SCHIEDAMSCHE COURANT Stichting schenkt f 25.000,- voor verbouwing van Passage Theater P A.sT. COLLE IN 2 kranten voor een prijs Raadsfracties stellen vragen over overlast Tankercleaning m U m m Alïf Rechtbank laat zaak woonwagen bewoner over aan stichting TIJDENS ALGEMENE BESCHOUWINGEN: Petalo- familie in Schiedam JAC wil open huiskamer I o Parkeerverbod uitgebreid Profiel. nieuwe, burgermees Ier Kaartverkoop kerstmaaltijd Fietser bij oversteken aangereden Samenzang in Grote Kerk Inwonertal gestegen „Bedrijf gevaar voor Sehiedam-Zuid" m Vrijdag 8 december 1972 ONAFHANKELIJK- DAGBLAD" Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262556 - klachtendïenst 376792 4 pagina's 99ste jaargang no. 24587 SCHIEDAM EN" KETHEL Schiedam De Stichting Op bouw Schiedam heeft dnnder- dagmorgen tijdens een hijeen- komst in het restaurant Eurot ropoort, symbolisch een che que van f 25.000 aangeboden aan burgemeester H- Roelfse- ma. Het geld is bestemd om de plannen voor de verbou wing van het Passage Theater te financieren, waarover met de Amsterdamse architect prof. ïr. Tj. Dijkstra reeds overleg is gepleegd. Het is de bedoeling, dat de plan- nen in 1973 in het kader van het 700-jarig bestaan van Schiedam gerealiseerd zijn. ■'Voordat aan de verbouwing wordt begonnen, moet de ge meenteraad echter eerst de plannen goedkeuren, die over ongeveer anderhalf jaar vol tooid zullen zij. De stichting heeft met dit geschenk een be langrijke bijdrage geleverd aan de verwezenlijking van haar uiteindelijke doelstel ling: het tot stand doen ko men van een cultureel cen trum in Schiedam. Het geld is verzameld door mid del van zegelverkoop in een zestigtal winkels in Schiedam, waarvoor de stichting zich sinds 1968 inzet. Aanvankelijk waren mëer dan honderd win keliers bereid gevonden om de SOS-zegels te verkopen, maar een groot deel liet het toch afweten. „Wanneer dat niet was gebeurd, hadden we toch zeker de helft van de totale kosten van de verbouwing van het theater op ons kunnen nemen", meent de penningmeester van -de stichting, de heer J. Ooykaas. Met de schenking van het be drag is de kas van de SOS nog lang niet geledigd, de stich ting heeft thans de beschikking over ruim een ton aan belegde gelden. De verbouwing van het theater houdt onder andere een gron dige opknapbeurt van de to neeltoren in, voorts wordt voorzien in een toereikende foyer. De huidige foyer zal dan als filmzaal worden inge richt. Tevens wordt de garde robe uitgebreid. Het bestuur van de SOS legde er tijdens de bijeenikomst de na druk op, dat het geschenk de gemeenteraad tot niets ver plicht: „De gemeenteraad mag zich uiteraard -.tezijner- tijd geheel vrijblijvend opstel len ten opzichte van het ge schenk". De gemeente is indertijd met prof- Dijkstra in contact ge treden over het ontwerper van plannen in verband me diens grote ervaring op he* gebied van theaterbouw. Vai jongs af aan is hij nauw be trekken geweest bij hetthea terwezen, aangezien zijn va der één van de drie directeu ren was van Tuschinski, waar. onder het Passage Theater to: 3970 eveneens ressorteerde. De gemeente heeft het toen gesloten theater overgeno men, om hel zo gauw moge lijk weer open te stellen en omdat de Passage bij de sane ring van de binnenstad een grote rol gaat spelen. Theater in 1975 rond 2ijn. Volgens de plannen moet de verbouwing van het Schiedam Een landelijke stichting, die de belangen v^n woonwagenbewoners behar- tigt, ontfermt zich verder over het lot van de heer Schneider en zijn gezinDe president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. G. L. Reu- der, heeft gisteren tijdens een zitting het kort geding beslo ten, dat de stichting had aan. gespannen tegen de gemeente Schiedam, dfe de Schneiders rrjet hun caravan van hun ille gale standplaats op het woon wagenkamp aan de Schiekade '''''had weggesleept. Beide