1 m roepen voor ms streekplan PLAN MIDDEN-DELFLAND HOUDT REKENING MET 4T '<Ht Groenoord Fotoclub van start Goedlcoop bouwen Voorbereiding in 1977, voltooiing omstreeks 2025 MINERVA W.WA Amsterdams Toneel en Telemann- ensemble in Vlaardingen Pincher gevonden 3 •i Riek Schagen: schilderen is heerlijk en fascinerend Amsterdam 't Is al weer een paar jaar geleden. 2e had nog geen auto. De re gen plenst neer. Riek Scha gen, Saar uit het t.v.-spei Swiebertje, wacht op de tram om haar moeder te gaan bezoeken. Naast haar stopt een vrachtauto. De chauffeur buigt zich uit het portierraam en vraagt: „Waar moet je heen, Saar? „Naar m'n moe der", roept ze. „Stap maar in", zegt hij en houdt uit nodigend het portier open. o Riek Schagen mag die popu- lariteit wel. Ze heeft ook begrip voor de amicale toon die vaak wordt aange slagen. Zegt: „Je komt steeds weer bij de mensen in de huiskamer. Ze gaan je als een goede kennis be schouwen. Op straat steekt soms een jongen z'n hand op en groet: Dag Saar! Nou, dan steek ik ook m'n hand op. Ervaart ze die po- pulariteit niet als binder- lijk? •/Rick Schagen haalt deze kleine herinneringen op in haar fijne, ruime atelier in het hart van 4 Amsterdam, vlakbij de Vijzel- gracht. Het licht valt door de hoge vensters van twee kanten naar binnen, maar de geluiden van de stad dringen niet tot het vertrek door. Het is er verras send en verademend stil. .Hier is de actrice Riek Schagen. de schilderes Riek Schagen, die het ene schilderij na het andere tevoorschijn haalt en op de ezel plaatst. Uit het aanzienlijke aantal, dat ze op het atelier heeft staan, heeft ze al een se lectie gemaakt voor de tentoon- stelling, die van 3 tot 25 februa ri in het Gemeentemuseum van Maassluis wordt gehouden. HEERLIJK Een vraag die voor de hand ligt i is deze: wat voelt zij zich meer, actrice of schilderes? Haar ant woord: „ln de eerste plaats ben ik actrice. Het schilderen is pas later gekomen. Maar ik vind het iets heerlijks; het is zo fas- cinerend en je kunt ermee be- ginnen als je wilt. Dat is met het toneel anders. Je moet maar afwachten wat voor rol je krijgt en of die je ligt. Dat is niet zo bij Swiebertje, want de rol van Saar speel Is nu al tien jaar lang.... Maar laat ik het zo zeggen: ik vind schilderen en toneelspelen, beide leuk om te doen". Ze is niet aan een gezelschap ver bonden, Vroeger heeft ze ge- speeld bij Van Dalsum,' het Volkstoneel en Comedia. Maar toen televisie (Elsschots Kaas, Riek Schagen bij één van haar olieverf schilderijen, dal in Maassluis te zien zal zijn. De Kleine Waarheid en Swie bertje) en de film (Ciske de Rat en Fanfare) een beroep op haar gingen doen, was een vast con tract .niet-meer nodig. „Maat", zegt ze, „een gastrol, zoals vo-; -Vlaardingen De twee Vlaardingse wijkcentra de Heipaal (Holy) en Westwjk willen de inspraakprocedure voor het voorontwerp streekplan Rijnmond op gang helpen bren gen. Zij gaan de werkgroepen begeleiden waarin belang stellende inwoners achtergrondinformatie krijgen, mee- denken en aktief betrokken worden over en bij het streek- plan. De medewerkers van de centra willen daarbij nog verder gaan dan Rijnmond zelf. Rijnmond stelt: „Het is duidelijk dat de Inspraak rond het voor ontwerp streekplan geen inte graal onderdeel meer kan zijn van de algehele voorbereiding, omdat deze voorbereiding al te ver gevorderd is." De opbouw- werkers zien in het praten van ^de werkgroepen echter „een po ging om met zoveel mogelijk .