i een met Fraai clubgebouw dé eenheid in SV1 sportredactie Schiedam H Bet» door S' stmird is, is\i verrassing JÊ sprek m Veelvuldig in het nieuws kwam de betaal de afdeling an SVV. Jan Bens werd ontslagen, ,,us" Rinus Go- sens kwam te rug, Piet Ro- meijn werd Feïj- enoorder-af, een. verdiende onderscheiding was er voor everzorger Jan Post en de gouden speld voor Koos Vorstenbosch die de roodgroenen vijftig jaar trouw bleef. Bovendien bewees interim trainer Henk Konemann een talentol tv-regis- seur ete zijn, want SVV voetbalde „op de buis" promo- tiekandidaat Heerenveen voor een kritisch miljoenenpu bliek naar een kansloze nederlaag. Maar ook buiten Har- ga war SVV thans tot de laatste zestien bekeraars reikt ging Maarten ELsings club van mond tot mond subsidie. Een pro in de sportraad lijkt in dé gemeente raad tocï» op problemen te sutuiten. Subsidie voor SVV Wordt Vermoedelijk ook in 1973 een pittig discussiepunt. Extra verheugend was het langzaam maar zéker,; doorbreken van de taboe sfeer rond de invaliden sportbeoefening. Lande lijk maar ook in Schie dam. Voorvechter Peter van de Lelie behaalde met zijn ploeg op de Pa ralympics in Heidelberg gouden resultaten. Trai ner Peter van de Broek oogstte waardering voor de wijze waarop hij de trainingen aanpakte. De ISV „De Ooievaars" kreeg eindelijk ruimte in de sporthal Margriet en als klap op de vuurpyl tenslotte ook nog een sponsor- Al zijn nog steeds niét alle obstakels uit de weg geruimd, lang zaam maar zeker lijkt een jaren durende strijd voordeel te gaan opleve ren. Het zou pure winst rijn, meer nog dan welke /Sportprestatie ook Wie het weet mag het zeggen. Wat zal '73 voor sportief Schiedam in petto hebben. Sportambtenaar Gé Rens kan er blykens de foto slechts naar-raden. Ook hem ontbreekt; en zekerheid. Met zyn allen de schouders eronder zullen, we maar zeggen, op naar een beter '73. een sportief jaar ligt voor ons. Schiedam reed in 1972 ook razendsnel. Op de fiets dan wel te verstaan, al werd er ookwel eens In de wielen gereden. Zoals fti februari toen een' eerder geplakt „lek" tussen Stichting Wie lerbaan en Rennersclub op nieuw werd platgereden. Was het daar een bestuurljik „WEllcs-nictes" van jewel ste, zekerheid was-, er wèl voor Jan Brinkman die de honderd kilometer, door Schiedam juichentl beëindig de. Het was een rap jaar. Ook voor wïelerambassa- deur Jan Breur en voor de SCfflEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 3» DECEMBER 197 Ach, 1972 was eigenlijk vol van allerlei ogenschijnlijk „onbelangrijke" gebeurte nissen. Voorvalletjes die niet met grote koppen de sport pagina's sierden, maar die toch mede het wel en wèe bepaalden, hoewel ze door kampioenschappen, degra- d a ties en d e r g e I y ke o p de achtergrond werden ge drukte Zoals de hoop bij de cricketers Van Hermes DVS, die ondanks de komst van Keith Cook niet in een kam pioenschap tot uiting kwam. Evenals bij Excelsior dat onder Palwankhar evenmin kon imponeren. Wel Impo neerde Rick Snoep, de jeug dige Schiedamse atleet, die uitzending verdiende naar de Koninkrijk Spelen en die in Curasao goud opstreek. Trots waren we ook op de uitnodigingen aan Margreet van Putten, René van der Kuil en Rudie Pijper voor het internationale jeugd kamp in München. Waarde ring was er ook voor het cWedsm Trots als een p»nw worden «el de aansebewé" Rtantr: Henk Bros. voorzitter ruimte w*t de Jongens van v»n SVDPW «terdsKnilddDS SVDPW tot sUnd helbrn