Wm&SÊiM 'Grens is nn f'WI Z'T.VZï'f'iyïi Onder voorzitter Goudse K,v.K. T. Hopman luidt de noodldok Komt tijd, komt raad S 3 Bfievenhoekje M De nieuwe puzzel <":VlïÜ /*7 pw» -4Mwt mmmmMr mtmm Hallo' allemaal De prijswinnaars .Voor de - jeugd ZATERDAG 20 JANUARI 1973 te Zoetermeer De bouwgrond in ons land wordt te duur betaald. Vooral de prijzen die die de gemeenten in het westen van Nederland in rekening brengen zrn de laatste jaren onrustba rend gestegeu. Zo men een gemiddelde wP: de Deiftse hoogJeraai Van Beusekom heeft berekend dat de grondprijs landelijk opliep van ƒ20,30 in 1965 tot 38.60 in I9?0 per vier kante meter. Een stijging dus van bijna honderd pro cent in vijf jaar tijd. Het einde van de fors oplo pende prijs voor bouw grond is vooral in het ""dichtbevolkte'*' westen 'van ons land nog niet in zicht. i,En toch", zegt ondervoor zitter T. Hopman van de Goudse Kamer van Koop handel, „als er 'met betrek king tot prijsstijgingen otfit een grens is bereikt, dan is het wel ten aanzien van de grondprijzen. Als je ooit een grens móet trekken, dan is het nu". In zijn toespraak signaleerde hij dat de gemeenten na de tweede wereldoorlog een monopolieposi tie zijn gaan innemen hij. het aanbieden van bouwgrond. Kon voor de tweede wereldoorlog hoofdzakelijk worden gebouwd op grond die van particulieren was gekocht, in de na-oorlogse jaren kwam de bouwgrond- markt in overheidshanden. „Het 2s praktisch onmogelijk om nog iets te bouwen op van een parti culier gekochte grond op een vergunning artikel 19 wet Ruim telijke Ordening", aldus de heer Hopman. En: „Wanneer de ge ruchten juist zijn, zal er binnen kort een wetsontwerp -worden Ingediend waarhij het mogelijk zal zijn ook die gronden te ont eigenen binnen een bestem mingsplan waaraan de eigenaar de in het plan aangegeven be stemming zou willen geven door er op te bouwen. Daarmee zou het monopolie praktisch volledig zijn." Een gemeentelijk uitbreidingsplan verwerft eerst goedkeuring van de overheid, als een sluitende "exploitatiebegroting wordt over legd. Die exploitatiebegroting is bepalend voor de hoogte van de grondprijs. In de exploitatierekening wordt in de eerste plaats rekening gehou den met de kosten vóór het aan brengen van de inf ra-s tructuut. Die kosten, zegt de heer Hop man, zijn de laatste jaren sterk gestegen. In diezejfde periode namen ook de woonwensen van de bewoners sterk toe en moes ten voorzieningen worden gerea liseerd die de kosten nog verdèr opdreven. FINANCIËLE NOOD De financiële problemen vaan de gemeenten zijn de afgelopen ja ren eveneens gestegen en daar door zijn de bestuurders er in toenemende mate toe overge-, gaan om voor zogenaamde „bo- venwijkse" voorzieningen, hef fingen te leggen op de prijs van de te verkopen grond. „Maar", zegt de heer Hopman, „vele van dergelijke uitgaven voor bovenwijkse voorzieningen moeten eigenlijk uit de algeme ne middelen, en niet uit de grondprijs komen". „In wezen", constateert hij, „is in de grond prijs een stuk belasting inge bouwd een heffing op nieuw bouw". In de praktijk komt het er op neer daat nieuwkomers in stad fa dorp fiks betalen voor voorzie ningen en verbeteringen, terwijl degenen dié er al woonden kos teloos mee profitéren. „Dat is niet correct" oordeelt de heer Hopman. „Een deel van dis kosten, waarvan ook anderen mèe profiteren, zouden niet op de grondprijs moeten worden verhaald maar uit de algemene middelen moeten worden ge