Grafiek van Ka the Kollwitz in het Stedelijk Museum n n r f F1 r m/i O li- !h E :rma feenstra (schiedam) Het boze kerstengeltje ■rj 'Hal|É|iiterilëii Kersttentoonstellingen Verbranding kerstbomen Geen spreekuur 7 u. 'p) 0T' L t i n De nieuwe puzzel De prijswinnaars Brievenhoekje V *'v s 4* -f - W 'UÖ- m i ïr f-Ml SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 19T2 3 Jchiedam De bewustwording van de arbeidersklasse tegen het tind van de vorige eeuw heeft een sterke weerklank t gevonden m het werk van ver- scheidene kunstenaars die in die periode leefden. Men zou het haast zó willen stellen, dat zij de ogen. van de arbeiders hebben geopend door hen met zichzelf te confronteren; hen enerzijds te wijzen op hun triest bestaan, maar ander zijds hun ook duidelijk te ma ken dat zij een macht verte genwoordigen die het recht heeft zich te doen gelden. ."ot de kunstenaars die hier werden bedoeld behoren on- der anderen Millet, Meunier, Van Gogh, Liebermann en Kathe Kollwitz. In hun werk staat de werkende mens cen traal, zij het, dat het uit gangspunt daarvoor zeker niet bij ieder van hen hetzelf de was. Millet en Liebermann richtten hun aandacht op de arbeider en zijn omgeving zonder daarbij te worden ge dreven door sociale motieven. Zij klaagden niet aan, maar constateerden zonder meer. Meunier zag de arbeiders als sterke, gespierde mensen die hun werk verrichten als een goddelijke opdracht. Zijn arbeiders zijn mensen die zich de waarde van hur. ar beid bewust zijn en het hoofd fier omhoog dragen. Zij beantwoordden aan zijn ge voel voor schoonheid. In scherpe tegenstelling hiermee zijn de somber zwoegende en lijdende mensen, waarmee zo wel Vincent van Gogh als Ka- *he Kollwitz de arbeidende massa hebben verbeeld. Waar Millet en Liebermann tegen de werkende mens hebben aangekeken zonder tot hem door te dringen en Meunier hem heeft bewonderd, zijn Van Gogh en Kathe Kollwitz als het ware met de zwoegers tot tn de diepste ellende van hun bestaan afgedaald- Hij kon dat vooral doordat hij als één van de hunnen had ge woond temidden van de mijn werkers in de Borinage; 2ij doordat zij het leven van de arbeiders had leren kennen door haar man, die als huis arts in een achterbuurt van Berlijn werkte. Kathe Kollwitz is schilderes, beeldhouwster, maar vooral grafica geweest, Op de kerst- tentoonstelling in het Stedelijk Museum van Schiedam is een prachtige representatieve collectie grafiek van haar te zien. Daarbij bevinden zich enige bekende series, die zij maakte in de ban van bepaal de gebeurtenissen. Daar zijn in de eerste plaats de drie li tho's en drie etsen., die teza men de serie Weversopstand vormen- Zij ontstonden in de jaren 18971899 naar aanlei ding van. de première van het nationalistische toneelstuk „Die Weber" van Gerhart Hauptmann. De tweede, zeven etsen tellende serie De boe renoorlog onstond tussen 1903 en 1908 en is gebaseerd op wat de historie vermeldt over die opstand in 1525 en de daarop gevolgde wrede bestraffing van de opstandelingen. De boerenoorlog is één van de eerste sociale revoluties ge weest. waarin werd gestreden voor de rechten van de mens. De geschiedenis van die op stand tegen het lijfeigenschap moet de kunstenares wel diep hebben bewogen. Hiervan raakt men overtuigd als men die aangrijpende bladen ziet; vooral