EENGEZIINW 0 NIINGEN IN WOUDHOEK: IHH MAAR FEL BEGEERD HOGE GRONDKOSTEN JAGEN HOREN OMHOOG Gusto bouwt pijpenlegger van 170 milj. HARLEKIJN EN MANNETJE MAAN IN TEERSTOOF EEd Na veel moeilijkheden kwam bouw van de grond Rock and roll met Delftse Elvis 3 Mow-Down speelt in De Instuif DsJ Magré doet intrede in -Groenoord Somber vooruitzicht voor woningbouw De Doele draait cowboyfilm Sinterklaas in De Kreek Bejaarden en personeel vieren lustrum «.Thurlede" gCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 24 NOVEMBER 1972 zo zien straks de portfek- k woningen aan de voorzijde 1 er uit, die op het ogenblik in aanbouw zijn in Wotidhoek- j Zuid of nog zullen worden i gebouwd. Ze zijn yan een nieuw type. Door een onge bruikelijke plaatsing van de J trap werd bereikt dat iedere i flat een ruime eetkeuken sn t een bijkeuken-bergruimte op i het niveau van de eigen woonlaag krijgt. De eerste bouwlaag bevat overwegend beganegrondwoningen waar van de vloer gelijk ligt met de straat en de eigen tuin. Het onderhuis met bergings- ruimte ontbreekt bij dit type geheei. gchïedam De eerste eengezinswoningen In Woudhoek- Zuid hebben hun bewoners. De eerste is gistermiddag of ficieel ontvangen en heeft de sleutel gekregen, de overi gen enkele tientallen zullen in de komende weken en maanden langzaam maar zeker Schiedams nieuwste woonwijk gaan bevolken. Sins Groenoord heeft de stad zich niet meer in noordelijke richting uitgebreid en de 196 eengezinswoningen vormen met de nog te bouwen gedeelten samen Woudhoek-Zuid. Nu al kon gesteld worden, dat deze wijk aanzienlijk afwijkt van de andere stadswijken. Dat is in het bijzonder het geval bij de 196 woningen. In de nietuv- bouwsector heeft Schiedam daar beslist behoefte aan en na Groenoord voelde ei genlijk niemand er meer voor om nog eens zo'n flat- wijk te laten bouwen. Na veel besprekingen en wijzi gingen van plannen rolden tenslotte de woningen uit de bus, waarvan de eerste gisteren, in gebruik werd genomen. Voor een voorlopige huur van 353 per maand zijn 196 gezinnen huurder van een fel begeer de eengezinswoning, want ondanks de toch fors uitge vallen huur bleek de vraag na^r de 196 het aartbod ruimschoots te overtreffen. Woudhoek-Zuid is niet zonder moeite van de grond geko men. Ook hier moest weer re kening worden gehouden met een buitengewoon slechte bo dem en de grondkosten vielen erg hoog uit. Dat is trouwens bij de twee andere vrojecten, 182 en nog eens 143 portiekwo ningen, al nauwelijks anders. Voor dit terrein bouwrijp is, móeten eerst 2 tot 3 meter zartd worden opgespoten voor dat men kan gaan palen slaan sommige van die palen moeten over een lengte van minstens 19 meter de grond in. Voor de bouw van eenge zinswoningen leek een duur bouwproject niet te vermij den. Er moest -dan ook heel wat wor den gecijferd, voordat men voor de 196 woningen tot een acceptabele opzet kwam. Een opzet, die voor veeL Schiedam mers niet eens acceptabel is, omdat een huur van ruim f 300 voor hen niet is op te brengen. De een gezinshui zen zijn dan ook relatief smal geworden. Aan de voorzijde is tevens 'n berg ruimte en ze zijn gesitueerd in een gebied waar auto-vrije speelstraten en -plein zijn en waar alleen de voetganger zijn domein heeft. Hierdoor kon tevens een hoge woon- dichtheid worden bereikt. De tuin zij de blijft geheel vrij voor het aanleggen van een tuin. Het voetgangersgebied met een gezinswoningen wordt om zoomd door de portiekwonin gen, waarvan de woonkamers in meerderheid zullen, uitzien op wegen of groen. Tussen beide woningtypes zijn. par keergebieden met bomen ge projecteerd, O pdie manier is getracht een autovrij woonge bied zonder hoogbouw te ont wikkelen. Tussen keuken, zitkamer en slaapverdiepingen op de eerste vrije ruimte. Deuren en een gang ontbreken. en zolderverdieping in de 196 eengezinswoningen bestaat een Schiedam