SCHIEDAMSCHE COURANT Problemen niet doorgaan van integratie nutsbedrij ven zijn opgelost Feestgangers vernielen winkel in Mariastraat Nieuwe bijstands- en andere normen Hl s GTB maken pas op de plaats in afwachting van ontwikkelingen Sm 'êPEKïNG* IllElwl? Proef- teïral in De Gorzen 2 kranten voor één prijs HsS «ga «Hijg®® ■BBIwlmmMrÉtëS „De politie deed niets" Geen spreekuren wethouder en burgemeester Integraal plan noodzaak voor verbetering oude wijken $@§f§ Donderdag 4 januari 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL i pagina's 99ste jaargang no. 2160T Schiedam De naweeën van het niet doorgaan van de integratie tussen de nutsbe drijven van Vlaardingen, Maassluis en Schiedam zijn voor de Gemeentelijke Technische Bedrijven goeddeels voorbij. Er moest een aantal vacatures worden vervuld om in pos ten die hangende de inte gratie waren opengebleven te voorzien, maar daarvoor zijn nu al ambtenaren aan getrokken. Voor het overi ge maakt het bedrijf pas op de plaats, in afwachting van verdere ontwikkeling. Het Is namelijk zeker dat het Schiedamse nutsbedrijf z!jn zelfstandigheid op den duur toch zal verliezen. Het wach ten is op de landelijke wetge ving, dïe de concentratie van nutsbedrijven gaat regelen. „Alles staat nu op een laag pitje", zegt wethouder G. Kaptcin. „We kunnen op dit moment alleen maar afwach ten wat uiteindelijk gaat ge beuren. in die tijd kun je echt geen grote dingen meer gaan doen met het bedrijf". De integratie van de nutsbedrij ven van Vlaardingen, Schie dam en Maassluis ïs op het laatste nippertje niet doorge gaan, hoewel de voorbereidin gen daartoe al heel ver wa ren. Bij de G.T.B. had men al rekening gehouden met het personeelsbeleid voor het ge val de integratie zou door gaan. Door het niet doorgaan ontstond een aantal vacatures die toen toch moesten worden vervuld. Het „pas op de plaats maken" betekent dat hoge investerin gen voor de Technische Be drijven in de komende tijd niet zullen plaatsvinden. Als er over bijvoorbeeld een jaar of drie een verplichte concen tratie van nutsbedrijven komt, is dat niet verantwoord, meent de wethouder, die ook meent dat de volgende colle ges van b. en w. dan niet met de gevolgen van die hoge in vesteringen moeten worden belast. Inmiddels is de dienst Gemeen tewerken bijna gereed met het bestuderen van het plan van de directeur van de Tech nische Bedrijven voor het voor een groot deel lege GTB-terrein aan de Dwars straat. Verwaeht wordt, dat nog dit jaar de raad een voor stel zal bereiken over de be stemming van dit terrein. Nu al staat vast, dat die nieuwe bestemming niet alleen voor de GTB zeïf behoeft te zijn. „Met dit terrein zou van alles kunnen gebeuren", zegt wet houder Kaptein. Het terrein is voor een deel braak gekomen door het afbreken van gebou wen en van een grote gashou der, overbodig geworden sinds de invoering van het aardgas. Schiedam Een groep vandalen heeft voor mevrouw A. J. van Heteren het nieuwe jaar ingeluid met kapotte ramen en verbrande gordijnen. Op Oudejaarsavond werd me vrouw Van Heteren even na twaalven in haar woning aan de Van Beverenstraat gewaarschuwd, dat haar win kel op de hoek van de Mariastraat en de Huismanstraat als mikpunt diende voor een stelletje feestvierders, dat het op de ruiten had gemunt. Eén raam lag al in diggelen. Toen zij op de plaats des onheils aankwam, lagen de gor dijnen uit de winkel reeds op de brandstapel. Ook gingen er nog twee ramen aan, waarvan er één werd ingegooid met een autovelg. Zichtbaar aangedaan vertelt •mevrouw Van Heteren hoe het in die bewuste nacht allemaal in zijn werk ging. „Op een ge geven moment stond ik met een slagersmes voor het ka potte raam en riep: „Wie bin nenkomt steek ik dood", „Zo kon ik voorkomen, dat ze de bureau's uit de winkel zouden halen om die ook op her te gooien, dat dreigde uit te gaan. „Het was verschrikkelijk. Voor de hele buurt trouwens, die elk jaar de Oudejaarsnacht weer met angst en beven te gemoet ziet, omdat het op deze hoek dan altijd prijs is. Het ergste vind ik, dat de poli tie er niets aan doet. Een paar dagen van te varen belde ik al, of er geen maatregelen zouden kunnen worden geno men. Op het laatst zeiden ze: „MEvrouw, bent u daar nu al weer?" .Zonder iets