Manus Stolk: opvolger nog niet heke Hermes: 6de maal 1-1 HBSS onderschat De Lier John DUS PROTESTEERT „de boos doener" kracht mist stoot- Van der Pijl verbetert positie Vroege Veendam-treffer beslissend Xerxes onderstreept klasseverschil scfcïedamsche Courant MAANDAG 19 FEBRUARI 1973 3 Veendam De smak waar mee de deur van SW's kleedkamer achter Rinus Gosens in het slot viel klonk veelbetekenend. Ter wijl het in Veendams sportpark „De Langeleeg- te" samenhokkende pers volkje „winnende" Cor van der Gijp overstelpte met vragen, verwerkte de Schïedamse oefenmeester z'n zoveelste teleurstelling. Want weer moest SW te gen een beslist niet sterke- Veendam „Het moet een reflex, geweest zijn, want toen Van de Welde en ik opsprongen naar de bal stompte hij mij in m'n maag. In een reflex heb ik toen teruggeslagen." Nog wat onder de indruk. van het gebéurde uit het veld gezonden in de wedstrijd tegen Veendam staarde John van der Spek voor zich uit. En met hem enkele medespe lers, die „begrijpend" meeleefden. Boos ook, „want", reageerde Jan van der Velden, „zoals die nummer vijf (Derk- sen) soms te keer ging was waanzinnig." Dat juist John van der Spek (uitgerekend de voor een „fair play cup" in aan merking komende SW'er) het slachtoffer 7 werd van modderduet Veendam—SW, lijkt on verklaarbaar, Maar de door Peter Gans boven alles verheven rode kaart sprak boekdelen. Even als de troostende opvang van Rinus Gosens, die maar al te goed besefte •wat er op dat moment in zijn speler omging. De nog „blanco" John van der Spek begreep maar al te goed dat zijn reactie fout was, „maar", rea geerde hij bitter, „dat zal je altijd zien, de eerste overtreding blijft onbe straft." De gevolgen? „Ik reken op twee of drie we ken. re opponent verlies incas seren, maar waren het vooral de aan dit duel kle vende negatieve punten, die de eindconclusie ongun stig beïnvloedden. Want daar waren het „onbespeel bare" terrein en de blessu res van Rijkuiter en Van Beek, als „vurige" uit schieter de rode kaart voor John van der Spek en de afgekeurde treffer van Jan Groeneweg. Het drukte de 2—0 uitslag naar de achter grond en maakte de hard dicht smakkende deur tot een begrijpelijke reaktie. Op die punten kampte SW Inder daad met pure pech, maar aan de andere kant schoot de rood groene formatie ook nu weer schromelijk te kort om Cür van der Gijps „counter-techniek" te ontregelen. Een Schiedamse treffer had hierin verandering kunnen brengen, maar ondanks enkele reële mogelijkheden bleek ook in Veendam de schrikbare bnproduktiviteit. En dat terwijl SVV reeds na vier minuten juichte. Een openings offensief resiri teerde in een „schamper" van Wim Mulder, die echter via de voet van Jan Groeneweg achter de vergeefs reagerende doelman Lokken werd gedepuoneerd. Maar SW Zoals Derksen enkele malen hardhandig demonstreerde, maar door een boos schreeu wende Peter Gans wel werd „toegesproken" maar nauwe lijks bestraft. Wel verwonderlijk was het dat SW ook in de tweede helft nau welijks extra mankracht aan voerde om die achterstand weg te werken. Alleen de keren dat Ties van Duppen zich vart bela ger Edens kon ontdoen ontstond enige verwarring op de Veen- damse helft. Maar te vaak mis te de pass de nodige zuiverheid om snel opkomen te combineren met verrassing. Ties van Dup pen: „Normaal gesproken zou den het goeie passes geweest door H Hans Soeters juichte vergeefs, want op advies van zijn grensrechter annuleer de scheidsrechter Gans de Schiedamse treffer. Jan. Groene weg: „Misschien stond Jan Rij kuiter buitenspel, want ik zeker niet. Nee, ik weet nu nog niet waarom die man stond