Door museum geweigerd pierement is artistiek beneden de maat Een verhaal zonder verhaal Weke ifks in Schiedam OP HOOP VAN ZEGEN IN Middeleeuwse sferen in dc Teerstoof Het Paganini Syndroom: T~1 Lawaai, vuil en stilte in Poppentheater Muziek konfronlatie in Stedelijk Walgelijk schilderij geweigerd ISCIIIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 Terug naar de middeleeuwen en de renaissance: is het thema morgenavond, in het Zoldertheater in de Teer stoof, Vrijdagavond komt namelijk Studio Laren in het theatertjeHet pro- gramma dat deze groep geeft is opgebouwd rond de doorgaans als solist optre dende Hans Verzijl. Hij leidt het programma in met een conference over de luit en de renaissance. Om de conférence en om de luit weeft Studio Laren on derdelen uit haarnieuwe programma, waarmee het ensemble binnenkort een tournee door Israël maakt. Gezien hei niveau waarop de Studio zich beweegt en de groeiende appreciatie voor middeLeeuwse en re naissance muziek door het publiek, zal dit tpernee Stu- dio Laren misschien wel het t nodige succes bezor gen.' De middeleeuwse en renais sancemuziek wordt geken merkt doör een zekere los heid, de muziek werd toen- dertij d dan ook geschreven voor „direct gebruik" en mist - daardoor de plecht statigheid van latere com posities. De renaissance was ook de tijd waarin, de luit haar grootste populari teit genoot, getuige de tal loze stukken die in die tijd voor dat instrument ge schreven zijn en de vele af beeldingen. van dit instru ment op schilderijen en prenten. De medewerkenden van Stu dio Laren zijn Dieuwke Berkelaar, Marijke Fergu son, Jaap Visser en Hans Verzijl. Samen spelen zij luit, kleine harp, vedel, blokfluiten, kromhoorn, hakkebordpommer, du 1- ciaan en viola da gamba. Aan het programma wer ken ook nog mee de zan gers Peter van Huchten en Donald Demarcas. Vrijdagavond negen uur Zol dertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam, Studio Laren, Middeleeuw se en renaissancemuziek. Lawaai en vuil zijn de hoofd onderwerpen in de voor stelling, die het poppen theater Hindriks zaterdag middag in het Zolderthea ter in de Teerstoof voor de kinderen geeft. Hij presen teert dan „Bombazijn en de stiltehoorn". Bombazijn krijgt voor zijn verjaardag een stiltehoorn, een hoorn, die als je erop blaast alles in de buurt stil maakt. Bombazijn gaat daarmee op reis. In het land Waarden, waar hij ten slotte terecht komt, ont moet hij Plestiek. Bomba zijn. houdt erg veel van de stilte en de natuur. Pietje Plestiek echter heeft een rookmachine en maaat hiermee zijn omgeving vuil en beroet. Ook maakt hij zoveel herrie, dat de men sen van Waarden er niet meer van kunnen slapen. Ook de koningin van het land, koningin Utopia niet en ook prins Avenir niei. Buiten het paleis kan hij zelfs niet meer paardrij den. Want van paardrijden onder de rook van Pietje Plestieks machine word je vies en aan wassen heeft prins Avenir een hekel. Na veel avonturen, waarbij Bombazijn zelfs zijn dikke buik kwijtraakt lukt het hem ten slotte, om met zijn hoorn stilte te blazen. Zaterdagmiddag, half drie. Zoldertheater in de Teer-, stoof, Nieuwstraat 12, Schiedam, Poppentheater Hindriks, Bombazijn en de" stiltehoorn. Leerlingen van het Rotter-* dams conservatorium ge-"* ven zondag om vier uur* een muziekuitvoering in de* aula van het Stedelijk Mu-* seum te Schiedam, Hoog-* straat 112. De muziekcon- frontatie duurt tot kwart voor vijf, aan de uitvoering, werken mee een strijkor kest Wessel, Henny, alt viool en Philip Philipse,. viool. Samenstelling: Bemadette Elias Bijdrage: Dolf Welling Vormgeving: Marijke Uilenbroek sinds ongeveer een jaar op het