Militair object centrum van belangstelling Bunker aan Abtswoudseweg: het geheim van defensie WMI li Linda en de oude pop Voor de: jeugd isi mÉËÊÊSm ifill Halloallemaal Brievenhoekie De nieuwe puzzel De prijswinnaars De buromap Een limmerick Schrijf je eens? SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 25.NOVEMBER 1972 Delft/Viaardïngen Liggen er in de defensiebunker aan de Abtswoudseweg in Delft, gelegen tegen de grens met Schiedam/Vlaar- dïngen atoomkoppen opge slagen? Bevindt zich in de betonnen en met bomen gecamoufleerde militai re nederzetting een instal latie die het mogelijk maakt door één simpele druk op de knop vitale in dustrieën in het Botlek-en Europoortgebied te vernie tigen in tijd van oorlog? is het allemaal minder - alarmerend én gaat het slechts om een bunker ten door Cor van Groningen behoeve .van de verbin dingsdienst? Het zijn vra gen zonder antwoord. "Want de bunker .aan de Abts- woudseweg in Delft is het geheim van defensie. Een zorgvuldig bewaard ge heim. Het ..militaire object", zoals men de vestiging van defensie in het schaarse weidegebied tussen Delft en Schiedam/ Vlaardingen in gemeente lijke krir.g pleegt te omschrij ven. is door het viaardingse socialistische raadslid P. Droppen deze week in het centrum van de belangstelling gebracht. - Volgens het raadslid loopt er vanuit de bunker een kabel naar het Europoort- en Bot- lekgebied. Een signaal, gege- ven door middel van een druk op de knop in de bunker, zou <s belangrijke industrieën in ge noemd gebied onmiddellijk vernietigen. De kabel loopt, volgens het Viaardingse raadslid, onder een langs de Viaardingse "Vaart gelegen dijk. GEHEIM Over die dijk. een zogenaamde compartimcnieringsdijk, die binnenkort zal worden ver breed en verhoogd, wordt al niet minder geheimzinnig ge daan als over de bunker (zie voorpagina). De Viaardingse wethouder Mooy moest on langs in antwoord op vragen over de verbreding van de dijk in de commissie van openbare werken laten welen er niets over te mogen zeg gen. Het project valt onder de wet Bescherming Water- schapswerken in Oorlogstijd cn dat gegeven maakt open heid al by voorbaat onmoge lijk. Bij de Provinciale Waterstaat is men evenmin spraakzaam. Ook daar beroept men zich bij de weigering om inlichtingen op de wet BWO en het „para militair" karakter van de c omparti menteringsdi j k. Het Hoogheemraadschap van Delfland maakt er bij monde van ir. P. Slijkhuis geen ge heim van dat de dijk inder daad zal worden verhoogd en verbreed, maar van een kabel die in het dijklichaam ligt of zal worden gelegd is bij het Hoogheemraadschap „niets bekend". Weliswaar moet voor elke kabellegging bij het Hoogheemraadschap vergun ning worden gevraagd, maar, zegt ir. Slijkhuis, wij weten natuurlijk niet of zo'n kabel alleen dient voor een telefoon gesprek of om er een signaal door te voeren. Ligt er een ka bel in de. dijk? „Heel Neder land ligt vol met kabels", zegt hij. Maar van deze speciale - kabel is bij Delfland niets be kend. ,,En als het wel bekend was zou.'ik het natuurlijk niet mogen zeggen", aldus ir. Slijkhuis. GEEN COM MENTAAR Vlaardingens burgemeester mr. J. Heusdens doet er het zwe gen toe. Hij Iaat vla zijn kabi netschef weten „geen com mentaar" te hebben op de on rustwekkende mededelingen van het lid van zijn raad de heer Droppert. Mr. Heusdens is /.toevallig" voor werkbe sprekingen in Den Haag als hij deze boodschap