Tettie Benjamins vindt wonen in Holy afschuwelijk, maar: IS ideaal voor een 'OllW Polarisatie in de raad uit den boze Drukkerij houdt beroep aan van over binnenstad Muziek school geeft voorspeel avonden Dienst voor school begeleiding heeft bestuur WERKGROEP SCHIEDAM: Dieren vriend niet gestraft, weï schuldig Inbrekers stelen 100 platen Inbraak in school Teruggekeerd raadslid Wierda: "SeÜiedamsche Courant DONDERDAG 15 FEBRUARI 1813 Van oen onzer verslaggeefsters Tot ze het „zat" werd» Ze wilde uit haar isolement komen. Weer iets gaan doen, Wel tien keer is ze langs het wijkcentrum De Heipaal gelopen. Negen keer liep ze er voorbij, De tiende keer trok ze de stoute schoenen Holy draalt alleen op De Heipaal, aan en stapte naar binnen. Nu, Dit wijkcentrumis ideaal voor Vlaardingen „Ik woon hier nu een jaar en het Is afschuwelijk. Het is hier vreselijk ongezellig en er is weinig te doen. Ik be gon me dan ook vreselijk te vervelen. Boodschappen doen, Is natuurlijk ook niet alles." na twee weken iets over te zeg gen valt een redelijke be langstelling.' IDEAAL Aan Het woord Is Tettie Benja mins, 24 Jaar, getrouwd en moe der van een dochtertje. Zij kwam cngeveer een jaar gele den met haar gezin in Vlaardin gen wonen omdat ze In Den Haag, waar ze eigenlijk van daan komt, geen huis kon krij gen. Tettie Benjamins voelde zich na dat jaar ais het ware opgesloten binnen de vier muren van haar flatje in Holy, De verveling pro beerde ze te verdrijven door zich met grote energie te stor ten op haar huishoudelijke plichten als huisvrouw. enkele weken later, is dat be nauwende isolement er niet meer, - hulsvrouw. Ik woon pas een jaar in Holy, maar dat Ujkt alsof ik er al veel langer woont" Op dinsdagochtend (sinds vorige week) heerst er in De Heipaal een gezellige bedrijvigheid. Er is een koffie-bar. Mensen drin ken er koffie, maken een praat je en bekijken de sieraden die op één. van de tafeltjes liggen uitgestald. Anderen amuseren „Ik heb het zelf gemerkt. Moeders die er eens uit willen, nemen hun kinderen mee. Ze zijn van harte welkom.Tettie vindt het jammer dat niet meer bewoners uit de Holywijk de weg naar De Heipaal durven of willen vinden. Het waarom"? Schiedam De leerlingen van de Schiedamse Muziekschool geven Sn februari en maart enkele voorspeelavonden. Deze uitvoe ringen zijn op vrijdag 15 februa ri, vrijdag 30 maart en vrijdag 13 april. De eerste voorspeel avond wordt gegeven in de ge hoorzaal van de muziekschool, de andere in de aula van het Stedelijk Museum, aanvang tel kens half acht. De gehoorzaal is achter het ge bouw van de Muziekschool aan de Lange Nieuwstraat en' is via een steeg links van de school te .bereiken. Het programma bevat onder an dere werken voor accordeon- en gitaarensemble, blokfluit, dwarsfluit, hobo, trompet, klei ne harp en piano. zich met de peuters die het er best naar hun zin lijken te heb ben. Het slaat aan: de koffie bar. Een duidelijke zaak. Wel licht wordt er binnenkort meer dan aanmaal per week koffie bar gehouden. Het zal voorna melijk afhangen van de (blij vende) belangstelling van de Ho- ly-bewoners. Aan één van de tafeltjes, daar waar de sieraden liggen uitge stald, zit Tettie Benjamins. Toe vallig ditmaal zonder haar dochtertje. Wie zin heeff, kan onder haar leiding sieraden gaan maken. Ook kan men de door Tettie zelfgemaakte siera den kopen, wat nogal eens ge beurt. Er is voor zover daar „huisvrouw" wordt je in een be paalde hoek geduwd. Daarom heb ik het nieuwe weekblad Vlva dan ook een brief geschre ven. Ik vind dat dit blad discri minerend is ten opzichte van huisvrouwen. De advertenties, zo van „Viva is geen blad voor huisvrouwen, een blad zonder breipatronen enz.". Alsof je als huisvrouw de hele dag zit te breien. Je wordt als huisvrouw opgesloten, je krijgt een stem pel. Waarom geeft Viva niet an- vind het ook zo'n ouderwets woord. Bij vrouwen die een baan hebbeni komt het huis ook wel schoon. Wat ik met dit werk probeer te doen, is de mensen laten zien wat ze alle maal kunnen doen. Het hoeft niet, het kan. Iedereen heeft wel iets, waar ie erg goed in