partijen, respectievelijk vertegenwoordigd oor mr- P. van Schravendijk en mr. P. van Bochove, waren tijdens het kort geding op 10 novem ber overeengekomen, de zaak tot 7 december aan te hcurien. in de hoop, dat Schneider voor die tijd een baan en een huis .zou hebben gevonden in Schxe- .dam, waardoor zowel de ge meente als de stichting van hun problemen zouden zijn verlost. Toen reeds had de stichting duidelijk aan het kortste eind getrokken, omdat de gemeente Schiedam wat betreft de heec Schneider for meel volkomen juist had ge* handeid. Koste wat kost wil de heer Schneider zich met zijn vrouw en zesjarige dochter in Schie dam vestigen. Momenteed ver blijft hij op een woonwagen kamp in Sittard, waar hij wacht, op de uitslag van een sollicitatie bij een yrachtwa- gen onderneming in het Rijn- mpndgebied. Ook zijn aan- 'voor een woning in ;Scmjedam Loopt nog steeds. Maasland De reeds bestaan de parkeerverboden in de Doelstraat worden uitgebreid. Mede op verzoek van het be stuur van de Gereformeerde basisschool wordt er in ver band met de verkeersveilig heid een parkeerverbod voor de rechterzijde (vanaf de 's- Herenstraat) ingesteld. Het betreft het gedeelte tussen de .^werkplaats van schxidersbe- drijf Van Buure.n (nr 16) tot aan de bocht in de Doelstraat tegenover de Plantage, waar bet parkeren van maandag tot en met vrijdag tussen 8 en 17.00 uur zal worden verbo den. Eén en ander gaat in zo dra de desbetreffende borden rijn geplaatst. ouw Schiedam Wethouder B. E. Collé van Volkshuisvesting heeft het gisteravond in de eerste ronde van de begro- - tingsbchandeling voor 1973 zwaar•■te vercureivgekregenr. De meeste fracties, uitgezonderd die van VVD, CPN én SGP, vielen met name het woningbouwbeleid fel aan. De PCG-fractie liet zelfs weten, geen vertrouwen meer in de wethouder te hebben, de fracties van PvdA/PPR, KVP en D'66 hadden kritiek op het woningbouwbeleid van de wethouder. De algemene beschouwingen van de gemeenteraad werden gisteravond door tien spre kers uit zeven fracties gehou den en kenschetsen zich dit maal door een mildere opstel ling tegenover het college van en w. dan in 1971, met uit zondering dan van wethouder Collé. Het opgezegde vertrou wen in deze wethouder door de PCG was een herhaling van de steliingname van deze fractie bij de vorige begro tingsbehandeling. De KVP-fractie leverde bij monde van mr. M. J. M. van Kinderen nogal wat kritiek op de bouwnota van de wethou der, maar de KVP-woordvoer- der repte (nog?) niet over al dan niet bestaand vertrouwen in de heer Collé. De kort geleden verschenen bouwnota van wethouder Col lé kreeg zeer veel kritiek te verduren. „Het papier had be ter besteed kunnen worden", vond PvdA-fxactievoorzitter P. Boschman. „Onvolledig en visieloos. Het is gewoon te gek om te moeten opsommen wj.t aan. deze. nota ontbreekt", aldus de PCG'er A. van Raai- te, die namens zijn fractie meedeelde geen vertrouwen in het beleid van de wethouder - meer te hebben. „Een gemis te kans", vond D'66-fractie- voorzitter Broeke over de in houd van de bouwnota. Mr. Van Kinderen ging bij het behandelen van de bouwnota het diepst op de inhoud zelf in. De nota alinea voor alina be handelend, stelde hij telkens kritische vragen. „Dit is geen beleidsnota", merkte de heer Van Kinderen op, die onder- andere vragen stelde over de verkrotting, 'hoeweel wonin gen er moeten worden geamo- veerd in verband met de stadssanering, hoe de wethou der heeft berekend dat er 500 woningen per jaar moeten worden gebouwd, hoe de gege vens zijn over de kwalitatieve woningnood en hoe de wet houder de in de bouwnota ge noemde vlekkenplannen denkt te gaan realiseren. Hoe wel het college niet achter deze nota staat, is het niet de afspraak geweest dat er een college-bouwnota zou uitko men. Maar na deze nota is dat toch wel hard nodig. Nu weten we nog niks over