nieuwe weg met buurgemeente m een andere vorm gieten Inventarisatie vogelstand noodzakelijk i Na onteigeningen in Vlaardingen: Carolien Gautier minister-presidente i Interim- rapport geestelijke volks gezondheid .binnenkort gereed Sportfiets hoofdprijs Geslaagden Schiedamse Muziek- school 1 Belangstelling bestuur gering Naamboordjes bij de deur wethouders SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 De Bruyn wag dat niet be kend". „Mijn duiven zijn essentieel voor mijn methode tegen kan ker. Grote deskundigen heb ben vastgesteld, dat ze niet van hun plaats mogen. Ik heb die dieren nodig, omdat er tal van proeven zijn, die moeten worden onderzocht". iSchiedam De gemeenteraad kan in het begin van 1973 een interimrapport verwachten over de geestelijke volksge- zondheid. Dit rapport is* het resultaat van studies die tot nu toe zijn gehouden over geestelijke volksgezondheid in Schiedam en zal in de com missies die daarvoor in aan- merking komen worden be- handeld. Het eindrapport over de geestelijke volksgezond- heid in Schiedam, waarbij ook vertegenwoordigers van het Medisch Opvoedkundig Bu reau en de Provinciale Stich- ting ->7 de Geestelijke Vol: idheid zijn betrok ken, uter in 1973 aan de 1 raad» ..-Jen aangeboden. Schiedam/VIaardingen Niets kan de aanleg van de nieu we verbindingsweg tussen Vlaardingen cn Schiedam nog »Een ambtenaar van Water- verhinderen- Een besluit van de Kroon, dat vorige maand is genomen, bewijst dit. Voor de aanleg van de verbindingswegen tussen het kruispunt Burgemeester Pruissingel/Westlandseweg en de Burgemeester Verka- desingel in Vlaardingen, respectievelijk de Broekpolder, zal een aantal percelen van de Vlaardingse arts Moerman moeten worden onteigend. Dan kan de weg tussen Vlaar dingen en de Hargalaan in Schiedam worden aangelegd. De arts, die. al jarenlang ten strijde trekt tegen de ziekte kanker en daarbij in alles af hankelijk is van zijn vele dui ven, heeft met dit besluit het De eerste stappen,die de ge- Voor het bouwen van de Ver bindingsweg evenwel ont vangt men een rijksbijdrage. pleit, de onteigeningsprocedu re tegen de gemeente Vlaar dingen, verloren. Hij ging er daarbij van uit, dat de Marathonweg beter kon worden doorgetrokken dan dat er een verbindingsweg zou ontstaan tussen de Burge meester Pruissingel ep de Hargalaan In Schiedam. Dit laatste zal binnen afzienbare tijd gebeuren. Het raadsbe sluit van de gemeente Vlaar dingen dat van 3 december 1970 dateert, is daarmee weer van kracht geworden. meente na dit besluit van. de Kroon ingegeven door een afwijzend advies van de Raad van State neemt, is bij de rechtbank een vordering in te dienen, die tot onteigening van de nog onbekende perce len van het landgoed van dok- ter Moerman zal telden. De Het mocht allemaal niet baten. staat, die mij inlichtingen vroeg» heb ik uitgelegd dat ik de grond dringend nodig had. Ik kon niet begrijpen waarom de weg nabij Vlaardingen met een onnodige vrij sterke bocht zou worden aangelegd, pre cies door mijn laboratorium. Die ambtenaar zei mij toen: „Als Waterstaat de weg recht maakt, blijft u landgoed onge moeid en dan kost hij naar mijn schatting een miljoen minder, maar b. en w. van Vlaardingen blijven bij hun eis dat de weg dwars door uw landgoed komt. Een rechte weg komt te lopen over grond die door