Uitslag tekenwedstrijd STOOMBOOT VOER DIT JAAR DOOR DE BIESBOSC Hoe kleine Pietro toch een zwarte Piet werd i deel 2 SCHIEDAMSCHE COURANT Sinterklaas was erg blij met jullie mooie tekeningen, Hij poetste zijn bril eens extra op en heeft toen alle kleurige kunstwerken aandachtig bekeken. Eigenlijk had hij graag alle kinderen een prijs willen geven, maar dat kon natuurlijk niet. Sinterklaas zal een mooi boek voor jullie uitzoeken en zo snel mogelijk per post versturen. De prijswinnende tekeningen kun je op deze pagina bekijken. De winnaars zijn: „Het was het ommetje wel waard". Sinterklaas strijkt jeens tevreden dopr.dc,.sneeuw witte baard en wil zijn enigs zins raadselachtige conclusie wel nader verklaren. „Kijk, het was tot nu toe met de stoomboot steeds uit Spanje li- nea recta de Waterweg op, een „stop" ia Rotterdam en dan verder maar afmeren in alle plaatsen waar de jeugd, naar me uitkijkt, hè. Bezoe ken aan Schoonhoven, aan Voorne en Putten, Schiedam, Vlaardlngen, Delft, het West- land, enfin, noem maar op- Leuk hoor, maar misschien heb je vóór je aan dat routine werk begint toch eens een op- frissertje nodig. Dat heb ik mezelf dit jaar gegund, ja, ja". En Sint kijkt nog eens mijmerend terug op zijn tochtje door dc Bicsbosch, nieuwsgierig'als hij was naar de „bron" van al dat vocht, dat straks als hèt drinkwater door al die leidingen gaat stromen. „Fantastisch jongen, fantas tisch", zegt de goedheiligman en hij buigt zich voorover om even vertrouwelijk onze knie te_v.attèiL.- „Daatl voer -mijn stoomboot temidden van ple zierboten met nieuwsgierige toeristen zomaar tussen de werkboten door, die daar de wateren kruisen voor de aan leg van de spaarbekkens! Een prachtig natuurgebied, waar in je nauwelijks ziet dat er ten behoeve van dat aanstaande Maaswater wat in is „ge knoeid". Maar wat meer zegt: de deskundigen hebben me verzekerd, dat het water-' tje daar ten zuiden van Dor drecht straks een stukje ge meentepils wordt, waar je ,,u" tegen zegt. Volgend jaar kan ik dat zelf proefondervin delijk meemaken en ik kan je wel zeggen, dat ik daar nu al naar uitkijk. Wat een zegen voor mijn ouder wordend ge hemelte, in mijn woonplaats steeds gestreeld door de zoete Spaanse wijn of bisschops wijn, hier bij jullie zo vaak gepijnigd door dat harde chloorwater.... Kijk knaap, je blijft beleefd als je wéér voor zo'n Zuidhollandse kinder schare staat en je zegt maar weer, dat je schorheid valt te verklaren uit je ouderdom of je talrijke „spreekbeurten", ook gevoegd bij het „ophalen" van de vele Sinterklaashym nen. Maar ik hoef jou nu waarschijnlijk niet meer te vertellen wat de werkelijke oorzaak was... Maar goed, laat dit tussen ons blijven, niet?" Na deze ontboezeming grijpt Sint zich tussen de tabberd en brengt een klein aanteken boekje goud-op-snee tevoor schijn. „Wil je wel geloven dat de krabbeltjes hierin me dierbaarder zijn dan de kin- der-gegevens in het grote boek? Een beetje overdreven, zeg je? Oké, maar mag een oud man misschien zijn voor keuren hebben op een bepaald moment?. Ik heb het hieV nauwkeurig genoteerd: als in 1973 de eerste twee spaarbek kens in de Biesbosch'zijn vol tooid gaat de Rotterdamse drinkwaterleiding ruwwater afnemen. In plaats van voor drie weken heeft men dan een voorraadje aan ruwwater van twee maanden, speciaal cm de moeilijke périoden, voor de drinkwatervoorziening la gere waterstanden, grotere graad van vervuiling te overbruggen. Het zal je duide lijk zijn, dat speciaal door mij, die het hele jaar ladingen pepernoten en taai-taai spaart om van de cadeautjes maar niet te spreken de waarde van zo'n voorraadje niet hoog genoeg kan worden aangeslagen! Maar goed, wat betekenen die eerste bekkens nu voor de Rotterdamse ag glomeratie? Dat is, m'n jon gen, dat voor het maken van beter drinkwater uit ruwwa ter een betere „bron" be- schikbaar is: de riv-ier de Maas in plaats van de Rijn. Dat houdt in: een geringer zoutgehalte, een betere smaak. Bij de eerste bekkens kan al geselecteerd worden wat betreft het inlaten van het wateV. En overschat verder niet de mogelijkheid om je over een langere periode te gen „calamiteiten" te wape nen.... Moet ik nog uit m'n herinnering opgraven hoe b.v. inwoners van Delft de meest noordelijke hoofdafn'e- mer van Rotterdams water met jetrycans met dat goeie Haagse duinwater liepen te sjouwen, als dat Rotterdamse water weer eens niet te prui men was? Er werd bij het Shell-laboratorium zelfs een 'gedenkplaat onthuld van dankbare Dellteharen, die met hun emmertje naar dat bedrijf togen omdat het