se- roni In het nieuw geopende b«clil kon elke toets der krf^ clui gebouw. M»-" als dankj ratie^j harde werken van de voet ballers van SVDPW en Schiedamse Boys, waardoor dicht bij elkaar twee fraaie clubgebouwen uit de grond werden gestampt. Lof voor het 25-jarige Helios, dat al die tijd zo'n belangrijk aan deel had in het welslagen van de bedrijfsvoetbalcom- petitie. Eervol waren de ver kiezingen van de beide judo leraren Gerard Vroegh en Peter Lagerwaard in het na tionale team. Laat Peter in Frankrijk dan ook nog eens de enige Nederlandse zege voor zijn rekening ne men Ach, en zo waren er eigenlijk zoveel van die mo menten waarop we dachten: we dóén het in Schiedam zo gek nog niet. Eigenlijk te veel om op te noemen willen laten herleven, of de gemaakte fou ten die je stiekem zou willen herstellen. Maar juist die wirwar van gebeurtenissen drukte een stempel op '72. Een jaar waarin Schiedam zowel aktïef als passief volop aan z'n trekken kwam. Een jaar ook vol menselijke fouten die men in. '71 nog voor nemens was te voorkomen. Juist daarom werpt zo'n terugblik ook een verhelderende kijk op de zaak. Maar 1972 ligt weer achter ons en we kunnen hoogstens stellen het in '73 heter te gaan doen. Nog één keer duiken wc terug in de tyd. Een summiere terugblik op gebeurtenissen die 1972 maakten tot wat het werd: zo'n typisch sportjaar waar blykbaar alleen Schiedam patent op heeft... 1972 werd ook bestuurlijk een opvallend jaar. Perso nen die jaren een stempel drukten op het sportieve wel en wee deden een stapje te rug of een paar passen voor uit. Jo van der Touw be dankte als voorzitter van de SBLO en werd opgevolgd door Nico Mazee. Sport ambtenaar Jacq van der Linden was toen al vertrok ken. Minder geruisloos ging dat dan de komst van Gé Hens die weliswaar op de zelfde stoel bleef zitten, maar wei meer beslomme ringen aan zijn hoofd kreeg. De SBLO verdient een plu Lm. Niet' 20zeer voor de wijze waarop de Schiedamse spcrtbelangeu werden be hartigd, maar wel voor de diagnose die dit lichaam stel de: instelling van een her- structureringscommissie. Het rapport kwam dit jaar nog gere«d, maar zal pas het komende jaar onderwerp van discussie worden. Dis cussie ook rond het aftreden van scretaresse mevrouw Van Geloven en het aanhou den van een verzoek tot uit breiding van de sporthal Margriet. Zo nu en dan rom melde het hevig, mar zelden bartstte de bom. En laten we eerlijk zijn, de vraag is dan altyd nog of zo'n harde knal ook het gewenste effect sorteert. Wethouder van Sportzaken mevrouw G. D. Verweij—De Graaf pleitte in haar. beleidsnota voor meer aandacht voor de Schiedamse sport. Een nood kreet die ook de sportredac tie-van deze krant wil on derstrepen. Een kreet, maar tevens een wens van ditfzen- den .sportieve Schiedam mers: aandacht voor hun problemen. „Wij doen het niet voor onszelf maar voor onze honderden leden", luidt éen veelgehoorde oproep. Wij zouden deze willen on derstrepen. Laat 1973 kijken naar het voorbije jaar.... het kan nog zoveel beter. Véél beter Zelfs Of zoals me vrouw Verweij-8e Graaff op de foto doet veronderstellen. De bel luiden voor een spor tief 1973, kijk maar op uw horloge..... er kan niet vroeg genoeg mee worden begon nen Handballend 1972 werd eigenlyk Het jaar van UVG. Wciis- ■waar kwamen ook de heren van Wilton in het nieuws door degradatie naar de promotieklasse, maar het zilveren jubi leum van de club van Gé Rens trok velen richting Harga. Een