de gemeente Js ge kocht. terwijl ze nu nog grond van u moet onteigenen". BEGRIP rechtbank zal dan door m£d del van taxateurs een bedrag trachten vast te. stellen, dat de schade voor de arts zo draaglijk mogelijk zal maken. FRAUDULEUS Ce aanleg van de verbinding Het ziet er niet naar uit, dat dit tussen Vlaardingen en Schle- dam, die de uitvoering van een geplande buslijn zeker zou vergemakkelijken, gaat niet gebukt onder een kortge leden bekend geworden be sluit van Provinciale SStaten, dat onder meer inhoudt dat nieuwe plannen tot wegenaan leg zeer moeilijk zullen kun nen, worden goedgekeurd. De financiële krapte gebiedt dat. maar enigermate tot de mo gelijkheden behoort. Eerste reactie van de omstreden kan kertherapeut Moerman: „Deze onteigening is fraudu leus. Een besluit van de Dokter Moerman: „Ik gooi de zaak erbij neer. Als mijn dui ven niet meer op hun land kunnen, is mijn kankeronder zoek verloren. Mijn proeven lopen nog immers- Er is haast bij. Ik ben al bijna tachtig. Als ik heit eeuwige leven had, deed ik het liever ook kalm aan. Men is zidh kennelijk niet bewust van wat men mij aandoet. Men geeft kennelijk niets om deze zaak. Dan moet het Nederlandse volk maar kanker blijven lijdenJ Kroon, verklaarde raadslid De Verbindingsweg staat geen. Vermeer in 1958, bepaalt "dat tijdens het leven de arts Moerman de hem toebehoren de gronden niet zouden mogen worden onteigend. Wethouder in op het agendapunt verkie zingen, dat de SRJJ tijdens de vorige vergadering na een twee uur durende behandeling verschoof naar gisteravond. Schiedam De Schiedamse Raad voor Jeugd en Jonge- ren heeft gisteravond zon- der enig resultaat verga derd. aangezien de meer- - v derheid van het quorum De meesten bleken te voelen Ook de inbreng van de deskun- het had laten afweten. Bij voor een Jeugdraad in de hui- de statuien dige opzet waarbij de taken van het dagelijks en het alge meen bestuur duidelijker om lijnd zouden moeten zijn. Het dagelijks bestuur zou in" de nieuwe vorm dan meer, en het algemeen bestuur minder leden moeten tellen dan nu het geval is. de aanvang van deze open bare vergadering die werd v gehouden in het centrum De Reling aan de Over- schiesestraat, waren behal ve de staf slechts drie be stuursleden aanwezig. La ter op de avond volgden er nog twee. De vergadering droeg door deze geringe opkomst dan ook meer het karakter van een in formeel gesprek over de spe lende problemen. Men haakte van de twee gemeenteraadsle den ïri de SRJJ nu èigenlijk is: Meedenken in het beleid of spioneren voor de raad. digen, die vqlgerts de statuten, deel moeten uitmaken van de SRJJ, dient groter te worden, daarbij wezen de aanwezigen op de grote betekenis van de secties, die volgens een on langs uitgebracht rapport van de SRJJ zo spoedig mogelijk van de grond moeten komen. De samenstelling van het alge meen bestuur moet ook gewij zigd worden. Men was het er over eeris, dat de huidige ver re van ideaal is. Met name coördinator Casper Schuckink Kool vroeg zich af, wat de rol Dat er bij de bestuursleden van de SRJJ iets schort aan de be langstelling voor de raad is gisteravond zeer duidelijk ge bleken. Bij het opzetten van een nieuwe jeugdraad zal dit probleem onder de loupe ge nomen worden. strobreed bij wijze van spreken meer in de weg. Het zou evenwel een