SCHIEDAMSCHE COURANT Herverwerking glas „staat in belang stelling publiek Plantsoenendienst omstreden middel gebruiken W BRIEF VERENIGING MILIEUBEDERF WIJST OP VOORDELEN Gemeenten onder zoeken methoden Verkeers lichten op kruising in Nieuwland? Comité overweegt adoptie Vietnamees dorp RAADSLEDEN BEDANKEN ft' Vk Sm W-. MSI SCHEEPSBOUW- TENTOONSTELLING IN TECHNISCHE SCHOOL GEOPEND „Ook koffie kan kanker KANKER verwekken** NIEUW WTJKGEBOUW LN NIEUWLAND Ruilbeurs in Nieuwland i it If t WOENSDAG 24 januari 1973 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 4 pagina's 99ste jaargang no. 24623 SCHIEDAM EN XETHEL Van een onzer verslaggevers UW gemeente om medewerking op grote schaal heeft verzocht. Vlaardingen/Schiedam De gemeenten Vlaaroingen en Hiervoor is het slechts noodzake- Schiedam onderzoeken in hoeverre de jmogelijkheid be- lijk dat op verschillende plaat- staat tot het meewerken aan een methode, die het op nieuw verwerken van glasafval beoogt. Van een onzer verslaggevers Schiedam Het bestuur van de wijkvereniging Nieuwland wü een verkeerslicht Installatie op het kruispunt Nieuwe Dam- laan/Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Het is van mening, tensiever wordt en dat" het plaatsen van verkeerslichten'de verkeersveiligheid ten goede zal komen. Déwijkvereniging zal een en an der hij de gemeentelijke instan ties gaan bepleiten. Men zal dan tevens „.verzoeken, de verkeers lichten op" de kruising Van Haarenlaan/Parkweg zodanig te wijzigen, dat er niet langer te veel voorrang wordt verleend aan het verkeer in beide richtin gen over de Van Haarenlaan. linksafslaand verkeer uit de rich ting Vlaardingen of station Schiedam/Rotterdam West, krijgt volgens de wijkvereniging nauwelijks een kans. Verzocht wordt de verkeerslichten meer af te stemmen op het "verkeer saanbod. In Vlaardingen is daarover zeer binnenkort een nota te verwach ten, die misschien al tijdens de eerstvolgende raadsvergadering wordt behandeld. Deze gemeen te is voorts in onderhandeling met een grootwinkelbedrijf over de plaatsing van twee contai ners, die kunnen dienen als stortplek voor verpakkingsglas zoals flessen en potten. ste. Dat was enkele tijd geleden een brief van 4e Vïaardinger Van Dorp, die uitvoerig wees op de grote voordelen van het scheiden van huisafval in glas en vuil van andere samenstel ling. Enkele dagen geleden kwam er een schrijven van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweg- gebied binnen, vergezeld van een aantal hiilagen, waarin werd gewezen op de grote voor delen van.d» recirculatie" van glas. sen in uw gemeenten bij winkel centra containers worden ge plaatst waar het winkelend pu bliek en de detailhandel glas werk in kan deponeren". Bet is gebleken, dat bij het pu bliek veel belangstelling bestaat voor de herverwerking van glas. Omdat er tot op heden nog geen mogelijkheden zijn om dit .afval apart te verzamelen,en af MEDEWERKING te voeren naar de vuilstortplaat sen zien velen teleurgesteld, dat welslagen van deze methode het glas zoels altijd met het an- jS echter iu sterke mate afhan- dere afval wordt verwerkt, In Vlaardingen is daar echter bin nen niet al te lange tijd veran dering in -t» verwachten. kelijk van zo groot mogelijke medewerking, zo schrijft de Vereniging in haar brief aan alle raadsleden van achtenveer tig gemeenten iu en om bet Rijnmondgebied. „Te veel par tijen met name" de gemeentelij ke reinigingsdiensten nemen een Viaarrtmcun hüTiaar nripntaHp danks het feit'dat de .minister "et'Staaf 0yen8ei,S dog niet vast' van Volksgezondheid en Milieu- öfde* reinigingsdienst van de hygiëne bij schrijven dd 7 sep tember 1972 ook het bestuur van BRIEVEN De Vereniging tegen Milieubederf schrijft verder dat partijen van 12 ton gratis worden afgehaald waardoor deze wijze van inza melen dikwijls zelfs goedkoper is dan de conventionele methode van huisvuilverzamelïng en af voer. SUCCES Een commissie van de Stichting Vaste Afvalstoffen (SVA) zette inmiddels een proefproject op, waarbij 6500 ton glas werd Inge zameld