H. ROELFSEMA: 1972: Een voor 3 aar Schi Commodore GS: $Me 'o na R de v gen niet d rlébet. onder het gaspedaal mmi Historisch besef Havenkerk Groenoord Binnenstad In de Teer stoof - PIETERSEN CO. SCHIEDAM N.V. SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 39 DECEMBER 1972 3 Bet ja:ir 1972 is voor Schie dam oen hijzonder jaar gc- vveest. Natuurlijk moet ik proberen aan te tonen, waarin het bijzondere dan Wel was gelegen, anders z0u zo'n opmerking alleen maar een kreet betekenen. Bij de vaststelling, dat 1972 een bijzonder jaar is ge- weest, gaat het helaas niet alleen om positieve dingen maar het zou de werkelijk heid tekort doen, indien de bittere en verdrietige din gen van de afgelopen tijd uit de jaarspiegel zouden worden weggeveegd. Misschien is het goed om maar met de bittere en nare dingen tc beginnen. Het zijn geen samenhan gende gebeurtenissen die ik u ter overdenking ga aanbieden. Laat ik daarom een herdenkingswoord voor wijlen de heer J. H. van den Bosch vooropstel len, die op zo tragische wij ze op 6 juli 1972 in de hal van de Damlaanflat on barmhartig om enkele dui zenden guldens werd neer geschoten. Deze tragische gebeurtenis blijft in ons geheugen gegrift en doet ons beseffen hoe het leven in deze jaren onveiliger js geworden donr avcrvallcn, gijzelingen, vliegtuigkapingen en al wat de criminaliteit van onze dagen nieuwe, dreigende accenten heeft gegeven. Men kan alleen maar hopen, dat met vereende krachten aan deze ontwikkelingen een halt Z»1 kunnen worden toegeroe pen. Verder gedenk ik gaarne de burgers en burgeressen, die het afgelopen jaar het tij delijke met het eeuwige heb ben verwisseld, meestal op natuurlijke wijze maar helaas ook door bedrijfsongevallen en verkeersongelukken. Teveel zijn wij nog geneigd de moderne verkeersmiddelen alleen te bezien vanuit het oogpunt van snelle en gemak kelijke verplaatsing, terwijl dit voordeel de schaduw treft van het roekeloos omgaan met mensenlevens. Voor mij was ook de ellende voor de winkeliers aan de Broersvcst in de nazomer van 1972 een dieptepunt van het jaar toen het rioolwater in de kelders van hun panden door drong. Ik hoop van harte, dat deze winkeliers met behulp van de gemeente de ondervon den moeilijkheden zullen kun nen ovenvinnen. Hoewel meer groepsgebonden wil ik ook releveren, dat de af braak van de Havenkerk aan de Lange Haven a'.s een drei ging boven onze hoofden is ko men te hangen. Ais ik het ..woord ...groepsgebonden" ge bruik bedoel ifc~7ïaarmeë,~ dat we niet alleen een eventuele afbraak zouden betreuren. Het verzamelen van handte- keningen op een adres tot be houd van de Ilavenkerk lever de tenslotte slechts 1.200 me destanders op. Daarvan ben ik niet ondersteboven, maar ik'had toch eigenlijk ook niet zóveel meer verwacht. Tot mijn spijt heb ik al eerder moeten vaststellen dat in Schiedam te weinig historisch besef leeft. In het verleden is er bepaald bij de burgerij te weinig aandacht geweest voor de instandhouding van histori sche stadsdelen. Ik vrees da*. het verval dal hiér en daar te constateren valt, niet gemak kelijk tot staan, zal zijn te brengen. Weliswaar willen rijk, provincie en gemeente bij restauratie van bedreigde panden als regel wel over de br.ug komen, maar de particu liere eigenaren moeten dan altijd nog bereid zijn tot her stel van de panden. Men mag van de overheid niét verwachten dat ze alle huizen en bedrijfsgebouwen over neemt, deze restaureert en dan ook nog een zinvol ge bruik garandeert en dit laat- ste is noodzakelijk om de res tauratie voor de toekomst te verdedigen. In een gemeente ats.Brielle hebben pa'rticulie- ^'reti"'"een stichting tót' behoud van de historische kern van de stad opgericht. Zij verza melt middelen en