^mensen een streekplan vast te pellen naast, eventueel zelfs los £Van de officiële, ambtelijke - streekplanprocedure." be opbouwwerkers Ineke Vogels, ^Frans Weeber (de Heipaal) en [FRees Brouwer (Westwijk), die ^straaks de werk- of gespreks- groepen willen begeleiden, zien '"graag dat die groepen min of Fineer blanco beginnen, dat zij f^telf de doelstellingen vaststel den. De groepen zullen poot-aan ^moetên spelen; er- is een strak- ïrke fasering opgesteld, want •tevoor de zomer moet de in spraakprocedure -afgerond zijn moet tret verwerkt worden in Ifeet voorontwerp. feerst beginnen dewerkgroepen ui et een discussie aan de hand van een dofilstellingenpakket (met informatie), daarna volgt het programmapakket waarmee zij een beleidsprogramma op stellen. In de laatste fase van de inspraak gaan de groepen aan het werk met een „doe-het- zelf-pakket"; daarmee maken zij zeJf een streekplankaart. Dat strakke schema gaat er dan wel van- uit; dat de deelnemers aan de werkgroepen al goed gemfor- meerd rijn. Daarmee staat, of valt deze werkwijze. De wijk centra zullen dan ook veel infor matie moeten geven- om des te sneller effectief aan het werk te gaan met de groepen. De inspraakprocedure op zich heeft Rijnmond „uitbesteed" aan de Amerrïoortse Werkgroep 2000,; specialist in het begeleiden van projecten, Werkgroep 2000 coördineert straks alle ideeën voor het streekplan. Dinsdag 13 februari wordt in De Triangel (Fransenstraat) een openbare avond georganiseerd over de Inspraakprocedure. Dan zullen ook de werkgroepen Inge deeld worden. rig jaar bij de Haagse Komedie - in ,,'t Is voorbij" van Albee, is erg leuk. Daardoor houd je nog contact met je: collega's. Trou wens .dat doe je ook wel door Swiebertje. We hebben daar een heelleuke band en ik geloof, dat .die de kracht van het stuk is. We hebben er allemaal'even veel'plezier in". Leven de- andere medespelenden in Swiebertje ook mee met haar successen als schilderes? Riek Schagen:, „Nou, en of! Als ze iets hebben 'gelezen over m'n werk brengen ze het mee"- MEEKLADDEREN Het schilderen Is In 1963 begonnen nadat haar huwelijk met dr. L. G. Westermann haar in een schildersfamilie had gebracht. Haar schoonvader Gerard Wes termann, die docent Is geweest aan dé Rijksacademie in Am sterdam, gaf haar de eerste les sen. Door haar man, die ook schildert, wat gaan mee kladde- verf en penselen aan het' experi menteren geslagen. „Ik was met m'n man, die abstract schildert, wat geen me ekladde- ren'Y zegtze. ,>En geleidelijk aan is er 'n lijn in gekomen". De vraag of zé haar man, doctor in de economie, filosoof en kunsthistoricus, in,/ zijn wijze van schilderen heeft nagevolgd, beantwoordt, ze ontkennend, „Hij.gaat uit van het Zen-boed- dhisme", zegt ze. „Dat kan ik niet. Ik geloof ook niet, dat ik naar een bepaald voorbeeld werk. Ik vind het.werk van Ernst en Redon erg mooi, Ook de etsen van Anton 'Heyboer; die zijn zo fijn van stemming". Zelf .- maakt ze geen grafiek. - Ze zegt: „Daar ben ik niet aan be gonnen. Persoonlijk vind ik gra fiek wat doods, maar dan met uitzondering van die var» Hey boer. Ik wll'iheer evocatief wer ken. De mensen moeten er. iets aan kunnen beleven",.'. V SUCCES Het schilderen van de actrice Riek Schagen bleef uiteraard geheim. Verscheidene kennissen zagen haar werk en vonden het mooi. Ze zeiden: je moet expo seren. In 1968 werd voor de eer ste maal aan dat advies gevolg gegeven en een tentoonstelling in. het eethuisje „Les quatres Canetos" aan de Prinsegracht in Amsterdam werd zo*n suc ces, dat andere exposities er hét gevolg van waren. Ze kreeg een uitnodiging bij Hamdorff in La ren te exposeren en, zo ging doom en zelfs een galerie Kopenhagen. het door. Na Laren volgden on der andere het stadhuis in Schoonhoven, Het KJokgeveltje in Hillegom, de Kunstzaal in Als ze op die tentoonstellingen te- Bergen, De Beyert in Breda, de rugziet constateert ze; „Steeds Van Reekumgalerie in Apel- fijne recensies gehad en veel bezoek. Ook de verkoop was erg leuk". Toe nog toe heeft ze uitsluitend