SCHIEDAMSCHE COURANT Comité Havenkerk gebouw kan nu behouden blijven Wateroverlast aan Broersvest kost gemeente 135.000 RIJNMOND GEEFT VOORLICHTING OVER REGIONAAL ONDERWIJSBELEID C.r.m. stelt beslissing over sloop uit tot *73 msm Wijkvereniging Nieuwland wil meer samenwerking Geld voor Holy-Noord S.r.j.j. wil zich bezinnen op kritiek Uitvoering Muziek school in Passage Theater Inbrekers aangehouden Voorkeur stemmen voor kamer kandidaten uit Schiedam Marokkaan aangehouden Assuradeuren: schuld ligt bij gemeente Automobilist verdwenen Jeugdraad komt dinsdag bijeen Raad vergadert vanavond verder Maandag 11 december 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtèndienst 376792 6 pagina's 99ste jaargang no. 24589 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Schiedamse politie twee man nen aangehouden, die in de zelfde nacht hadden ingebro ken in de kapsalon Martine aan de Parkweg en eveneens hadden getracht de deur van een levensmidelenzaak die nast de kapsalon ligt, te for ceren. De mannen zijn de 18- jarige T. v. W. en de 21-jarige V. W. uit Schiedam. Zezijn op gesloten, verdacht van in braak. Schiedam Het comité tot behoud van de Havenkerk is bijzonder gelukkig met het besluit van het ministerie van c.r.m., een beslissing over de sloopaanvrage voor de Havenkerk tot 19 juni 1973 uit te stellen. In feite had het ministerie die beslissing voor 19 december moeten nemen, maar gezien de recente ontwikkelingen omtrent het behoud van het kerkgebouw is be sloten de termijn waarbinnen staatssecre taris H. J. L. Vonhoff van c.r.m. de beslis sing moet nemen met een half jaar te verlengen. Het comité meent dat er nu alle kans is voor contacten tussen de Stichting tot behoud van en onderhoud van kerkgebouwen te Den Haag van de evangelist Johan Maas- bach en het parochiële bestuur, dat eige naar van het kerkgebouw is. Het comité heef* de handtekeningenactie voor behoud van het kerkgebouw kunnen afsluiten met 1.273 handtekeningen, waaronder die van de leden van het comité van aanbeveling. De handtekeningen zijn op 24 november met een begeleidend schrijven aan de staatssecreta ris verzonden „Die 1.273 handtekeningen zijn naar mijn me ning een niet gering aantai, gezien de nood zakelijk zeer korte periode waarbinnen alles geregeld moest worden: in de twee weken van 4 tot en met 18 november", zegt secreta ris R. "W. Poels van het comité. Eén van dc sterkste arEwmenten voor het uitstellen van de beslissing van crm vindt hij de schrlftelij- .ke toezegging van de heer Maasbf.ch. Het kerkgebouw te exploiteren voor religieuze en culturele doeleinden. Het parochiebestuur heeft in het zogenaamde „Binnenstadsblad" onlangs meegedeeld, dat de heer Maasbach inderdaad belangstelling heeft voor de Havenkerk. Verder heeft het bestuur zich toen verdedigd dat het onvol doende zou hebben gedaan om de kerk te be houden. Over verdere contacten met de heer, Maasbach is tot nu toe weinig bekend, daar de evangelist een buitenlandse reis heeft on dernomen en daardoor-onbereikbaar was. Eén van de voorwaarden van het parochiebe stuur is wel, dat er straks niets in het kerk gebouw zal gebeuren, dat nadrukkelijk in strijd is met de rooms-katholieke g'odsdienst. FR ANS SITTON Schiedam De drie Schiedam mers, die op de lijsten ston den van res* actieve lijk PvdA, CPN en PPR bij de onlangs gehouden kamerverkiezingen, zij het o een onverkiesbare plaats, hebben in de kieskring Dordrecht, waaronder ook Schiedam valt, toch voorkeur stemmen weten te behalen. Wethouder B. E. Colléé van Volkshuisvesting, die op de CPN-lijst voorkwam, behaal de 344 voorkeurstemmen in de kieskring Dordrecht en daar buiten in vrijwel alle andere kieskringen ook nog enkele voorkeurstemmen. Dat laatste tot zijn eigen verwondering. PvdA-wethouder C. J. M. Bol- mers, die op de gewestelijke lijst van die partij voorkwam, behaalde 314 voorkeurstemr- men. PPR-raadslid D. J. Rensman kwam tot 41 stem men. Schiedam De 26-jarige Ma rokkaan IJ. B. uit Rotterdam is zondag aangehouden, ver- dach van diefstal van een ko peren cilinderkap. De cilinder- kap is gestolen van de boot Kimon, die bij Tankercleaning ligt. '>X&j -t Koek van Holland In volle vaart is gistermiddag een auto in de sloot langs de Haakweg in Hoek van Holland gedoken. De auto ramde eerst een paar paaltjes en belandde toen zijdelings ip de sloot. De bestuurdeV, volgens omstan ders behoorlijk onder ip- vloed, kroop de wagen uit en werd door een andere automo bilist meegenomen. De politie wist gisteravond nog niet wie er achter het stuur van de wa gen