HIPPOLOOG BOU Vlaar dingen weer een paarde stad Jan van Geest weer clubkampioen HSY Schiedam: anderhalve ton 11 S"'4\ - ZATERDAG 27 JANUARI 1973 Vlaardingen Een paard zeven hoog aan de Vïaar- dingse Dirk de DerdeJaan is een tikje bezwaarlijk, anders zou men bij Bouke Dijstra, die „hippoloog-au- teur" op zijn naambordje heeft staan, zeker een ede le viervoeter op zijn flat aantreffen. Hij stelt zich' nu maar tevreden met Ierse setter, twee jonj en een paar schildpad- den. Dezelfde ochtend;,; dat ak de hippoloog een bezoek bracht, was er een meisje aan de deur geweest met een bokje. Of meneer Dij stra, i die als dierenvriend ver: Bouke Siebe Dijstra, die zoveel van paarden afweet. Is Mj niet de oprichter van „The Equestrian Journal?" Een veel gelezen paard eb! ad In de VS. Hij heeft er ook jaren gewoond. In Amerika, Canada, Australië, Engeland, Frankrijk ja, waar eigenlijk niet? En overal heeft hij over paarden gepubliceerd. Hij publiceert nog in die landen. De heer Dijstra is een paarden polyglot. Dagelijks brengt hij enkele uren door in wat hij noemt zijn „studio" en schrijft Bart in 't Hout in dit gedeelte van Vlaar dingen bekend staat, hét bokje dat van zijn moeder was gescheiden, bij zich in huis wilde nemen. Hoe zeer het de dierenvriend aan het hart ging, hij had „nee" moeten zeggen; Een twee-kamerflat hoe ge rieflijk ook roept nu eenmaal beperkingen op in het gastvrijheid verl faan dieren; Toen tegen de middag zijn ei nóte, mevrouw Dijstra-v.d. Berg v/: thuis kwam van de Juliana van Stolbergschool, waar zij voor de H klas staat, bleek dat zij het niet met de zienswijze van haar echtgenoot eens was. „We had den het diertje toch overdag op het balkon kunnen houden en *s nachts in de keuken". Dijstra was alsnog bereid naar het bok- Je op zoek te gaan. ,',-V Een.dierenvriend in een moderne flat is dat hebt u nu al be- grepen -aan strenge regels ge- bonden. Mevrouw Dijstra mag dan ten opzichte van een moe- derloos bokje het hart laten spreken, het gezicht van haar man sprak ernstige twijfel uit of dit bokje op het baleon van een flat nu wel zo gelukkig zou zijn. Met schildpadden is dat wat anders. Die „krauteren" zo maar wat rond en komen soms dagen lang niet van hun plaats. Die beesten hebben niet veel le vensruimte nodig. En de Ierse setter was ook al ge lukkig met haar mand. waarin zijhaar twee jongen kon ver- troetelen. Schattige beestjes, waarvan de vader in de.buurt woonde- Settle was ondeugend geweest, vertelde de heer Dij- iv^.stra- Nou ja, de kleine hondjes waren er;:—hoewel niet meer van zuiver rainiéts minder lief om,; Een soepele houding,die de heer Dijstra. ;::in zijn publicistisch werk over paarden beslist zou afkeuren. Lees er zijn. artikel in vAppaloosa: News eenAmeri kaans paardeblad over „fbk- üi';; ken van paarden" maar over na. Daarin: probeert hij te be- wijzen-, dateen goedpaard ■s'i-igémsüns. een lucky vshöt -risj. doch wel degelijk in de sta! kan „gebred", maar dan TO?g de «der niet toevallig om v de hoek van de straat .wonen Een artikel, zest tie beer Dij stra,, dat ia Amerika nogal op zien had gebaard. 1 f - fï8»vize kennen hem daar aan de" Andere tont vm aa haringvij- JAN VAN GEEST. Van onze sportredactie Waardingen Evenals vorig jaar is Maas] and se Jan van Geest er in geslaagd om clubwielrenner van het seizoen bij „De Coureur" te worden. Anne Schouten finishte weer in tweede positie. De Aspirant had een slechte seizoen- start, daardoor kwam hij al snel ver achter Van Geest.' Dé sterke rij van twaalf overwin ningen maakte evenwel deels zijn slechte start goed, maar daar stelde Van Geest echter zoveel overwinningen tegenover, dat zijn goede klassering hem de eindzege opleverde. De