Lége flessen niet de vuilniszak m Vuilniszak: verboden terrein voor gebruikt glas Neeltje ziet een olifant k 1L GLAS APART OPHALEN Gemeenten verdiepen zicliin probleem van recycling -JZ-'L/41 ■'ir-rysr- J$r* X X V X X X Brievenhoekje De nieuwe puzzel Hallo allemaal De prijswinnaars Wie schrijft eens? ZATERDAG 27 JANUARI 1973 3 In Dordrecht zijn op een aantal plaatsen in de stad speciale containers geplaatst waar men het zogenaamde huisglas dat voor herverwerking gebruikt wordt kan deponeren. Al dan niet onder invloed van aktiegroepen die ons milieu tegen een verder verval willen beschermen besluiten steeds meer gemeenten om zogenaamd huisglas geschei den van het andere huisvuil op te halen. Dat levert het voordeel op dat de gebruikte grondstoffen opnieuw in het produktieproces worden opgenomen, dat de glasverwer- kende industrie waarschijnlijk minder energie nodig heeft, dat de kwaliteit van het glas wordt verhoogd en dat men minder snel geneigd zal zijn het glas in natuurgebie den te dumpen. l Uit de krant van 18 januari. De Verenigde Glasfabrieken: „Het interesseert ons niet wat de gemeente voor het oude glas ontvangt. Dat is niet onze zaak maar die van de glassdhervengroot- foandel", luidt het ludieke commentaar. Tegenover deze voordelen staan de financiële consequenties voor de gemeenten. Die zijn niet ge ring. Voor veel gemeenten vormt dat een struikelblok. Bij een hesprekJng ervan in de commissievergadering van openbare werken in Delft waar schuwde wethouder Knups al dat het ophalen van glas door de gemeente flink wat geld gaat Het Delftse gemeentebestuur is er ""•ï-nSog niet-uit: Het coitege- vam B. enW. bekijkt nog wat het moet doen. In Vlaardangen wordt eveneens op dit niveau nage gaan of het glas apart moet worden opgehaald. Ook Schie dam onderzoekt of het aan een glas mzaim elings pro] eet moet deelnemen. Burgemeester en wethouders van deze stad willen eerst weten of het gebruik van oud glas inderdaad leidt tot een verminderd gebruik van de grondstof feovnorraad. In Dordrecht hebben de financiële' overwegogen geen doorslagge vende rol -gespeeld bij het ne men van* een beshiit. De werk groep' Milieubeheer naim daar het 'initiatief. Het plan dat uit die bus rolde was nagenoeg ge lijk aan een plan van de réini- gingsdienst. Op twee december startte .het ophalen van: glas. Binnen een maand leverde de a'lctie 22 ton glas op. „Daarmee hebben we ongeveer een kwart van het Dordrechtse glasge- bruik te pakken", zegt de secre- naar de taris van de werkgroep tevre den. De Verenigde Glasfabrieken In Leerdam is een van de indu strieën waar een proefproject met gébruikt glas pp stdpet staat.Daanvoor heeft (men in to taal €590 ton-nodig. Dagelijks wordt &r zestig ton aangevoerd. Oner de resultaten van het on derzoek vait nog weinig defini tiefs te zeggen. Alleen dat men de indruk heeft dat h&t een sük- ses wordt. - .PROEFPROJECT Waarvoor gebruikt de Verenigde Glasfabrieken, waarmee ook Delft in onderhandeling Is, het gebruikte glas? Voor twee za ken. In de eerste plaats wonden bij.de produkitie van nieuw.glas oude scherven toegevoegd. Dat bevordert het sur.eltproces van de drie grondstoffen' (zand, kalk ensoda) waardoor een brand- stof besparing kan ontstaan. Het proefproject dient in de tweede plaats om te kijken wedtee in vloed het oude materiaal beeft op de kwaliteit van. het- nieuwe glas. ONTIJ ZEREM De glasindustrie In Leerdam be trekt het glas niet rechtstreeks van de gemeenten. De gemeen ten leveren, voor wat het wes ten van het land betreft, aan <fe Rotterdamse glasschervengroot- handel Malta N.V. Daar wordt het glas ontijzerd en gespoeld. Daarna gaat het naar de fa briek. Het oude glas wordt al leen gebruikt bij de' vervaardi ging van groen glas. Voor blank en bruin glas kan men er (nog) niets mee doen. Een woordvoerder van het- Leer- damse bedrijf zegt dat de initia tieven van verschillendekanten kwamen, kort na het verschij nen- van het rapport van' de- Club van Rome. Men gelooft daarom dat de putslikafie daarin over de grontistoffenproblema- riek van ontzettende invloed' is geweest bij d» mjldeugroeperin- gen en bij de milieubewuste huisvrouw. Als er een categorie de eerste was mét het plan, dan komt die eer toe aan de Drentse georganiseerde huisvrouw, die een manifest opsteld, waarop door een groot winkelbedrijf werd gereageerd. BEWUSTWORDING De glasscherven begonnen te rol len. Niet meer in de vuilnfeém- mer, -mot moer in de plastic •huïsvuHzak, niet meer als dum-prr.ateriaal in natuurgebie den, maar als eert nieuwe g ronds tof voor de vervaardiging van nieuw glas. Actiegroepen in Den Haag, Zeist en andere ge meenten. waaronder Dordrecht rijpten de geest er* en een nieuw stukje nrdreubewustwcmdirBg aanschouwde het levenslicht In Dordrecht plaatste men begin december bij wijze van experi ment en voor kle duur van drie maanden acht containers. Het aantal is al uitgebreid. Sommi ge vullstortbakken moeten eens per dag worden geleegde andecSL; om de dag. Het initiatief werd een duidelijk sukses. Resultaat Gescheiden ophalen van glas levert hele bergen op, waarvan het glas in dit stadium nog ge reinigd moet worden. tot nieuwjaarsdag: 22 ton glas, ofwel ongeveer vijftigduizend flessen of potten. KOSTEN, De aktie kost de gemeenten, dié tochal een chronisch geldge brek tóbben, haridenvol geld. ïa-', de eerste plaats door de aan schaf van de containers, het verbouwen ervan zodat zij geen gevaar voor kinderen opleveren; de reklame die voor dit stukje milieubewustwordirtg moet worr den gemaakt en de ophaal- ert vervoerskosten. De ophaaikos- ten heeft men in Dordrecht. óp; 36 per uur berekend. Wat rijn de inkomsten? Dat be drag is weg te cijferen. Dordt ontvangt van het glasscherven- verwerkingsbedrijf zes harde guldens per ton. Dat was in de- comber ƒ132 totaal. Als men daar f 400 aan minsmaie pro- duktiekosten tegenover zet, -vraagt men_ridh wel af waarom de industrie er "rfietrwat 'meer 'voor over heeft? „Mam, er is in de tuin... mamma. liuster nou, ro'n..ben ie waklter?" Neeltje schudt aan moe ders arm. Het is nog heel vroeg in de ochtend. Moe der heeft nog geen rin om nlt Jbed te komen. Ze hoort maar half wat Neeltje legt. „Ik slaap nog", mur melt ze. „ga zoet in je boek lezen, kindje". „Maar in de tuin.be- gint Neeltje weer. Er komt een heel verhaal achter* aan, maar moeder hoort bet niet eens. „Mam, mag ik hem melk geven?" zegt Neeltje dan heel hard. „Ja boor", zegt moeder en trekt de deken over haar hoofd. Ze denkt dat Strip- ple de kat melk wil heb ben. Even later Is Neeltje weer terug. „Mag hij ook eten?" vraagt ze. ...Taaaa", mompelt moeder slaperig, „de kattenbrokjes staan in de ijskast". „Lust hij dat?" wil Neeltje weten. „Joaahgaapt moeder. Nog geen twee tel len later Is Neeltje al weer in de slaapkamer. „Ma, hij heeft het op", zegt ze. „Nu al?" vraagt moeder verbaasd, „dat kan Strip- pie ook gauw". „Het is ook niet voor Strippie", lacht Neeltje, „ik heb het toch allemaal verteld mam. Je hebt niet geluisterd. Het is voor de olifant". „Oli fant?" Moeder zit meteen rechtop in