Verkracht (20), Het losbreken (23) en De ge van ge- nen (25) zijn van een dramati sche kracht. Dit laatste geldt in het bijzonder ook voor de ets Weversdemonstratie (6) uit de serie Weversopstand' Een derde reeks bestaat uit zeven houtsneden en heet Oor log. Aan deze serie ligt niet alleen het IijdJen van een heel volk ten grondslag, maar ze ker ook haar eigen leed in de eerste wereldoorlog, waarin haar jongste zoon sneuvelde. Tenslotte is er nog een vierde serie van acht indrukwekken de litho's, die tussen 1934 en 1937 werd gemaakt en als titel heeft De dood. Naast deze series zijn er nog vele op zichzelf staande pren ten, waarbij een aantal zelf portretten uit verschillende perioden, in het leven van de kunstenares. Bij de vier kunstwerken, die Kathe Koll witz als beeldhouwster verte genwoordigen, bevindt zich een zelfportret in brons. De verschillende grafische tech nieken schijnen voor de kun stenares geen geheimen te hebben gehad. De kunst van het maken van litho's beheer ste zij even goed als die van het etsen en het maken van houtsneden. Een litho als door Jan.H. Oosierloo Stadsasiel (54) en een ets als De Carmagnole (12), ook wel eens De dans om de guillotine genoemd, leggen wel heel dui delijk getuigenis af van het artistiek talent en. het tech nisch Vermogen van. de kun stenares. NOG MEER En zo zijn er zovele op deze mooie tentoonstelling die een naar mijn mening het be langrijkste onderdeel vormt van de gevarieerde kerstexpositie, die verder om vat grafiek van John Hessel- berth, santons de Provence, aanwinsten 1972 en veel we tenswaardigs over de recrea tiemogelijkheden m Rijn mond. De prenten van Hesselberth, te zien in het gr af lekz aaltje, zijn alleszins de moeite waard. De jonge Schiedam se kunstenaar, die dit Jaar eindexamen aan de Academie van Beeldende Kunsten in Rotterdam heeft gedaan en werd onderscheiden met de Maaskant prijs, toont in zijn werk de mens, die door middel van draden, navel strengen, leidingen en wortels ls verbonden met techniek en natuur en daardoor niet zich zelf meer kan zijn- Daarbij speelt de brief een belangrijke rol, wat zijn oorzaak vindt in het feit, dat een briefwisseling op het moment een groot deel van zijn leven beheerst. Een stapel brieven, samengebon den met een rood hnt, is in een plastic doos op de exposi tie aanwezig. Technisch be zien zijn de eetsen het resul taat van veel en interessant expen menteren- De expositie met betrekking .01 Rijnmond bevat naast veel fo to's en ander documentatie materiaal aquarellen, goua ches en tekeningen, die Rot terdamse kunstenaars als Jan Goedhart, Jan Kikkert en Gharles en Maarten Kemper in het gebied hebben ge maakt. De aanwinsten vor men een. werkelijk verrassen de collectie. Het museum is dit jaar weer in belangrijke mate verrijkt! Tenslotte kan men de „santons de Priven- ce" gaan zien, heel moo e fi guurtjes van gebakken klei met een rijke polychromie, die een heel aparte artistieke volkskunst verte-gxwoordigen, Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam: Kerstexposi tie (grafiek en beeldeta van Kathe Kollwitz, aanwinsten 1972, grafiek van John Hes- selberth» santons de Proven ce en creatieve mogelijkhe den in Rijnmond. Open van 10—17 uur; op zondag van 11.3017 uur. Tot 15 januari. Onze vriendin van deze week heett letterlijk een honde- leven