In de Instuif Schie dam treedt zaterdagavond de groep Mow-Down op, die de gelederen onlangs van een nieuwe bassist en een organist heeft voorzien. Mow-Down trad al verschillende malen met* veel succes in de Instuif op. 5e avbnd wordt gegeven in ge- bomfr Arcade, Lange Haven 71. ^hiedgm In een kerkdienst oie op 3 december om drie uur begirjt in sint Martinus- kerk in Groenoord, Willem Andrjessenlaan 65, zal ds. P. Wagré, zendingspredikant in kampoen en thans wonend in Oegstgeest, worden bevestigd sis predikant van de hervorm de wijkgemeente Kethel- jfoehoord. In deze dienst zal s. -Magré tevens intrede Joen.» tfS *.f>^ - .lV, ,--"v ER ZIT SCHOT in de woning bouw in Woudhoek-Zuid. De raad behandelt maandag het voorstel tot de bouw van 143 portiekwoningen in deze wijk en een complex van 182 van deze woningen Is in aan bouw. De woningen zouden een welkome aanvulling van het Schiedamse woningbe stand kunnen betekenen, ware het niet dat ze vermoe delijk voor veel Schiedam mers te duur zullen zijn. De hoge grondkosten drijven alle bouwkosten omhoog en dat zet de gemeente Schie dam voor grote problemen. Immers, wie draait voor die hoge grondkosten op? Hoe wel de eerste woningen in Woudhoek-Zuid (van de 196) gereed zijn, wordt nog steeds met het ministerie van volkshuisvesting onder handeld over de uiteindelijke grondkosten. De huur van 353 is dan ook een voorlopi ge huur. De ervaring leert, dat het rijk de grondkosten in Schiedam lager waar deert dan deze in werkelijk heid zijn. In het voorstel tot de bouw van de 143 woningen in Woud hoek-Zuid stelt het rijk da grondkosten per woning op ongeveer 8500, Op basis van de exploitatie-opzet komt volgens de gemeente die grondkosten per woning ai op 13.500. Een gat dus van f 5000. Er is dus al direct een tekort van ƒ715.000 en het wordt touwtrekken tussen twee overheidsinstanties om uit eindelijk tot een voor beide door Ton Huijssoon partijen aanvaardbare grondprijs te komen. Dat de gemeente Schiedam niet de sterkste onderhandelings partner is. laat zich raden. Het staat dan ook al vast dat maandagavond enkele raadsleden opheldering wil len hebben over de verschil len in de berekening van de grondkosten door rijk en ge meente. In zijn beleidsnota noemde wethouder van stadsontwikkelig en finan ciën Bolmers de ontwikke ling van deze grondprijzen onrustbarend. Deze ontwik kelingen maken, aldus de wethouder, hoge tot zeer hoge huren onvermijdelijk. De wethouder noemt een ui terste consequentie: het bou wen als de toestand zo blijft en als het rijk geen extra vergoeding wiL toekennen voor Schiedam's zeer slechte bodem. Voorlopig geldt nog dat het voortzetten van de woning bouw heilig is. maar de wet houder van stadsontwikke ling staat met die opmerking niet alleen. Wie heeft straks baat bij woningen met een huur van 400 tot 600? B. en W. dringen dan ook aan bij het rijk op een redelijker vergoeding, want uiteinde lijk kan Schiedam het ook niet helpen dat de veenbo- dem zo slecht is en is als vestigingsplaats in Rijn mond toch al niet zo aan trekkelijk. Zelfs al zouden niet-Schiedam mers bereid worden gevon den hoge huren te betalen, dan nog zou verder bouwen weinig zm hebben als de doorstroming in Schiedam in het geding komt. Al zit er dus schot in de wo ningbouw, problemen blijven er voldoende. Bij de twee to renflats in Groenoord. de complexen van 196. 