eerste twee in het clubklasse- ment van circa 35 renners vorm- den ook het voorbije seizoen de élite. Addie Moerman volgt 84 punten lager en op de vierde plaats nestelde zich Niko Moer man. a - De eerste tien: 1. Jan van Geest 212 punten, 2. Anne Schouten 193 pnt, 3. Addie Moerman 109 pnt., 4. Niko Moerman 105 pnt., 5. Martin Meeldijk 80 pnt., 6. Jaap van- Eijk 72 prit., 7. Martin Drop 69 pnt., 8. Henk Schepers 66 pnt., 9. Hans de Hartog 66 pnt., 10.,Johan van der Hout 68 pnt. daar zijn artikelen; in Neder lands, maar ook in Frans, Duits en Engels. De heer Dijstra is internationaal bekend. Onlangs ontving hij een pakket uit Grie kenland, van het eiland Skyros. Afzender waa de burgemeester i annex advocaat annex di recteur van het postkantoor op het eiland. De inhoud van het pakket was een paardachtige schedel, ge- vonden onder een oud Romeinse villa. De Grieken wisten er geen wijs uit. „Stuur hem maar naar die vent in Holland" had den ze gezegd en die „vent" had uitgemaakt dat het de sche del was van een turpan oftewel een woudezel. „Daarna heb ik het exemplaar cadeau gedaan aan het museum van Blijdorp. Wat moest ik er verder mee be ginnen." PAPLEPEL Graven in de geschiedenis. Dat hoort bij het beroep van hippo loog. Zo - heeft Dijstra ontdekt dat de eerste draverijen in Ame rika in 1628 plaats vonden met Friese paarden. Enwie weet dat Kees Okhorst in de vorige eeuw grote stallen heeft gehad in Rotterdam, dat hij de be roemdste pikeur is geweest in Europa, door de Fransen „le roi des jockeys" oftewel „l'hom- me de glacé" werd genoemd en op zijn tiende jaar al een ere-, prijs won? Net als met de heer Okhorst, die nu 85 jaar is en in Huis ter Hei de woont, werd het Dijstra met de paplepel ingegoten. Zijn va der was een gefortuneerd arts in Friesland. Hijhad ook een eigen stal de stal Orloff en - op vijfjarige leeftijd kreeg de kleine Bouke al een tik op z'n handen aia hij de leidsels ver keerd beet hield. Ja, dokter Dij stra was een strenge man. Toen zoonlief eens als student zijn gat tegen de krib gooide kon hij staljongen worden tot hij - berouwvol naar het ouderlijk huis terugkeerde. Hij zou oorspronkelijk ook' medi cijnen studeren,;maar de hippo- logie won het. Waar er' in Ne- j derland geen faculteit voor be- stond moest ij naar Zweden, Engeland en Frankrijk. „En zo krijg je vanzelf het reizen in je bloed." Het bestuur van de Stichting Paardesport Vloardingen. Met Bouke Dijstra (tweede van rechts} ais public relafions-man en verder v.l.n.r. penningmeester jhr. F. Tedring van Berkhout, secretaresse mevrouw H. DijstraVan der Berg en voorzitter mr. D. J. J. den Hartog. Driedaass by. Temeer omdat hij in ou geschriften bad ontdekt dat Vlaardingen in het verleden wel wwr j in/Ai« degelijk paardesport heeft ge- WAAROM kend In het Vlaardings Archief is hij Maar.nu woont Dijstra alweer en- oude programma's tegen geko- kele jaren in Vlaardingen en men van harddraverijen langs daar-het. bloéd kruipt waar het de Maassluise dijk en het was niet gaan kan Is hij zich in de duidelijk dat de liefhebbers uit Dirk de Derdelaan gaan afvra- de wijde omtrek en het hele gen waarom die nijvere stad Westland er naartoe zijn geko- aan de Rijnmond volledig ge- men. speend is van zijn geliefde hob- Aanvankelijk koketteerde Dijstra met de bouw van een manege, maar dat plan heeft hij los ge laten. „Vlaardingen 700 jaar" lokte met een ander: een drié- daags hippisch festijnom Vlaardingens .roemruchte hippi sche verleden nieuw leven in te blazen. D;- VEEL SYMPATHIE Zo is de Stichting Paardesport Vlaardingen van de grond geko men, met de enthousiaste mede werking van mr. D. J. J. den Hartog, advocaat te Vlaardin gen en waarnemend kantonrech