heeft gezeten. Schiedam Nu vrijwel vast staat dat de schuld van de wa teroverlast die enkele maanden geleden aan de Broers vest ontstond voor de gemeente-rekening zal komen, stel len b. en w- de raad voor een bedrag van 135.000 toe te voegen aan de begroting voor 1972 voor schadevergoe ding aan de gedupeerde winkeliers aan de Broersvest. ters naar boven als gevolg van de druk van het water Eerder had de raad al ruim 131.000 uitgetrokken als voorschot op de vergoeding aan de winkeliers, dit in af wachting van het rapport van de deskundigen. Het volledige eindrapport van de experts is inmiddels binnen, waarin Is opgenomen de andere dan bouwkundige schade ten ge volge van de wateroverlast. De assuradeuren van de ge meente 'gaan er van uit, dat de gemeente schuld heeft aan 'het ontstaan van de overlast. Ze baseren dit op de mening dat de uitbreiding van de ge meente Schiedam en de niet gelijktijdige aanpassing van het rioleringsstelsel het ont staan van de schade in de hand hebben gewerkt. Voor rekening van de assuradeuren komt echter niet het volle be drag van de schade, maar 30.000, vermeerderd met ruim 11.000 expertisefcosten. Sdhiedam De wijkvereniging Nïeuwland gaat meer samen werking zoeken met andere instellingen die in deze wijk werk zaam zijn, bijvoorbeeld op het gebied van het jeugdwerk. Er ïs al samenwerking op enkele punten met de Stichting De Jeugd- haven in de Albardastraat in Nieuwland en het ziet er naiar uit dat ook met de rooms-katholieke instelling voor de ongeorgani seerde jeuga in de Joh. de Doperkerk aan de Nolensïaan sa menwerking zal worden gezocht. Zoals bekend is de breuk in een rioolleiding van. 1910 onder de Broersvest de oorzaak ge weest van zware waterover last in kelders va nwinkeliers aan deze winkelstraat. Beton nen keldervloeren scheurden of kwamen tientallen centime- Door de .uitspraak van de assu radeuren zijn alle voorschot betalingen die al zijn gedaan definitief geworden. De raad behandelt het voorstel in de vergadering van maandag 18 december. Secretaris W. Niehot van do wijkvereniging vindt dat er naast de activiteiten op het gebied van gezeUigheidsleven ook nog vele andere terreinen braak liggen, zoals wijkverbe- termg, verkeersproblemen en voorzieningen voor jeugd en ouden van dagen in de wijk, waarmee de wijkvereniging zich zou moeten bezig gaan houden. to de loop van 1973 zal de wijk vereniging de beschikking krijgen over een eigen ge- houw aan het Schuttersveld. Wanneer dat gebouw zal wor den geplaatst is niet bekend. Het is een voormalige school barak <Re nu nog in Groen- oord staat, „We blijven er over aan de bel trekken, want als we dat gebouw hebben kunnen we ook veel meer gaan doen", zegt secretaris Niehot, die vindt dat er met name voor de jeugd in Nieuw land veel te doen valt. «xoruz Itiiist xzrat sj- in Croenoord atlemaal voor de jeugd is kan je hier ook nog heel wat doen", vindt hij. Op kleine schaal is al gestart met enkele activiteiten. Zo is een oprichtingsvergadering voor een film- en fotoclub een suc ces geworden. Met ongeveer 25 personen is deze club zater dag van de grond gekomen, wat de secretaris bijzonder hoopgevend noemt- De heer Niehot betreur thet, dat de samenwerking tussen de wijkverenigingen in Schiedam nog niet erg van de grond is gekomen. Na één gezamenlij ke vergadering zijn er geen of weinig contacten tussen de wijkverenigingen meer ge weest, zegt hij. Hij hoopt dat die contacten op korte termijn weer van de grond zullen ko men. De heer Niehot vindt het nood zakelijk, dat binnen de wijk vereniging zal worden ge praat over de aanpak van. nieuwe taken. Vlaardingen Van de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten in Den Haag heeft de gemeen te Vlaardingen een vaste geld lening van 870-duizend gulden aangeboden gekregen- Het geld is bedoeld voor investerin gen ten behoeve van de ge meentelijke energie- en wa terleidingbedrijven in. Hoiy- Noord. Vrouw valt in bus Schiedam De 50-jarige me vrouw S. v.- N.