via zijn kabinetschef doorgeeft. In de gemeenteraad van Delft spraken woensdagavond de raadsleden J. de Jong (PSP) en P. de Munck (PPR) hun bezorgdheid uit over wat „het geheim van de Abtswoudse- weg" mag heten. Zij wilden van loco-burgemeester P, C. Elfferich weten of er inder daad explosieven liggen opge slagen in de defensiebunker. Het was woensdagavond overi gens niet voor :het eerst dat het „militaire object" in de Delftse gemeenteraad ter sprake kwam. In augustus 1972, toen de raad discussieer de over de toekomstige stads wijk Tanthof, werd de bunker éveneens door de PSP-verte» genwoordiger tot onderwerp van gesprek gemaakt. Reden: de bunker ligt in het hart van deze toekomstige nieuwbouw wijk zend ingenieur der Genie: PSP, maar ook van D*66. „Hy verzoekt dit terrein een De f ra erevoorzitter van D'6i zodanige bestemming te ge ven en in de voorschriften zo danige waarborgen op te ne men, dat het ongestoord ge bruik van dit terrein is- verze kerd en de gebruiksmogelijk heden van het object niet wor den beperkt en dat binnen een straal van dertig meter geen uitbreiding van de bestaande bestrating en begroeiing is toegestaan". Het gemeentebestuur van Delft drs. H. Bordewljk zei onder meer: „Het lijkt mij uit mili tair oogpunt gewoon krankzin nig een bunker in een dichtbe volkte wijk te hebben. Ik laat verder in het midden waar voor die bunker dient, want dat is iets dat kennelijk niet bekend is. Ik wil van bet col lege in elk geval de garantie hebben, dat het stappen on derneemt die bunker daar weg te krijgen" heeft het bezwaarschrift van Raadslid De Jong formuleerde defensie gegrond verklaard en in het plan Tanthof een spe ciaal hoofdstuk „Defensie doeleinden" opgenomen. Dat stuitte tijdens de discussie over hét plan in augustus 1972 het aldus: „Ook al was ik geen pacifist zou ik toch tegen een militaire bunker middenin een stadswijk zijn, alleen maar vanwege de domme re denering dat hij er al stond". op verzet van niet alleen, de Wethouder P. Kamps gustus weinig hoop: „Hier doet zich het feit voor dat in de toekomstige wijk Tanthof deze bunker al staat. Wij heb ben te maken met dat feit. Het is ook bekend dat wij in onze planomschrijving daar aan geen bijzondere aandacht hebben gegeven, maar defen sie heeft ons daarop geatten deerd. Zij wilde niet dat wij door onteigening of door koop die bunker van haar konden afnemen. Zij wilde dat ge bouw in bezit houden. Ik ben graag bereid in het college nog eens aan de orde te stel len of wij nog overwegingen kunnen vinden om defensie te bewegen deze bunker naar ei ders te doen verhuizen". De alarmerende onthullingen iiaüüifci - t'! y V -V* m Burgemeester Heusdens: „geen commentaar..." van het Viaardingse raadslid Droppert maakten de „Delft- se bunked" woensdagavond opnieuw lot onderwerp van gesprek in de gemeenteraad. Loco-burgemeester P. C. Elf ferich, tevens lid van de Eer ste Kamer voor de AR en, in die kwaliteit ook lid van de staatscommissie voor dc de fensie, verklaarde toen dat „Delft zich niet ongerust be hoefde te maken". BEZWAAR In februari 1972 maakte defen sie bezwaar tegen het plan Tanthof, omdat in dit bestem mingsplan geen rekening was gehouden met het „militair object". In het ontwerp-be stemmingsplan dat in juli aan de gemeenteraad werd aange boden schrijft het gemeente bestuur over het bezwaar schrift van „de Eerstaanwè- De bunker aan de Abtswoudseweg: centrum