en verwerkt. Uit ge sprekken met de verwerkende glasfabriek bleek de Vereniging tegen Milieubederf dat het pro ject dermate succesvol verloopt dat herverwerking van glas ook na de proefperiode zal door gaan. Vlaardingen. hijhaar oriëntatie over de zogeheten „recycling" (her-opname in het produktie- proces) van glasafval ten dien- Van een onzer verslaggevers Schiedam Het Schiedamse Vietnamcomité overweegt de adoptie van een dorp of stad in ■Vietnam. Op het ogenblik wordt bestudeerd of er mogelijkheden aanwezig zijn om een dorp of stad financieel te steunen bij de „wederopbouw- Dit Is aan de orde geweest tijdens een verga dering die het comité maandag avond heeft gehouden. De opbrengst van de verkoop van pamfletten is inmiddels opgelo pen-, tot ruim ƒ3.600. De ingeza melde handtekeningen zijn ge stuurd naar de Amerikaanse ambassade. Pamfletten zullen verder aan de man worden ge bracht tijdens een 'colportage- actie, die donderdag in het win kelcentrum De Ketftel in Groen- oord wordt gehouden, fret plaatselijk comité, dat is sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van politieke partijen, ker ken en andere organisaties, wil verder de ontwikkelingen af- -wachten van het landelijk comi té. Men sluit niet uit, dat over de adoptie van een Vietnamees dorp of stad contact zal worden „opgenomen met burgemeester en wethouders. ■Van een onzer verslaggevers •c hied am De wijkvereniging Nieuwland houdt van 28 juli tot «n met 4 augustus een kinder- Weekkamp. Het kamp wordt dit maal gehouden in het Jeugd honk Haereland in het Veluwse 't.Harde. In totaal kunnen er 42 kinderen mee in de leeftijds groep van 6 tot en met II of 12 jaar. Aanmeldingen kunnen plaatsvinden na 18.30 uur 's a- vonds bij de heer J. Roeters, Delflandseweg 272, Schiedam. Van een onzer verslaggevers Schiedam Twee leden van de Schiedamse gemeenteraad heb ben bedankt voor het raadslidmaatschap. Het zijn de dames A.J, Tijsen-Jonker (PvdA/PPR) en A.G.M. Pluijm (KVP). De laatste heeft bedankt wegens vertrek uit Schiedam. Ze heeft sinds 1970 deel uitgemaakt van de gemeenteraad. Mevrouw Tijsen bedankt wegens te drukke werkzaamheden. Ze is werkzaam als nachtverpleegster In het verpleegtehuis Nieuwe Waterweg Noord, hetgeen neerkomt op een druk he- zette functie. Mede op die grond meende ze voor het lidmaat schap van de raad te moeten bedanken. gemeente Vlaardingen het glas met de containers gaat wegha len. Gedacht wordt, aldus een woordvoerder van het bétrokken grootwinkelbedrijf, aan de Rot terdamse firma Maltha. Een overzicht van de tentoonstelling. Een maquette van een op de helling liggend schip. Van een onzer verslaggeefsters Schiedam In de kantine van de Openbare Lagere TCChni- ^-jv-sgt^^Schopj;^ or-. Schiedam':? en; Omstreken' aan" de, Monseig neur Nolenslaan,3 is dinsdag middag tijdens' 'een bijeen komst een scheepsbouwten- toonstelling opengesteld, die tot doel heeft, leerlingen van de vijfde en zesde klassen van het basisonderwijs en van de brugklassen van, lagere techni sche scholen een indruk te ge ven van de geschiedenis van de scheepsbouw en van wat er '-^ahe^ndalrjkomt jkemvwoor dat, 'een schip klaar" Is, öm te 'wa ter te worden gelaten. De heer J. C. Plesman, verte genwoordiger van de Stichting Onderwijstentoonstellingen in Den Haag, die de expositie heeft samengesteld, hield tij dens de bijeenkomst een korte inleiding voor de aanwezige leerkrachten van basis- en la gere technische scholen. Zij zullen namelijk,.zelfAmn-Jeer-_ llngen op de expositie rondlei den, nadat het onderwerp in de klas Is besproken. De scheepsbouw wordt behan deld aan de hand van model len, tekeningen, foto's en ma quettes. Er zijn onder andere een model van de Willem Ruys en een maquette van een helling te zien. Ook op de ge schiedenis van de scheeps- bouw. wordt „„diep. ingegaan.. Een gedeelte van de tentoon stelling is gewijd aan de ont wikkeling van de uitgeholde boomstam via het Vikingschip en de rader- en stoomboot tot het tegenwoordige motorschip. De tentoonstelling is tot en met