te vlag gen". En juist daardoor kwam de Jdap dubbel zo hard aan, want acht minuten later reikte Veendam naar die uiteindelijk ■beslissende treffer. De eerste in zet werd door Dick van de Kor- put uit het verlaten doel gekopt, maar via de lat belandde de bal voor de voeten van Jetze Pascal die hard en diagonaal uithaalde: 1—0 LAKOMEK Juist In die prille fase van de wedstrijd leek SW's lakonieke reaktie, zonder meer het accent op de aanval te leggen, begrij pelijk. Maar steeds weer ploe terden Jan Groeneweg en Jan Rijkuiter in de Veendamse mod der tegen een numerieke meer derheid. Een bij vlagen ook „imponerende" overmacht. zijn, maar door het gladde veld schoven ze nu te hard door". Toch duurde het vaak te lang voordat SW vanuit defensie overschakelde op de aanval (Wim Mulder: „Je kon de bat niet kwijt") waardoor op het toch al zware terrein de op bouw extra traag aandeed. STOREND Maar ook scheidsrechter Peter Gans bleek daarin een storende fakfor. De i en opvallend „ingrijpende" oud-Schiedammer weigerde zich halsstarrig aan te passen aan de moeilijke om standigheden waaronder de spe lers hun taak moesten volbren gen. In zijn ijver het duel „in de hand" te willen houden bleek de voordeelregel te zijn ge schrapt, waardoor vooral Veen dam vaak geïrriteerd meters te rug moest, terwijl balbezit kan sen had geschapen. Maar hield scheidsrechter Gans op die punten de arbitrale touw tjes (te) strak, regelrechte over tredingen werden daarentegen wapperend afgedaan. Zoals Jan Rijkuiter, die via een flinke duw meters modder hapte, terwijl juist Veendams Jetze Pascal „goedkeurend" de geïrriteerde vedette mocht uithangen. BLESURES Verwonderlijk was het dan ook niet dat eerst Jan Rijkuiter (en- Rinus Steenbergen, Aod Os- ierholf en doelman Jar» van der Velden. SW's defensieve "ruggegraat" moest fn Veen dam capituleren door twee on fortuinlijke situaties. kelblessnre) en even later Maarten van Beek (eveneens enkelblessure) werden Inge ruild tegen Wout van Vuuren en Fred Meerhof. Ook Cor van der Gijp beproefde een wissel, Derksan (rechts) wekte de toorn op van scheidsrechter Gans, maar bleef "onbestraft" maar dan om taktbche redenen. Van der Gijp: „Ik haaide Kui ter er uit voor Oostinga omdat ik vond dat we op dat moment toe waren aan wat behoudender spel". Want hoewel Veendam zich ge makkelijker bewoog over bet drassige veld, bleven de meeste aanvallen steken in de Schie damse defensie waarin Dick van de Korput het soms moeilijk had tegen Van de Weiden en Pascal, maar zelden echt ge vaar ontstond. Echter ook veie drassige meters verder, voor het doel van Lokken, ontstond zelden „paniek" en was John van der Speks inzet halfweg de tweede helft eigenlijk SW's eerste echte schot. RODE KAART Maar terwijl Veendam—SVV leek te blijven steken op 1—0, trilde „De Langeleegte" plotseling van sensatie. Van de Weiden en Van der Spek sprongen beiden naar de bal, waarna de Veen- dammer „kronkelend van pijn" door de modder woelde. De snel .„ter. plekke zijnde scheidsrechter Gans greep meteen in de goede zak en toverde een rode kaart te voorschijn. Het betekende voor John van der Spek een vroegtijdige afgang naar de kleedkamer, wegens „slaan van de tegenstander". Het leidde tot verhitte tafrelen rond Peter Gans, die echter on verstoorbaar het „rode sein" geheven hield Dat daarna invaller Oostinga kort voor het einde, tussen de han den van Jan van der Velden door (,,de bal werd door Fred Meerhof van richting veran derd") 2—0 kon scoren veran derde weinig aan de situatie. Daarvoor was SW te teleurge steld en ook wel wat onder de indruk van Peter Gans' „rode