SCHIEDAMSCHE COURANT Twijfels over sancties van Rijnmond inzake woningbouw RET-haltes aan de Vivaldilaan verplaatst BR. VLOOTMAN OVER PSYCHIATRISCHE ZORG IN RIJNMOND: Interim- rapport is gereed Commissie volkshuisvesting: 2 kranten veer één prijs Padvinders exposeren uitvindingen deze eemv Nieuwe Damlaan gedeeltelijk opgebroken Radio uit auto gestolen Inbraak in vormings centrum Posita veilt postzegels Beatrix milmWÊÈiÉ&i komt strikt privé Diefstal uit open autobus Geen spreekuur m m li VRIJDAG 9 februari 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 4 pagina"» i 99ste jaargang no. 24617 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam zit in woestijn Schiedam Eon speciaal gevormde commissie stu deert nog steeds op de problemen van de geeste lijke volksgezondheid In Schiedam. Er is inmid dels een interim-rapport voltooid, dat 15 februari zal worden besproken. Als de commissie met de tekst daarvan akkoord gaat, zal er een eindrap port aan de gemeente raad worden voorgelegd. Volgfns wethouder B. E. Collé van volksgezond heid, die de commissie voorzit, is er in de afgelo pen maanden druk op de problematiek gestudeerd. En dat was nodig, want de conclusies van de deskun digen zijn opvallend. Dr. Vlootman heeft de proble men nog wat uitgediept en spreekt van oorzaken in overvloed voor de bij velen ontstane psychische spanningen; de drang om zich te handhaven, de angst af te vallen in het maatschappelijk proces. Bedrijfsfusies met de daaraan verbonden angst werkloos te worden. -■j.Het-onmenselijk knikkeren' met werknemers", noemt dr. Vlootman dat. „Ik 1 verbaas me er steeds over dat de vakbonden zich daarbij neerleggen Het lijkt wel of het voor de vakbonden voldoende is als er een gunstige af- vloeüngsmaatregei getrof fen is". Hij vervolgt: „Het leven is onder druk komen te staan. Een voorbeeld is de woningbouw in dit ge bied: kazerne-achtig. Mensen worden verstoken van elk sociaal contact. Voor ons is het allang geen punt van discussie meer: eengezinswoningen verdienen de voorkeur. Nog een oorzaak is de milieuverontreiniging. Het gevoel te stikken in de uitwerpselen van de wel vaart. Al vraag ik me af of dit gebied niet al te ne gatief wordt gemaakt. Het steeds maar benadrukken van stank kan op zich ook al ziek maken. Dat geeft ook een gevoel van onge noegen". Het ziet er dus naar uit dat het JAC-rapport zij het ongewild nog eens ds aandacht gevestigd heeft op em Schiedams pro bleem dat al eerder werd geconstateerd en dat de directeur- geneesheer van het Gemeente-Zieken huis dr. J, H. Leusink al weer twee of drie jaar ge leden kernachtig om schreef met da hewering dat Schiedam op dit ge bied volkomen achterliep. Men is op het ogenblik bezig die achterstand in te halen. Gelet op wat dr. Vlootman over de toeloop vnpi patiënten naar de neurologische afdelingen van de Noletstichting en waarschijnlijk niet al- een daar lijkt dat alles zins noodsakelijk. Schiedam De directie van de dr. Noletstichting heeft zich verweerd tegen de beschuldigingen in een rapport dat Het Jongeren Advies Centrum in Vlaardingen heeft uitge bracht over het behandelen van patiënten door de medi sche wereld. Het gaat daarbij vooral om patiënten die aan epilepsie (vallende ziekte) lijden. Het Vlaardingse JAC is in het rapport tot de conclusie gekomen dat de pa tiënten in feite „voor de leeuwen werden geworpen". Dr. C. J. M. Vlootman, geneesheer-directeur van de Nolet stichting, heeft wèl begrip voor de gevoelens van onvrede en ongenoegen, die zijn ontstaan. „Die zijn goed verklaarbaar. Wat de psychiatrische zorg be treft in Schiedam en omgeving zitten we in een enorme woes tijn. Het is gewoon een feit dat do opvang buiten de ziekenhui zen zeer onvolkomen is. Men werkt meer naast dan met el kaar", aldus de heer Vlootman. Hij vindt het JAC-rapport onwe tenschappelijk en ondeskundig, maar: „We zijn wel van mening dat een en ander verbeterd moet worden". „Op ieder vlak dat je onderzoekt is een groot aantal mensen on tevreden. Voor de oorlog accep teerde iedereen dat er te weinig medische steun was. Toen er meer mogelijkheden kwamen volgde er een explosie van ver wachtingen. Men vergeet thans dat er in een gebied als Schiedam/Vlaardingen gewoon te weinig huisartsen zijn. De praktijken zijn veel te groot. Vierduizend zielen in een prak tijk is heel normaal, terwijl ge streefd moet worden naar 2500 patiënten. Voor de ziekenhuizen is er behoefte aan minstens drie psychiaters". SPANNING VERTOLKT Naar schatting, zo blijkt, vertoont 30 tot 70 