achter de rug. Ze is één van de oudste honden, die we tot nu toe in „Blokje rond met de hond4' aan u hebben voorgesteld, maar ze is tevens één van de vriendelijkste, hoewel do mensen in haar zes levens jaren lang niet vriendelijk tegen deze boxer zijn ge weest. Jammer dat ze het slecht heeft gehad, want van dit beest is met de beste wil van de wereld geen kwaad woord te zeggen. ïn de kor te kennismaking met haar op woensdagmiddag klikte het om zo te zeggen direkt- Tijdens de wandeling 'toon de het dier zich volkomen op haar gemak. Ze liep rus tig en heeft geen moment aan de lijn getrokken. De kennismaking in het asiel verliep bijzonder prettig. De tijdelijke baas werd vriende lijk begroet en besnuffeld en een klein stompje staart zwaaide voortdurend heen en weer. Ook het poseren voor -de fotograaf leverde geen proble men op, onze rustige vriendin bleef rustig staan, zoals haar werd verzocht. we de boxer kennelijk een ple zier gedaan. Haar 2es levens jaren bracht ze hoofdzakelijk in een donkere schuur door, die niet verwarmd was en 's winters dus extra koud. Een pleziertje was er eigenlijk nooit bij. Asielbeheerder Egge Boerma rekent de hond van. deze week tot de duidelijk zielige geval door i Ton Huijssoon len. Het is beslist zo, dat haar leeftijd niet mee zit. maar ei genlijk moet ze toch nog eens een kans hebben op een beter bestaan. De boxer neemt met niet al te veel moeite de trap die naar de redaktieruimte leidt. Al daar aangekomen, snuffelt ze nieuwsgierig rond en wacht ze rustig op wat er verder gaat gebeuren. Een hoeveelheid hondebrokjes wordt in grote dank aangenomen, getuige het zeer druk bewegende staartstompje. Ook een aai en een vriendelijk woord worden duidelijk gewaardeerd. nieuwe baas en ook in een ge zin met kinderen best kunnen aarden. Zoals veel boxers is 2e erg zachtaardig. Wei moet ervoor worden gewaar schuwd, dat we met een dame van „middelbare leeftijd" te doen hebben en dat het heb ben van een goede baas voor haar een volkomen nieuwe er varing is. Op het dierenasiel verwacht men, dat de hond goed zindelijk zal zijn, al kan dat misschien in het begin even uit de hand lopen, omdat het dier in een nieuw gezm nog niet is gewend. Een goede baas, die geduld met haar heeft en haar vriende lijkheid kan geven, is net wat deze hond nodig heeft. Ze kan worden afgehaald aan het die renasiel aan de Annazuster- straat tegen betaling van 30. De hond is ingeënt. De hond van vorige week is afgehaald, nadat „blokje rond" zaterdag in de krant had gestaan. Het heeft storm gelopen om dit beest te kunnen krijgen, aldus beheerder Egge Boerma. Hopelijk zai dat mei het lieve dier van deze week ook het geval zijn en heeft ze vóór de kerst of vóór de jaarwisseling nog een nieuw tehuis gevon den. Ze is het zoals gezegd alleszins waard. Er zijn overigens ook nog andere hon den in het asiel. aan te herinneren, dat vuur werk huisdieren bijzonder schrikachtig kan maken. De dierenbescherming weet er van mee te praten, want ieder jaar wordt deze instantie weer geconfronteerd met die ren die van schrik op de vlucht zijn geslagen, nadat een rotje vlakbij hen tot ont ploffing was gekomen Enige voorzichtigheid met vuurwerk in de buurt van hond of kat is dus geboden. Het is mogelijk voor de kerstda- - gen een kijkje in het asiel te nemen, omdat