probeert de tè restaureren huizen en ge bouwen een bestemming te geven. Zoueen dergelijke instelling in Schiedam tot de mogelijkhe den behoren? Natuurlijk is het gemakkelijk bij de notaris zo'n stichting in het leven te roepen, maar dat bedoel ik niet. Het gaat erom éen krachtig lichaam te formeren, dat met energie en met geld het behoud van waardevolle panden kan bevorderen. Wie in Oudhollandse steden rond kijkt, zal ontdekken, dat het mogelijk Is. Alleen een wande ling door het oude Brielle en het oude Delft zal u dit kun nen Ieren. Intussen is het verlenen van eèn sloopvergunning voor de Ha venkerk een half jaar uitge steld, er ligt dus nu een kans tot midden 1973 om het' ge bouw te behouden. De door mij bedoelde stichting zou een glansrol kunnen vervullen in. dien als eerste object het be houd van de Havenkerk tot dé mogelijkheden zou gaan beho ren. Wat de kerkgebouwen betreft zijn er' soms nieuwe bestem mingen te vinden. Zo werd de Goede Havenkerk in het zui den van de stad. verkocht aan de Algemene Provinciale Bi bliotheekcentrale. De verkoop moge in eigen kring pijn heb ben gedaan, een zinvolle be stemming is tenslotte gevon den. Bij de verdrietige dingen zou ik nog een algemene opmerking willen plaatsen. Ik heb de in druk, dat de werkloosheid in Schiedam vrij hoog is opgelo pen, een gevolg van de alge mene economische toestand van ons land. Ook jonge men sen worden door dit euvel ge troffen. In Schiedam werden bedrijveh gesloten, ér moest tot liquida tie worden overgegaan, ande re vertrokken naar elders of werden met bedrijven aldaar gefusioneerd. Schiedam is on derdeel van de Randstad Hol land en deze Randstad begint in allerlei opzichten tot de moeilijke gebieden van ons land te behoren. Ingewijden zijn daarom bijzon der ongelukkig met het voor nemen van de regering om de Hollandse bedrijven een in- vesteringhcffing op te leg gen; er is in véle toonaarden tegen geprotesteerd en mijns inziens terecht, juist nu het de economie minder goed gaat zou zo'n heffing de Rand stad verder kunnen doen te rugzinken, terwijl een hand having van het welvaartspeil voor het gehele land van het grootste gewicht Is. t Het bijzondere-van het,, jaar. 1972 zit hem gelukkig niet al leen in negatieve dingen; er staat heel veel positiefs tegen over. Men zou zelfs kunnen zeggen,ftjats.er op sociaal en cultureel niveau een soort ré-, veil ontstond'. Laat ik maar een aantal-p'rèitigè ontwikke lingen de revue laten passe ren. Er is een begin gemaakt met de bouw van het zwembad. Zuid; het - gezinsvervangend tehuis De Blijhof aan de Hannerlage Greteiaan opende wijd zijn poorten; het dienstencentrum „De yier molens" sloeg zijn vleugels uit en zal vermoede lijk een breed arbeidsterrein vinden; de Sirickledeflat is voor dé werkende jeugd in nieuw tehuis geworden. Zou ik aan de ontwikkelingen op onderwijskundig terrein den ken,- dan wil ik eraan herinne ren, dat in het voorjaar van 1972 het vormingscentrum voor de werkende jugd in Nieuwland officieel kon wor den geopend en dat later, in het jaar de nieuwe LOM- school tegenover Bad Groen- oord in' gebruik kon worden genomen. Beide instituten zijn een belangrijke aanwinst in de sociaal verzorgende sector in onze gemeente en niet al leen dat! Voorop moge worden gesteld, dat deze nieuwe instituten een belangrijke vorming in de op- voeding van tweegeheel ver- schillende -categorieën van jèugd zullen kunnen zijn. Ove- rigens zijn er ondanks alle fi nanciële moeilijkheden zeer veel grotere en kleinere verbe teringen in onze Sehiedamse scholen verwezenlijkt,. Daarop zou misschien minder de aandacht kunnen vallen, maar het is goed om toch aan dacht te vragen voor de ver nieuwingen die In bestaande sectoren konden plaatsvinden. Onze