jubileum met een afscheid, want voorzitter Rens vond het na een kwart, eeuw groenwjtte beslommeringen welle tjes. By de seniorenteams dit jaar geen kampioenen. Byna wel, maar dan hadden de heren van UVG in de sensationele wedstrijd tegen het Dordtse MOK enkele seconden eerder moeten scoren. MOK protesteerde tegen de (te) Iaat ge scoorde treffer en werd via protesten en veel onduidelijkhe den tenslotte kampioen. Enfin, de spelers van UVG hielden er in ieder geval kampioensfoto's en bloemen aan over. Grootste winstpunt voor de Schiedamse handbalteams blijkt de overweldigende belangstelling tijdens de thuiswedstrij den. Waar tevens het grootste protest vandaan komt, want duizenden liefhebbers van deze sport moeten maar al te vaak naar Rotterdam omdat er voor hen in Schiedam geen plaats Is*. De onderscheiding voor de meest opvallende korfbal- speler/sfcer zou, mits deze onderscheiding zou worden uitgereikt, ongetwijfeld terecht komen bij Nel Majooru Niet dlrekt wegens opvallende prestaties, hoge scores, enz. nee. Maar terwijl korfballend „Schiedam" in Etten Leur ook met een heuse vechtpartij degradatie niet kon ontlopen, ws het deze speelster die de aandacht trok. Niet door harde rechtsen en fanatieke beupworpen, maar gewoon omdat ze het wei een boeiend schouwspel vond en er eens rustig by ging zitten, in het verdediging vak, tegen de paaL Maar ook sportief wilde het ondanks deze degradatie toch wel lukken. „Schiedam" en Odi be twistten elkaar op Harga het kampioenschap van Schie dam, door de eerste ploeg met 53 gewonnen. Ook de derde korfbalvereniging Succes vroeg de aandacht en realiseerde een fraai vergroot clubgebouw. Met de trai ners zat het allemaal wat moeilijker. Succes-voorzitter yvij. Beek werd trainer van Odi, maar even later opge volgd door trainer v.d. Geest die kort daarvoor bij Schie dam zyn plaatsje had afgestaan aan trainer Geluk. Al met al lukte het allemaal aardig, al zyn dc resultaten op dit moment niet op alie fronten even hoopvol. Tja, TSF, voluit The Smashing Fellows werd Bmynzeel Kitchen Eagles. Nog zonder de centjes van de keukenfabri kant bewees de'Schiedamse tafeltennisclub het óók te kunnen. Kaapte uit de zwaarbewaakte prijzenkast van Delta Lloyd de Nederlandse beker, maar de „verzeke raars" deden hun naam eer aan door prompt TSF's de buut in de ereklasse aan te grijpen om de ontstane reke ning te vereffenen. „Kitchen-boy" Hans Lingen daaren tegen maakte „gehakt" van de concurrentie en werd Schiedams kampioen. Waarna de lielde ook by Delta Lloyd door de maag ging en men de Schiedammer uitno digde voor het hoofdtafeltennisgerecht tegen wereldtop Japan. Maar Bruynzeel's centjes werden goed besteed: een derde plaats tussen Nederlands sterkste zes! Drama tisch eindigde het jaar voor NOAD: degradatie. Jan Knikkenberg behoudt de ..eer" de vermoedelijk hardste dreun van het seizoen te hebben uitgedeeld. Zonder batje en dat mag nu eenmaal niet I Successen, harde knallen en geplaatste dJrekten be heersten per traditie het Schiedamse bokswereldje. Ton Krijgsman veroverde de nationale titel in het vederge wicht, terwyl een groot bobsgala in de Korenbeurs on derstreepte dat ook buiten dc ring Schiedams pugilisti- sche kennis niet gering is. Buiten de ring waren er ook de problemen. Uitgerekend in de stille maand augustus was er rumoer in het voormalige badhuis, beslecht met een loepzuivere rechtse direkte en verhoogde reiskosten (richting Dordt) voor