put." De sterk belaste grondprijs ïs overigens niet het enige be zwaar tegen de huidige grond- politiek dat de heer Hopman in zijn nieuwjaarsrede heeft aan gesneden. De differentiatie in de grondprijzen (voor woning- we tbouw, premiehuur premie koop en vrije sector) vormde eveneens onderwerp van scher pe kritiek. „Er is een prijs voor woningwet- bouw, gericht op het halen v n de curveprijs voor deze wonin gen. Vrvolgens komt de pre- mieverhuur aan bod, dan de premieverkoop en tenslotte de vrije ^ector^io^moetde exploi- fatiebegroting sluitend worden gemaakt. Een dikwijls gehan teerde sleutel is dat men op één woningwetwoning twee andere woningen moet bouwen. Het be hoeft geen betoog dat ook deze gemanipuleerde prijsstelling een belasting op nieuwbouw in houdt: de hoogste aanslag is voor degene die ia da vrije sec tor bouwt". .SCHANDALIG" ,Het is meer als schandalig dat er zulke grote prijsverschillen zijn", zegt de heer Hopman. „Er zijn drie categorïeëen wo ningen die door ongeveer dezelf de inkomens worden bewoond: de woningwetwoning, de pre- miehuurwonong, en de premie koopwoning. Door de grondprijs- politiek wordt de man die heeft gespaard en een woning heeft gekocht in de premiesector one- venredig zwaar belast. En dan praat ik nog maar niet over de vrije sectorwoning". Kunnen de gemeenten de huidige situatie veranderen? „Nee",zegt de heer Hopman. „De gemeenten kunnen helemaal niets doen. Als dat wel het ge val zou zijn dan zou je grote verschillen in de grondprijzen zien, maar die zijn er gewoon niet. Kleine uitzonderingen daargelaten, is de grondprijs in het westen overal hetzelfde" Is er dan helemaal niets aan té veranderen? Dat wil ik niet zeg gen. Maar zolang de voorschrif ten zo blijven dat je pas een goedkeuring voor een uitbrei dingsplan krijgt als de zaak sluitend is gemaakt, zal het zo blijven". Tenslotte: de grondprijspolitiek is een onderdeel van de totale be- lastingpolitiek. Tegen die ach tergrond gezien zal de bouw grond voorlopig nog wel te duur betaald worden. Ondanks de noodsignalen dat de grens be reikt is. I „Ik mag donderdag bij Ton spelen", zegt Chris als hij uit school thuis komt. „Donderdag?" zegt moe der, „dat kan niet. Dan is tante Stina jarig .Daar gaan we allemaal naar toe". „Hé jakkes nee" roept Chris, „ik wil naar Ton hoor'. „Je weet dat tante er erg op gesteld is dat jullie ook meekomen. Dan ga je vrijdags maar naar Ton. Wie Is dat eigen lijk? Ik heb nog nooit van een Ton gehoord". „Hij !s pas op school. Hij komt uit Friesland. Het is een heet aardige jongen. En ik beb alles al afgesproken. Hij zou zijn trein klaar zet ten". „Dan zeg je het maar af", vindt moeder, „je moet naar tante Sti na". Chris gaat naar bo ven. Hij, stampt extra hard op de trap en slaat de deur van zijn kamertje met een knal dicht, zodat moeder kon horen dat hij vreselijk kwaad is. Hij gaat niet naar tante Stina! Het is een heel oude tante, Je mag er niets. Trouwens, het is daar veel te klein. Je kan alleen maar op je stoel zitten. Hij gaat toch lekker naar Ton. Met moe der praat Chris er verder niet over. Zie je wel, hij begrijpt best dat tante voor gaat", denkt moeder. „Kom morgen meteen uit school naar tante", zegt ze, „ik ben daar al met Mar- tijntje en Ruby komt ook na vieren". Chris knikt maar wat. Natuurlijk gaat hij niet. Hij gaat om vier uur meteen met Ton mee. Dan zal moeder wel kwaad zijn en misschien krijgt hij 's avonds een pak slaag