het bouwbe leid. Het is een griezelige ge dachte dat dit een stuk is waartegenover het college zich vrij opstelt", aldus mr. Van Kinderen. VVD-fractie- voorzifcter Gerard Verhuls- donk meende dat de bouwnota te kort geleden verschenen was om er een afgerond oor deel over te hebben en wilde zich daarover dan ook nog niet uitlaten. Van de CPN-fractie kwam geen kritiek op de Schiedam In verband met de pensionering van burgemeester H. Roelfse- ma van, Schiedam heeft WD-fracÜevoorzitter G. P. Verhulsdonk er gister, avond op aangedrongen -dat er nu. reeds een ge sprek .zou werdén ge voerd door de raadsfrac ties over een profiel van een .nieuwe burgemees-' ter. Hij nodigde PvdA- - fractievoorzitter F- Boschman als voorzitter van de grootste groepe ring in de raad uit hiertoe een initiatief te nemen- bouwnota. Wethouder sGollé krijgt maandagavond de gele genheid zich te verweren tegen de stroom van kritiek die gis teravond ten aanzien van zijn beleid werd geuit. "Voor het overige viel er, met uitzondering van kritische op merkingen over de Sehicdam- se raad voor jeugd en jonge ren, tijdens de algemene be schouwingen, weinig kritiek te beluisteren. Meer over de toe spraken van de fractiewoord voerders elders in deze krant. Schiedam Familieleden van zigeunerkoning Koka Petaio verblijven sinds twee weken in Schiedam. Met dertien wa gens staan zij momenteel op een terrein nabij de Anthonie Fokkerstraat, waar zij tot onbekende datum zullen blij ven staan. Tot voor kort ver bleven ze in Luxemburg. Schiedam Het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan begint maandag met de kaartver koop voor de kerstmaaltijd, die tijdens de Kerst-Inn in het Centrum wordt gehouden. De kaarten kosten, vijf "gulden per stuk. In het vervolg kan men elke woensdagmiddag van half drie tot half vier in de Vier Molens gebruik maken van de diensten van de PTT. Voor pakketpost moet men echter naar het postkantoor. Voorts is er op maandag, dins dag en woensdag van negen uur tot half vijf een pedicure in het centrum aanwezig en op donderdag en vrijdag van. negen, tot half vier een kap ster. Wethouder B. E. Collé van Volkshuisvesting moest gisteravond heel wat kritiek op zijn bouwbeleid verwerken. Schiedam De 78-jarige fietser G, S. M. is donderdagmiddag op de Harreweg aangereden door een bromfiets, bestuurd door de 17-jarige J. P. v. d. Z. De fietser kwam zonder uit te kijken de weg oprijden. Hij is met een bekkenfractuur en een hersenschudding door de GG en GD naar het Gemeen te-ziekenhuis gebracht en. daar opgenomen. De bromfietser verloor enkele voortanden. Schiedam Het Jongeren en Adviescentrum, gevestigd in het Proveniershuis, wil zo gauw mogelijk een open ont moetingscentrum in Schiedam realiseren. Het JAC heeft hiervoor al een pand op het oog, maar wil nog niet zeggen welk. Het centrum dat een soort open huiskamer moet zijn, waar iedereen vrij is in zijn doen en laten, gaat een startkapitaal van elfduizend gulden opslokken. Hiervan denkt het JAC zelf 3.500 op te kunnen brengen, de rest wil het centrum lenen van diverse instanties, waaronder het A. de Grootfonds en de Stichting Opbouw Schiedam. Wanneer het centrum eenmaal draait, moet het zichzelf kun nen bedruipen van de winsten. Het is de bedoeling dat er tus sen vijf en zeven liur goedko- pe warme maaltijden- ver- strekt zullen worden, vödrts komt er een winkel, waar be halve informatie over actuele onderwerpen ook onbespoten groenten en dump-artikelen te verkrijgen zijn. Ook met de opbrengst van de verkoop van drank, uitsluitend alcohol vrije, hoopt het JAC een groot deel van de kosten te dekken. Het JAC is na een jaar experi menteren tot de conclusie ge komen, dat er bij de jongeiui een grote behoefte bestaat aan een dergelijk centrum. Wanneer bet JAC op korte ter mijn het benodigde geld en de vergunningen bij elkaar heeft, kan