Ex-trainer Hermes DVS Hans Dorjee wil volgend seizoen weer amateurs trainen „Voetbal moet op de helling KOPLOPER FLUKS BUIGT VOOR ODI'S INZET Onbetwiste glansrol voor Ellie Sprayt SCHIEDAJMSCHE COURANT DONDERDAG 4 JANUARI 1973 Delft Hoe voelt iemand zich, die net van de dokter de raad heeft gekregen om nooit meer te voetballen? Juist: rot. Om een partijtje te grienen, al zegt het lied je dat een man niet mag huilen. Maar hoe voelt die zelfde persoon zich wan neer hij enkele dagen daar voor heeft ontdekt, dat hij gewoon ordinair voor vier duizend gulden is bestolen? Juist: dubbel rot. Die man. is Hans Dorjee. Zijn gedwongen afscheid van. Koning Voetbal is hekend, maar het andere in min dere mate. Het gebeurde voor de Sinterklaasdrukte. Hans Dorjee moest zijn kantoortje, een afgeschei den hoek in zijn sportzaak aan. de Voldersgracht, even in de steek laten om bij te springen. Toen hij naar zijn bureau terugkeerde miste hij vier briefjes van duizend. Schrik, ontstelte nis, misschien nog verwij ten, maar het gestolen geld kwam er niet door terug- „Had je geen idee wie?" Er wa xen twee mannen en een vrouw, die ik ervan verdacht. Zij waren hijzonder geïnteres seerd in een voetbalspel, dat hier In de uurt van mijn kan- toortj stond. Zij moeten het geld hebben gezien, dat op mijn bureau lag en terwijl twee van hen kwasi belang stellend met ons praatten moet de derde zijn slag heb ben geslagen." „En niet verzekerd?". „Wel e- gen inbraak, maar niet tegen zo'n diefstal. De politie zoekt naar een speld in een hooi berg. Want de lui, die dat heb ben gedaan, wonen hier be- j slist niet op de gracht. Waar schijnlijk niet eens in Delft, Zal wel een stelltje „beroeps" zijh geweest. GEMOEDSRUST Gelukkig voor zichzelf is Hans Dorjee het type, dat de kunst verstaat om te relativeren: om de betrekkelijkheid van. alle dingen te zien en zichzelf daarmee een zeker, prettig aandoende, gemoedsrust t geven. Niet dat hij daarmee de vierduizend gulden terug krijgt, maar het heeft ook geen zin om daarover te gaan zitten kniezen. En daardoor maakt hij, zoals hij in zijn door Bart in 't Hout piepklein kantoortje tegen over mij zit, een prettige ont spannen indruk. Want neem nou. de Map, die hij kreeg toen hi jeen paar weken geleden van een dokter in Delft zijn naam liever niet in de krant 8 HOORDE: „Me neer Dorjee, u doet er ver standig aan niet meer te voet ballen." „Nooit meer, dokter?" „Het is verstandiger van niet. Uw knie." Hans Dorjee trekt een broek spijp op en laat de knie zien. Een jaap van een litteken waar hij voor de alom beken de en gevreesde meniscus werd geopereerd, maar...... die knie zelf. Een beetj op en neer zwabberend ding Mt andere woorden: de knie is nooit meer geworden wat ze was. „Gek he? Je denkt er nooit bij na en je beschouwt het alle maal als de normaalste zaak van de wereld, tot je e'i pijn aan krijgt." Hans Dorjee laai de broekspijp weer zakken. „Maar je moet ermee leren leven, ook al kost het In het begin moeite." .Jawel. Nou, of dat fijn was. MaarHans Dorjee schiet in de lach. „Als trainer was ik nog zo op en top voetballer, dat ik om de haverklap het veld op rende, natuurlijk tot ongenoegen van de scheids rechters. Speciaal voor mij heeft Hermes nog aangeboden om een dug out te bouwen, om mij wat vaster aan m'n plaats te houden, begrijp je?" PR OF-CONTRACT Hoe verzot Hans Dorjee (31) ook op voetbal was en nog is, toch heeft hij nooit full prof willen worden. „Waarom niet?" Hans wijst op z'n knie. „Daar om, wat had ik moeten begin nen, als ik m'n zaak niet had gehad?" Het volgend ogenblik wordt hij weggeroepen, naar een klant. Als hij terug komt zegt hij: „Daarom ook!" „Wat bedoel je?" „Je moet er zelf bij zijn: Dit was een klant voor twintig shirtjes. Ben je d'r niet, dan gaat het aan je neus voorbij." Als enig alter natief heeft Hans Dorjee wel eens overwogen een goede plaatsvervanger te nemen. Maar zo'n man kost geld en dat wou de FC Den Haag niet betalen, toen Hans Dorjee overkwam van Houtrust. „Nou ja, dat is geweest en je moet nooit oude koeien uit de sloot halen. Bovendien ze hebben me weg laten gaan zonder me een strobreed in de weg te leggen." Hans Drojee heeft eigenlijk al tijd een beetje gesukkeld met z'n clubs. Eerst met DHC, waar hij als zeventienjarige z'n eerste handtekening zette onder een prof-contract. („Nou prof-contract