelijk werd geweigerd. Nu krijgt hij toch 1.250 uitgekeerd. De heer Ridderhof: „Deze zaak heeft meer dan een. jaar ge duurd. Dat is al lang, maar erger vind ik het dat de pre mie aanvankelijk is gewei gerd en later wel is toege kend, toen er opnieuw een aanvraag werd ingediend. Je vraagt je af:, hoeveel mensen geven het na een eerste wei gering maar op. Het lange uit blijven van antwoord zit me het meest dwars". Het commentaar van wethouder B.,E. Collé over de uitlatingen van de heer Ridderhof: „Deze zaak heeft hij ons echt enige tijd gevraagd. Door een aan tal omstandigheden ziekte en vakantie hebben we iets langer nodig gehad om deze zaak op te lossen. Dit pro bleem heeft langs diverse af delingen moeten lopen. Het is mogelijk dat er na twee we ken geen briefje is gezonden dat de zaak in behandeling is. Dat zou ik moeten nazoeken". Ook de torenflats van 20 verdiepingen |n Groenoord zullen meetellen in de berekening voor de nieuwe huurharmonïsatieregeling. SchiedamDè plaatselijke afdelingen van PvdA en PPE' vrezen dat het toe passeri van- de huur- harmonisatieregeling in Schiedam in de nabije toekomst op grote moei lijkheden zal stuiten. Twee bestuursleden van beide partijen, de' beren H. Posthoorn en H. Noor- degraaf zijnj al in actie tégen het doorvoeren van deze -maatregelen in Schiedam begonnen, om dat ze vrezen dat te véél huurders een-Hogere huur zullen,' moeten betalen. Beide, bestuursleden me nen dat de richtlijnen voor huurharmonisatie, hun dóel voorbijschieten; en. dat de oude woningen in huur zo snel worden op getrokken, dat die" huur- bijna gelijk zal worden met de huur'die nu voor nieu we .woningen wordt ge rekend. De heren Post hoorn en Noordegraaf vrezen, ,dat huurprijzen van ƒ120 voor deze wo ningen zéker niet" tot de uitzonderingen zullen be horen. De bestuursleden verwachten dat de gemeente Schiedam de nieuwe harmonisatierège- ling zal moeten toepassen, maar hopen dat Öe' gemeen teraad dit: niet zal goedkeu- ren,- ook ai kan de gemeente Wettelijk weinig tegen de voorgenomen maatregelen ondernemen als ze dat zou willen. De richtlijnen voor het bereke nen van de nieuwe richtprijs houden volgens de bestuurs- leden:.xn, dat alle woningen die de laatste vijf jaar zijn gebouwd bij elkaar worden opgeteld en door het aantal woningen worden gedeeld! Ook de torenflats in Groen oord en de flat. aan da Nieu we DamLa an en de bejaar dentehuizen tellen mee in 'die berekening, wat volgens hen een huurverhoging per woning te zien zal geven van zeker 17 per: maand. ,Er kan. een beetje worden ge sleuteld. met die nieuwe re geling", zegt de heer Post hoorn... Binnen de wetgeving zou vólgens hem iets veran derd kunnen worden: de. ex tra;-inkomsten die de huur harmonisatie opbrengt moe ten volgens hem ten goede kómen, aan de totale woning bouw en ook zou nog een aantal andere mogelijkhe den moeten worden toege past. door Reina ten Bruggenkate Hoftselersdijk Kwakzalverij, verlakkerij of een gave Gods? De kwestie rond de kruidendokter Van de Moos- <hjk heeft de discussies weer op gang gebracht. IVIoetcn we geloven in de paranormale genezer, de magnetist, de onbevoegde medicijnman of speculeert hij op suggestie? Een griezelig onderwerp vinden veel mensen: de genees kundige kracht van de ene mens op de andere. Is het echt mogelijk dat iemand z'n medemens zonder medicijnen geneest? Jaarlijks laten meer dan hon derdduizend Nederlanders zich behandelen door een paranormale genezer. Vol gens de Nederlandse Fusie van Paranormale- en Na tuurgenezers vinden 66.000 van hen baat bij de behan deling of worden zelfs vol komen genezen. Maar: deze manier van genezen is bij pea-wet van 1865 verbo den. De magnetist werkt daarom min of meer klan- destien. De twee federaties van magnetisten in Neder land wachten daarom met grote spanning op een wet telijke erkenning. Ook ho pen ze dan op een spoedige samenwerking met de be voegde artsen. Het cén bfoeft het ander niet uit te sftiiten, redeneren ze. 0 ZO KWETSBAAR