moreel belaste snelbaart kunnen wor den, waardoor door dit Kroon- besluit alle belemmeringen voor de aanleg van de vijfde fase zijn weggenomen. Die fase is: aanleg van het wegge deelte tussen de Burgemees ter Verkadesingel en de Bur gemeester Pruissingel. Over Moermans grond. Vlaardingen De winnaars van hoofdprijs (Sportrijwiel com pleet) en andere prijzen van de loterij,gehouden bij de show van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, afd. Vlaardingen, hebben zich tot dusver niet gemeld. Daarom nogmaals de nummers waarop een prijs is gevallen, af te halen aan het secreta riaat, Nieuwe Kerkstraat 16, te Vlaardingen tussen 19 en 21 uur. Het sportrijwiel is gevalen op het nummer 3068. De overige prijzen op de nrs.: 1773, 2876, 3272, 3177, 1364, 3304, 3046, 2727, 2979, 1514, 1880, 2344, 3160, 2950, 3022, 1357, 3374, 2624 en 1011. Maasland Met heuse stembiljetten zijn de leerlingen van de openbarebasisschool De Schutse ter stembus getogen om een nieuwe Schutseraad te kiezen. De Schutseraad is een commissie van leerlingen, die de belangen van de leerlingen voorstaat en behartigt, hetgeen ook wel uit de diverse partijprogramma's bleek- Mochten de verkiezingen dan enigszins in de schaduw staan van de Twee de-Kam er-verki e- zïngen, het na afloop opmaken van de uitslagen van de stem ming was minstens zo. span nend als bij de verkiezing van onze volks ver tegenwoordi- gers. Eén stem was zelfs be- De_ camplete^tiitsUag Partij Schutseraad zitten verder: Cormy van der Eyk vice-pre side nte), Simohe Mion (secre taresse), Maaske Roozendaal (penningmeesteresse), Erik Wever (lid) en Heine Wind (Hd). slissend voor een. zetel in de Schutseraad, want lijst vijf, Vijf Schutse Boers (V.S.B.) behaalde 1.2 stemmen, het geen een zetel in de Schutse raad opleverde, terwijl lijst 3, Veel Vrije Dagen (V.V.D.) met ll stemmen de boot mis te. Totaal namen er 9 partijen aan de verkiezingen voor de uit zeven leerlingen bestaande Schutseraad deel, waarvoor totaal 150 geldige stemmen werden uitgebracht. Als over winnaar kwam partij 4, Wij Willen Vrij (W.W.V.) uit de bus met 32 stemmen, hetgeen goed was voor twee zetels. In nagenoeg alle partijprogram- Lijstaanvoerder Carolien ma's kwam uitbreiding van Gautier werd daardoor minis- de sportaccommodaties voor, ter-presidente van de Schutse- maar ook tal van verbeterin- raad met fractiegenoot Pol- gen en uitbreidingen in en lyan Spoon als lid. In de rond de school. 1 Eerste Klas Partij (E K.P.) 1 stem; partij 2 Maak Schoei Groter (M.S.G.) 22 stemmen (1 zetel); partij 3 Veel Vrije Dagen (V.V.D.) 11 stemmen; partij 4 Wij Willen Vrij (W.W.V.) 32 stemmen (2 ze tels) partij 5 Vijf Schutse Boers (V.S.B.) 12 stemmen (I zetel); partij 6 Vijf Schutse Wandelaars (V.S.W.) 9 stem men; partij 7 Veel Meer Sport (V.M.S20 stemmen (1 ze tel); partij 8 Veel Schutse Verandering (V.S.V.) 21'stem men (1 zetel); partij 9 The Monkeys Present (T.M.P.) 22 stemmen (1 zetel). Visie PCG verhouding- burgerij; Vlaardingen „Wie weet be hoort het aanbrengen van naambordjes bij de deur van de wethouderskamers tot meer voor de hand lig gende zaken als we het hebben over de verhouding o verheid-burgerij. Inder daad, de burger weet nu tenminste waar hij bijvoor beeld 's maandagsmiddags op het spreekuur moet zijn-" Wellicht één der eer ste