het centrum binnen een maand geopend wo-rden. Het centrum zal geleid worden door een reeds gevormde kerngroep van het JAC en sta- gières van diverse instituten. Voorts hoopt het JAC op me dewerking en initiatieven van de bezoekers. Vlaardingen Het Viaardingse politie dubbelmannenkwartefc Pro. Music houdt op zaterdag 16 december een samenzang in- deGrotefKeA-inVla ardin- gen. De kerk is; open, om half acht. De zang begint om acht uur 's avonds. De samenzang staat onter lei ding van Aad van der Hoeven. Sopraan is Mieke Magnée, bas Corneiis Schell, De piano wordt bespeeld door Henny van Es. Organist is Hans Schoon. Vlaardingen Op 1 november telde Vlaardingen 81879 inwo ners. In oktober werden er 114 baby's geboren, veertig men sen overleden. Er werden 54. huwelijken voltrokken en zes echtscheidingen uitgesproken. Tweeënzestig gezinnen beslo ten zich in Vlaardingen te ves-, tig en, terwijl 64 gezinnen Vlaardingen verlieten en er gens anders gingen wónen. Binnen Vlaardingen zelf ver hui si en 94 gezinnen. Sinds 1 januari van dit jaar tot 1 no vember is het inwonertal met 291 gestegen. In die periode kwamen er 1253 baby's bij, er stierven 459 mensen. Welge teld 3534 mensen kwamen naar Vlaardingen, terwijl ef 4Ó37 vertrokken. ftofitMrnii v»i» nnkfc* Mnbod 2 kriruen tt ontvingen voor d« pnji vin «tn: d* B Counnt met nieuws uit uw *tid «n omxevinf. en het ftotterdfmth H Nitjwtbtad mtt htj Hitste binnen-enbuitentindierieowt. Ce«f©n»nu opdracht ook b«i I 14 dirtn rrwit, tonder «oi<o verplithtnj, dn SC RN te beiorjen tn ontdek I alt de vele ptuipmen. wconpT. Deze bon In open envelop, aohder paitiexet, tturM Rotterdamtth NieuwiMtd» intweord nummer 834, Rotterdam de SC RN 14 daten (ruft flur: PCG~fractievoorzitter S. j. bosman (2e van links) pleegt met PvdA-raadslid A, Verlinde overleg over de gezamenlijke vragen van alle raadsfracties over de Tankercleaning-over- last. Uiteindelijk onderteken den alle fracties de vragen aan h. en w. Schiedam Alle fracties in de Schicdamsc gemeenteraad hebben b. en w. van Schiedam naar aanleiding van het arti kel ïn onze krant schrifteliike vragen gesteld over de be schuldigingen van het Cen traal Actiecomité Rijnmond (CAR) aan het adres van de N.V. Tankercleaning in Sehie dam-Zuid inzake het lozen van chemisch afval in de Nieuwe Waterweg en in de Wilhelzni- nahaven. De raadsleden willen weten, of de controle op de uitvoering van de Hinderwet volgens de voorschriften wordt toegepast en regelmatig wordt gehou den, of het wel eens geconsta teerd is dat deze bepalingen zijn overtreden en welke maatregelen daartegen zijn genomen en of de bewering van het CAR juist Is,, dat de N.V. Tankercleaning zich schuldig maakt aan het stor ten van chemisch afval in de Wilhelminahaven en Nieuwe Waterweg. De raadsleden stellen verder de vraag of het. juist is dat zoals in het artikelin onze krant is gesteld tdnkauto's in strijd met de hinderwetbe palingen worden geledigd en of het college, als dit zo zou zijn, passende maatregelen hiertegen wil treffen. Tenslotte willen de raadsleden weten of het college het met hen eens is dat een bedrijf als Tankercleaning een gevaar voor de nabijgelegen wijk Schiedam-Zuid is en of het col lege bereid is maatregelen te nemen ter vermindering van de overlast en ter voorkoming daarvan. Er wordt nog gevraagd of b. en w. van Schiedam in de toe komst bereid zijn een strenge controle te houden op de uit voering van de bepalingen in de hide rwet ver gunning voor dit bedrijf, voorzover die con trole nog niet zou plaatsvin den. De vragen zijn ondertekend door dc ra ad" leden mevrouw J. Krikke-Hein, D, J. Rcns- man en A. Vcriinde (PvdA/PPR), E. de Braban der (VVD), W. G. L. Poels (KVP), S. J, Rosman (PCG), L. H. Knipschcer (SGP), A. G. Wiegman (D'66) en T. op 't Ende (CPN).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1