van vader en moet bij om zeven uur naar bed. Maar dat he°ft hij er best voor over. Toch loopt hit er steeds over te piekeren. Zal hij nu wel? Of zal hij nu niet? Maar die donderdag gaat bij toch met Ton mee. „Waar woon je eigenlijk?" vraagt hij. Dat Was hij door al het gepieker nog vergeten te vragen. „Op de Meppelweg", zegt Ton. De Meppeiweg? Chris staat stokstijf. „Daar woont tan te Stina!" zegt hij. „Nou, dat is toch niet erg?" lacht Ton, „misschien ziet ze je wel". „Maar dat mag juist nletV, zegt Chris half hui lend. En dan vertelt hij zijn probleem. „Je krijgt vast op je kop al? je niet gaat!" zegt Ton, „hoe moet dat nou?" Hij had er zich zo op verheugd dat Chris bij hem kwam. „We zullen zorgen dat ze ons niet ziet", zegt Chris, „kom mee". Maar ze heb ben pech Als ze bij de Meppelweg zijn komt net Ruby de zus van Chris, op de fiets de hoek om. Ze komt van de IV|avo en is ook op weg naar tante. „Hol", zegt ze, „Ik ga ge lijk met jullie mee! Dan moet Chris wel doen of hij ook naar tante gaat. Er is niets meer aan te verande ren. „Dan gaat het niet door hé?" zegt Ton spijtig, „een andere keer dan maar", „wat gaat niet door?" vxaagt Ruby nieuwsgierig. Chris vertelt haar alles. „ïk wi! zo graag bij Ton spelen", be sluit hij, „ïk vind er niks aan bij tante". Ruby lacht. „Dat kan toch", zegt ze, „je gaat tante feliciteren en drinkt een kopje thee en dan ga je naar Ton. Jij woont drie huizen verder hè? Dat is dan toch geen probleem?" O, als dat zou kunnen? Zou moeder het goed vinden? Ja hoor, moeder vindt hét best. „Jé boft dat Ton zo dichtbij woont", zegt ze, „tot half zes. Niet later hoor. Kom dan weer hier heen dan kunnen we met z'n alten naar huis". Chris en Tom zuchten van opluchting. Is dat een fijne oplossing of niet? En daar heeft Chris nu zo veel zorgen om ge had. Je ziét maar weer, komt tijd, komt raad! ANKE KARIN VAN DER KNAAP. Ik heb even In mijn kaartenbak waar de prijswinnaars in staan geschreven dat je graag een boek over Indianen zou willen hebben. Dat van Arendsoog heb ben we niet. Wel andere India nenverhalen. Of wil je dan toch liever een gewoon meisjesboek? CAROL1ÈN V.D. VELDE. Maak je ook eens een tekening voor ons hoenje? Welke pi ijzen had je gewonnen mee die wedstrij den? Je ferijgi nu huiswerk, las ik. Ik hoop dat je dan toch nog tijd over houdt om de puzzel op e lossen tn een briefje te schrijven. In dit wiel vul je de woorden in. Rondom hét wiel komen steeds woorden van vier letters. De laatste letter van een woord is tevens de beginletter van het volgende woord. Even een voorbeeld. Op 1 komt Koba te staan. Het vólgende woord begint dus met een A en het woord op nummer acht eindigt met een K, Zie je wel? Op de spaken komen ook nog woorden. Die eindigen allemaal met de letter N die je in bet midden ziét staan. Dat is niet moeilijk he? Doe fe best! We beginnen rondom hét wlèl. Van I naar 2: komt dus Koba té staan, van 2 haar 3: de broer van Kain, van 3 naar 4: bergplaats in een bureau of tafel, van 4 naar 5: ala jé hóngèr hebt moet levan 5 naar 6: Enkelvoud van nader, van 6 naar 7: gétal, van 7 naar 8 iemand die eet, van 8 riaar 1 niet mis, precies geraakt. Nu de snaken: 1 kamen, ife.hij kóriit, 2 éinde vin gebed, 3 weg met bomen, 4 een ogenblikje, 5 nee in het Duits, 8 jongensnaam, 7 doen we driemaal pér ddg, 8 afkorting van Marinus. Dat was het. De oplossingen verwacht ik voor donderdag middag vier uur. Denk aan naam, adres en