vruchten, van het in le ven roepen van de porte feuille verhouding over- heid-burgerij. PCG-fractievoorzitter Wijnstok vroeg het zich vanmiddag tij dens de algemene beschou wingen van de begrotingsbe handeling 1973. Minder grapte de PCG-Ieider toen hij het col lege de vraag voorlegde o£ het ïn stand houden van deze por tefeuille nog zin had. „Zo ja, welke belexdsaktiviteïten mo gen we dan verwachten?" Een beleidsvraag ook ten aan zien. van de commissie voor agglom era tleaangelegenhe- den: „Het nauwelijks funktio- neren daarvan roept de vraag op of er wel werkelijk sprake is van een beleid op dit ter rein" „Waarom heeft de be trokken wethouder deze com missie nimmer betrokken bij een zaak als het aanvaarden van bet zogenaamde stank rapport door de raad van Rijnmond? Er waren en zijn toch duidelijk consequenties voor Vlaardingen? Over welk beleid u voor ogen staat ver keren wij in de mist." Bezorgd was de fraktlele. er over de milieuproblematiek. „Ik mis een integrale aanpak. De hele wetgeving op het ge bied van de milieuzorg wordt te versnipperd opgebouwd. En zorg ook over de nog wel zeer lange lijst met woningzoeken den en van hen die te klein be huisd zijn. En onrust over de vraag wat er vroeg of Iaat en- der het saneHngs- en afbraak mes zal moeten. - Nog meer vragen waren er: „Wanneer zal men de normen nu eens eindelijk aanpassen dan wel afstemmen op de werkelijke behoefte. In ons bestel zijn de gemeenten al jaren sluitposten. De uitkerin gen van het rijk komen steeds achteraf. Soms na twee soms na drie jaar. En dus te laag." Leider Wijnstok tenslotte „Het maakt de begrotingsbe handeling soms tot een. far ce". Vlaardïngen/Schiédam De Vogel werkgroep van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging, afdéling Vlaardingen/ Schiedam, bereidt zich nu reeds voor een bijdrage te gaan leveren aan een vo- geltelling, die zich zal uit strekken over geheel Zuid- Holland. Het initiatief hiertoe is geno men door de Stichting Werkgroep Avifauna Zuid-Holland die in het voorjaar het boek „De Avi fauna van Midden-Neder land" deed verschijnen. Sa mensteller hiervan was drs. J. van Straa'ten uit Reeuwijk, die hiervoor over een staf van deskundi ge medewerkers beschikte. Het uitzonderlijk rijk gedo cumenteerde werk is goed ontvangen bij ornithologen en allen, die zich met de natuur verbonden voelen. Het boek geeft een goed beeld hoe het in Midden- Nederland met de vogel stand is gesteld, lit is één van de redenen waar om de stichting tot het besluit kwam ock over de vogelstand in Zuid-Holland een soortgelij ke documentatie samen te stellen en. als boekwerk uit te geven. Ook voor dit tweede boek, dat overigens pas over vijf jaar van de pers kan ko men, is een inventarisatie van de vogelstand in geheel Zuid- Holland noodzakelijk. Dit kan alleen gebeuren door tellingen en het doen van waarnemin gen in de broedperiode en tij dens de vóór- en najaarstrek van zang- en watervogels. Ook de overwinteraars ander onze vogels worden aan een telling onderworpen. REGIO'S Hiervoor is Zuid-Holland in zes regio's verdeeld. De gebieden In en rond de steden Vlaardin gen en Schiedam vallen onder de regio Rotterdam. Hieron der vallen ook de gebieden Oost-Alblasserwaard, de Krimpehérwaard, de Holland- sche Biesbosch (tot Werken dam) en de Zuidhollandse ei landen. Coördinator