„Voor het niet bij voor onderlijs Conrector A. F. van Dijk na 47 jaar Sociaal worden nummer op grote scholen Slechts 28 van de 64 „ontslagenen" zijn ondergebracht SCHIEDAMSCHE COURANT;,— DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 Mammoetwet: „Te, veel kind met; waswater weggegooid" waar'ik volste vertrouwen in Aan zijn Haagse periode heeft de heer Van Dijk zijn mooiste herinneringen. „Toen ik van De Klokkenberg kwam, in mijn jonge jaren één van de bekendste kweekscholen in het land, was ik eerst een poosje kwekeling met akte, onder andere in Arnhem en Voorburg. Daarna werd ik voor een maand op proef aan genomen op een Haagse school, dat was toen heel wat. Mijn eerste indruk was, on danks de Haagse sfeer, ik blijf hier niet lang. De leerlin gen, die. ik daar had, kwamen uit sociaal zeer zwakke gezin nen, wat zo z'n consequenties had, ook voor de schoolmees ter", „Met de kinderen was moeilijk om te gaan, maar naarmate ik er langer was, ging het steeds beter. Ik voelde hen aan. We gingen op excursie» ik liet hen allemaal, een eigen aquarium onderhouden. Ook gingen we op werkkamp. Op het laatst voelde ik me daar helemaal op mijn plaats- Ondanks de tegenslag in het begin, ben ik er 24 jaar gebleven. Maar ja, je wilt op een 'gegeven moment verder. Toch deed het af- scheid me veel pijn". Als. conrector heeft de heer Van Dijk er altijd zoveel mogelijk naar gestreefd, zijn leerlingen te. begeleiden. In de loop der jaren is hij een soort vader op school voor .hen geworden, hoewel zijn medeleven met het wel en wee ran. de kïnde- ren nu niet zo sterk, meer is als vroeger. „Het kan niet meer, als jaren geleden een leerling een onge- luk had gehad;of zo, ging ik hem of haar opzoeken, met i een bloemetje of eén bakje fruit. Nu is. dat bijna niet meer te doen, behalve als het i ernstig is". Dat vindt de heer Van Dijk één van de bezwaren van de grote scholen van deze tijd, de on persoonlijkheid. ,De kinderen worden een nummer. Van de week trof me dat. Voor het eerst in mijn loopbaan, ge beurde.het, dat ik een leerling niét bij naam kende". Elke dag van elf uur tot tien voor half twaalf houdt "de heer Van Dijk spreekuur voor zijn leerlingen. Dat daar druk ge bruik van wordt gemaakt, be wijst zijn vertrouwenspositie op school. Niet alleen de jon gelui, die naar hem zijn toege stuurd orndat ze vervelend waren in de klas, komen dan, vélen vragen ook raad, of wil- len even uithuilen, wat even- - eens wel eens nodig.blijkt. En de conrector helpt hen graag. Nu hij de pensioengerechtigde léeftijd hééft bereikt, wil hij zijn werkzaamheden op school beperken. Van acht tot vijf uur voor de leerlingen in de weer zijn, zal weinig mèer voorkomén, „Je voelt dat je ouder wordt, je kunt niet be- zig blijven", zegt hij. Toch wordt, het morgen geen defini tief, afscheid, voorlopig zal de heer Van Dijk nog zijn twaalf Nederlandse lessen per week blijven geven. (door Samalina Hoorn) "Schiedam Een praatpaal voor leerlingen, ouders ten mi- nisterie. Dat is de heer A. F. van Dijk, vandaag voor het w laatst conrector van de Rijksscholengemeenschap aan de .-w Hugo de Grootstraat. Morgen légt hij officieel zijn func- tie neer. Dat betekent niet, dat de Ieraren en leerlingen van de schóól het voortaan zonder de lange, grijzende do- .