procent van de patiën ten In een huisartsenpraktijk psycho-somatische verschijnse len. Dat percentage is de laat ste jaren met tientallen toege nomen. Bij de afdeling neuro- psychiatrie in het Schiedamse ziekenhuis kloppen per week 30 mensen aan. Mensen die hun psychische spanningen vertolken in lichamelijke klachten: hoofd pijn, geknopte spieren, maag pijn, darmstoornissen, overma tig zweten enzovoorts. Daarvoor zijn oorzaken genoeg aan te wijzen: Bedrijfsfusies, de woningbouw in het Rijnmondge bied, gebrek aan vertiermoge lijkheden en de milieuverontrei niging. Het staat vast dat een heel complex van oorzaken er voor zorgt dat de mensen er niet meer tegenop kunnen. Die oniust-gevoeiens worden omge zet in lichamelijke klachten, waardoor de wachtkamers vol zitten met deze „patiënten". Dr. Vlootman: „In dit gebied kan je nog beter schizofreen zijn en denken dat je een theepot bent, want voor dergelijke mensen ïijn voldoende voorzieningen. De anderen, die het allemaal niet meer aankunnen, gaan de mist In, omdat ze in feite licha melijk niets mankeren." ONDER DRUK Het Is de taak van de overheid om hiervoor faciliteiten te creëren, meent de heer Vloot man, Bureaus voor gezins- en levensmoeilijkheden, sociaal- psychiatrische diensten en psy- cho-medische centra. Via deze kanalen zouden deze mensen kunnen worden opgevangen. Een fatale leegte zou verdwij nen. Een meer geïntrigeerde hulp is uitermate gewenst. Huip en advies ook voor de gezins- en familieleden van cus. De patiënt „volgooien" met medi cijnen wordt als een tijdelijke oplossing gezien. Hem een pak ket van diensten aanbieden lijkt een betere oplossing en daar mee wil d Noletstichting binnen kort beginnen. Over de aanval van het Vlaardingse JAC zegt dr. Vlootman nog; „Voor ons ÏS het een dagelijks punt, die epi lepsie. Door alle onmogelijkhe den zijn we gedwongen ons aan te passen aan de bestaande mogelijkheden. Je doet je best en het is erg frustrerend als je achteraf een trap krijgt. Ik wil niet ontkennen dat er in dit rap port wortels van waarheid zit ten. Inderdaad: In dit gebied is een grote leegte". Maasland Voor de jeugdleden van de Maaslandse vereniging van postzegelverzamelaars „Po sita" is er zaterdagmiddag, om. twee üur eetf'bijëénkomst, waar in vijftien zegels worden ge veild. Het zijn postzegels uit Oostenrijk, Israël, Nederland, Nw. Guinea en de Ned. Antillen. De veiling wordt gehouden in de land- en tuinbouwschool aan de Kerkweg. Schiedam Een aantal leden van de commissie voor volks-De buisvesting van de Rijnmondraad heeft zich gistermiddag afgevraagd of het de sancties die het openbaar lichaam op het gebied van de te houwen contingenten woningen inde 23 gemeenten die tot Rijnmond behoren wel ooit kan toepas sen. Er. ontspon zich een juridische discussie over wat een „richtlijn" is en over de feitelijke bevoegdheden van Rijnmonda|sL een j*emeent§. mocht gaan „dwarsliggen" bifydé üVtvoêring van"de'plannen' voor de jaarlijkse wo ningbouw. commissieleden twijfelden niettemin aan de doeltreffend heid van die sanctie-mogelijkhe den, waarvan ze het maar de vraag vonden of die wel zullen kunnen worden toegepast als het erop aan mocht komen. Ge committeerde Burger was wat dat betreft niet pessimistisch, gezien" het goede f overlegd dat met de 23 Rijnmondgemeenten had plaatsgevonden. Voor Rijnmondgecommitteerde drs. F. Burger was het een dui delijke zaak: Via bepalingen uit Rijnmond- en Gemeentewet zou het via de Commissaris van de Koningin mogelijk zijn om de Commissielid Van Oostrom meen- gemeenten alsnog te verplichten de Jat met name ds plannen de van te voren overeengeko- voor dure woningen kritisch die- men hoeveelheid woningen ais- nen te worden gevolgd ter voor- nog te bouwen. koming van situaties als in Schiedam (torenfiats) zijn ont staan. Als bijlage bij de con cept-richtlijn voor de woning bouw, die door de commissie werd aanvaard, werden de aan tallen in aanbouw te nemen wo ningen in 1973 en 3974 in. de Rijnmondgemeenten aangege- 'ven. Voor 1973" komt' men op een totaal van 9098, voor 1974 op een totaal van 8487 wonin gen. De planning over die jaren voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis: in 1973 respectieve lijk 202 eengezinswoningen in de woningwetsector, 300 (Vlaardin gen) in dezelfde sector en 16 tn Maassluis. In Vlaardingen zijn voor 1973 in totaal 279 meerge zinswoningen gepland, Voor 1974 zijn de aantallen te bouwen wo ningen gepland op 700 in Schie dam, 1.550 in Vlaardingen (Ho- ly-Nöord) en voorlopig geen In