repertoire van Perspekt, Perspekt bestaat nu al ruim twee jaar. Waar de naam Perspekt vandaan komt we'et Ide van Heiningen niet meer precies. „Dat is eigenlijk op eens 20 gekomen. Dat techni sche theaterwerkgroep is ge komen omdat wij ook met licht en geluid werken er komt dus een heleboel tech niek bij. Wij hebben in onze groep dan ook een geluid- technicus, een jachtbouwer en een fotograaf." Van Heiningen is drie jaar gele den begonnen met het spel en de instelling die Perspekt op het ogenblik heefti en speelt. Hij zat toen nog op de toneel school in Arnhem, maar zag het toneelspel niet meer zo zitten, hij zocht het toen en nu Ad Rijsdijk, de zakelijk leider van Perspekt en fde van Hei ningen, artistiek coördinator, (foto: Theo Böhmers) zeker, meer in de mime en pantomime. Met enkele men sen heeft hij toen een mïmo- grafic gemaakt, dat was het stuk Implosian. Oak hier kwam toen. al veel licht en techniek bij kijken. De technische theaterwerkgroep Perspekt houdt zich niet al leen bezig met het opvoeren van pantomime stukken, zij hebben het scenario voor het boekenbal in Amsterdam uit gedacht en uitgevoerd, heb-^ ben in Haarlem het midrzo- merfeest georganiseerd, heb ben de opening van.Ahoy-hal in Rotterdam gedeelieijk ge daan. Voor al deze dingen was het voordeel van Perspekt dat er én mimespelers én technici in de groep zitten. Ondanks de vele akttviteltcn van Perspekt zitten ze vaak op zwart zaad. „We hebben nu wel een subsidie vari het Prins Bemhard fonds gekre^ gen. Van RM hebben tve ook een subsidie toegezegd gekre gen, maar dat geloven we pas als het geld op de bank staat'*. Toch gaan de negen leden van groep stug door. Zij zijn bezig nieuwe studio's in te rich'fên en hebben al weer eer» idee voor een nieuw stuik, „Felbc the Cat-memorial". Het Paga nini Syndroom is bedoeld alj voorloper vstn dit nog uit ta voeren stuk. Het Paganini Syndroom een goed gek stuk, dat technisch goed in elkaar zit, zaterdagavond negen uur, Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Acteurs: Ide van Heiningen, Michael Helmerhorst en Wou ter Steenbergen. Realistisch gehuisvest in het voormalige Elisabeth's gast huis in Haarlem is de techni sche theaterwerkgroep Pers spekt, die zaterdagavond in de Teerstoof het stuk „Het Paganini Syndroom'' brengty een wat a-reële titel die bo vendien knotsgek aandoet en een stuk dat bij nadere infor matie goed gek is. Het is e'eri soort.slapstick-col] age, die ge baseerd is op pantomime en uitgaat van de tekeningen vari Escher. 'v..-'. i: Het uitgangspunt van hetstuk is hetunderdog-achtïge. Er is een mannetje dat een derde rangs violist je is, hij leeft in een 'schijnwereld en kijkt op tegen de grote meester Paga nini, in zijn dromen is hijzelf de grote meester, hier open baart zich dan het syndroom. De min of meer artistiek coördi nator van Perspekt, Ide van Heiningen eigenlijk is er geen leider) wil niet alles over het stuk kwijt, maar ver telt er toch wel eer. heleboel over. Hij legt het Escher-ach- tige uit: ,,De man is dood en hij wordt begraven door de meester dcodgraver, hij denkt toch verder cn droomt dat hij Een scène uit het Paganini Syndroom. de leerling van. de. meester is, Het komt er dus op neer, dat hij degene is die zichzelf op een gegeven moment aan het begraven is." Volgens van Heiningen zit er ei genlijk geen lijn in het stuk, in het verhaal zit eigenlijk geen. verhaal. Het zijn ver schillende situaties die uitge beeld worden, maar waar' men toch weer de kleine, mis lukte man in kan ontdekken. Dat er in wezen geen verhaal in,zit komt misschien door het feit dat Perspekt vanuit het decor redeneert. In het Paga- nini-Syndroom