vrijdag 9 februari te zien. Van een onzer verslaggevers Schiedam De gemeentelijke Plantsoenendienst gaat door met het gebruiken van het chemisch bestrijdingsmiddel aminotryazol voor het verdelgen van onkruid. De bezwa ren die tegen dit middel, dat wellicht kankerverwekkend is, zijn gerezen, worden door de dienst niet ontvankelijk verklaard. Ook een verzoek van PvdA-raadsiid mevrouw Y. de Waard-Siljee om het gebruik van het middel te sta ken, heeft niet mogen helpen. SCHIEDAMSCHE COURANT „Ook koffie is genoemd als kan kerverwekkend middel", 2egt chef plantsoenendienst C. Hoo- geweij die tot nu toe niet onder de Indruk is van de bezwaren, die door de Schiedamse ir. C. Zijdeveld naar voren zijn ge bracht in een brief aan de ge meenteraad. Inmiddels zijn in het tijdschrift „Chemical Abstracts" twee des kundigen genoemd, die het ge bruik van het verdelgingsmiddel uitermate gevaarlijk achten. De Russische chemicus ir. N. Na- palkov, heeft op de Universiteit van Leningrad een onderzoek gedaan naar de schadelijkheid van het chemisch middel. Dit is een aantal malen op ratten toe- Schiedam Voorzitter J. H. Bernard van de wijkvereniging Nieuw land hoopt,,dat binnenkort een begin kan worden gemaakt met de bouw van een nieuw gebouw voor de wijkvereniging, dat op het Schuttersveld zal verrijzen. Binnenkort wordt dit gebouwtje, dat nu nog als schoolbarak in Groen- oord staat, daar afgebroken. De wijkvereniging zal voor het trans port naar Nieuwland zorg dragen en het daar met eigen mankracht en middelen weer opbouwen. Het is de bedoeling dat het nieuwe gebouw voor een groot aantal acti viteiten zal worden gebruikt, onder andere ook voor de jeugd. gediend, waarbij spoedig bleek dat de dieren hetzij aan schild klierkanker, hetzij aan lever kanker leden. Van de twaalf voor het experiment gebruikte dieren ondervonden er twee geen schadelijke gevolgen. Ook vla de bek toegediend bleek het middel een groot aantal ziekten bij dieren te veroorza ken aan schildklier en lever. Conclusie van de Russische des kundigen is dan ook volgens het blad dat aminotryazol in hoge mate kankerverwekkend is, dat niet zonder het nemen van zeer zware voorzorgen dient te wor den gebruikt. Als verder detail in Chemical Abstracts wordt aangegeven dat de Amerikanen het al tijdenlang zouden gebrui ken als ontbladeringsmiddel in Vietnam. ONDANKS ALLE bezwaren tegen het gebruik van het bestrijdings middel aminotryazol door de Gemeentelijke Plantsoenendienst, zal deze dienst gewoon doorgaan met het gebruiken van dit middel. De ingebrachte bezwaren worden niet voldoende geacht om het middel zonder meer van de lijst met bestrijdingsmiddelen af te voeren. Enige argumentatie hiervoor is er nauwelijks, zij bet dan dat de Landbouwhogeschool In Wageningen het middel niet gevaarlijk acht. De deskundigen, die bezwaren hebben tegen het middel hebben, hebben op de leiding van de Plantsoenendienst kennelijk weinig in druk gemaakt. NU HET gebruiken van een dergelijk middel, dat volgens een aantal chemici toch wel degelijk een zeer schadelijke werking heeft, zo in discussie is, had de Plantsoenendienst er beter aan gedaan, het ge bruik ervan althans tijdelijk te staken, tot een onderzoek naar de eventuele kwalijke gevolgen van het middel is gehouden. De Plantsoenendienst vindt dat kennelijk niet noodzakelijk. Dat Is niet alleen te betreuren, het is ook uiterst onelegant tegenover hen, die bezwaren hebben aangetekend tegen gebruik van dit bestrij dingsmiddel en aan wie toch geen ondeskundigheid kan worden ver weten. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze zaak met een zorgeloze ambtelijke routine wordt behandeld, die beslist gevaarlijk is en die zeker wat het gebruik van bestrijdingsmiddelen betreft niet had moeten voorkomen. Van een onzer verslaggevers Schiedam In het wijkcentrum Nieuwland houdt de wijkvereni- niging Nieuwland woensdag 7 februari een ruilbeurs. Deze beurs begint om zes uur voor de kinderen en om half acht voor de ouderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1