leeftijd onderaan je brief of oplossing. Op de envelop ret jé: Aan Anke, Verwèrsdijk 6-8, Delft. Zoals misschien al gezien hebt zijn er elke week zes winnaars. Twaair briefjes heb ik in ons hoekje beantwoord. Er ligt nog een stapel briefjes en die beantwoord ik per echte brief. De post zal hem wei brengen. Verleden week had ik er op deze pagina al aües van verteld. Als je dus een brief hebt geschreven maar ja naam niet in de brievenhoek vindt, kun je er van op aan dat Je een brief thuis krijgt. Je ziet. we doen ons best om met de weinige ruimte dfe we hebben alles toch goed te iaten verlopen. Een leuke wintertekenlng met knotwilgen, een molen, ijs en sneeuw maakte de zesjarige Rianda van der Steen. Er zijn nu elke week zes winnaars. De gelukkigen van vandaag zijn: Nelly Dreves (10 jaar), Stefan van Uffelen (J jaar), Nanda Leenden (9 jaar), Frans v. d. Ende (13 jaar), Wout van Heart (1# jaar), Ineke van Gent (8 jaar). nog. Je zit al in het opleidings orkest. Goed zo! MONIQUE V. D. KNAAP. Jij hebt dus dezelfde achternaam als je vriendinnetje' O ja, kinda ren verzinnen altijd rare na men. Mijn dochtertfe heet Ma rlet en die wordt ook Jetje of Jettepet genoemd. Ik geloof dat alle kinderen wel van dat soort grappige namen bedenken. Ja, de verhalen bedenk ik allemaal zetf. Je tekening vond ik leuk BRIGITTE BELLERSEN. Wat leuk dat je correspondentie- vriendinnetje een middagje bij je kwam speten. 'Had je uft de_ brieven al een voorstelling van haar gemaakt? Ze had zeker geschreven hoe zij er uit zag? Anders zou je haar nog voorbij f'.etsen. Ja, de verhalen bedenk ik zelf. De tekening van je zusje vond fk heel leuk. ERIK TEEUWEN. Oom had ze ker wel veel te vertetien over Afrika? Heeft hij nog foto's ge maakt? Het bord uft de Soedan heeft vast wel een mooi plaatsfe gekregen, denk ik. Jk denk dat de meester wei elke dag straf uitdeelt Bij ons vroeger op school ook. AGEET MOOY. Wat leuk zeg. dat je in de bakkerij mocht helpen. Had je dat al eens meer gedaan? Bakt oom ook brood? Het lijkt me eèn leuk wèfk speculaasjes en koekjès in zakken en blikken doen. Heb je er niet één gebro ken? Werden het móóie krake lingen? 0/ mislukte er'wel eens één? Die mocht je dan vast wel opeten. THEA JANSSEN. Gelukkig ben fe weer beter. Dat binnen zitten is ook niéts gedaan, vind je, wel? Wat een dikkertje die kleine Sa- sefta. Mijn jongste neefje woog ibijna tien pond toen hij werd geboren. Dus je nichtje wint het NELLY DREVES. Je hebt leuk postpapier zeg. Wat een pech om met de vakantie ziek te worden. Mijn dochtertje was toen ook ziek. Gelukkig maar drie dage:i. Puzzel je vandaag ook weer mee? JOLAKDA DROST. Probeer maar gauw een boek te winnen. Dan kun je weer lezen. Maar je hebt zeker ook boeken uit de biblio theek. Als je zoveel leest moet dat wei. Vind je het wel fijn op school? Hebben jullie a! veel huiswerk? Hoe lang is het rif den met de bus naar het zwem bad? PETER KINDT Nog wel gefe liciteerd met je verjaardag. Je hebt fijne cadeaus gekregen zeg. Heb je het boek ai uit? Snuf de hond heeft zeker inbrekers op gespoord of zo? Jij bent dus pre cies in dé feestmaand, jarig. LIZET HOOGKAMER Nee Lf- zet, jammer genoeg kan het hoekje niet groter Ik ben al erg blij dat we een halve pagina hebben. De tekeningetjes maak fk ook. Ik vond je gedichtje erg leuk. Ik hoop dat ik er gauw een plaatsje voor heb. De oplos sing had je goed. ANKE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3