182 en 143 woningen kon geen spra ke zijn van lage huren en die zitten er in de huidige om standigheden ook niet in, al zijn de 196 woningen op zich zelf niet eens zo'n slecht re- sutaat. Er moest wel voor ruim 1 miljoen op worden bezuinigd. Zolang er van rijkswege geen verbetering in het vooruit zicht wordt gesteld en Schie dam moet blijven boeten voor 2ijn slechte bodem, lijkt de toekomst van de wo ningbouw tamelijk somber. De gemeente zelf kan niet meer doen dan zo goedkoop mogelijk (laten) bouwen, want zelfs dat geeft immers al huren die er mogen zijn. De huurprijs van de 143 wonin gen is zeer voorlopig geraamd op 303 per maand. Die huur zal wet hoger uit vallen, want er is bij het be reiken van dat bedrag nog geen rekening gehouden met grondkosten, eventuele loon- en materia lens tij gingen, en de aangekondigde verhoging van de BTW. In Schiedam wordt genoeg ge bouwd, maar al te veel re den om er zonder meer blij over te zijn lijkt het Schie damse gemeentebestuur niet te hebben. Schiedam Rock and roll-lief- hebbers kunnen zaterdag avond hun hart ophalen in zaal Tivoli aan de Nieuwe Ha ven 237. Wegens zijn succesvol optreden op de vorige roek- avond in Tivoli wordt dit feest weer opgeluisterd door de „Delftse Elvis" Bert Nühn, deze keer zonder zijn begelei dingsgroep Angel. Martin Green heeft deze avond georganiseerd. Aanvang acht uur. Schiedam IHC Gusto te Schiedam heeft een order gekregen voor het bouwen van een pijpenlegger. Met deze order is een bedrag van ongeveer 170 miljoen gulden gemoeid. Het vaar tuig moet in de zomer van 1974 worden opgeleverd. De op dracht is gegeven door een onlangs opgericht consortium, dat onder de naam „Viking Marine Equipment Ltd" op het Engel se Kanaaleiland Jersey wordt gevestigd. Deze nieuwe maatschappij gaat zich bezig houden met het leg gen van pijpleidingen voor het transport van olie en gas over de zeebodem. Aan het consor tium nemen deel, IHC Hol land, Heerema Engineering Service, Spie Baiignolles-Pa- rijs. North Sea AssetsLEdm- burg en de Bank of Scotland- Edihburg. Het is mogelijk, dat in een later stadium ook van Scandinavische zijde aan dit consortium zal worden deelgenomen. Met dit project is 65 miljoen dollar gemoeid. Voor de financiering wordt zorg gedragen, Tot president van de maat schappij is de heer L. Ed Mi nor benoemd, die meer dan 25 jaar ervaring heeft in de olie industrie en met het leggen van pijpleidingen in het bij zonder. Het ontwerp van de pijpenlegger, die bij Gusto wordt gebouwd, is ontstaan in samenwerking met IHC Hol land, Heerema Engineering Service en. R. J. Brown As sociates in Rotterdam. Er is een groot aantal nieuwe technieken in verwerkt, waar door de mogelijkheden op het gebied van de snelheid van het leggen, de diepte waarop dit kan en de doorsnede van de pijpleiding, aanzienlijk uit gebreider zijn dan tot nu toe. Door een verhoogde stabili teit zal deze pijpenlegger on der slechte weersomstandig heden langer kunnen doorwer ken dan het bestaande mate rieel. Eerst werden do pijpen op zee gelegd vanaf een. drijvend ponton, daarna werd gebruik gemaakt van een gedeeltelijk Schiedam In het clubhuis De Doele aan het Doeleplcin wordt zaterdagavond de cow boyfilm Pralriewet gedraaid, voorafgegaan door een vrolijk voorprogramma. De hele week door zijn er voor de jeugd activiteiten in het clubhuis. Tieners kunnen er op maandag-, woensdag- en vrijdagavond vanaf half ne gen terecht, voor negen- tot twaalf-jarigen is er op dezelf de avonden vanaf zeven uur een programma. Ook is het clubhuis geopend op dinsdag- en vrijdagmiddag vanaf kwart over vier en op woensdag vanaf drie uur. Zaterdags zijn jongelui tot twaalf jaar van half twaalf tot half drie welkom, de tieners worden om drie uur verwacht. Peuteroppas Is er in De Doele iedere dinsdag- en vrijdag avond van twee uur tot half vier. afgezonken pontom Dat prin cipe werd bij de olie-industrie op zee de „tweede generatie" genoemd. In het ontworpen zogenaamde derde generatie- type zijn bijzonder geavan ceerde technieken verwerkt. Men hoopt nu te kunnen vol doen aan de behoeften die in de komende jaren zullen ont staan op het gebied van. het leggen van pijpleidingen op de Noordzee. Het nu bestaande materieel is daartoe nog niet in staat. BALLASTTANKS Kolommen verbinden de diep onder water drijvende ballast- tanks met twee dekken. Op