Haags water uitdeelde. En de stu denten doopten hun burgerva der De Loor heel oneerbiedig De Chloor... Enfin, daar in het Westland, waar ze""via hun el- gen bedrijfje het beste duin- watér hadden, werd wat afge- lachen. Trouwens, we kunnen in de historie dichter bij huis .de handen voJ verbijste ring geheven over het grootse werk dat hier wordt ver richt. blijven als we ons de „run" herinneren van Rotterdam mers, Schiedammers of Vlaardingers op dat „Nobrse drinkwater". Boerenbedrog? Pas op, dat de boeren het niet horen, want ze zijn tooh al kwaad over Midden Delf land...." Desondanks: „het beste nieuws dat ik in tijden heb gehoord", steltde Spaanse weldoene'r voldaan vast. „Ik heb met die directie van de NV Waterwin- ningbedrijf Brabantse Bies- bosch langdurig en ik mag ook wel zeggen zéér ernstig over de drinkwaterproblema tiek gesproken. Je voelt wel wat een verantwoordelijkheid rust bij de mensen, die straks beter drinkwater door miljoe nen leidingen, ook ten zuiden van Rotterdam, moeten. laten vloeien. De technische vraag stukken hierbij zijn waaWijk en Sint lacht om de verge lijking niét in zo'n zwarte- pieten-zakje te vangen. Je hebt er geen idee van, vriend, wat er voor dat betere drink water komt kijken. Terwijl ik toch gewend ben om met m'n stoomboot menig rivier tje af te zakken. Maar je kijkt de problemen dan echt niet van dat wateroppervlak af hoor. Ja, bij de zuivering zal chloor ook in de toekomst niet weg te denken zijn. Je hebt het gewoon nodig bfj de zuive ring en ook bij het transport van het ruwwate'r door de buisleiding tussen de Bies- bosoh en de zuiveringsbedrij- ven- in Rotterdam. Het wordt dan nog een heel proces, met ozonisatie, een ijzerdosering, met koolfilters etcetera, maar laat ik je daa'r niet mee ver moeien. Belangrijker is hoe het eindprodukt is, ontchloord en ontdaan van alle verontrei niging. Dat is: betrouwbaar en zuiver drinkwater, dat vol gens aller verwachtingen en wa-arom zou ik me daar niet bij aansluiten? een be tere smaak heeft dan 't drink water dat we nu van Rotter dam geleverd krijgen. En la ten we wel zijn: daar viel, zelfs voor de minst-kritische drinker, toch echt wel wat op aan te merken niet?" Sint Nicolaas realiseert zich na deze ontboezeming dat hij lan- get achter elkaar heeft ge sproken dan hij gewend is. „Even de keel smeren boy", merkt hij op en zijn lange, nog nauwelijks gebogen ge stalte rept zich naar de fon tein. De eerste teugen doen hem zich realiseren dat het nog „zover niet is". Maar de kindervriend is van nature ie mand met een ongeschokt ver trouwen in de toekomst. Daar om heft hij ondanks alles het glas. „Proost, kerel, op de be tere drinkwatertijden!". geloven dat hij best een zwarte Piet kon zijn. De boot van Sinterklaas ver- -: trok twee weken later. De zwarte Pieten hadden alle dozen en kisten ingeladen. Iedereen had het erg druk en niemand lette op de kleine jongen die ijverig meehielp en op een gege- j ven moment plotseling was - verdwenen. Er liepen nog meer kinderen die allemaal werden weg- gestuurd toen de boot gela den was. „Morgenochtend vroeg varen we uit", zei Sinterklaas tegen de Pie- ten, „jullie moéten om zes uur aan boord zijn". Toen werd het stil op de boot. Alleen het dekzeil achter f op het bovendek bewoog een beetje. Daar had Pietro zich verstopt. Hij had thuis een briefje neergelegd, een pak boterhammen meege nomen en een dikke trui. De trui rolde hij op en leg de hem onder zijn hoofd. In Holland zou hij hem wel aan moeten trekken want daar was het altijd koud, had hij gehoord. Hij zou proberen te slapen want morgen en alle andere da gen moest hij goed wakker zijn. (wordt vervolgd) Joost van Slobbe, Schiedam {zes jaar} wil je nog even je adres schrijven? Astrid v. d. Velden, Bachplein 106, Schiedam (10 jaar). Vlak langs Pietro gingen ze maar ze zagen hem niet. Pietro bleef nog een poos doodstil zitten. Wat waren die twee van plan? „Hun slag slaan", „op de boot naar Holland", „vluchten met de buit". Wat beteken de dat allemaal? He't waren dieven. Ze wilden Sinter klaas bestelen. De cadeau- tjes pikken of geld mis-, schien. Pietro wilde al te rug rennen naar de villa en alles aan de Sint vertellen. Maar hij bedacht zich nog'": net op tijd. Nee, hij zou het zaakje zelf opknappen. Hij zou tonen dat hij geen „ventje" maar een kérel was. Hij zou stiekem op de hoot meevaren naar Hol land en daar de twee boe- j ven vangen. Dan zou Sin terklaas toch wel moeten Irma Feenstra, Bachplein 298, Schiedam (10 jaar).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 5