dit morgen van 9 tot 12 uur 's ochtends is ge opend. Naam: geen Ras: boxer Kleur: bruin, wit Geslacht: leef Schofthoogte: 50 cm Keuring: gezond Bijzonderheden: moet vrien delijk worden behan deld. „Hoge" leeftijd geen bezwaar, want het dier is goed gezond «n kan redelijkerwijs nog ja ren mee. Waarschijnlijk zal deze hond ge- Juist tegen de feestdagen is het Met een wandelingetje hebben makkelijk wennen aan een tenslotte misschien goed er- Schiedam Op twee plaatsen in de stad worden dinsdag 2 januari kerstbomen verbrand. De nieuwjaarsvuren worden om klokslag zeven uur 's avonds ontstoken op het ter rein aan de Westfrankelandse- dijk en bij de kruising van hef Bachplein en de Zwaluwlaan. De bomen, die per stuk een dub beltje opleveren kunnen die dag van 's morgens negen uur tot 's middags één uur worden ingeleverd op het Rozenbur gerplein, Van 't Hoffplein, op de hoek van de Parkweg en de Monseigneur Nolenslaan, Frans Halsplein en op het dienstterrein van de VROM, Buitenhavenweg 154. Men kan de bomen eveneens afgeven op de verbrandingsplaatsen. Schiedam Wethouder B. E. Co Ilé van Gemeente werken, Woningdienst en Volksgezond heid, is woensdag 27 decem ber verhinderd zijn wekelijkse spreekuur op het stadhuis te houden. - tr - i Het kleine kerstengeltje vindt het helemaal niet fijn in de kerstboom. „Ik hang zo hoog*, zegt hij. „en dan ook nog naast een kaars. Straks vlieg ik in brand". „Dat kan niet", zegt de grote, paarse kerstbal. „het zijn elektrische kaarsjes". „Maar ik ben erg brandbaar", zeurt het kerstengeltje, „ik heb een zijden jurkje aan en heel dunne vleugeltjes. Oei, en die stekelige takken prik ken in mijn rug en als ik naar beneden kijk word "ik duizelig". „Wees blij dat je in de kerstboom mag hangen", zegt een kerst klok die een tak lager hangt, „dat is toch een grote eer. Ik heb nog nooit zo'n zeurpiet van een engel gezien. Weet je wel dat en geltjes nooit boos zijn maar altijd lief en vriende lijk?". „Dat kan me niets schelen", zegt het kersten geltje, „als ik boos wil zijn dan ben ik boos. Vooruit, ga jij eens opzij", en hij geelt het elektrische kaars je een duw zodat het kaarsje helemaal scheef zakt. „Houd je'alsjeblieft stil", roept een glanzende witte bal, „ik hang aan een heel dun draadje. Als jij zo wiebelt val ik van de tak". „Als ik zin heb om te wiebelen dan wiebel ik"", roept het kerstengeltje, „ik vind het toch eeneen rot kerstboom. Ik wil weer in de kerstdoos. Daar lag ik tenminste zacht". Alle ballen, bellen en klokken worden er stil van. Van wie heeft het engeltje dat lelijke woord geleerd? ,Laten we maar gaan sla pen", zegt één van de kaarsjes, „het is al mid den in de nacht". „O nee", zegt het boze kerstengel tje, „ik wil helemaal niet slapen, ik ga naar bene den. Ik ga vliegen". „Dat kun je niet", waarschuwt de paarse bal, „je bent geen eebte engel". Maar het kerstengeltje rulst met zijn vleugeltjes, neemt een sprong en daar duikelt hij om en om langs alle takken tot hij met een plof op de grond terecht komt. Floortje, de poes, die in haar mand onder de tafel ligt, schrikt er wakker van. Wat Komt daar nu uit die vreemde boom? Een vogel tje soms? Ze springt uit haar mand en besnuffelt het kers tengel tie aan alle kanten. Wat een leuk ding om mee te spelen. Floortje slaat er met haar poot te gen en gooit het boze