gemeente heeft veel moei lijkheden ondervonden bij de aanleg van het grote dleprioot. Noord-Zuid, maar het is dan ook een project dat voor vele jaren rioolmoeilijkhcden tot een oplossing heeft gebracht. De vele verkeersmocilijkhc- Schiedam „Een beetje schuw en wat nerveus". Het leek een goedbedoelde waar schuwing van asielbeheerder Egge Boerma: „wees er voorzichtig mee". Het liep wel wat anders met dit „hondje van - de week'*. Reeds bij de eerste kennis making was het driftig ver kennen geblazen. Wat voor zichtig nog wel. - maar toch ondernemend. Enkele trip pelpasjes naar voren, prompt wat achteruit, maar toch. telkens een pasje min der. Tot het moment waarop het zwarte wollige beestje de kust veilig achtte. Aan'af dat moment week het geen seconde meer van de zijde van zijn tijdelijke baas. Hot dartelde opgewekt het asiel uit, maar weigerde ei genwijs dc auto in te -wip pen/ Met een vragend: „Waarom nou? we wandelen net zo lekker'.', zette het zich schrap a! maakte het geen bezwaar tegen een helpend handje. Het beestje schikt zich in zijn lot en rólt met een zucht tegen de bestuur der aan. In de auto is er dan ook geett enkel probleem, maar de hond blijft steeds de aan dacht vragen omdat hij, wat ai te nonchalant inet één pootje tegen het dashboard» geen enkel benul heeft van bochtenwerk en remmen. Wel probeert het dier onder alle omstandigheden contact te houden met die nieuwe baas. Het is typisch zo'n hondje dat gezelligheid op de eerste plaats stelt en dat van minuut tot minuut Iaat mer ken. Het is dan ook eigenlijk onbegrijpelijk dat de vorige baas slechts enkele dagen de tijd nam om juist die eigen schap te ontdekken. Een aanhankelijk heértje dit hondje van de week, mis schien zo nu en dan wat ang- stig, maar volledig vertrou wend op het „baasje" aan het andere eind van de lyn. Een snuffelaartje is het ook. Elke boom, lantaarnpaal of hoek van de straat moet grondig onderzocht. Hij de monstreert graag en regel matig dat het korte verblijf in het asiel de „hondse" ei- genschappen niet heeft aan getast. Een wandeling over de Hoog straat is weer eens iets an ders. A! die voorbij wande lende benen zijn natuurlijk hoogst interessant, maar ook wel beangstigend. Daarom ook blikt het dier voortdu rend omhoog, waarbij twee bruine oogjes gedeeltelijk schuil gaan achter plukjes gitzwart haar. Zodra het de lijn niet voelt, stopt liet hondje abrupt, raakt wat in paniek bij dit verloren contact, irsar wan delt wel gerustgesteld met een koddig aandoend wag- gelgangetjc weer verder. Eenmaal vertrouwd met de drukte rondom zich, geniet het. beestje intens van deze overwachte wandeling. den hebben wij daarom maar op de koop toe moeten nemen. De wijk Groenoord begint lang zamerhand „aangekleed" te 'raken.. De groenvoorziening komt op gang, van de boerde rij Landvreugd is een nieuwe activiteit uitgegegaan die voor de wijk van bijzondere betekenis is. Enkele bankfilialen en een nieuw tijdelijk winkelcentrum, zijn voor .d.e bewoners van groot nut, terwijl de ontwikke ling van de weekmarkt erop wijst dat deze bijzonder op prijs wordt gesteld. Gaarne wil ik hier herinneren aan de geslaagde boomplantdag in november- van het afgelopen jaar, die zijn basis vond in de prachtige gift van de Spaar bank Anno 1820 en waaraan zoveel kinderen onder leiding van de gemeentelijke Plant soenendienst een vreugdevolle plantmiddag hebben beleefd. Ik hoop van harte dat zuike da gen voor herhaling vatbaar zullen, zijn, opdat de jeugd met het groen in de wijk leert omgaan en dat groen zelf zal willen beschermen tegen bal dadige vernieling. Is aan hst dienstverlenend apparaat in de wijk Groenoord een en an der van betekenis toegevoegd, niet vergeten mag woren dat Hema. een