-**■ cent moeten stellen, die na twintig jaar nauwelijks uit de school is weg te denken. Tot nader te bepalen datum blijft de heer Van Dijk als leraar Nederlands aan de school verbonden. JUUgWUI -^Jk kan moeilijk weggaan," zegt de 65-jarige conrector, er is zo'n groot tekort aan /leerkrachten in deze con- treien, op een advertentie kómt meestal niemand. Vroe ger was dat anders, toen trok iedere onderwijzer als het maar even kon naar de rand stad, dat als het nirwana van het onderwijs werd be- schouwd. Hier stonden de grootste scholen, hier' werd hetbeste les gegeven, hier kon je ook verder studeren. Nu trekt alles weg uit het westen,-stelt'hij enigszins te- ieurgesteld vast. Sinds 47 jaar spant de heer Van Dijk zich in, zijn kennis over te brengen op jongere genera- ties. Eerst 27 jaar in Den Haag, daarna zette hij zijn loopbaan voort in Schiedam, waar hij in het begin zowel Nederlands gaf op de in de Overschiesestraat gevestigde Rijksscholengemeenschap, toen nog Rijks Hogere Bur gerschool, ais op het Stedelijk Gymnasium, in die dagen ge vestigd in het Spinhuis aan ce Lange Nieuwstraat. Toen op beide scholen, die een zekere vorm van samenwerking had den bereikt, een volledige va cature was ontstaan voor Ne derlands, koos de heer Van Dijk voor de HBS, waar de sfeer hem beter lag dan op het gymnasium. SLECHT „Om de accommodatie behoef de ik het niet te doen. Beide scholen waren even slecht ge huisvest." Als toelichting daarop vertelt de heer Van Dijk een kleine anecdote uit de tijd, dat er nog een middel bare meisjesschool aan de Rijksscholengemeenschap was verbonden. ,,\Ve startten met één van de meisjesklassen met een make- up-cursus. Voor die specia le gelegenheid hadden we twee inspecteurs uitgenodigd, met wie we overigens vaak kontakt hadden ons ons over het slechte gebouw te bekla gen. Met z'n allen stonden we om de stand, die de schoon heidsspecialiste voor de meis jes had opgebouwd, toen plot seling een stuk plafond naar benéden kwam. Gelukkig net op een andere plaats. Wel za ten de geachte heren onder de witkalk- De noodzaak -van een nieuw gebouw was toen wel duidelijk. Het gesprek blijft hangen op de MMS, het verdwenen school type, dat beoogde niet voor wiskunde in dé wieg gelegde meisjes toch een behoorlijke algemene ontwikkeling mee te geven. Hoewel dit onderwijs, waar alles om de vier talen, aardrijkskunde en geschiede nis draaide, veel tegenstan ders had, vooral onder de leerlingen, betreurt de 'heer Van Dijk het, dat met het ko men van de Mammoetwet de MMS is gegaan. „Het ls een. feit, dat meisjes nu eenmaal niet van wiskunde houden," zegt hij „wanneer ze er in de brugklas, echt hele maal geen raad mee wisten, was de MMS een mooie oplos sing. Nu moeten die stakkers, willen ze met eeri MMS-pak- ket op de Havo examen doen, eerst drie jaar wiskunde door worstelen." Het invoeren van de Mammoet wet heeft trouwens meer- ne gatieve kanten volgens de heer Van Dijk. „Een onder wijsvernieuwing was noodza kelijk, we waren antiek. Maar ik vraag me ten zeerste af, of we met een oplossing als de Mammoetwet gered zijn. Ik krijg soms de indruk, dat we te veéi kind met het waswater hebben weggegooid." „Het Havo acht ik geen lang be staan beschoren. Het wordt ln stand gehouden' door een ne gatieve selectie, wat ook met de MMS het geval was. Dege nen, die niet meekunnen op het atheneum, gaan er heen, vrijwel niemand kiest direkt voor ..het Havo, iedereen wil eerst kijken, of het op het atheneum gaat." De heer Van Dijk over de „Als het atheneum genoeg arm slag krijgt, kan het een pr ach-, tige wetenschappelijke oplei ding worden.' Dat kon. tot' nu toe eigenlijk alleen van het gymnasium en de HBS-B wor den gezegd, van de a-afdeling in wezen ook niet eens, want je vindt nergens een leerstoel boekhouden. o.f handelsreke- nen," ;- In die 47 jaren heeft de heer Van Dijk heel wat leerlingen zien komen en gaan, en als je- hem nu vraagt of er veel is veranderd, zegt. hij .heel be slist „nee". De heer Van Dijk: „Nu lopen ze met lang haar, met oude spijkerbroe ken, alle'ma al om te proteste ren. Maar dat is niets nieuws, dat deed ik. vroeger ook. Mijn revers waren téklein voor de speldjes van al die. idealisti sche toestanden, waar'ik lid van was. Van de blauwe knoop tot - 'het gebroken ge weertje .en noem:ze' allemaal. i mi aar óp." Wel heeft de heer Van Dijk moeite niet de vrijpostigheid van. de tegenwoordige jonge lui. „Dat dé afstand tussen le raar en leerling kleiner is ge- i worden, kan ik alléén .maar toejuichèn, maar als ze een leraar een klap op zijn-schou der-geven van „Hallo, Jan", vind ik dat te ver gaan. Dan ben'je één van hen geworden, terwijl jé toch; een gezagsposi tie móet innemen. Want gezag is een vereiste; wil je behoor- lijk onderwijs geven," .Trouwens, ik ben erg gesteld op manieren. Als één van de jongens hier'mijn kamer bin nenkomt met. de handen in Vlaardingen Voor zesendertig werknemers van het Haven bedrijf Vlaardingen Oost is nog geen oplossing gevonden. Van de 64 mensen die door de reorganisatie bij HVO hun positie verforen. is nog niet de helft ondergebracht. Dertien mensen kunnen bij het Havenbedrijf zelf op andere afdelingen worden geplaatst. Zes werknemers hebben het bedrijf op eigen 1 initiatief verlaten en hebben inmiddels al een andere baan 1 gevonden. Negen mensen gaan met vervroegd pensioen. •Voor al deze werknemers, die - een andere functie kregen aangeboden of voor wie geen ander werk kón worden ge- vonden, heeft het Vlaardingse T havenbedrijf een sociaal plan opgesteld, dat de goedkeuring van de vakorganisaties heeft - gekregen. Voor de mensen die nog ner- - gens anders konden worden ondergebracht, is thans het ontslag aangevraagd bij bet - Gewestelijk Arbeids Bureau. u Over dat ontslag wordt déze 'maand nog gesproken. Zeker is namelijk niet dat deze men- slen nog aan het werk kunnen komen. „Een aantal van hen J zal nauwelijks plaatsbaar a zijn", aldus de directeur van het arbeidsbureau. „Met ou- deren is dat altijd moeilijk. - Verder is er nog geen zinnig woord over te zeggen, want er moeten nog gesprekken plaats vinden". «?as na die besprekingen, onder andere met de adviescommis sie kan het arbeidsbureau zeggen of de ontslagen onver mijdelijk zijn of dat het ont slag niet doorgaat. GEEN NIEUWE MAATREGELEN Omdat dc werknemers van het Havenbedrijf Vlaardingen Oost nogal emotioneel op de ontslagen hebben gereageerd, wil het havenbedrijf met na druk stellen, dat er geen enke le aanleiding is om deze ont slagen te zien als de eerste aanloop voor nieuwe maatre gelen. „Er Is bij de directie een. zeer groot vertrouwen in de continuïteit van het be drijf", aldus het hoofd van de personeelsdienst, de heer J. Heugens. „De klap kwam zo hard aan, omdat HVO altijd als een zeer sociaal bedrijf te boek stond. Veel werknemers beschouwen HVO als een tweede huwelijk". Dé noodzaak om te reorganise ren speelt al maanden", ver telt de heer Heugens. „We hebben ertoe besloten omdat we gedwongen zijn de. kosten te bestrijden èn omdat de communicatielijnen binnen het hedrijf moesten worden verbeterd. We wilden de ver antwoordelijkheid daar leggen waar die moet zijn". Voor HVO betekende dat, dat de verantwoordelijkheid wordt gelegd bij de uitvoerende wer kers. Hiervoor moesten enke le tussenschakels verdwijnen. Dat betekende dat veel mensen met „bazen-functies" hun post moesten verlaten. Er zal nu, vertelt het hcofd van de personeelsdienst, meer in teamverband wc 'en ge wérkt: het werk wordt meer een groepszaak. De uitvoeren de werkers worden' daarom ook meer in het vooroverleg betrokken, Daarnaast is een aantal mensen uit de dienstverlenende sfeer ontslag aangezegd, terwijl ook een groep draaiers (ongeveer tien man) elders werk moet gaan 20èken. „We hebben eerst over de stoe len, toen pasover de mensen die óp die stoelen zitten, ge sproken. Zodra de namen be kend waren, hebben we de be trokken werknemers inge licht. Het zou onjuist zijn ge weest als ze dat niet direct hadden gehoord". „We had den toch een reorganisatie moeten