bed, „wat zeg je nu. „Ja, er staat een oli fant in de tuin. Hij heeft van de struiken gegeten en het tuinhekje kapot ge maakt en nu heeft hij erge honger". Moeder is het bed al uit en rent op haar blote voefen naar de keuken. Ze trekt de gordijnen open 'en... staat stokstijf van schrik. Op het grasveld loopt een olifant. HIJ heeft Juist een stuk van het tuin hek in zijn slurf genomen en gooit dat een eind ver der neer. „Bert, Bert", roept moeder en holt terug naar de slaapkamer om vader wakker te maken. „Bert, een olifant in de tuin". Neeltje huppelt vro lijk achter haar aan. „Zo leuk pappa", roept ze, „hij lust kattenbrokjes". Vader komt slaperig zijn bed uit maar als hij voor het raam staat is hij klaar wakker. „We moeten de politie bellen", zegt hij. „Nee, de brandweer", roept moeder. „Nee hoor, het circus", zegt Neeltje. „Circus?en vader en moeder kijken hun dochter aan. Ach, dat is waar ook, gisteren is het circus geko men. Het olifantje is na tuurlijk ontsnapt. „Als we Neeltje toch niet hadden", lacht vader. „Nou, dan kwam er niets van te recht,' 'vult Neeltje eigen wijs aan. Vader kleedt zich snel aan en loopt naar het circusterrein op de hoek. Daar zijn de meeste mensen al wakker. Twee mannen lopen met vader mee. De olifant vindt het helemaal niet leuk dat hij nu niet verder in de tuin kan rommelen. De mannen beloven dat er iemand zal komen om het tuinhekje te maken. En dan gaat het olifantje mee. Neeltje mag op zijn rug zitten. Jammer dat bijna iedereen nog slaapt, denkt Neeltje. Nu ziet niemand me. Als belo ning krijgen vader en moe der en Neeltje kaartjes voor de middagvoorstel ling. Het kleine olifantje treedt ook op. Hij kan op een ton staan en rond draaien, Als hij Neeltje ziet trompettert hij. Net alsof hij wil zeggen, dag meisje, ik kom nog eens bij jou in de tuin hoor. En krijg ik dan weer katten brokjes? ANKE 1 i X •y 4 8 1 Als je de woordjes goed hebt ingevuld komt er op de kruis jes een muziekinstrument te staan dat veel door kinderen wordt bespeeld. - 1. meervoud van beer, 2. niet groot, 3. draagt de koning soms wel op het hoofd, 4. koken, ik kook, hij 5. als je ondeugend bent geweest krijg je 6. malen, ik maal, hij7. ontplofbare stof, 8. ape nootje, 9. bovenste van een kerkgebouw. De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leeftijd onderaan de brief of oplossing. Op de envelop zet je: Aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft. .1, hoe vonden jullie de echte brieven, van mij? De kinderen die antwoord in ons hoekje kregen hebben geen echte ge kregen. Maar zij komen dan weer op een andere keer aan de beurt. Als je een brief hebt geschreven en je ziet je naam niet in onze brievenhoek staan dan kun je er van op aan dat je een brief van mij thuisgestuurd krijgt Er zijn zoveel briefjes. Ik kan ze niet allemaal in ons hoekje be antwoorden. Anders hebben we geen plaats meer voor het verhaaltje en de puzzel. Li anda Vijverberg, elf jaar uit Wateringen maakte een leuke, en heel kleurige tekening van een goochelaar. A winnaars zijn: Liëtte de Vreede, tien jaar; Sjaak Noor- dam, twaalf jaar; Gerda v. d. Horst, elf jaar; Yvonne de Graaf, elf jaar; Annette Peters, dertien jaar; Renate Veer kamp, negen jaar. Jullie krijgen een boek thuis gestuurd. De eplosing was: elfje, ark, maan, hond, klein, weken, sneeuw, vorst De plaats Franeker. RENÉE KOKXHOORN. Ja hoor, oedereen komt aan de beurt voor een prifs. Ik heb een kaarten bak en daar schrijf tk ail« na men op van de wtnnaare zodat niet iemand twee keer achter elkaar