het onderste dek bevinden, zich de accommodatie verblij ven, die zijn ingericht voor continubedrijf. Het bovenste dek is een werkdek. In een soort lopen de-band-systeem worden de pijpstukken in 1 as- stations samengevoegd. Daar na volgt de las-controle door röntgenapparatuur. De leiding wordt dan via een speciaal transportsysteem te water ge laten. Een controletoren op het werk dek biedt de mogelijkheid het hele proces gade te slaan. Daar bevinden zich ook de computers, waarmee de be wegingen van de pijpenlegger worden gecontroleerd. Daar voor kunnen de 14 grote ver- ha allïeren worden gebruikt, die voortdurend door TV-mo- nitoren worden gadegeslagen. Vooral aan het bevoorradings systeem, tot nu toe één van de grootste problemen bij het offshore-pijpenleggen, |s veel aandacht besteed. De nieuwe olievelden liggen in het meest stormachtige gebied van de Noordzee, waar waterdiepte en* waarsomstandigheden het^ leggen van pijpleidingen tot nu toe vrijwel onmogelijk maakten. Nu zal daar dus bin nenkort speciaal ontworpen materieel bestaan. De vondsten in de Noordzee zijn bovendien zodanig dat, mede gelet op de toenemde vraag naar energie met pijpleidin gen gewerkt zat moeten wor den van een grotere diameter en m dieper water dan tot dus ver gebruikelijk of noodzake lijk was. Deze factoren, ge combineerd met de grotere afstand van het olie- of gas- veld naar het vasteland, ma ken het noodzakelijk, dat de pijpleidingen sneller worden gelegd en dat bovendien een groter aantal werkbare dagen per jaar wordt bereikt. Schiedam Sinterklaas komt woensdagmiddag 29 novem ber in het centrum De Kreek. Om twee uur begint het feest ter ere van de Goedheiligman. Ook worden die middag teken films van onder andere Do nald Duck en Pluto gedraald. Wie wil komen, moet zich voor dinsdag opgeven, omdat er maar voor honderd kinderen plaats is. Iedereen van vier tot tien jaar is welkom. Het centrum De Kreek is geves tigd aan de Lange Haven 92, telefoon 267767. Schiedam Harlekijn en Mannetje Maan is de tltet van de za terdagmiddag te houden poppenvoorstelling voor de kinderen in het Zoldertheater in de Teerstoof. Pteke's Tejater geeft dan een middag vol spannende en vrolijke avonturen. Harlekijn namelijk is een grappenmaker die een kamertje heeft gehuurd. Maar wat hij wil, lekker rustig op zichzelf zitten, ge beurt met. Harlekijn komt door zijn kamertje in moeilijkhe den, maar Mannetje Maan helpt en geeft hem een toverstaf. Dan pas beginnen alle avonturen voor Harlekijn. Zaterdag, half drie. Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Schiedam De bewoners en het personeel van het bejaar dencentrum „Thurlede" aan de Nieuwe Damlaau hebben dinsdag het vijf-jarig bestaan van het centrum gevierd, 's Middags bezochten bejaarden uit „Thurlede" en het pas ge opende „Stricklede" het Pas sage Theater, waar ter gele genheid van het eerste lu strum „Een middag in de malle molen" werd gepresen teerd. Met volle teugen genoten de be jaarden van. het goochelaars duo Al Preston en Vallerie, ook de cabaretière Annie Meijer en de zanger Wim Scholte oogstten een daverend applaus. Het ensemble John Wegman zorgde voor de muzi kale omlijsting. De feestelijkheden werden, 's avonds voortgezet met een koud buffet in de recreatie zaal van .Thurlede", waarna de bejaarden een vrolijk pro gramma op de planken brach ten met liedjes uit de jaren twintig ei. andere nummers. Namens de bejaarden werd aan het bestuur van. de Humanis tische Stichting voor Huis vesting van Bejaarden, die „Thurlede" en. „Stricklede" gebouwd heeft, een aantal boeken, speciaal gemaakt voor slecht zienden, geschonken voor gebruik in het tehuis. Het personeel van „Thurlede" bood een tekening aan van Octave dt- Coninck, voorstel lende de plaats van het huidi ge „Thurlede" in vroeger ja ren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3