van belang stelling. Waarom Delft zich niet onge rust hoeft te maken kan de heer ELfferich. feitelijk niet meedelen. Want hij zegt niet te weien welke activiteiten in sc bunker" woensdagavond wat voor materiaal er moge lijk ligt opgeslagen. „Och", spreekt de heer Elfferich ge ruststellend, „die bunker is daar al zo lang. Het is iets van defensie, dat is duidelijk. Maar ik heb geen enkele, re den tot ongerustheid. Ik heb ook geen enkele reden om aan te nemen dat. de bestemming van die bunker is gewijzigd". Wat is de aanavnfceïljke be stemming dan? „Dat weet ïfe niet", zegt de heer Elfferich. Of de heer Elfferich het niet wat griezelig vindt, die bun ker straks middenin een stadswijk? Dc onzekerheid over wat er precies gaande is? „Persoonlijk geloof ik niet dat er atoomkoppen zijn on dergebracht", zegt h|j. Bewijs heeft hij daar uiteraard niet voor. „We moeten voldoende vertrouwen In de leiding van defensie hebben", vindi de Delftse loco-burgemeester. „Waar blijven we anders?" Blind vertrouwen, dus. Is de heer Elfferich bereid' om torwille van de rust van de bevolking eens bij defensie om wat meer duidelijkheid te vragen? „Indien tengevolge van geruchten of van publika- ties daartoe aanleiding be staat, ben ik zeker bereid zo'n stap. te ondernemen", zegt hij- De industrie in Botlekgebied en Europoort leeft op een bom.Dat zegt het raadslid Droppert. De industrie weet van niets. D e„bomk- nop" zit in een bunker in Delft. Aan de Abtswoudse- weg. Alweer volgens het Viaardingse raadslid, „Of ficieel" weet niemand iets. Nog niet... Moeder heeft griep en nu mag Linda bij oma en opa logeren. Ze is al zes maar ze zit nog op de kleuter school. Nu ze bij oma Is kan ze niet naar school want dat Is te ver. Maar Linda vindt het niet erg. Ze heeft bij oma genoeg te doen. Oma heeft een oud huis met drie trappen en een grote zolder. Opa heeft een schommel op zolder gemaakt en een werkbank waar je fijn kan knoeien. „We zullen eens in de rom mel kist kijken", zegt oma „daar zit geloof ik nog oud speelgoed in. Daar heeft je mamma nog mee gespeeld" Linda weet wel dat mam ma een kind is van oma maar ze vindt het wel gek. Mamma is helemaal geen kind maar een vrouw. „Oom Jan is ook een kind van u, hé oma?' vraagt ze. „Ja, en tante Netty en tante Bep en oom Cas ook", knikt oma. Oom Jan woont nog bij ma. Hij is student. Over een j jaar gaat hij trouwen en I dan mag Linda bruids- meisje zijn. Daar verheugt ze zich nu al op. Oma doet de rommetkist open. Er liggen boeken tn en platen, een trein en blokken. Helemaal onderin ligt een pop. „Daar heb ik nog mee gespeeld", zeg* oma, „en mamma ook". D® pop is heel ouderwets. Haar been is er af, ze heeft geen ogen meer en geen kleren aan. „Wat zielig", zegt Linda, „ik maak een bedje voor haar. Hoe heet ze?" „Ze heeft een rare naam hoor", lacht oma, „ik noemde haar Soda". „Ik vind het wel leuk", zegt Linda, „maar ze mag niet meer in die donkere kist. Ze krijgt een bed". Oma kijkt lachend naar Linda, die de oude, kapotte pop on der een dekentje legt. En dan heeft ze opeens een idee. Ze zegt niets, het moet een verrassing zijn. Nu is het Sinterklaasavond. Mamma is weer beter. Oma en opa zijn gekomen om Sinterklaasfeest bij Linda te vieren. Om zeven uur wordt er heel hard ge beld. Vader doet open. Er staat een grote doos op de stoep. Linda kijkt om de deur of ze Sinterklaas nog ziet. Maar de straat is leeg. „Wat kan hij