ter, in Schiedam en .Rotterdam^ die als voorzitter'is. aangezocht. Voorts kreeg hij de steun van dr. A. Slikkeveer. i dierenarts in Maasland (vive-yooizitter) en van jhr. F. Te dring van Berk hout;- directeur; van - Slaven- burg's baak in Vlaardingen; (penningmeester), van A. B, Chardon in Maasland, die de Kon. federatie van landelijke rijverenigingen in het Westland vertegenwoordigt en last but not least van zijn vrouw die het se cretariaat waarneemt van de stichting. Zo krijgen de Vlaardingcrs begin augustus een gecombineerd hip pisch festijn, met op de eerste en derde dag een concours hip- pique en op do tweede dag een harddraverij over 300 meter voor de sndste kortebaners van Nederland. Alles vooraf gegaan door een grootse optocht, waar in o.a- de kinderen van de Ju liana van Stolbergschool een rol meespelen. Dijstra die zelf de public relations doet, heeft voor zijn Initiatief al zoveel sympathie en medewer king ontmoet, dat het festijn mits de weergoden meewerken niet meer kan mislukken. Zelfs de prijzen zijn al rond: gouden zweep van de gemeente, zilveren zweep van Slavenburg's bank, bronzen zweep van Boek huis den Draalt, bronzen paard van B. A. v.d. Bor, fabrikant te Schièdam. Verder bekers, hoofdstellen, leidsels, allemaal bedoeld als prijzen. Dijstra laat, als voorbeeld een fraai Amerikaans hoofdstel zien. De zwepen zijn ontworpen door edelsmid van der Meulen uit Joure, Friesland, die het edele ambacht al twee eeuwen uitoe fent. Voor de kortebaan-draverij is zesduizend gulden :aan prij zen. „Een bedrag" zegt Dijstra dat alle' verwachtingen;heeft overtroffen, V D, met name directeur Kristal zal in een spe ciale etalage de prijzen tentoon stellen. LOTERIJ Speciale attractie van het drie daags hippisch festijn wordt een loterij, waarvan de opbrengst als volgt wordt verdeeld, A: Voor een kinderboerderij in Vlaardingen. B: Voor maneges, waarin gehan dicapte kinderen door ponyrij den een doelmatig gebruik van spiergroepen terugkrijgen. C: Voor de Paardesport Vlaardin gen, om volgende jaren een zelfde loterij op touw te zetten, ten bate van de charitatieve doelstellingen en de paardesport in het .algemeen- Want dat.wil de heer Dijstrawel proberen te bereiken: de paar desport terug in Vlaardingen. Hij heeft het gemeentebestuur zelfs al voor nog Iets getipt: een ponymarkt. Bemrael tot nu toe de enige In Nederland, Is er rijk mee- geworden. Schiedam In het Prinses Bea- trixpark arriveerdeweer een partij vis, door de Hengelsport vereniging „Schiedam en Om streken" aangekocht hij de be roepsvisser Burger uit Bergam bacht In de vijvers werd 600 poéd schub karper uitgezet waaronder veel wilde karpers. Het gewicht ligt tussen de drie en vijf pond per stuk. Voorts werd 200 pond vang bare snoek in vrijheid ge steld en 1000 pond voorn van verschillende grootte. Er loopt tevens nog een bestelling van een soortgelijk assortiment aangevuld -met een aantal snoekbaarzen. In totaal is op vrij korte termijn anderhalve ton aan vis uitgezet. Hier zijn ook de onlangs door O.V.B. ge leverde 1200 pr-nd karper inbe grepen. Voor de verguw-gHuders staat dus een optj.ns»' hengelgenot te i wachten in het komende voor jaar en tijdens de zomermaan den. De kwaliteit van het viswa ter laat momenteel niets te wensen over. Toch blijft de vo rig jaar geplaatste zuurstofin- jector regelmatig in werking. Mocht het nog gaanvriezen, dan zal in de omgeving van de injector een groot wak ontstaan. Niet alleen de vissen kunnen hier van profiteren maar ook de wa tervogels van het park vinden dan hier een goede wijkplaats waar ze naar hartelust de bo* dem kunnen afgrendelen op zoek naar voedsel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4