nieuwe tijdelijke Hema en nieuwe tijdelijke vestigingsplaats kreeg toege wezen, waarvan nu reeds mag worden gezegd, dat zij in een sterke behoefte voorziet. Ik neem op goede gronden aan, dat ook C A niet over ge brek aan belangstelling heeft te klagen. Dat aan de Hoog straat, op de plaats waar eens De Graauwe Hengst was ge- Burgemeester H. Roelfsema Stichting voor behoud van waardevolle panden in Schie dam vestigd, een zestal nieuwe winkelpanden zal worden ge sticht, is verheugend, onze oude Sehiedamse winkelstraat kan een nieuwe injectie goed gebruiken. Misschien zal de vernieuwing nu verder voort gang kunnen vinden als een maal vaststaat dat bedoelde nieuwe winkelpanden een suc cesvolle exploitatie tegemoet gaan. Ik mag natuurlijk niet verzwij gen, dat in 1972 de bouw van het Stadskantoor tot een goed einde is gebracht. Begin 1973 zal de verhuizing plaatsvinden en ik spreek de hoop uit, dat ik in een volgende oudejaarso- verpeinzïng kan vaststellen hoe dit stadskantoor tot een vreugdevolle arbeidsplaats is uitgegroeid. Ik verwacht dat onze burgerij de weg naar het nieuwe gé- bouw spoedig zal weten te vin den. Er komt voor de burgerij nog gelegenheid om het inte rieur te bezichtigen en kennis te nemen van een modernere huisvesting van het gemeente lijk apparaat. Het ligt name lijk in de bedoeling in het voorjaar van 1973 een paar „open dagen" te organiseren. Dat is ook gebeurd toen het nieuwe gemeente-2iekenhuis in geb'ruik werd genomen, waarbij bleek hoe de burgerij met de gemeente meeleeft. Tenslotte wil ik gaarne enkele ontwikkelingen op cultureel gebied vermelden. Het Passa ge Theater voorziet blijkbaar in een behoefte, hoewel som migen indertijd de wenkbrau wen hebben gefronst toen er over de opening van het thea ter werd gesproken. Het blijkt dat in Schiedam voor film, toneel, cabaret en ope rette de belangstelling slechts slapende is geweest. Wat mij bovendien is opgevalln, is dat er een nieuw theaterpubliek kan worden gevormd. Mensen die vroeger weinig naar het toneel gingen, vinden nu de weg naar het Passage Thea ter en genieten van voorstel lingen die met zorg door de exploitant worden gekozen;.er is voor een ieder wat wils. Dat geldt trouwens ook voor de vertoonde films. Misschien mag ik nog een wens uitspreken. Het spreek woord zegt dat nieuwe 'be zems schoon vegen.Daarom zou ik willen vragen uw bele venissen in het Passage Thea- tér telkens weer aan vrienden en kennissen door te geven, opdat er langzamerhand een vast publiek zal kunnen wor den gevormd. Heel belangrijk voor onze ge meente is .de opening van het zoldertheater In de Teerstoof geweest. Wat een'aantal jonge mensen hier met elkaar heeft gepresteerd» is alleen al het hierboven genoemde woord „réveil" waard. Ik heb enkele malen een cabaretvoorstelling in het zoldertheater bijge woond en ik moet zeggen dat het gebod ene bijzondér in.de. smaak viel. Ook de sfeer -m het theater is zodanig, dat dat een bezoek alleen maar kan worden aanbevolen. Ook hier mag ik u vragen anderen tot bezoek op te wekken. Het is een kwestie van volhouden bij de vorming van een vaste kern van bezoekers. E'r zouden vanzelfsprekend nog hè el veel minder belangrijke of ook wel belangrijke gebeur tenissen in Schiedam kunnen worden beschreven. Volledig heid is echter onmogelijk, tér- wijl u bij het overpeinzen van de gebeurtenissen, en de ont wikkelingen in het afgelopen jaar een en ander natuurlijk zelf naar believen kunt aan vullen. Twee dingen wil ik tenslotte xiog noemen. De bazaar en de actie voor Foumban in Afrika -u allen bekend waren een hartverwarmende zaak die vé len nog eens de,ogen heeft ge~ opend voor de hulp en in dit geval de concrete hulp'aan de derde wereld. Zulke acties mogen er meer