E^n van die onbevoegde gene zers is M(aarten) C. de Jong irf Homeiersdjjk. Van oor sprong tuinder. Hij is nu in de zestig, verdient al zeven Jaar achtereen zijn brood met bet gehezen van mensen op een manier die door de wet niet getolereerd wordt. Het begon als een grapje. Toen hij bii een tante aspergse ging halen er» zij vóór de grap vroeg of hlJ niet meteen haar hoofdpijn kon meenemen. De Jong trok symbolisch de hoofdpijn weg en het wonderlijke was: de pijn verdween. Sindsdien werd in de familie de mop herhaaldelijk gelanceerd: gooi het maar onder de bank, dan zuig ik het morgen wel op. Maar bij Maarten de Jong ging er een lampje branden. Eerder al had hij ontdekt dat hij goed overweg kon met de wichelroede. Nu dit. Het werd de basis van een voor hem volkomen nieuw beroep. Een zeer kwetsbaar beroep! De Jong praat er erg voor zichtig over: het blijft tenslot te een penibele zaak- Dagelijks rijdt ex-tuinder De Jong nu zijn „patiënten" af: in het Weslland, Den Haag en Scheveningen, Voorburg, Rijs wijk en Delft. Het werk dat hij begon op een groentekist in zijn tuinderij is uitgegroeid tot dag- en avondwerk. „Ge lukkig zijn het serieuze men sen die om m'n hulp vragen", zegt hij. „Tot nu toe heb ik prettige ervaringen opgedaan. Als de mensen me vertellen dat de behandeling succes ge had heeft, geeft me dat de moed en kracht om er mee door te gaan. Het wonderlijke is dat je de werking niet kan verklaren. Als dat kon zou het wel erkend worden denk Ik. Maar soms ben Ik blij dat ik het niet hoef te verklaren".. Handopleggingen en strijkages. De paranormale genezer meent, dat door handoplegging een bepaalde kraoht in het li chaam van de 2ieke komt, waardoor het evenwicht wordt hersteld en de genezing een feit wordt. Het meeste magne. tiseurs geloven dan ook dat het een goddelijke kracht is, die zij slechts doorgeven. De Westlander De Jong Is er eveneens heilig van overtuigd dat die kracht hem zou wor den afgenomen als hij zijn „krachten" ten kwade zou gaan gebruiken. Overigens: de bij de Nederland se Fusie van Paranormale- en Natuurgenezers aangesloten magnetiseurs hebben zich ak koord moeten verklaren met een aantal gedragslijnen die deze Fusie opstelde. Ze moe ten zich aan strenge voor schriften houden. Ze mogen onder andere geen patiënten in behandeling ne men, die niet eerst bij ern arts zijn geweest. Ze mogen geen medische aanwijzingen of maatregelen van de behandelende arts doorkruisen of afkeuren. Alleen met goedkeuring van de behandelende arts mogen de magnetiseurs mensen met ernstige infectieziekten be handelen. In geen geval ook mogen zij de mensen, die om hulp ko men een resultaat van. de be handeling garanderen. Houden ze zich niet aan deze ge dragslijnen dan lopen ze de kans voor de tuchtcommissie te moeten verschijnen. GENEZENDE HANDEN Steeds meer mensen van aller lei pluimage, rangen en stan den zoeken tegenwoordig de genezende handen van een magnetiseur. Opvallend is wel dat de meeste mensen pas bij zo'n onbevoegde genezer aan kloppen als ze geen heil meer zien-in de,recepten van de huisarts. De Westlandse mag netiseur De Jong noemt dat „een bloedlinke zaak om over te .praten?. „We willen" in geen geval de mensen-bij de artsen wegha len. Juist Vdie: controle is zo enorm, belangrijk", zegt hij. „Bovendien is het zo. dat. je geen dokter meer nodig zou hebben als je bij een paranor maal genezer bent. Juist daórom zOu het zo fijn zijn als er een samenwerking kon ont staan tussen de huisarts en ons. Een bonafide paranorma le genezer moet er trouwens óók geen-bezwaar tegen heb ben als de patiënt eerst zijn huisarts raadpleegt". - „Wat, ons bezighoudt is de vraag of de w.etenschap het recht heeft te weigeren ge bruik te maken van alle mo gelijkheden die - tot genezing van de patiënt kunnen bijdra gen. Ook als deze mogelijk heden i op een terrein liggen dat deze wetenschap in, wezen vreemd is", aldus de verenig-" de magnetiseurs. De Jong hierover: „Als ik een kind zie verdrinken