kerst- ze vangt het weer op en be- engeltje hoog in de lucht, gint dan op de vleugeltjes te kauwen. Het kerstengel tje is heel bang. Was hij maar in de kerstboom ge bleven. Wat Is hij toch ook altijd eigenwijs! Als moeder de volgende och tend in de kamer komt ziet ze het engeltje op de grond liggen. Zijn jurkje is ge scheurd, zijn gezichtje zit vol halen en krassen en één vleugeltje is geknakt. „Heb JIJ dat gedaan, stou te Floortje?" zégt Debbie, die achter moeder aan komt. „Misschien is hij wel uit de boom gevallen en toen heeft Floor er na tuurlijk mee gespeeld", zegt moeder, „we zullen het engeltje vanmiddag maken". Als Debbie die middag uit school komt ls moeder al bezig aan een nieuw enge- lenjurkje. Debbie knipt van goudpapier een paar vleugeltjes en dan bor duurt moeder nog een nieuw gezichtje. Twee blauwe oogjes, een wip neusje en een vriendelijk lachend mondje. „Engel tjes moeten altijd lachen hé mam?" vraagt Debbie. „Natuurlijk", zegt moeder, „die zijn nooit boos". Het kerstengeltje schaamt zich diep. Moeder zet hem weer in de boom, een beet je lager, naast de paarse bal. „Die tak is steviger", zegt ze Alle ballen, bellen en klokken zuchten van opluchting. Wat ziet het kerstengeltje er nu lief uit. Hij zegt ook geen boze diaken en heeft helemaal geen praatjes meer, Als hij de poes ziet lopen kruipt hij heel dicht tegen de paarse bal aan. De paarse bal glimlacht. Nu kunnen we tenminste allemaal zonder ruzie kerstfeest vieren, denkt hij. V vjj; f i 3 r 6 t) 9 JO •fl, H n H 'S U 21 J.T 16 H IÓ> 10 12 'V IT ii 16 JQ 9° Nog een paar dagen en het is kerstfeest. Staat de kerstboom al te pronken? Of misschien hangt er een mooie krans aan de muur. We hebben maar liefst drie zondagen achter elkaar. Dat is gezellig he? En als je je soms eens mocht vervelen; Ik heb een extra groot kruiswoord raadsel gemaakt. Ik wens jul lie allen, met je ouders, broers en zusjes en ook de opa's en oma's een heel prettig kerst feest, Patricia Steennis, Nieuwland- plein 47, Schiedam (11 jaar) Betty Wentlnk, Noordeinde 8, Kethel (11 jaar) De oplossing was: 1 blo zen, 2 Israël 3 stelen, 4 katten 5 vriend, 6 schort, 7 strand, 8 spaart, 9 adwp, 10 Londen, 11 akkers, 12 jomtw». 13 eieren. Op de kruisjes m bitt*t drankje te staan. D nebben jullie ze ker ook we. us gehad? Voor de kerstdagen een gezellig kruiswoordraadsel in de vorm van een kerstboom. Hij is niet moeilijk. Probeer maar eens. Horizontaal: 2 klein, rood vrucht je aan hulsttak, 4 vervoeging van het werkwoord bakken. 6 boom, 7 getal, 8 staat in een kandelaar, 10 handwagen, 11 niet boven maar-..-, 14 geen vrouw maar een 15 ik ga naar bed... het journaal, IS dier dat bij de krft>be stond, 18 ligt op een huis, 21 de lucht, het heelal, 24 ik bespaar, hij be snaart wij 27 afkorting van Marleen, 29 een eiland waar Napoleon verbleef, 30 muziek noot, 31 In de nacht de wacht houden, wakker 2ijn, 32 kapen, ik kaap, hij 34 doe je met een vijl, 35 hier lag het kerst kindje in, 36 dit dier stond ook In de stal van Bethlehem, 37 de wijzen kwamen uit het 39 knoop je je jas mee dicht, 40 zie 27. Verticaal: 1 staat bovenin de kerstboom ie pronken, 3 gele, kromme vrucht, 3 zie je 's nachts aan de hemel staan, 4 TRUDY VAN DIJK SCHIEDAM Jullie zijn allemaal erg lief ge weest dat merk ik weL Jij kreeg ook al zulke leuke