optreden Schiedam Er zijn de laatste tijd met betrekking tot het ver trek van Hermes voorzitter Ma- nu Stolk een aantal berichten in de circulatie geweest, die min of meer bezijden de waarheid lagen. Vandaar dat de per 1 april vertrekkende Hermes' praeses na afloop van het duel CW-Kermes DVS graag wat duidelijkheid wilde scheppen, Manus Stolk: „Er is geen spra ke van dat er via een brief of hoe dan ook op enigerlei wijze sptake is geweest van oppositie tegen het bestuur. Wel is het zo dat er binnen één van onze commissies wat onenigheid is geweest, maar dat komt overal voor Het was allang de bedoe ling dat ik per 1 april zou ver trekken en dat heeft uitsluitend te maken met mijn drukke werkzaamheden (dhr. Stolk is werkzaam als personeelschef op het Ministerie van Econ. Zaken). Overigens is er nog geen op volger bekend, Manus Stolk hierover: „Er zijn wel kandida ten, maar in dit stadium kan ik echt geen namen noemen". Schiedam - DH5 zou de komende zondag vrij zijn en dan een oe fenwedstrijd spelen tegen het Rotterdamse „De Musschen. „Dit gaat indien de competitie- leider zijn zin krijgt niet door. Tot verbazing van het bestuur van DHS kwam dezer dagen het bericht dat voor zondag a.s. de Competitiewedstrijd DHS-Slik- kerveer is vastgesteld. Daarte gen gaat- het bestuur van DHS protesteren. Niet omdat de vriendschappelijke wedstrijd te gen De Musscnen" door de neus werd geboord", maar wel om het feit dat DHS al drie wed strijden meer heeft gespeeld dan het eveneens in de onderste regionen verkerende Slikker veer. „Laat zij eerst maar eens de achterstallige wedstrijden spelen" is de mening van het DHS bestuur. Rotterdam Tegen C.W speel de Hennes DVS dit seizoen voor de zevende keer gelijk, en ironisch genoeg, was het de zesde keer dat hiermee de cij fers 1—I gepaard gingen. Een syndroom hebben de blauw- wltten er in ieder geval niet van gekregen, want na afloop van het op een doorweekt veld gespeelde duel heerste er in de blauw-wltte kleedkamer alom tevredenheid. Henk Neb- beling: „Kampioen worden staat echt niet centraal bi] ons. Als je weet dat er zelfs bij koploper Gouda nog ge praat wordt in de geest van „nog twee punten en we zijn veilig", dan begin ik er ook echt niet over. We verzamelen zoveel mogelijk punten en als we dan toevallig kampioen worden dan Is dat meegeno men". Piet Roozen miste twee hart stochtelijke kansen en was een van de weinigen die met ge mengde gevoelens terugblikte; „Verschrikkelijk jammer, vooral van die bal die ik hoog over knalde, want als die erin gaat, vergeet je zo'n doelpunt nooit meer. Ik had hem juist zo mooi over de keeper heen gelobt, maar ik schoot zo hard omdat ik dacht dat die back erin zou springen". In feite kreeg Hermes niet veel méér kansen, iets wat trou wens ook van CW gezegd kan worden; het onmogelijk zware veld was daar ongetwijfeld de bet aan. Lastig was dat trou wens ook voor de beide doel- verdedigers, CVV's Jacques van Oosten: „Je kreeg er de zenuwen van. je gleed weg, je kon die bal niet ktemvast krij gen: in een woord, het was hopeloos". Ook Spp.rmon had het moeilijk, ondanks de splinternieuwe handschoenen die hem door Harry Sperman "luchtoptreden" minder sterk ex-trainer Hans Dorjee werden bezorgd. Zijn „luch top treden", normaal een sterk punt, was ditmaal zwak verzorgd, het geen Henk Nebbeling noopte tot een wandeling naar het doel van zijn laatste man. Henk Nebbeling: „Dat deed ik vooral omdat hij teveel door het midden uittrapte als hij gehinderd werd, zoiets is le vensgevaarlijk". Hoe dan ook, beiden werden uiteindelijk slechts éénmaal gepasseerd. Hoe dat gebeurde kunt