invoeren", zegt het hoofd van de personeels dienst. De Nederlandse han del is töch al duur en tenslotte moet de klant het betalen. Nu we enkele tussenschakels er uit halen, dalen de kósten"; BEMIDDELING Het havenbedrijf is thans druk bezig met bemiddelen. Voor de mensen van de draaierij dacht HVO een oplossing te hebben gevonden bij een Rot terdams bedrijf. Er werd zeifs een excursie georgani seerd, maar het plan ketste af: de draaiers vonden de af stand van huis naar het nieu we werk te ver. Regelmatig wordt'er nu contact gehouden met diverse andere bedrijven en het arbeidsbu reau. Gestreefd wordt onder andere om; de (ontslagen) werknemers onder te brengen by de Thyssen-Bomemis- groep, waartoe: ook HVO be hoort. Op 1 januari 1973 gaat de reor ganisatie definitief in. Voor. die. datum;moet zoveel moge lijk zijn afgerond. Nu het so ciaal plan rond is, vermoedt het havenbedrijf dat er nog' meer ontslagaanvragen zullen binnenkomen, omdat men nu verzekerd is van een redelijke sociale regeling. De groep van Het Havenbedrijf Vtaardingeh- Ooét, waar 64 mensen hun positie verloren door een ré- organisatie. Vv:; .3 zal dan .vermoedelijk -klei ner worden, hoopt HVO. Over de geruchten als zou het met HVÓ bergafwaarts gaan, zegt de heer Heugens„We zijn van plan om een nieuwe kantine van anderhalf miljoen neer tè zetten. Als het bedrijf langzaam maar zeker ter zie le dreigt te gaan, ga je,zoiets toch nici beginnen? Wij heb- ben allemaal het volste Ver-', trouwen in HVO", Vlaardingen Het sociaal plan van het Havenbe drijf yiaardingen-Oost is bij de vertegenwoordi gers van de vakorganisa ties in goede aarde geval len. Het plan is bedoeld voor die werknemers die worden overgeplaatst en voor de mensen, voor wie geen andere functie kan worden gevonden, zodat ze moeten afvloeien. Als een werknemer een nieuwe functie aanvaard, maar daardoor eén lager loon Ikrijgt, blijft het oude HVO-Ioon 24 tot 132 weken van kracht. Dat hangt af van zijn leeftijd en dienst-, tijd. Daarna moet hij het doen met zijn nieuwe ...loon. Werknemers van 55 jaar of "ouder, die worden overge plaatst, houden hun oude loon. Werknemers Jonger dan zestig jaar voor wie geen alternatief wordt gevon den, krijgen een uitkering ine eens al naar. gelang hun diensttijd bij HVO. Daarnaast mogen zé kie zen uit 'twee mógeli jkhe.~, den: een aanvulling tot ...negentig-procent van het J; huidigeloon bij de. werk loosheidswet-uitkering (of WWV)'. Dé duur van deze aanvulling hangt weer af - van leeftijd en diensttijd. Of hij kiest een aanvul ling op het Toon van zijn niéuwé werkgevers, ais -dat - loon léger is dan hij gewend was. Werknemers jonger dan zestig jaar (met eén flink aantal diénstjaren) kun- - nen kiezen uit drie moge- lijkheden: een uitkering f ineens óf een aanvulling; bij dé uitkering van de WW of WWV óf een aan- j, vulling -op- het niéuwe/ ...loon., ;;T Werknemers van zestig jaar of ouder vallenón der dezelfde regeling - als - de. hierboven genoemde werknemers. Ze., kri j gjén alleen een hógere uitke- rihg.;;':'""; -iff. Verder zijn in het sociaal plan enkele bepalingen op genomen over: oib| en biJschoHngsfacUiteitenf 1 opende studleregëlirigen. jaarlijkse winstuitkerin gen, uitkering bijfj'ubiica; verhu ishkostcn,voórtzep- ting van pehsioènvei:zékt*- ring of ziektekostenverze kering in voorkomende gcvailen, gedurende een bepaalde periode. zijn zakken, zeg ik altijd: „Joh, ga eerst op de gang maar even. uitpakken". Toen ik voor het eerst.in Schiedam kwam, viel me de ongema nierdheid hier als Hagenaar erg op. Ze mogen in Den Haag dan aardappelen in een vioolkist gaan halen, maar zo hard dringen om nóg eén zit plaats in de bus te bemachti gen zoals hier, doen zé er toch niet".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4