worden gehou den, hoewel de acties voor plaatselijke zaken daarbij niet moeten worden vergeten. - - Mag ik u nog eers herinneren aan de actie- voor een. nieuw orgel In onze grote Sint Jans- kerk? Deze kerk is en blijft het grootste, boeiendste en be langrijkste monument in het hart van onze stad; een nieuw orgel hoort erbij. - Bedenk dit vooral nog eens in het oude jaar teneinde de voortgaande actie in 1973 met elkaar tot een succes te ma ken. De laatste opmerking betreft de Koningin WilKelminh- mars. Jarenlang heeft de leiding, van de tfranjegaröé deze wandelmars in de vóöfr zomer georganiseerd. De be- langstelling was tanende; wandelaars, zijn ér nog wel; maar zij richten hun schreden in andere richtingen. Laten wij het bestuur van de Oran jegarde hier nog eens- harte lijk bedanken voor hét velé. werk dat het jarenlang voor de Koningin Wilhelminamars heeft verricht en waaraan duizenden jongeren en ook ouderen een prettige herinne ring zullen bewaren. De orga nisatie was steeds in goede handen en daarom dank voor alle belangeloze moeite. Het nieuwe jaar 1973 staat'óp ons te wachten. Het is mij een behoefte u allen heel veel goeds toe te wensen voor uzelf, voor uw familie, waar bij ik de hoop uitspreek dat wij ook met elkaar in Schie dam een gezegend jaar tege moet zullen mogen gaan. H. Roelfsema De poedei deze week in „blokje rond" toont zich erg aanhankelijk, zells tegenover een „tij delijke" baas. De stelle trap naar de redaktie is een hindernis, maar te vens een middel om de snel gegroeide aanhankeRjkheid te tonen. De hond probeert te snel de „baas** te volgen, komt prompt in moeilijkhe den, maar toch zonder hulp en trots beneden. Een hon- denbrokje blijft onaange roerd en de voorkeur gaat uit naar een geduldig wach ten op de dingen die konten gaan. Dc wandeling terug naar liet asiel is zonder problemen. Tot vlakbij het asiel dan, want éénmaal voor de deur is heel wal overredings kracht nodig om het beestje er toe ie bewegen de pas verworven vrijheid weer in te ruilen voor een verblijf door Hans Soeters achter de tralies. Met de staart tussen de poten gaat het dier tenslotte toch naar binnen, maar het zet zich nogmaals schrap bij het weerzien met de overige be woners. Niet begrijpend Kökt het achterom, zich af vragend waarom ook deze „bnas" hem weer in de steek laat. Hel hondje van deze week ver dient beslist een kans. Een tweede kans dus, met iets meer geduld. Het beestje zoekt gezelligheid en kan het uitstekend vinden met jonge kinderen. Kortom, een hond je dat tijdens de jaarwisse ling beslist niet in het asiel thuis hoort, maar bij een ge zin dat begrijpt dat zo'n speelkameraadje toch wel een paar dagen de tijd mag hebben om aan een nieuwe omgeving te wennen. Het hondje kan in het dierena siel aan de Sint Annazuster- straat 4", telefoon 266236, tegen betaling van 39 wor den afgehaald. Naam: geen Ras: bastaard-poedel Kleur: zwart Leeftijd: plm. 7 mnd. Geslacht: reu. Schofthoogte: 34 cm. s Kom eens proberen wat '6 cilinders F. kunnen presteren.En passant merkt u - dan tevens wat u nog meer krijgt in eea Commodore GS. Dat is luxe, luxe van dak tot vloert f tapijt en van bumper voor tot koffer achter.Een fraaie coupé,bijzonder comfortabel en met een ^onvergelijkbaar stabiele wegligging. Maar dat alles merkt u vanzelf wel bij uw testrit. "1^ Opel Commodore GS vanaf 17.841,- ind. BTW en ex General Motors Continental» Opet Commodore GS OoV 'verkrijgbaar rn« GM-Autoipatie. I afdeling verkoop en showroom: Broersvest 74-76, Schiedam, tel. 010-269404 Iedere Ü3g geopend van 8-50 tor 18 uur Zaterdag van 9 tut 17 uur. Ook donderdagavondkoopavond tot 9 uur. ■■■MNaaBB*R»iiunHiaBaBi«aRBI«Kll I unmM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3