als ik duizend gulden per jaar ver diende was het veel"). DHC bleef in het betaalde voet bal het bruidsmeisje, dat nooit de bruid werd, als u be grijpt wat ik bedoel. Toen kwam Piet Hoogenboom van Xerxes. („Een vader voor ons geweest......") Hans Drjee kwam tegelijk bij Xerxes met Wim van Hanegem. („Haha, wat een druif was dat. „Had toen. al een broertje dood aan trainenHans Dor jee ging tegelijk met Wim van Hanegem over naar Feyen- oord, toen het avontuur met zijn oude club op niets was Uitgelopen. („Kon ook bijna niet in de uithoek. Als wij ons verkleed hadden en op het punt stonden weg te gaan was het parkeerterrein nog niet leeg. Wat een toestand......) Feyenoordl Weer trouble in pa radise, want Hans Dorjee wou weer geen full-prof-contract tekenen. („Heb ik nog wel eens spijt van gehad. Vooral toen Feyenoord in de vette ja ren kwam van de Europa Cup en de Wereld Cup"). Van Feyenoord naar Holland Sport. („Een fijne tijd. Bij Holland Sport beleefde je al tijd wat. We hebben wat afge- lachenMaar Holland Sport was om in de termen van. Hans Dorjee te spreken ook een ziek kindje, met een lam handje. De ene dag was die de baas, de andere dag weer een ander. Tot de bom barstt. Voor de zoveelste keer een nieu we baas en he.t oude geduvel. („Ik was nu eenmaal een ei genwijs ventje Nu zit Hans Dorjee tegenoper me met z'n gemaltraiteerde knie. Hij doet wat research- werk voor Brand. Blijft het daarbij? „Voor de duvel niet. Ik werk hard aah mijn trai nersdiploma en Ik hoop vol gend seizoen alweer een eigen club te trainen." „Kan dat met je zaalc?" „Een lamateurclub is alleen maar in de avonduren." „Loont dat?" „Of dat loont? Amateurs is goud!" Het is met de ama teurs aldus Hans Dorjee precies het tegenovergestelde van de profs of de semi-profs. Er zijn aldus mijn zegsman amateurs, die nog niet voor dertig duizend gulden over stappen haar het betaalde voetbal. ook betaald wordt en waatom niet?" Volgens Hans Dorjee wordt het hoog tijd, dat de amteur-bepalingen worden verruimd en er een „onafhankelijke klasse" in het leven wordt geroepen, waarin je spelers mag betalen of niet. Dat hangt af van de klasse. Het voetbal moet volgens Hans Dorjee noodzakelijk op de helling, anders gaat, met name, het betaald/ voet bal, naar de bliksem. Het is toch belachelijk, zegt hij, dat de, KNVB alsmaar groeit en het toeschouwersaantal teru gloopt. Hier deugt iets niet. Nee, evenmin dat Feyenoord voor tonnen nieuwe spelers aankoopt en een club als Haarlem z'n hand moet op houden bij de gemeente, voor een subsidie van zestigdui- zend gulden. Hans Dorjee: ...„speciaal voor mij heeft Hermes nog aangeboden om een dugout te bouwen"... dies. Maar de gemeenten moeten het geld besteden om de clubs goede accommodaü te geven, aan de tijd aange past. Licht, parkeerterreinen, goede aanvocrwegen. Uit deze. ontboezeming blijkt dat' Hans Dorjee ve'rdeT kijkt dan de neus van een trainer lang is. Hij wil ook zijn blik gaan verruimen in het buitenland. Stage lopen bij grote clubs en kijken hoe ze het daar doen. Hij staat al in kontakt met zijn oude oefenmees ter Kurt Linder van Olympique Mar seille. Hij wil ook naar Duits land, naar Engeland. Kortom, plannen genoeg om die vermaledijde knie te verge ten. Endie vierduizend gulden. SUBSIDIE nc -fluiten tussen de „hu- ves" en de haves-not zijn „Wat etekent dat?" „Dat bete- veel te groot. Daarmee is hij kent dat er bij de amateurs geen tegenstander van subsi- Schïedam De Schiedamse Scheidsrechters Vereniging houdt morgenavond de tradi tionele nieuwjaarsreceptie in de kantine van Hermes DVS' op Harga. Traditioneel is dan ook de nieuwjaarsrede varu voorzitter Leen. Schotting. Aanvang 20.00 uur. TOESCHOUWER Hans woont in De Lier, vlak te genover sportvelden. En als - hij 's zondagsmorgens al die jongens zo fijn ziet spelen, •dan krijgt hij het. Dan denkt hij ook aan de jongens van Haarlem, die oh dat ogenblik hun koffertje inpakken om straks met de autobus daar of daar, naar die of die wed strijd heen te gaan. „Dan kan ik wel janken, maar dat doe ik niet. Dan stap ik in m'n auto om de volgende tegen stander van Haarlem te gaan bekijken. Dat doet Hans Dorjee wel: teeb- 'niscbe en taktische tips geven aan Jo Brand, die daarvan graag gebruik maakt voor de aanstaande wedstrijd van de Haarlemse roodbroeken. Hij rmag dan niet meer kunnen voetballen, bij