hard lo pen", zegt ze. „Kom maar gauw", lacht vader, „dan gaan we uitpakken". Bo venop ligt een groot pak. Linda maakt het open. Er zit een leuke pop in. „Het lijkt Soda wel", zegt ze. „Het is Soda", zegt oma. „Oom Jan heeft haar hele maal gemaakt en ik heb er kleertjes voor gebreid en toen aan Sinterklaas gege ven. Hij heeft Soda voor je ingepakt", „O, wat is ze nu mooi'V roept Linda blij, „en ze is helemaal beter". Soda krijgt de mooiste plaats in de poppenwieg. Ze kan niet haar ogen dicht doen maar dat geeft niet. Ze kan haar handjes draaien en dat kan Linda's mooie slaappop weer niet. „Ik vind jullie allemaal lief hoor", zegt ze tegen haar poppenkinderen, „maar Soda is de oudste en daarom krijgt ze de mooiste plaats". ANKE. Nog een dikke week jongens, en het „heerlijk avondje" is er weer. Wat zouden jullie krijgen? Ik denk dat je wel erg benieuwd bent. Hebben jullie allemaal de speciale Sinterklaaskrant in de brievenbus gekregen? Je hebt dan ook vast de uitslag van de tekenwedstrijd gelezen en de leuke briefjes. En dan de kleur plaat natuurlijk. Ben je er al aan begonnen? Er zijn heel fijne prijzen mee te winnen. Ditmaal weer eens wat „hersen-gymnastiek". Een gezellig werkje om je in het weekend mee bezig te houden. '1 Noem tien woorden die met ST beginnen. 2 Noem vijf plaatsnamen in Nederland die met een H beginnen. 3 Noem vijf hoofdsteden van vijf Europese landen. 4 Noem vijf soorten wilde dieren. 5 Wat vind je het gezelligste van de maand december? 6 Noem vijf vruchten die je 's winters kunt eten 7 Noem v:" soorten groene groenten S Maak een Sinterklaasrijmpje van vier regels. Dé eerste regel is Sinterklaas is weer in het land. Nu jullie verder rijmen. Hier volgen vijf achternamen. Zoeken jullie uit welke voornaam er bij hoort. Achternamen: Ruska. Biesheuvel, Verkerk, Nixon, Luns, De voornamen: Barend Joseph, Kees, Richard, Willem, 10 Schrijf op een Nederlandse jongensnaam, een jongensnaam uit Frankrijk, één uit Engeland, één uit Italië en één uit Duitsland. Dit waren de vragen. Doe je best! De oplossingen verwacht Ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leef tijd onderaan de brief of oplossing. Op de envelop zet je: Aan Anke, Verwersdijk 8, Delft. M 1 Wouter Korporaal, Puttershoeksestraat 38, Schiedam (11 jaar) 2 Petra Albert, Lange Nieuwstraat I7b, Schiedam (12 jaar) De oplossing was: apen, Piet, spin, ,teen, spel, krop, beer, rede, rood, drie, pret, duur, klei, stof. De vruchten waren appel, peer en druif. Carola Snijder, zeven jaar uit Schiedam tekende een kabouter onder «en veelkleurige padde stoel. De buromap is het zat ik moet staan en hun 2itten op hun gat ik ga de wijde wereld in ik ga mèe met een spin. Nu schater je het zeker uit maar hij is een echte guit. Ik moet nu weer gaan want hij kan het niet uitstaan dat ik over hem schrijf want hij is net een oud wijf Nu is hij dood en ik geef hem nu zijn laatste poot. (Thea Janssen, t jaar, Delft) IRMA EEENSTRA (Shiedam) Wat was het kond he? Dat zijn we helemaal niet gewend na die zachte weken. Ik hoop ook dat het nu eens echt winter wordt. Dat is trouwens veel gezonder dan die regen. Ga je in Rotter dam kijken naar Sint? Het is toch altijd wel leuk, vind je niet? AN JA VOORBERG (Schiedam) Ik was al verbaasd dat er verle den week geen brief van jullie was. Maar nu kreeg ik er twee. Hoe doeö Leontine dat plak ach ter de stickers? JK vond ze leuk. Raar