te doen stonden agenten tussen die lui, die mijn ramen hadden ingegooid Schiedam In de Ridderkerk- sestraat is de proefbestrating aangelegd, die wellicht ook in andere straten in Schiedam- Zuid zal worden gebruikt. De bestrating wijkt duidelijk af van het gebruikelijke patroon en wordt ook in andere stra ten in de wijk in de toekomst aangelegd. Dit gebeurt in het kader van de wijkverbetering van het zuiden van de stad, waarvoor tevens een verkeersplan is opgesteld dat al gedeeltelijk is uitge- voe'rd en waarvan andere de len vermoedelijk dit jaar in uitvoering zullen komen, zoals het instellen van éénrichtings verkeer. Schiedam. Wegens de verhui zing naar het nieuwe stads kantoor houdt burgemeester H. Roelfsema op maandagoch tend 8 januari geen spreek uur. Ook wethouder B. E. Collé van Volkshuisvesting zal op "woensdag 10 januari geen spreekuur houden. Voorzitter PPR; Schiedam De reconstructie van oudere stadswijken is eén van de belangrijkste taken in dz komende tijd en minstens 20 belangrijk als de uitbreiding van de stad in noordelijke richting en de sanering en recon structie van de binnenstad. Dit schrijft de voorzitter van de afdeling Schiedam van de PPR, de heer H- Noordegraaf, in een artikel in het orgaan van de PvdA-Schiedam. De heer Noordegraaf is be stuurslid van de bewonersver" eniging Schiedam-Zuid. Hij meent dat het gemeentelijk apparaat te sterk Is georiën teerd op de nieuwbouw en te weinig op het rehabiliteren van de oude wijken- Hij wijst er op dat nieuwbouwplannen voor veel bewoners van oude wijken geen oplossing zijn in verband met zeer hoge huren» '„die door hen niet zijn op te ïrerigén*ltf*ïï5Sv grant verschil staan mét de huren die In oude wijken wor den betaald. De heer Noordegraaf zegt dat na de renovatie de huren ook wel omhoog gaan, maar toch veel lager blijven dan de hu ren die m nieuwbouwwijken worden berekend. Wel meent hij, dat de renovatie van oude ■wijken beter ter hand moet worden genomen dan in 'De Gorzen, waar naar zijn me ning sprake is geweest van een gebrek, aan communicatie, tussen de betrokken Instan-" ties. Een voordeel van wijkrenovatie is verder, dat er op deze wijze minder woningen verloren gaan dan bij sanering. Ook kan het leefklimaat in de wij ken blijven bestaan. De heer Noordegraaf noemt als moei lijkheden die zich bij de reno vatie van wijken voordoen de financiële toewijzingen van het rijk en spreekt zich uit voor een complete heroriënte ring van de gemeente van nieuwbouw op wijkrenovatie. Hij meent overigens dat dit laatste niet alleen voor het zuiden van de stad, maar ook voor het oude oosten en wes ten geldt. Er zou een inte graal renovatieplan. moeten kompn, waarin alle van be lang zijnde factoren in een wijk aan de orde moeten ko men. Met een aantal mede standers wil de heer Noorde graaf deze plannen ter hand gaan nemen. Profileer nti van hef unieke aanbod 2 kranten ta ontvangen voor de prijs van één: de Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en fcetf Rotterdamse^ Nieuwsblad met het laatste binnen- en buitenlandse nieuws, I Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, I de SC; en RN te bezorgen en Ontdek zeil de vele pluspunten. Deze bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamse^ Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur rn.Lv.: de SC en RN 14 dagen gratia ra naam„n,.,.,. straat woonpl telefoon "-'f*. en de gordijnen hadden vei> brand. Toen ik melding maak te, van wat die gasten alle maal hadden gedaan zeiden ze: „Ze doen nu toch niets?" „Nee, allicht, toen durfden ze niet. Het waren trouwens geen gasten uit de buurt, ze zagen er in elk geval uit als een jaar o£ dertig". „Toen de politie de hielen had gelicht, werden ze direct weer agressief. Maandag 2 januari ben ik aangifte gaan doen aan het hoofdbureau. Daar vrop- gen ze namen van de daders. Die wist ik natuurlijk niet, het waren onbekenden. Toen vroegen ze signalementen. Bij al die vragen ben ik eerst hard gaan lachen, de politie had immers zelf tussen al dat tuig gestaan. Toen hadden ze alles kunnen noteren, namen kunnen opschrijven, maar dat gebeurde niet". OFFICIER Mevrouw Van Heteren: „Ik laat het er niet bij zitten. Ik ben van plan om een aanklacht te gen de politie te gaan