Maassluis. Rijiunondgecoimnitteerde Burger deelde de commissie gistermid dag mee dat de aanvraag tot de bouw van 9.0SO woningen in 1973 door het ministerie mondeling voorlopig Is goedgekeurd. neuroti- Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvanssn voor de prijs vanB èén: de Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het B „RDtteidamsch Nieuwsblad met tiet "laatste binnen- en buitenlandse nieuws.f ■beef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder oniga verplichting.] de SC en RN te üezorgen en ontdek zel'f de vele pluspunten- Deze bon fn open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur de SC en RN 14 dagen gratis naar. woonpl telefoon Schiedam Het be zoek van Prinses Beatrix aan Schiedam is een privé bezoek en vindt plaats zon der bemoeienis van gemeentelijke autoriteiten. De prinses wil op 8 maart In de vol komen privé-sfeer een bezoek afleg gen in Schiedam en zich daardoor op de hoogte stel len van de proble matiek van jeugd en jongeren. Vol gens burgemeester H. Roelfsema is niemand in het be zoek van de prin ses gekend van de gemeentelijke au toriteiten. „Ik heb het in de krant gelezen. Als ge meente doen we er niets aan, want de prinses legt een privé-bezoek af". De burge meester zet het bericht over de komst als volko men nieuw te heb ben gelezen. Naar zijn mening zijn de gemeentelijke autoriteiten er niet in gekend. Ge let op bet karak ter van hef be zoek was dat ook niet noodzakelijk. ISÉ Schiedam De RET heeft de haltes van buslijn 53 (Schie- dam-Kethel) aan de Vivaldilaan verplaatst naar de Eduard van Beinumlaan. De haltes voor beide richtingen zijn ongeveer zeventig meter verder neergezet. Boven dien heeft de RET bij de halte voor de passagiers naar het centnlm een nieuwe abri geplaatst, die de oude aan de Vivaldilaan vervangt. aanleiding geweest om de haltes te verplaatsen. Wanneer op de drukke Vivaldilaan gelijktijdig twee bussen stoppen, wordt het uitzicht voor het overige ver keer ernstig belemmerd. Voorts zou bij de aanleg van de door gaande wegen in Groer.oord de oude abri toch verwijderd moe ten worden. De kommen bij de nieuwe haltes in de Eduard van Beinumlaan zijn reeds eerder door de dienst Gemeentewerken aangelegd on der andere vanwege de toekom- naar Vlaardingen, die eveneens stige „buslijn om de noord" gebruik zal maken van de nieu we haltes. De verkeersveiligheid is mede een Schiedam De Schiedamse groep Burgemeester van Haaren van Scouting Nederland exposeert morgenmiddag van twee tot vier uur „Uitvindingen van de twintigste eeuw" in het groepshuis ,,'t Raad huis" aan de Schiedamseweg 200. De expositie is het resultaat van onderzoekingen, waarop elke pa trouille in Schiedam zich gedurende vier weken heeft toegelegd in het kader van de troep-patrouillewedstrijden. Op de tentoonstelling wordt onder andere aandacht geschonken aan licht, energie, ver keer te land, te water en in de lucht en aan ruimtevaart. Schiedam In verband met de aanleg van >het nieuwe hoofdriool in Nieuwland is de inrit vanaf de Nieuwe Damlaan naar de SchimmeJ- penninckstraat, dus ook naar het flatgebouw aan de Nieuwe Dam laan, voor alle verkeer afgesloten. De bewoners van de flat kunnen hun woning bereiken via de Piersonstraat. Dit is met borden aange geven. De uitvoerder, de firma Visser en ling als locomotief van de bouw- Smii uit Papendrecht is bezig trein gaan rijden vanaf de met de opbouw van de Franki- spoorbaan, en langs de Nieuwe stelling, waarmee de fundering Damlaan, waar de bestrating voor het hoofdrioot^gegoten reeds is opgebroken, naar de wordt. Maandag zal deze stel- Burgemeester Van Haareniaan, Schiedam De heer T. J. M. S. heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal va nzijn tran- sistorradio uit zijn auto, die aan de Eerste Tuinsingel stond ge parkeerd. Schiedam De Schiedammer W, B. R. uit de Lekstraat heeft aangifte gedaan van diefstal van ƒ520 uit zijn autobus, die aan de Hoofdstraat stond gepar keerd. Het geld werd weggeno men uit een mapje autopapie ren. Do bus kon niet worden af gesloten Schiedam Burgemeester H, Roelfsema is maandag 32 fe bruari verhinderd zijn wekelijk se spreekuur In het Stadskan toor te houden. II. 'ui i jS| Schiedam Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het vormingscentrum voor werken de jongeren aan de Louis Rae- maekersstraat. Ze kwamen bin nen door het vernielen van een ruit- Uit laden namen ze 390. en een hoeveelheid postzegels ter waarde van 200,— mee. vJ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1