he, dal je dan tach onvoldoendes krijgt. Je moet te gen de leraar maar eens zeggen wat Calimero altifa zegt. LEONTINE VOORBERG (Schie dam) Ik had dat lelijks best willen lezen. Maa. je had het helemaal zwart gemaakt. Je had een boze Anja geteke,d hoor. Ik kan me voorstellen dat je ie piama graag aan wilde Wat een mooie is het zeg. Dat noem ik liever een fraai nacht gewaad". O ja, ik heb ijverig platen voor jullie verzameld. Eerstdaags zal ik ze opsturen.. JACQUELINE BRAS (Schiedam) Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Heb je een fijne dag gehad? Je was op woens- dat jarig. Dat is helemaal leuk. Voor mijn dochtertje was het niet zo'n prettige vrije middag want ze moest naar de tand- arts. Vind jij dat ook zo erg? PATRICIA VAN DER SLOT (Schiedam) Ze had een leuk te keningetje gemaakt van een ne gertje. Er was ook een versje bij. Het eerste gedeelte ken ik wel Dat staat in mijn poesie-al- bum. De twee andere regels had je zeker i l, verzonnen? MONIQUE V.D. BOGERT (Vlaar dingen) Vergeten ze de krant bij jullie in de bus te doen? Of hoort dat zo de laatste tijd? Ik vind het fijn dat je hem zater dags mag kopen, Dan kunnen we elkaar toch blijven schrij ven. Heb je Sinterklaas goed gezien? Op die zaterdag kwam hij ook bij ons in de buurt. Jn het winkelcentrum. CLAUS MEIJER (Vlaardlngen) Je had de oplossing goed Be dankt voor de tekening. Als ik góed zie zijn er ook nog bergbe klimmers op de bergen, Ik zou best in zo'n huisje, wilten wonen. En jij? Maar dan moeten ér na- tuurlifk nooit lawines komen. WIM-JAN KOK Vlaardingen Wat leuk, tweelingvrlenden. Dat was dus een dubbele verjaar dag. Was het een elektrische trein? Dié je.steeds kan uitbrei den? Wat een leuke tekening had je gemaakt. Die komt vast weer in ons hoekje. Heb je de Sinterklaaskrznt al gezien? Doe je ook mee aan de kleurplaat?. MANNEKE BOOT -.Vlaardingen) Komt de grammofoonplaat ook in de winkel? Je bent zeker wel benieuwd hoe het zal klinken?! Schrijf je naar at die meisjes?, Dan kost je wel hèel wat aan postzegeld. Ja, je tekening komt in ons hoekje hoor. De brieven gooi ik weg, Want dat zijn er zo veel. Maar de tekeningen be waar ik in een map. Mijn doch tertje heet Marlet en ze is acht jaar. Ze zit In de derde klas. Leuk zijn die lachende zonne tjes he? Margit ter Veer (Wateringen) hoé is het mei de griep Margit? Ben je weer beter? Het is nu koud hoor. Heeft het bij jullie laatst ook zo gestormd? Ik wond het leuk dat je weer eens meedeed. Heleen de Jóng (de Lier) Er doen veel kinderen mee uit Delft en 's-Gravenzande. Dan vallen daar natuurlijk ook meer prijzen. Lees je de Westlandsp en de Delftsche Courant? Je tvini vast ook wel eens. Iedereen komt aan de beurt. Kep$ Volkering WateringenJe had een erg leuke tekening ge maakt van Asterix en Obelïx. Lees je dat stripverhaal graag?. Er is altijd heel wal op te zien. Al die poppetjes krioelen door elkaar. Nummer acht moest redé zijn. Er was eens een vrouw in Stavoren die had een kwartje verloren ze zocht de hele dag, want 2c wist niet waar het lag Tenslotte zat het verstopt achter haar oren (René Kokxhoom, tien jaar, Honselersdijk)" ('aria GTDenesteln, Zuidwijk 31 in Br.skoop is twaalf jaar en wi! graag corresponderen met een meisje uit eén andere plaats. Haar hohhies zijn: dansen, knut selen, zwemmen, schaatsen, le zen en puzzelen. Wie schrijft haar eens?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3