-G. is zaterdag middag in een RET-bus, die op de Burgemeester Knap- pertlaan stond, bij het instap pen ten val gekomen. Zij werd omver getrokken door een hond die zij bij zich had. Me vrouw v. N. is met gescheurde kniebanden door de GG en GD naar het Gemeente-zie kenhuis gebracht en daar op genomen. Schiedam Mede naar aanleiding van de kritiek die tij dens de algemene beschouwingen van de gemeenteraad op de Schiedamse raad voor jeugd en jongeren los is ge komen, wil deze raad ..de hand in. eigen boezem" gaan steken. Dat zal gebeuren tijdens de maandelijkse vergadering van het algemene bestuur van de s.r.j.j., die morgenavond wordt gehouden in. clubhuis De Reling aan de Overschie- sestra a tA an va ng 8 uur Het voornemen stond overigens al eerder op de agenda •van de s.r.j.j.. Volgens coördinator Stfhuckmk Kool zou het juist zijn om fundamenteel' in te gaan op anderhalf jaar functioneren van de jeugdraad: „Van de andere kant worden al zoveel handen uitgestrekt naar onze boe zem, dat weerwerk wel geboden is". Op de agenda staan, verder een beslissing over de manier waarop het nieuwe bestuur zal moeten worden gekozen, Hoe dit in zijn werk zal gaan is nog niet helemaal be kend. Verder zal een bestuurslid van de s.r.j.j. worden igekozen om als afgevaardigde zitting te nemen in de So ciale Adviescommissie, die door b. en w. is ingesteld en dit tot taak heeft adviezen uit te brengen over onderwer pen betreffende het sociale beleid van de gemeente Het is de bedoeling dat. deze commissie omstreeks februari met zil]n werkzaamheden begint Od de agenda staan verder onder andere nog het voorstel om een zogenaamde stedegids voor jongeren te doen verschijnen en de stappen die de s.r.j.j. moet nemen in zake de afwikkeling van de m. snik te totaalmanifes.atie od 2 en 3 september in de Sporthal Margriet. Het algemeen bestuur heeft besloten, stappen te doen om nog iets ie redden van de financiële strop die de totaal, manifestaite heeft opgeleverd. Nagegaan moet worden welke die stappen, kunnen ziin. Schiedam Het Openbaar Liehaam Rijnmond gaat eens per jnamnd middels een bulletin voorlichting geven over de onder wijszaken in Rij nmondgeb e idDit bulletin Rijnmond Onder wijs Nieuws geheten, Is met name bestemd voor gemeentebe sturen, besturen van scholen voor bijzonder onderwijs en de hogere overheidsinstellingen en heeft tot doel informatie te verstrekken over het regionale onderwijsbeleid van Rijnmond. Schiedam Leerlingen van. de Schiedamse Muziek school hebben dit weekein de onder grote belangstel ling hun einduitvoering ge houden in het Passage Theater. Tijdens uit voering werden u. de getuigschriften aan. de leer lingen uitgereikt voor alge mene muzikale vorming, theorie en instrumentaal. Leraren van de Muziekschool hadden een uitgebreid pro gramma samengesteld, waarin de diverse klassen van de school hun vorde ringen konden laten horen. Zo speelden de symfonie orkesten werken van Haydn, Von Beethoven, Mozart, Keuning en Gossec en voerde een ensemble van blokfluiten en gitaren een anoniem werkje uit en een werkje van G. Ph. Te- lemann. Verder werkten mee de slag werkklas en het harmonie orkest, dat de uitvoering besloot. Na de pauze gaf de slagwerkgroep van het Rot terdams Conservatorium een demonstratie- Hierbij werd een aantal slagwerk instrumenten getoond en kregen de aanwezigen toe lichting van de leden van de slagwerkklas. Het eerste nummer is hoofdza kelijk gewijd aan de schoolad viesdienst, die 19 Rijn mond ge- me enten op korte termijn zul len krijgen en waarbij bet Openbaar Lichaam een be langrijke rol speelt. Rotter dam heeft al een adviesdienst en de gemeenten Schiedam. Vlaardingen en Maassluis zijn al in een vergevorderd sta dium hierover. Evenals alle andere Rijnmond- gemeenten zal ook Schiedam de bevoegdheid met betrek king tot de planning van het gemeentelijk voortgezet on derwijs overdragen aan Rijn mond. dat voor het eerst op 1 januari 1973 actief zal kunnen worden. steeds meer aan op een con centratie van activiteiten in regionale organen. Rijnmond verwacht dun ook, dat het in de toekomst nog meer be voegdheden op onderwijs ge bied zal krijgen. De planning voor het voortgezet onderwijs, het buitengewoon onderwijs, het school advieswerk, het on derwijs en de vorming van werkende jongeren en anders taligen zón enkele van die taken. Het rijk heeft inmiddels de plannen om tot een Rijrmond schooladviesdienst te tornen voor de 19 gemeenten als bo ven zijn vermeld gehonoreerd met een rijkssubsidie van 100.000 ten behoeve van de Ook .de rijksoverheid dringt oprichting van die dienst. Schiedam De gemeenteraad komt vanavond om acht uur weer bijeen voor het verder behandelen van de gemeente begroting voor 1973. Ditmaal is het de beurt aan de leden van het college van b. en w. om le antwoorden op de j.l- d on der dag door de fractie- voorzitters gehouden algeme ne beschouwingen, W 'houder Collé van Volks huisvesting zal dan de gele genheid krijgen om in te gaan op de kritiek die op zijn per soonlijke beleidsnota inzake de woningbouw werd gegeven. X

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1