in deze regio is A. Velthuizen, hierbij geassis teerd door H, J. M. de Vette, beiden lid van de Vogelwerx- groep KNNV, afdeling Vla ar- dingen/Schiedam. Met de overige actieve leden van deze werkgroep gaan ze het kader uitmaken onder de tel lers en waarnemers, die zich verder hiervoor willen inzet- De scholekster zoekt zijn voedsel. ten. Om hiervoor een klein le gertje te kunnen mobiliseren, zal een beroep worden gedaan op Jeugdbonden en afdelingen hiervan, Verder op leden van speciaal op de natuur gerichte verenigimgen. Gedacht wordt ook aan leerlingen van scho len van het basis- en middel baar onderwijs, waarvoor de medewerking van docenten biologie van onschatbare waarde kan zijn. Verder kunnen houders van volkstuinen, agrariërs en ja gers als ze willen, waardevol le gegevens verstrekken over de vogelstand» Mensen van deze laatste groep kunnen, waarnemen als er iets mis is met bepaalde vogels. Niet al leen bet signaleren van even tuele omgekomen vogels, maar ook het inleveren hier van bij. de coördinator is voor het onderzoek van wezenlijk belang. Dit geldt trouwens ook voor gegevens van eerder gedane teltlngen of verrichte waarnemingen door amateur- ornithologen. CURSUSSEN Om alle deelnemers aan het on derzoek wat wegwijs te ma ken gaat-de Vogelwerkgroep een zestal cursusavonden hou den. De eerste hiervan is op 12 januari 1973. De avonden worden gehouden in de Van Hogendorpschoo! in Vlaardin gen. Hier krijgen de vogel speurders de plattegronden van de tc bewerken gebieden. Ze moejen leren de vogels te onderscheiden op uiterlijk en zang. Dit gebeurt onder meer aan de hand van kleurendia's voor dit doel beschikbaar ge steld door het ministerie van C.R.M. Voor de zang is er een geluidsband, samengesteld door de heer De Vette. Om de nodige praktijk op te doen, krijgen de waarnemers en tellers die groepsgewijs op pad gaan, een ervaren voge laar mee. Zijn taak is hen het territoriumgedrag van de vo gels bij te brengen en te wij zen waar bepaalde vogels doorgaans hun biotoop bezit ten. Vooral voor de jongeren kan het speuren en besluipen van vo gels een opwindend en leer zaam avontuur 2ijn, hoewel ouderen hiervan eveneens veel plezier kunnen beleven. De jeugdgroeperïngen zowel van scholen als van verenigin gen en organisaties, worden door de rayonleiding binnen* kort schriftelijk benaderd om zich voor het vogelleven in Zuid-Holland in te zetten. Wie zich voorhands wil opgeven kan dit doen bij de heren a. Velthuizen, Noorderhavenka- de 47a in Rotterdam, telef. 670785 en bij de heer ff J. M. de Vette, Gedempte Biersloot 28b in Vlaardingen. Schiedam Aan de Schiedam se Muziekschool hebben de volgende leerlingen het diplo ma behaald van de driejarige cursus Algemene Muzikale Vorming: Tonny Bosch, Pau line de Bruijn met lof, Irene Butter, Yvette Hensen, Yvonne Meerburg, Thea Bakker, Ewi- na Bakker, Jacqueline van der Zouwen, Gerda van Von- delen. Hans Stegman, Pim Scheenloop, Patricia Steennis, Lex Scheper, Anne Knapp- stein, Joyce Regensburg, Ron. van Putter, Yvonne Muizert, Marianne Muizert, Kees de Koning, Nicolette Homburg, Margreeth Hogeling, Jolande van der Hoek, Ronald Bleyer- veld, Karin van der Gaag, Je roen van der Hoff, Marga Janse, Jacqueline Jongepier, Hans Loendersloot met de hoogste lof, Ellen Stekelen burg, Brigitte