is. Als je zoiets gaat doen, krijg je nog eens een compliment. Maar als je de hele dag de vloer hebt op- geboend, zal niemand zeggen „Wat kan jij goed boenen". tend leuk wandkleden maakt. Maar ze durft niet t« komen. „Dat kan lk niet, ik ken nie mand", zegt ze. Tettie heeft dit niet één keer ondervonden, maar vaak. „Ik ben wel eens de deuren afgelopen en dan blijkt dat de meesten niet durven ko men omdat ze er niemand ken nen. Als ze van een vriendin weten dat die wél gaat, durven ze zelf ook." OUDEREN georganiseerd. Iemand die moeilijk ter been Is, wordt op gehaald. Ik ken een oudere dame die bijna niet meer kan lopen en in een flat op de acht ste etage woont. Zij wordt iede re week opgehaald. Nu is ze er tenminste ook eens uit" Tettie Benjamins in De Het paai. Niet alleen vervaardigt zij or sieraden, de kinderen die op de crèche komen houdt zij ook bezig, deré voorbeelden van huisvrou wen? Zij die iets anders doen Ondanks alle goede wil van Tettie Het gaat echter niet alleen om dan de hele dag poetsen en boe- en de andere medewerkers nen." van De Heipaal, zijn èr toch veel mensen die niet naar De Heipaal durven komen. „Ergens willen ze wel, maar ze durven niet. Ik ken iemand die ontzet- .Huisvrouw' HUISVROUW" Tettie. „Ik zegt Het blijkt uit het elan waarmee Tettie haar verhaal vertelt: zij is uit haar isolement en 'momen teel in haar element. Dat wil zij anderen ook graag bezorgen. „Maar het is erg moeilijk ze uit hun huizen te krijgen." jongeren. Er is ook nog het pro bleem van de oudere bewoners Tettie Benjamins heeft in Den van Holy. „Er wonen veel be- Haag gewerkt op een atelier jaarden in Holy. In de eenge- waar mode-bijou's werden ver zin swoningen bijvoorbeeld. Voor vaardigd. Nu ze zelf weer „ac- hen wordt hier ook van alles tief" is geworden in dit werk ziet ze (maar in de verre toe komst) voor zichzelf ook weer andere mogelijkheden dan al leen een .huisvrouwen-toe komst". („Ik zeg altijd dat ik niet werk. Huisvrouw Is zo'n vervelend woord.") „Misschien ga ik weer met kof fers langs de deuren om siera den te verkopen. Misschien ook komt het ooit nog eens van een eigen atelier. Voorlopig doe ik nu dit in De Heipaal. En af en toe krijg ik wat opdrachten." Schiedam Het pas benoemde PvdA-raadslid H. M. Wierda viert zijn rentree in de gemeen teraad. Hij heeft in 1 Vti be dankt voor bet raadrifchnaat- schap, omdat hij het niet eens was met de gang van zaken in de gemeenteraad. HIJ was hé* „geharrewar" tussen dé fracties meer dan beu en nam als het zoveelste raadslid tussentijds ontslag. Nu is hij wéér raidsiid, al gelden zijn bezwaren van toen eigenlijk nu ook nog. De heer Wierda is uitgesproken tegenstander van polarisatie in de gemeenteraad. Hij is er te gen, dat dit moderne politieke begrip in de raad izt praktijk wordt gebracht en betreurt het dat het gebeurt. „Je zit Hamen in de raad en je moet de politie ke realiteit van samenwerking erkennen", meent hij. Wierda staat nog volledig achter zijn brief die hij bij Zijn Ontslag als raadslid aan de gemeente raad heeft gestuurd en waarin hij bezwaren aantekende tegen, "het geruzie in de raad en plèitte voor meer zakelijke samenwer king. Hij is in de landelijke poli tiek overigens geen tegenstan der van polarisatie, niaar die politiek ziet hij wezenlijk aödftrs als de gemeentelijke. Ondanks alle bezwaren tegen da polarisatie in de Schiedamse ge meenteraad, tot uitdrukking gé bracht in een programeóllege en een samenwerking tufcen de linkse partijen, gaat hij toch met plezier beginnen aan Zijtt taak als raadslid. Hij vindt dit bijzonder prettig werk. „Waar bij nog komt, dat ïk uit mün vorige periode natuurlijk al Wat ervaring heb en dat is natuur lijk een voordeel". Schiedam Drukkerij-uit geverij Segers aan de Westirankelandsestraat heeft het beroep tegen het besluit van b. en w, tot weigering van een bouw vergunning voor de uit breiding van de drukkerij aangehouden. De verga dering van de gemeente lijke beroepscommissie, die woensdagavond zou worden gehouden, is daarom naar een nog na der te bepalen datum ver schoven. Schiedam/VIaardingen