komt een trap voor als decor. Op dit gebied hebben ze alles uitgeprobeerd en vanuit de trap ontstaan de situaties. Het Paganini Syndroom staat Het door het museum geweigerde driefuik. „Op hóóp van zegen", het meest gespeelde en drukst bezochte toneelstuk van Herman Heljermans wordt vanavond in het Passage Theater opgevoerd. Het stuk wordt gespeeld door het Amsterdamse Volksto neel dat in de serie voor stellingen van „Op hoop van zegen" Bep Nooy sr, in de rol Kniertje de gelegen heid geeft om afscheid te nemen van de planken na een 60-jarige carrière als actrice. mans en de actrice allebei "O A CC A FF even hekend zijn en geen i uitleg meer behoeven. De regie van het toneelstuk is np¥ 11/ A TER in handen van Beppie J. JIJE/A. J- EJY Nooy en Richard Nooy. In het stuk spelen onder meer mee: Andrea Domburg, Hetty Blok, Richard Nooy, Karin Meerman, Nelly Frijda, Johan te Slaa, Ger Een korte inhoudsopgave van Smit, Olaf Wijnants en Ton het stuk of een overzicht Harmens. van het leven van. Bep Donderdagavond, acht uur, Nooy Sr. is weinig zinvol, Passage Theater, „Op hoop Hetty Blok, als Saartje de vissersweduwe, Nelly Frijda als Jo de n.cht van Kniertje en Bep omdat dit stuk van Heijer- van zegen". Nooy sr. als Kniertje. De directeur van het Schiedams museum beeft geweigerd, het „pierement" van de Haagse schilder Richard van der Spek op te nemen in de tentoonstel ling, die de Haagse Kunst kring in dat museum houdt. De heer H. Paalman vindt het een „walgelijk" schilderij. Hij verduidelijk't, dat dit oordeel niet slaat op de voorstellingen van wellust en wreedheid, maar op de slechte schilder- trant. Verontwaardigd is de heer - Paalman over een artikel in het weekblad Panorama, Vol gens dat verhaal zou Guus van Lummel, voorzitter van de tentoonstellingscommissie van de H.K.K., van Paalman hebben vernomen, dat deze zijn besluit onder druk van een medewerker had geno men. Blijkens het citaat in het weekblad, vermoedt de heer Van Lummel dat het een ont stichte museumbediende zou zijn geweest, die met aangifte bij de politie zou hebben ge dreigd. RECHT VAN SUPPOOST „Van Lummel heeft blijkbaar enkele dingen door elkaar ge haald', zegt de heer Paalman nu. „Inderdaad vond een ka tholieke suppoost dat op het veelluik van Van der Spek zijn kerk aan de schandpaal was gezet. Hij vond ook de geweld sc en es met naakten kwetsend. In principe kan een suppoost bezwaar maken om dienst te doen in een ruimte waar pornografie wordt ver toond, Dat js zijn grondwette lijke recht. Ik heb hem uitge legd, dat de intenties van de schilder niet pornografisch waren. Maar ik wilde zelf dat schilderij er niet bij hebben. Voor een goed schilderij wil ik mijn vingers wel in het vuur ste ken, maar niet voor dit piere ment van een schilder die kennelijk een rel in de krant wil". Volgens de heer Paalman heb ben maar drie leden van de uit zes man bestaande ballota ge-commissie het veelluik ge zien, Ze vonden het wel „goed gek". In de Haagsche Courant is hel „pierement" eens gepu bliceerd met de opmerking: Van der Spek gebruikt met zijn pierementvorm een mo dern, kitsehachtig middel om ons in te wrijven, dat hij te gen oud zeer kampt. De schil- dertrant daarentegen is rauw, niet zoals dat bij het onder werp past, maar in de zin van onbeholpen. Het lijkt ons wel in de lijn van het Lijnbaan centrum In Rotterdam te lig gen, het draaiorgel In een ex positie op te nemen". De heer Paalman betreurt de door het weekblad gegeven voorstelling van zaken, aange zien hij het artikel schadelijk acht voor de uitstekende rela ties tussen de museumstaf en de museumbedienden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 5