Sudhues, Ada Teunissen, Carla Verver, Son- ja Wolvekamp, Marja Flik, Anja van Emde, Loes Willem- sen met lof. Wim Verbeek, Els van Steenhoven met lof, Xandra Stekelenburg, Joyce Schiesser. Martina Punt, Hans de Jong. Wilma de Kruif, Trees Butter, Petra Al- bert, Elsbeth den Boogert, Frans de Bruin, Erna van Duyn, Monique Dijksma, Rob bie Kooy, Ton van der Linden, Wsndy van der Most, Jeanette van Ommen. Pieter van Ree- nen. Hans Rietveld. Lucienne van der Slik, Pieter Sneek, Erna Winthorst, Annette Snik kers, Louise Hellwig met lof. Ronald Han, Raymond Eys- bach, Kees de Vries, Marian ne Soeters, Lydia Nieuwen- dyk, Marlinde van der Meer, Alied Lippinkhof, Agnes Kraayeveld. Jeanette Kok, Joke Rijkuiter met lof, Ingrid Nonnekes, Ary Moerman, Syl via dc Jong met lof, Marina Eckenhausen, Freek-Jan As, Tony Essens met lof. Hans Kemper en Nelleke van Wie- ringen. Tien leerlingen nemen deel aan het herexamen in april, acht leerlingen werden afgewezen. Theorie ouderen: mevrouw J. Granneman, mevrouw E. Windhorst-Touw, mejuffrouw Joke Stam, F. Schipper, me vrouw A. T. H. Rijkuitcr-van Deur sen met lof, Guido van der Most, mevrouw E. M. Hellwig-Kuijpers. eerw zr Christophora, mevrouw R Blessgraaf-Collé en J. Bak ker. Herexamen in april 1973: een kandidaat. Niemand werd af gewezen. Theorie jongeren: Lydie Braak, Jacomyn Gerbrandy met lof, Jos van der Hoff, Simone Houtman, Theo Kuypers en Els Leusink. Herexamen in april 1973: twee leerlingen, er werden even eens twee leerlingen afgewe zen. Instrumentaal: Viool: Margreeth van Straten, Mary Verhagen, Henk Bo- gers, Mariëtte Kok, Mar greeth Lugt, Arie Man en An« nechien Verkade. Cello: Lies Kok. Kleine Harp: Saskia van Hat- tem, Marian de Looze met lof en Heieen Hoogendoom met lof. Herexamen 1973: een leer ling. Dwarsfluit: Mieke Blom, Yvon ne Carré, Marieke van dc-r Horst met lof, Lenneke van der Klink met lof en Hanne Ruiter. Blokfluit: Annemlake van der Klink en Ron van Putten met lof. Hobo: Bemo Kleiss met lof en Trudie Besemer. Klarinet: Mariëtte Kamstra, Evert-Jaap Lugt, Gabriëlle Spijkerman en Eric Wiegel. Trompet: Dick Bontenbal, Joop Bakker, Peter Roedee met lof en André te Wiel. Herexa men: een leerling. Elektronisch orgel: Kees de Bie, Jacqueline de Bie, Bertie Willems met lof en Arnold de Heer. Drie leerlingen werden afgewezen Gitaar: Anja van Diggele, Maxime Buitendijk met lof, Ada Wolvekamp met lof, Syl via de Jong, Lydie Groenen- daal, Jos Goossens, Els Goos- sens, Annelies Vree en Paula van Akkeren. Accordeon: Ciska van der Ende, Tan je van der Hoek en Ria Tettelaar. Slagwerk (Xylofoon): Gemme Cloosterman. Piano: Annemieke Remmers waal, Kees Bijl met lof, me-, vrouw E. Windhorst, Erna Windhorst, José Taat, Wilma Hoeksema, Annemarle Win kelman, Frits Kersten, Ad Giesen, Ingrid Reinders, Ray mond Eisbach, Kees de Vries, Letty van Velzen, Marja Moerman, Corrie Uytdewillf- gen, Ad Uytdewilligen met lof, mej. R. Kreischer, Jac queline de Jong, Désiré Hengst, Yolanda Eychendaal, Ineke van Geloven,. Marina Ruiter, Kathrijn Otter, Vera» Rottier, Otga Korpel, Sandra, Osterholt, Ciska Bakker; Thom van der' Linden met dé h'-ogste lof,Peter van Klaar- water, Aukc de Kruif en Yvon ne de Vaal. Een leerling doet herexamen, een leerling is af gewezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3