Tonny Krijgsman. Even later ge volgd door broer Dolf, Rob Czabania en Puck de Regt. Waar tegenover stond dat professional Bert Nikkelen Kuiper aan de Lange Haven tot de ontdekking kwam, dat hu toch wel wat conditie miste. Ook hier keerde de rust weer Voetballend Schiedam schoot in 1972 herhaaldelijk uit zijn slof. Niet dat er vlot jes met titels werd gesme- ten, maar toch viel er regel matig wat te beleven. Wat te zeggen van de machtsgreep van Ursus, dat eerst de titel pakte en terloops ook moei teloos de gouden plak naar Harga haalde? Hermes DVS maakte het af te bont. We kenlang hielden de blauw- witteri hun supporters In het onzekere en moest een heus kampioensfeest worden uit gesteld. Voorzitter Manus Stóik;noemde het toen „een wiebelige toestand". En dat was het ook want voor het uitverkochte Woudenstein waten vier uur voetbal nodig om Hermes DVS tenslotte met een doelgemiddelde van één meer gescoord doelpunt te zien zegevieren. Het ver hoogde alleen maar.de feest vreugde! Trainer Hans Dor- jee vertrok en Henk Nehbe- Hng werd de „nieuwe" man, Tja, met trainers zat het in Schiedam zelfs puur 'inge wikkeld. Bijna overal ont stonden vacatures en moes ten nieuwe „veldheren" wor den opgesnord. Hetgeen overwegend in een gemoede lijke sfeer werd opgelost, maar ook, zoals bij PPSC het geval was, de gemoede ren verhitte. Bij de blauw- witten kwam niet de eerder aangekondigde Jaap Sielia- kus, die PPSC letterlijk en figuurlik In de boot nam, maar ex-Fortuna Vlaardin- gen-traineT Piet de Wolf. Maar veel meer "dan; dézef geruchtmakende affaire ge beurde er niet. Melndert van Doom bleef trainer van de dames van DRZ, maar die behaalden dan ook de titel en hesen hun trotse leider op de welgevormde schouders. Toch leverde 1972 ook een noodkreet op, afkomstig van de KNVB: spélverruwing. Mocht er op dat gebied, ook in Schiedam regelmatig iéts'; zijn misgegaan, hoe het dan wel moest, bewezen de „oud jes" die op Harga stoeiden met oud-Sparta. Voor één piek maar liefst negen doel punten, al werd het dan een 36 nederlaag. Het werd tenminste voetbal, eindelijk eens zonder spelverruwing en wat dies meer zij. De honkballers van „Schiedam" moesten het dit seizoen duidelijk afleggen hij hun vrouwelijke softbal- lende collega's,' die de beslis singswedstrijd tegen BHC overtuigend wonnen en kam pioen wérden. Weliswaar wat lager dan „Schiedam". Ook waren er verheugende resultaten van DRZ eneen onverwachte stilte bij DHS. Getuige, de activiteiten bij" de geelzwarten moet het echter weinig moeite, kosten vol gend seizoen weer knuppe- t lend uit te halen. Met lichte-' re knuppels en ook iets min der hard, toch was er succes voor „Schiedams" jeugd-, team, dateen finaleplaats verdiende voor het Neder lands kampioenschap voor „MC Bakker teams". Dat dé honkbals port in onze stad nog; steeds een niet weg te denken plaats Inneemt,be wees een-, drukbezochte re ceptie op Harga. Maar ja, daarvoor bestond de honkr^ balafdeling van „Schiedam" dan ook 25 jaar...... 