is toch een nut tig en naar ik aanneem: ge waardeerd adviseur. Hans knikt. „Dat wel, maar En dan komt het: hij had nog io graag een of twee Jaartjes mee gevoetbald. Hij doet het nog zo graag, Daarom was hij ook weer mee gaan trainen. HERMES DVS Alhoewel hij eigenlijk zichzelf al een beetje had afgeschreven, toen hij na de fusie van Hol land Sport met ADO bij de FC Den Haag ni/t zijn. zin had kunnen krijgen en toen maar trainer was geworden bij Her- mes DVS, hoewel hij daarvoor eigenlijk niet de benodigde papieren bezat. Maar door miller, kreeg hij dispensatie. En laat Hermes nu onder Hans Dorjee naar de eerste klasse amateurs promoveren. Dat was toch wel een genoeg doening? - Cosuck Toussaint aat scoren. Schiedam Korfbalminnend Schiedam beleefde gisteravond in de sporthal Margriet weer eens regelrechte sensatie. Tegen de verwachting in moest het Leidse Fluks, notabene koploper in de micro-competitie, buigen voor het Schiedamse aanvalsge- weld. Diep buigen ook, want in een aantrekkelijk duel verne derde OdI de tegenstander met een 9—4 score. Opvallend pro- duktief, maar gezien het verrassend sterke spel van de wit- zwarten een verdiende en zeker niet geflatteerde score. Een duel ook, dat aantrekkelijk kon worden door de ■uitstekende leiding van scheidsrechter Geutjes en de positieve spelopvat ting van beide formaties. Toch had Odi gisteravond ook weer eens een wat „gelukkige" avond, want door het missen van maar liefst vier aan Fluks toegekende strafworpen, kwam de zege eigenlijk geen moment In gedaar. Fluks zocht niet naar excuses voor de onverwachte afgang. Zelfverwijt was het enige dat de spelers konden aanvoeren. „Odi verraste ons", was het commentaar, „maar", luidde de snelle reaktie, „we hadden wel* echt veel nadeel van het licht. Laat Odi daarom maar eens naar Leiden komen, dan kunnen ze nog wat beleven". "Weliswaar „bangmaken.de" uitspraken maar na gister avond tevens wat holle kre ten. Daarvoor maakte Odi te duidelijk dat het behaalde ni veau ruim voldoende is om het verschil in de veldcom- petitie tussen beide ploegen, eerste- en derdeklasse vol ledig te nivelleren. DEFENSIEF Toch was het Fluks dat begon met een eerste, overigens af gekeurde, treffer. Een ope ningsfase waarin Odi vooral defensief moest opereren en niets wees op een overtuigen de Schiedamse triomf. Bewon derenswaardig was daarom het tegenspel dat Odi toen reeds leverde. Een eerste sco ringskans ging verloren' (Ton Spruyt benutte de toegekende strafworp niet) maar in de vijfde minuut deed ^llie Spruyt het- beter en scoorde uit een doorloopbal 10. Via dezelfde speelster werd Arie van 't Hoff korte tijd later in staat gesteld 20 aan te teke nen. Waarmee hij zijn enkele minuten eerder gemiste straf worp volledig deed vergeten. Gezien de stand was het mis sen van Fluk's eerste straf worp wel belangrijk, vooral omdat Costick Toussaint prompt Odi's nummer drie liet noteren. UITZICHT Het illustreerde Odi's wil om te winnen, maar kon toch ook weer niet verhinderen dat een afgeslagen Schiedamse aan val werd omgezet in. de eerste Leidse treffer, uit een afstand schot gevolgd door een twee de: 3—2. Costick Toussaint en Ton Spruyt bezorgden Odi met de rust reeds riant uitzicht op de zege. De 'eerste omdat hij, overigens zonder dat van ech te opzet sprake was, zijn te genstander net dat duwtje meegaf waardoor hij via een smak tegen de paal verder soelen wel kon. vergeten, ter wijl Ton Spruyt met een af standschot voor 42 zorgde. In de tweede helft werd Odi's victorie compleet. Gerda gper De Fluks-speelster reikt net iets hoger. Toch hadden juist da„ Schiedamse dames een belangrijk aandeel in de verrassende»? zege. (53), Ton Spruyt (63) en Arie van 't Hoff (731 zorg den voor de definitieve gena deslag. Een fase waarin Fluks met wat meer precisie d<- strijd een andere wending had kunnen geven maar het mis sen van drie strafworpen werd nu door Odi dankbaar uitgebuit, alvorens de tegen stander de stand terug bracht tot 7—4. Tenslotte scoorde Els van 't Hoff nog 84, waarna Ton Spruyt nogmaals doeltreffend* uithaalde: 94. Odi reikte net* niet tot een zege in de dubbple" cijfers, want uitgerekend El-* lie Spruyt die gisteravond een* onbetwiste glansrol vertolkte, miste in de laatste minuten - een aan Odi toegekende straf-, worp.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4