gouaches en (inkt) tekeningen geëxposeerd. In Maassluis zul len voor de eerste maal ook tweè.olieverfschilderijen te zien zijn. Met betrekking tot de tech niek van het schilderen bekent zé: „Ik ben niet de gouache be gonnen en did te maken vind ik nog altijd,'het prettigst. Het is mogelijk, dat het nog anders wordt; met olieverf ben ik nog niet zo lang bezig", TOEVAL Haar werk is non-figuratief, maar gaat toch uit van een .realifeit of een gedroomde werkelijkheid. Zelf bestempelt ze haar goua ches, tekeningen en schilderijen het liefst als abstract-figuratief. De compositie is voor een be langrijk deel afhankelijk van het toeval.„Ik begin maar te schilderen", zegt ze, „en dan ontstaan er beelden, die ik ac centueer. Uit het resultaat komt dan weer de titel voort die ik aan het werk geef". De kunstenares houdt van kleu ren. Dat blijkt duidelijk uit haar hele oeuvre. Zij gebruikt die kleuren zoals die haar het beste uitkomen; de ene maal zijn ze krachtig en contrasterend, de •andere keer zacht als pastel. In de techniek van het schilderen spelen zowel experiment als toe val een rol. Daarbij is er vaak een verrassingselement, dat te vergelijken is met dat wat de pottenbakker ontmoet als hij mét zijn glazuren experimen- zegt ze. „Je kunt er soms niet zegt ze. „Je kunt er oms niet dat haar dagen daarmee en met haar werk als actrice ruim schoots bezet zijn. Het gevolg mee ophouden! Ze gaat zo in de schilderkunst óp, hiervan is, -dat ze meer op haar atelier vertoeft dan'in haar wo- iti- Zuid. Maar zij noch haar man achten dit een be zwaar. Want ze zijn beiden verknocht aan dat ruime, rusti ge. atelier in het centrum. Of ze ook aan Amsterdam zelf zijn verknocht? Riek Schagen: „Ik ben in Amersfoort geboren, maar was nog maar 'n balf jaar toen we naar Amsterdam verhuisden. Ik voel me dus wel helemaal Amsterdamse en houd van de stad. Maar Ik moet eer lijk bekennen dat ze me de laat ste tijd wel eens wat gaat be nauwen. Amsterdam is Amster dam niet meer met al dat ver keer en al dat lawaai. Dat doet je soms naar 'n huisje buiten verlangen..,." „Nee", zegt ze prompt. „Een en kele maal gebeurt het wel dat ik denk: dat hoeft eigenlijk niet. Dat is wanneer wildvreemde mensen gewoonweg naast me komen zitten als ze me hebben herkend. Maar wat ik leuk vind: kort geleden zaten we in Bussum bij Jan Tabak en toen kwam 'r een jongetje, dat nau welijks kon praten, «aar ons ta feltje gestapt en legde een blaadje papier .voor me neer. En 'n ouder broertje vroeg: mo gen we uw handtekening?" Schiedam/Vlaardingen Bij. dè' realisering van het project Midden-Delfland zullen de gemeenten volle dige inspraak krijgen, waarbip zovéél - mógelijk rekening -wordt gehouden met dé belangenvan ^boe ren en tuinders. Wordt het plan niet gerealiséerd, dan zal'de grónd binnen afzien bare tijd zijn volgebouwd' met steenmassa's. De nog open liggende strook tus sen Schiedam en Delft is nog maar vier kilometer. In het gunstigste geval zal men in 1977 kunnen beginnen met de voorbereiding. In 2025 zal men de volledige resultaten van Mid den-Delfland kunnen zien Dit lieten deskundigen weten op een vorige week gehouden lo rum voor leden van de gemeen teraad van Schiplulden. Het fo rum bestond uit Ir. Dè- Kievit van de Grontmlj, ir. Biemond van de Rijksdienst landinrich ting en dis. Speller van de afde ling openluchtrecreatie van het ministerie van erm, die op ver zoek van b. en w. van Schiplui den de ontwikkelingen van Mid den-Delfland schetsten. Al sinds 1962 beraden Schipluiden en Maasland zicK over de op dringende steenmassa's van de omliggende gemeenten. Daaruit kwam het idee voort de nog niet bebouwde gronden als „buffer" te bestemmen en zodoende de stadsbevolking een recreatiege bied te verschaffen, dat -tevens een oplnssing is voor-deze klei ne, gemeenten. :nFv Het gebied, grenzendaanDelft, Schiedam, Maassluis .en Hoek. van Holland wordt .bestemd als ■agrarisch en recreatiegebied, een gebied dat 4.100 én 1.900 ha. beslaat. De omringendesteden en dorpen worden deelnemers in de kósten, die voor een groot deel door rijk en/provincie. wor den gedragen. De gemeenten nemen aan de kosten deel op basis van een verdeelsleutel. Het plan zal bepaald niet in enke le jaren zijn verwezenlijkt, al dus de deskundigen. Men is nog aan het p'anneo maken. Hebben deze vastere vorm, dan wórden commissies benoemd waarin ook raadsleden uit de deelne mende gemeenten zullen zitten. Enkele Schipluidense raadsleden meenden, dat Midden-Delfland voorlopig nog wel een discus siestuk zaf blijven. Raadslid Cl oosterman vreesde, dat de boeren de neiging kunnen krij gen het bedrijf dan maar op te heffen. Het rijk is volgens ir. Biemond bereid, de grond te kopen. De basiskosten van Midden-Delf land zijn op grond van de huidi ge normen 118 miljoen ge raamd. Schiedam De wijkverenlglng Groenoord en omstreken heeft haar foto-, film- en diaclub. Tij dens een op 1 februari gehouden vergadering is deze begonnen mét 22 leden, die voortaan elke donderdagavond vanaf acht uur bij elkaar komen in Boerderij Land vreugd, SweelincksJngel 1. Voorzitter van het: voorlopige' be stuur is de heer E. Kind, de .heer W- Cranneman is benoemd tot -secretaris, penningmeester is mejuffrouw M. van den Heu vel en technischadviseur de heer P. Pons. De club doet een beroep op ama teur-fotografen en beginnende amateurs zich bij de club aan te sluiten. De leden kunnen gra tis gebruik maken van de appa- TatuuiY. die de club in zijn bezit heeft. Belangstellenden kunnen contact' opnemen met' de heer P. Pons, Iepenlaan 3, telefoon 710407;^; GRATIS PROEFRIT OEAlGR VOOR GEHEEL SCHIEDAM HIEUW MftTHENESSERSTRAATtó. TELEFOON 26 06 63 SCHIEDAM Vteardingen/Schiedam in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal wordt op donderdag 8 februari een voorstelling gegeven van „De Meid" van Herman Heijer- mans door het Amsterdams To neel. Aanvang^O.lS. De voor telling vindt plaats onder aus piciën van het VIaardings Kunst Centrum. De regie is in handen van Jules Croisét., De 'medespelenden: zijn Nell Koppen, Sigrid Koetse, Mimi Boesnach, Elly: van Stéke- lenburg, Maya Kunst, Wim de Haas, Jan Hundling en Dolf Lasschier. Eveneens onder auspiciën van het VKC is er op donderdag 1 maart'., iö zaal Harmoiüé een concert door hetTelémann-sn- semble dat eveneens om 20.15 uur begint. Op het programma staan werken van Bach, Scar latti, Albioni, Gluck en Stamitz. Schiedam Op .;de Broersvest is dinsdagmiddag een zwarte pin cher gevonden. Het dier, een één jarige reu, is naar hét asiel ge bracht. Met Interesse heeft iedereen, die een woning .in Schiedam zoekt in uw blad kunnen lezen, dat de Sohiedamse bouwmaatschappij SSN de huur van. nieuw, te bou wen woningen aanvaardbaar wil maken. (Zie. de courant-van vrij- dag 26januari J973). Een snede van de directeur, de heer Box: Dez;e heer hoopt, dat door het nieuwe aanbod van zijn maatschappij het Schiedam st gemeentebestuur alsnog zal be sluiten, de mogelijkheden van Schiedam alsnog te onderzoe- ken;--' Menig inwoner van Schiedam zal hebben gedacht: „Stel je vóór! Als men de huur van de wonin gen; in Woudhoek 33) verge lijkt met wat genoemde maat schappij aan huur en van nog geen 300 aanbiedt (ook de hoge grondkosten daarin ver werkt), dan mogen wij van.het Gemeentebestuur tóch wei ver wachten, dat men deze maat schappij deze kans moet geven. Wij, ...inwoners van Schiedam, zijn benieuwd1.; C. L. A. J; Hoogewoning. Nieuwe Haven 71 E vSdiiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4