een prifs krijgt en een ander nooit. Lees ja veel? Je bent ook op orgelles, laa ik. Maak je al goede vorderingen? PLANO JONGEJAN. Jij had de kleine poesjes met moederpoes getekend. Leuk zeg. Ze worden nu natuurlijsteeds ondeugen der en gaan de buurt verken nen. Bromt moederpoes wet eens op ze? Bedankt voor de leuke schaatstekening. MIRANDA v. d. PLASSE. De puzzel had je helemaal goed. Er zijn zeker wel woordjes bij die jij ook weet1 Fijn, dat je me nog eens een tekening stuurt. TRMA FEENSTRA Het moet nu maar eens gaan sneeuwen en vriezen, dat vind ik ook. Anders heb je helemaal geen idee dat het winter ts geweest. „Hoe lang staat dat al in het hoek je?" schreef je. Bedoel je van die veranderingenDat stond er maar één keer in. Er zijn nu ook zes winnaars. Dat heb je zeker wel gezien? ERIK DEN DRIJVER Leuk. dat je weer eens schreef. Je kan heel mooi een boot tekenen zeg. Misschien kan vader wel !n een boek opzoeken hoe de visjes he ten. De tekening van Monique vond ik ook leuk. Dat was de paashaas at, he? JOHAN VAN DER HOEK De ver halen bedenk ik zelf. Fijn, dat je ze leuk vindt. Het boek kwam dus goed te pas. Ik Eas vroeger toen ik klein was ook niet zo veel- Ik tekende liever. Ik vind het knap dat je de puz zel zelf hebt opgelost. SYLVIA SCHMIDT Ik vind het gemakkelijker als je de briefjes meteen naar mij sluurt. Nu hoe ven ze niet i .eer opgehaald te worden in BrieUe. Dat was zo lastig. ELS VAN DRIEL De oplossing, had je goed. Ik woonde altijd al En Delft en alle briefjes werden naar de Verwersdijk gestuurt. Dat is het adres van mijn krant. Nu hóeven jullie briefjes niet meer In BrieJIe gekaald te worden en krijg rik ze meteen over de post. PATRICIA VAN DER SLOT Be dankt voor je leuke gedichtje. Ik hoop dat ik er nog eens een 'plaats je voor. kan vinden in ans hoekje. De oplossing had góed. Ik had er maar eens een. sneeuwpop bij getekend want dat hoort bij dë winter, vind ik. M. HOLIERHOEK Ja hoor, jij kan ook heist de oplossing instu ren.' Wie weet; win je nog een» een boek. Alleen weet ik nu niet of je een jongen of-meisje bent want. je schreef alleen je voor letter van ja naam. MARIAKOOT Gefeliciteerd met je prtjs van het tafeltennistoer nooi. Speel je wel meer tafelten nis? Ging het van school uit of l»n je op een vereniging? Het is een mooie beker hoor. Je was vergntee je naam onderaan de brief te zetten. Je schreef dat je je postpapier voor je verjaardag had gekre gen. De verstopte vissen in het plaatje heb fk gevonden. Dat had jé leuk bedacht. De oplos sing had je goed. CONNIE MEERSE (de Lier) Ik vond ket leuk dat je ook mee deed. Je hebt rrn ook kans dat je een echte brief van mij 'krijgt.W.ani -ik krijg zó veel briefjes. Ze kunnen niet alle maal in de krant beantwoord worden. De rest doe ik dan per echte brief: Heeft je hamster 'n naam? Wij hebben er één dia heet Sannié. Ga ja altijd op de pets naar school? Dag aliemaai, tot schrljfsï Anke. Carin Ammerlaan, Koninginnepad 7, Den' Hoorn zou graag twee keer In de maand met een meis je van haar leeftijd, tien of elf jaar, willen corresponderen. Haar. hobbies.' rijn: gym, postze gels sparen en foto's en handte keningen van zangeressen en zangers verzamelen. Annemieke Brouwer, Julianalaan 85 in Delft wil met een meisje Van negen jaar corresponderen dié ook van muziek en zwem men houdt. Tineke Kester, Blauwbek 4a, Maasdijk zit in de vijfde, klas, houdt; van lezen, natekenen eu zwemmen en zoekt een corres pondentievriendinnetje. Ze ia elf jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3