'Schiedam Sportminnend Schiedam kan' weer tevreden zijn: zonder 'een moment van vervéling dartelde 't Schiedamse sport leven door 1972. Een afwisselend jaartje, dat wel. Dan weer was het met lange halen naar voren, stilstaan of teruggang. Lachen en vreugde, verdriet of doffe ellende. Eer volle verkiezingen, recepties en evenemen ten.Kampioenschappen, degradaties of zo maar handhaven... Schiedam was er vol van. Sport was ook in 1972 weer échte sport, met al zijn beslommeringen en bij komstigheden. Toch bekruipt je by het na slaan van zovel Schiedams sportief allerlei een licht gevoel van weemoed. Er zijn de talrijke vreugdevolle momenten die je zou organisatoren van de talrij ke evenementen op Har- ga's wielerbaan. Maar waar waren dc plaatselijke vedet tes tijdens de officieuze ti tels van de Rijnmond? In elfc geval niet* zoals trots .werd aangekondigd, op de Schie damse wielerbaan. Maar '72 toonde genade niet het blijk- - baar zo onrustige wieier- volkje. Immers, oliesheik t Bouter smeet 20,000 gulden Op de rumoerige wiclergol- ven, bestemd voor de aan schaf van derny-motpren» waardoor wielrerfnend Schie dam het jaar in elk geval goed gegangmaakt besluit. En weer werd het dames volleybalteam van Juliana ongeslagen kampioen. Ook de heren van deze vereni- ging prolongeerden hun re sultaat van 1971, nog een stapje terug- Op volleybal ge bied was het overigens toch raak of helemaal mis. Zoals met de politiemannen, die hun SP5V naar een eervolle klassering stuwden, maar thans hun produktie staken. AI met al maakte de prestatie van dc Juliana-dames veel goed en lijkt -een succesvol debuut in het landelijke vol leyhal haalbaar. „Traditie getrouw" staat het eerste he- renteam van Juliana op de nominatie weer een klasse te moeten zakken. Zakken deed ook de stemming bij UVG, dat een sukkelend bestaan resoluut beëindigde zodat in Schiedam slechts één volley balvereniging overbleef. Ondanks alle optimisti sche geluiden, degradeerde -het eerste dames-baskei- - balteam van Juventus uit de ere divisie. Kansloos. Zo was ook de kans verkeken om het 18-jarige talent Margreet werd, met een Schiedam te behouden. Margreet werd, met een invitatie voor de nationale selectie op zak, een ge duchte versterking voor iiet Oud-Beijerlandse BOB. Sylvle Cordemans bleef wèl en accepteerde een soortgelijke invitatie niet. Zowel voor de dames als voor de heren wekt het hui dige rrizoen weer verwach tingen: resp, titelkandi daat en een goede midden- moter. - In het water zagen we opvallende resultaten van SZC's troeven René van der Cuil en Rudic Pijper, maar een nat pak slaag voor de waterpoloërs. De heren werden net geen kampioen door verlies te gen het Barendrechtse ZPB, terwijl de dames, letterlijk eri figuurlijk het vege lijf niet konden red den en in een door klap pen ontsierd duel degra datie moesten aanvaar den. Maar niet alleen trainer Romeijn's op snelheid gerichte SZC-ta- lenten zwommen zich tus sen nationale selecties. Marjo Klaassen (lid van de Schiedamse Reddings brigade) eiste eveneens een plekje in de nationale top voor zich op. Aan dacht echter ook voor SZC's jubileum, waarin een trotse oprichter Nick Bouvet met weemoed te rugblikte op zestig jaar szc. Uiterst aktief waren de Schiedamse schakers, dam mers en bridgers. Vele toer nooien en competitiewed- stryden vestigden de aan dacht op zich. De bridgers van Schiedam '59 reikten voor 't eerst in de geschiede nis naar de overgangsklasse. Wim Vrijland werd daip- kampioen van Schiedam, terwijl Van Baarle deze titel voor zich opeiste bij de snel ste schakers. Maar veel be langrijker was de perfekte organisatie van de betreffen de verenigingen en het vele werk dat er gedaan werd om vooral het schaken en dam men in Schiedam onder de aandacht te brengen. Schie dam heeft wat deze sporten betreft een doordacht jaar achter de rug....

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4