De on derwijsbegeleidingsdienst voor Schiedam, Vlaürdingcn én Maassluis heeft een bestuur. Het is in januari met de voorbe reidende werkzaamheden voor net gezamenlijk project van de urle gemeenten en van de in deze gemeenten werkzame in stellingen voor bijzonder onder wijs begonnen. Het bestuur is samengesteld uit de heer J. J. Schriel te Vlaar» ■dingen, voorzitter, mevrouw G. D. Verweij-De Graaff, wethou der van onderwijs in Schiedam, vice-voorzitter, de heer A. G. Kloots, wethouder van onder wijs in Vlaardingen, secretaris, de heer A. Wieiemaker, Maas sluis, penningmeester en me vrouw W. C. M. Smit-Naaste pad, Vlaardingen en dr. J. L. J. Dries in Schiedam. De heren Schriel en Wieiemaker vertegen woordigen het protestants-chris- teiijk onderwijs, mevrouw Smit en drs. Dries het rooms-katho* Hek onderwijs en de beide wet houders het openbaar onderwijs. Een delegatie zal contact opne men met het departement van onderwijs en wetenschappen over het eerste project van de onderwijsbegeleidingsdienst, waarvoor f 100.000 is uitgetrok ken. Het eerste project wordt bekeken aan de hand van gege vens van de Nijmeegse profes sor Daudt. Het gaat hier in het bijzonder om het bestuderen van de mogelijkheden die er zijn bij het begeleiden van het overgaan van kinderen van kleuter naar basisonderwijs en dan met name kinderen uit de sociaal zwakkere gezinnen. Het ministerie heeft in principe sub- sidie to-egezegd, maar het is nog niet zeker of die ook inderdaad op korte termijn zal worden ver leend. Er wordt gezocht naar een huis- vestibig voor de dienst, die fn Vlaardingen zal komen. Voor de Schiedamse afdeling wordt bet pand van de afdeling onderwijs aan de Hoogstraat aangehou den. Schiedam Zijn er contac ten geweest met verenigin gen ais Hendrick de Keij- ser en is alle moeite ge daan om déze verenigingen voor het behoud van de Schiedamse binnenstad te Interesseren?" Geldt dat ook voor particulieren en in hoeverre zou de gemeente bereid en in staat zijn bij restauratie en renovatie twee vragen van de vele Achter een aantal punten uit de PPR. Tot de eerste partij be hoort de wethouder eveneens en hij zal in de komende maanden ongetwijfeld nog meer worden geconfronteerd met wensen en verlangens van de werkgroep. Alvorens beslissingen genomen worden over sanering van de binnenstad en het contract met Empeo, zal ook de plaatselijke afdeling van de PvdA nog haar standpunt over deze zaak bepa len. len tegen een te dominerende positie van de auto in dé gesa neerde binnenstad. Volgens de bestaande planning zal worden gestreefd naar veiligheid en comfort voor de voetganger en de bewoner van de binnenstad, maar de groep vraagt zich af hoe de wethouder dit denkt té bereiken als ook de aüto toe gang krijgt en als geluidshinder en stankoverlast niet kunnen worden vermeden, vooral gezien de betrekkelijk kleine oppervlak te van hat gebied. vragen die de werkgroep Schiedam heeft afgevuurd op wethouder C. J. M. Bol- mers over de aanstaande sanering van de Schiedam se binnenstad. De werkgroep wil nogal wat we ten van de wethouder en heeft zich ontwikkeld tot een niet on belangrijke pressiegroep, ge steund als ze zich weet door de afdelingsbesturen van drie poli- teke partijen: PvdA, D'66 en tot nu toe verschenen plannen Nog een vraag op dit gebied: voer de binnenstad zet de werk groep vraagtekens. Zo vraagt ze zich af of de vestiging van grootwinkelbedrijven - in de bin nenstad wel bijdraagt tot de in de tot nu toe verschenen „multi functionaliteit" van de binnen stad en of die veelheid van functies niet beter kan worden de wethouder bereid om alles te doen tegen vestiging van gara gebedrijven in de binnenstad?" èn: „Kan het asfalteren van de straten in de binnenstad worden tegengegaan (zie Nieuwstraat) omdat asfalt het „auto"-karak- ter van de binnenstad onder streept". verkregen met een gevarieerde, De Schiedamse binnenstad wordt kleinschalige middenstand. volgens de werkgroep Schiedam AUTO WEREN Ook wil de werkgroep maatrege- „in allé rapporten uniek" ge noemd en ze verbindt er de vraag aan of het gemeente lijk