probeer ik het te redden. Dat ben je mo reel verplicht. Zou ik dan nou niet doen wat in mijn, vermo gen ligt? Het wonderlijke van de geschiedenis is alleen dat dat strafbaar Is". HEILZAAM Klachten die door nervositeit veroorzaakt wórden kunnen door de paranormale genezer verlicht of genezen worden, aldus de Fusie. Maar, moet de patiënt geloven in de heil zame werking van strijkende handen, of doordringende ogen? „Je moet je er op instellen. Het is alleen maar gemakkelijk als ze er zelf in geloven. Maar in feite is dat met de normale medicijnen ook zo. Als je denkt: het gaat helpen dan zal het nuttig effect allicht groter zijn dan wanneer 'je er zelf in gel-ooft.- Als ze. vertrouwen wen in me stellen en zich voor deze behandeling openstellen dan kan ik ze makkelijker hel pen'. Er moeten kanalen ge vonden worden waardoor ik kan genezen. Ik moet eerst iets ontvangen hebben wil ik iets kunnen weggeven. Het hangt van de persoon en.de oorzaak van de kwaal af of ik ze kan helpen. Migraine bij voorbeeld is chronisch. Toch heb ik'in meerdere gevallen mensen van die migraine be vrijd. Dat wil niet zeggen dat het allemaal in een handom draai is bekeken. Soms zijn er meerdere behandelingen no dig. Bij de-één zal je een-vol lediger resultaat behalen dan bij de ander. Maar voor een normale dokter geldt dat ook!...v WEERSTAND VERGROTEN Kijk als er een vinger aan een hand ontbreekt kan Ik *m er niet aanmaken. Iemand met kanker bijvoorbeeld: ik. kan hem niet genezen, maar ik kan de weerstand wel vergro ten. Ik zeg ook altijd tegen m'n patiënten: als het in ra'n vermogen ligt zal ik je helpen. Ik tracht gewoon te doen wat in m'n vermogen ligt. Door de behandeling kan ik dingen vrij maken van spanning. Ik kan de pijn verzachten. Men sen voelen er zich prettiger door. Ik geef ze een nieuwe prikkel, zodat alles be'er gaat functioneren. Al zou je niets mankeren: de paranormale geneeskunde komt^de functio nering van het geheel ten goe de". De Jong. Ex-tuinder. Nu mag netiseur. Met zijn handen spoort hij de ziektebron op. Hij beweert dat hij de pijn in zijn eigen handen kan aanvoe len. «,We;hebben Hier mensen gehad die liun auto nauwelijks uit konden door de spit", vertelt mevrouw De Jong. „Toen mijn man ze had behandeld huppelden ze als het ware de stoep af'. De Jong: .Iemand heeft me eens gezegd: M'n prettigste moment is altijd als ik van uw huis terug naar mijn eigen huis rij". Mensen met een knetterende hoofdpijn halen na een behandeling van de Westlandse paranormale ge- nèzer verlicht adem. Een vrouw kreeg het gevoel in haar handen weer. terug toen De Jong zijn „therapie" op haar toepaste. Een andere vrouw werd verlost van staar tóen de magnetiseur rijn vin gers over haar gezicht liet gaan. Nog meer van dergelij ke wonderbaarlijke genezin gen. „Nee", beweert de Westlander met stellige zekerheid, „die ren reageren net zo goed op de geneeskunst. Ik heb hon den, katten, zelfs kikkers ge nezen „Onze dochter heeft de zelfde gave", vertelt zijn vrouw in tussen. „Toen ze haar hand op het voorhoofd, van een kind legde voelde ze dat dat kind een enorjne hoofdpijn had. Haar vingers krampten er zelfs van. Maar niemand had haar verteld dat het kind hoofdpijn had. Er bestaat be slist meer tussen hemel en aarde d«n we kunnen vermoe den". De paranormale genezer. Onbe voegd. Uitgelachen en zwaar bekritiseerd. Laten ze het maar onderzoeken, vindt de federaties van mag netiseurs en natuurgenezers. Veel groter dan enig gevaar ook is, dat de patiënt zich wendt tot de profiteur die dankbaar.gebruik maakt van. de verwarring die op dit ge bied heerst. Een speciale commissie probeert thans te bewerken dat de magneti seurs niet strafbaar zijn, zo lang ze geen letsel bezorgen. „Maar", zegt de Honscise mag netiseur, „dat is nog geen ®r* kenning". Zolang er geen wet telijke erkenning komt zal een groot deel van de bevolking er huiverig tegenover staan. Kwakzalverij of een gave Gods?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4