ca- deaus. Heb je al kiek/es in de fotokubus gedaan? Leuk Is dat he? Ife heb er ook één. JAN ALBERS (SCHIEDAM) Ik weet ook nog iets leuks om te maken. Je tehent een grote kerstboom en daar plak je alle maal kerst- en nieuwjaarskaar ten van verleden jaar op. Da»* kun fe dan met plakband op het raam plakken. Dat staat erg leuk. Heb de je kerstboom al versierd? Wij hebben ook een grote. De top komt tot bijna aan het plafond. En de boom staat op de grond- MARGREET VAN DAM (SCHIE DAM) Ik vind kerstfeest ook een gezellig fees'- Er zijn vaak leuke programma's op de t.v. En het is zo gezellig in de ka mer met de kerstboom. Heb je het boek al uit? Was het leuk? INEKE DUCHAIN (VLAARDIN- GEN) Ja, ik wist nog wet hoe de boekjes reten want ik schrijf het altijd op Als je dan soms nog eens een prijs wint zoek .k dat even op. Anders stuur 'M misschien hetzelfde boek. En dat hart natuurlijk niet. ESTHER ZWARTEPOORTE (MAASSLUIS) Ik vind je post papier erg leuk. Heel mooie kleuren bif elkaar. Heb je al meer in je dagboek geplakt en geschreven? Z'l er een klein slotje op? Heb je ook tot zeven januari vakantie? ANNEMARIE POOT (SCHIE-j DAM) Leuk dat je weer eensj meedeed. Was je rapport goed?,j Nu heb je natuurlijk ook een] poos vakantieIk hoop voor jub- lie dat het nog gaat vriezen. Je. hebt leuke cadeaus gekregem van de Sint. Ik heb ook ver' scheidene boekjes van die, schrijfster gelezen. Jfe vond zet altijd erg gezellig. Mijn dochtertje was toen ziek', en die kreeg e .i vreselijk vies_ arankje. Ze moest water toet drinken om de vieze smaak weg( te krijgen. Het was rose. Zo-' doende kwam ik op ket idee van dat verhaaltje. Jij bofte, met j dropdremk. ANJA VOORBERG (SCHIEDAM) Je had gelijk jz briefje maar in vier kleuren geschreven. Heeji Leontine ook ee vulpenDat zal wel denk ik, want jij gaf haar een vloeibad. Fijn he, dat julUe nu weer twee weken va kantie hebben. Da* kun je weer even doen waar je zelf zin in hebt. LEONTINE VOORBERG (SCHIE DAM) Je hebt fijne cadeaus ge kregen zeg. En je was nog ja rig. Das dat teiae dubbel. Nu kun je heel wat brieven schrij ven. Je hebt drie doosjes post papier. Hebben jullie ook een kerstboom? Dit was het laatste briefje weer van verleden week Dag alle maal, veel groeten van ANKE. monden van de dieren, 5 meis jesnaam, 9 één aar, twee..., 11 hangt ook in de kerstboom, 12 geen woorden maar*-, 13 boven ste deel van een puntdak, 17 dit kruiswoordraadsel is gemaakt in de vorm van een 19 Hij is klein maar ik ben.- heel groot, 20 bakje om de as van een siga ret in te doen, 21 uitroep, 22 lentemaand, 23 om mee te take len, 24 zegt bet lammere, 25 op het kerstfeest krijgt kind een kaarsje 26 tweetal, 27 doet de molen, 28 verblijfplaats voor kippen, 31 wat waren de drie mannen die uit het Oosten naar de stal van Bethlehem kwa men? 33 stuk van het schaak spel, 34 je strikt er je schoen mee dicht, 38 de boom die als kerstboom dient» De oplossingen verwacht ik weer vóór donder dagmiddag vier uur Denk aan naam, adres en leeftijd onder aan de brief of oplossigg. Y/V" "Wo -A' Op de envelop zet je: Aan Anke, Verwersdljk 5-8, Delft- De kerstman komt In suizende vaart de besneeuwde berg af met zijn slee vol cadeautjes. Een leuke tekening van Karin v. d. Bosch, acht jaar uit Vlaardingen. U

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3