voorlichtingaapparaat met name binnen het Rijnmond gebied wel alles heeft gedaan om belangstelling te wékken voor het behoud van de binnen stad. Voorts wordt gevraagd welke stappen zijn ondernomen om bij Rijnmond te wijzen op de mogelijkheden in de recrea- tief-culturele sector die er In Schiedam zijn pn die te doen functioneren als centree streek- voorzieningen naast hét be staande pakket dat Rotterdam heeft te bieden. INDUSTRIE Ook het vestigingsbeleid voor in dustriële bedrijven is voor de leden van de werkgroep aanlei ding geweest vragen te steljen. Ze willen weten of dit beleid erop gericht is geweest klein schalige bedrijven en ambach ten aan te trekken en of er voorwaarden bestaan, die vesti- De werkgroep Schiedam vindt, dat de in aanbouw zijnde silo van de N.V. Lucas Bols aart de Honnerldge Gr»teiaan het stadssiihouet ontsiert en dringt er bij de wethouder van stadsontwikkeling op aan, dit soort bouwwerken in de toekomst te voorkomen. stadssiihouet. De werkgroep meent, dat dit soort panden dient te worden geweerd. CONTROLE ging van dit soort bedrijven Een op de Amsterdamse situatie I Het asfalteren van straten als de Nieuwstraat valt bij de leden van de werkgroep niet in goede aarde: ze menen dat daardoor teveel de nadruk wordt gelegd op het aufo-eiement in de binnenstad voor de directies aantrekkelijk maken. Indien dat niet het ge val is, wordt gevraagd of er mogelijkheden zijn daarin ver andering aan te brengen. Bedrijfspanden die er niet moeten komen rijn volgens de werk groep panden als die van Lucas Bols aan de Burgemeester Hon- nerlage Grételaan, waar een aiio wordt gebouwd die „verpes tend" wordt genoemd voor het geënte vraag is of bij de dienst Gemeentewerken voldoende per soneel en capaciteit ïs om een situatie van aanzienlijke tekor ten en budgetoverschrijdingen te voorkomen. Gewezen wordt op de dienst Publieke Werken van de gemeente Amsterdam, die niet in staat zou zijn ge weest voldoende efficiënte con trole uit te oefenen op de flnan- cieel-economische handelingen van aannemers, ontwikkelings maatschappijen. en grondspecu- lanten. Een herhaling van die situatie wellicht op kleinere schaal dient in Schiedam te worden voorkomen, aldus de le den van de werkgroep. Dt werkgroep zal plannen voor de sanering van de binnenstad in de komende maanden nauwlet tend volgen, aldus woordvoerder Van <ter Geer, Er is volgens hein inderdaad werk aan de winkel, want al in mei wil wet houder Bolmers het ontwerp-be- sie stadsontwikkeling, stad aanbieden aan de commls- stemmingsplan voor de binnen- Hond veroorzaakt ongeluk Schiedam Bijna had de Jeugdi ge A. M. uit Vlaardingen een boete opgelopen, omdat Mj rich over een lóslopende hand had ontfermd. Hij vtmd het dlèir op de Koningin Wilhelminalaan in Vlaardingen en wilde.het bij de riem vastpakken. Plotseling trok de hond zich los en echoot de rijbaan op, waar hij werd aangereden door éen bromfiet ser. Het ongeval betékende de dood voor de hond «ft licht» ver- wendingen voor de bromfieuêr. Tegen M. werd proces verbaal op gemaakt, waarin hij ervan werd beschuldigd, een höbd los te hebben laten gelopen met alle gevolgen van dien. Woensdag- morgen stond M. terecht voör cc kantonrechter in Schiedam, die het onbillijk vond een die renvriend het slachtoffer te la- en worden van een vreemde samenloop van omstandigheden. Kantonrechter mr. W. E. van Vloten: „Volgens de wet ben u schuldig, maar ik geef u geen straf". De officier van justitie had 11 gulden boete geëist. Schiedam Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan de Mathenesseschool. Ze sloegen een ruit in en doorzochten loka len. De buit viel tegen: uit een niet afgesloten bureau van een van de leerkrachten namen ze acht postzegels en 4 aan klein geld mee. Schiedam Inbrekers hebben uit een pand aan de Buitenhaven- weg ruim 100 grammofoonpla ten en een grammofooniustalla- tie gestolen. De totale waarde van het gestolene bedraagt 2.500. Ze kwamen het pand, dat bewoond wordt door dé héér V. de P„ binnen door hét in- slaan van een ruitje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3