indie nen bij de officier van justitie. Ik heb altijd gedacht, dat de burgerij het recht heeft op be scherming van de politie. Nou, ik ben wel bedrogen uit gekomen. Ik heb de commis saris nog gebeld, dat het een catastrofe zou worden, maar De winkel van mevrouw Van Heteren op de hoek van de Mariastraat en de Huisman straat, ook die gaf niet veal bijzon ders ten antwoord". Volgens de politie zijn het ech ter buurtbewoners geweest, die mevrouw Van Heteren die last hebben bezorgd. Waarne mend commissaris hoofdin specteur H. Wiilems van Be- veren: „Natuurlijk heb ik er begrip voor. dat die mensen er mee zitten. Maar waarom moet de schuld bij de politie liggen? Ik vraag mc altijd af, wat ze er zelf aan hadden kunnen doen. Dagen van tevo ren belden ze het bureau al over wat er misschien zou gaan gebeuren". „Zouden ze dan toch al geen idee hebben gehad, van wat er in de lucht hing? Elk jaar wordt daar op die hoek vuur tje gestookt, nu is2 het een beetje uit de hand gelopen. Wanneer het die buurtbewo ners echt zo hoog had gezeten, hadden die er dan niets aan kunnen doen? Het voorval is pen exces van de feestvie ring". De kapotte ramen zijn inmid dels vervangen, evenals de gordijnen. De verzekering dekt de kosten. Schiedam In het kader van landelijke maatregelen zijn sinds 1 januari 1973 bijstands- en andere normen van kracht, die ook in Schiedam worden toegepast. De nieuwe premies en uitke ringen geven we hieronder weer. De normen krachtens de AOW/- AWW zijn nu: per week voor gehuwden f160.96 (f 697.50), alleenstaande f 113.65 (f 492.50), alleenstaan de (verplicht verzekerd) f 108.29 (f 469,27), voor gehuw den (verplicht verzekerd) f 153.37 (f664.60). De cijfers tussen haakjes zijn de uitke ringen per maand. Het wezenpensioen is vastge steld op f 159 (wezen tot 10 jaar), f234 (wezen 1016 jaar) en 1305 (wezen 16—27 jaar) per maand. De kinderoijslagtoelage is per 1 januari 1972 voer 1 kind f 12.66 (f54.96) 2 kinderen: f27.72 (f 120.12) 3: f42.78 (f 185.38), 4: f82.88 (f 272.48), 5: f82.98 f 359.58), 6. f 105,24 (f 456,04) 7: i 127,50 (f 552,50) en 8 kin deren: X 152.10 (1659.10). De bedragen tussen haakjes zin de bedragen per maand. Het minimumloon per 1 januari is per week f 218.90, per maand f 939,90 en per dag f 43.38 De basisnormen voor een echt paar bedragen f 125,15 (f542,31). onvolledig gezin f 106.40 (f 461.06), alleenstaan de f87.60 (f379.60), kostgan ger £111.15 (f 481.65). Bedra gen tussen haaltjes zijn weer uitkeringen per maand. De persoonlijke toelage is per maand voor een alleenstaande f 104. echtparen f 180.50 jon ger dan 14 jaar f 37, van 14 tot en-met 17 jaar f 69.50. De gezinsledentoeslag ia bij 1 kind: £15.21 (f65.91), bij 2 hinderen: £32.82 (f142.22), 3: 1 1 50.43 (f218.53), 4: £70.53 (f305,63), 5 f92.68 (f401.61), 6. f 114.94 (£498.07), 7: £139.25 (f 603.41) en 8 kinderen f 163.85 (f 710.01). De ziekenfondspremie vooy be jaarden is als volgt vastge steld: met een inkomen tot f 8.662: alleenstaande zonder aanv. f 27,40 met aanv. f 28.05; gezin zonder aanv, £27.40, met aanv. f28.70, inko men tot i 9692, alleenstaande f 54.75 zonder aanv. met aanv. f 55.40, gezin f 54.75, zonder aanv,, met aanv. f 56.05, inko men f 11.550 alleenstaande zonder aanv. f 68.45, met aanv, f 69.10, gezin zonder aanv. f 68.45, met aanv. f 69.15, inkomen tot f 13.407, alleenstaande f 68,45, zonder aanv., met aanv. £69.10 gezin zonder aanv. f 95.80, met aanv. f 97.10, deze bedragen telkens per maand. De ziekenfondspremie voor niet-bejaarden is per maand voor een alleenstaande f 65,30 (£65.95), vooy een gezin f 130.60 (f 131.90) en de geredu ceerde premie bedraagt f 43.03 (£43.70). Ook deze bedragen zijn berekend per maand, waarbij de bedragen tussen haakjes die mèt aanv, zijn. Het bijstandsniveau wordt bere. kend over het basisniveau, daarbij worden, opgeteld de huur, de eventuele gezinsle dentoeslag en de ziekenfonds premie. De gemeentelijke so ciale dienst aan bet Broers- veld geeft desgewenst nadere informatie over de gewijzigde tarieven. CHIN IND. RESTAURANT met afzonderlijke gelegenheid voor afhalen van diners. Volop parkerruimte aan voor. en achter zijde. TELEFOON 70 75 42 NIEUWLANDPLEIN IS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1