u lezen in de RN-sportbijlage. Schiedam Kennelijk heeft HBSS zaterdag la de vriend schappelijke wedstrijd tegen De Lier de tegenstander on derschat, want hoe is het anders te verklaren dat de Westlanders met 42 wonnen. Diverse defensiefonten gin gen in ieder geval aan de eerste drie doelpunten vooraf, zodat HBSS zich deze mrddag defensief niet van haar bes te zijde liet zien. De Harga-bewoners misten Henk Scbar- loo, maar Henny Pieroen deed het toch niet slecht en ook de nieuweling v. Duivenbode voldeed aardig. Aanvoerder Jonkman had het in het eerste kwartier heel moeilijk, trouwens de gehele verdediging was in de beginperiode niet zo best op dreef. Schiedam DHS heeft de „verloren*' zondag goed gebruikt om op het eigen terrein, zeer goed bespeel baar, een oefenwedstrijd te spelen tegen de Rotter damse eerste Wasser Xerxes. Het werd een leuk duel waarin uiteindelijk het klasseverschil de door slag heeft gegeven- De Rotterdammers gingen na melijk met een 1—4 over winning naar huis. Het schaarse publiek dat de wedstrijd bijwoonde heeft kunnen genieten van goed voetbal, ondanks de steeds maar gestaag vallende re gen. Vooral Xerxes liet goede vloeiende combina ties zien om van te smul len. Trainer Harry Bouquet had in zijn team veranderingen aan moeten brengen omdat Paul de Nijs en Ab Weber geblesseerd waren en dus niet mee konden doen.Goe- de combinaties dus bij de eerste klasser en het was al heel kort na het begin dat uit één daarvan Guus Stek doelman Van der Giessen passeerde 0—1. Ondanks die snelle achter stand trachtte DHS de gas ten een waardig tegenspel te bieden.Dat lukte goed, maar kon toch niet verhin deren dat Xerxes in de 15e minuut uit kon lopen tot 1—2. Dat lukte door een in zet van Kalkman waarbij doelman Van der Giessen niet geheel vrijuit gtng. Gelukkig voor DHS toonde Xerxes zich op dat moment met die voorsprong van 20 tevreden. Het concentreerde zich na het tweede doelpunt meer op goed samenspel en leuka combinaties dan op het maken van doelpun ten. MEER VAART Na de rust bleek dat trainer Bou quet de ploeg op drie plaatsen had veranderd. Droog, Van Leeuwen en Schry hadden het veld moeten ruimen voor: Kie- la. Van der Kerkhof en Vis. Dit bracht zichtbaar meer vaart in de voorhoede en DHS kwam dan ook tot een tegentreffer van Van der Piuym. na 'n combina tie tussen hem en Van der Kerkhof. DHS wilde meer. Het kwam tot goed opgezette aanvallen maar toen kwam ook aan het licht waaraan het mankeert bij DHS. Het heeft in de voorhoede geen „killer". Het ontbreekt ten ene malen aan een afwerker van de talloze toch niet ongevaarlijke aanvallen. Er is geen stoot kracht. Was dat wel het geval geweest, had Xerxes niet zo ge makkelijk naar de overwinning kunnnen gaan. De Rotterdam mers lieten zien hoe het wel moest. Halverwege de tweede helft bracht Kalkman de stand op 1—3. WISSEL Trainer Pïm Visser achtte na dit doelpunt de tijd gekomen twee wisselspelers in te zetten. DHS wilde het er echter niet bij laten ziiten.Het kwam weer tot een offensief maar het had al len maar een kopbal van Roeke bakker, net naast, tot resultaat. Vlak voor tijd had Xérxes weer succes. Goed samenspel tussen Machïelsen en invaller Kreft had tot resultaat dat laatdstge- noemde de v eindstand op 1—4 kon bepalen. In de tweede minuut greep Jan van Heest mis na een schot van Jacq Stolze en dat betekende 0—1. HBSS was hier door nog niet wakker geschud, want drie minuten later was het Rinie v.d. Ende, die 023 aantekende, na dat de HBSS-verdediging onvol doende ingreep. Dat kon ook ge zegd worden van het derde doel punt van de gasten, dat in de elfde minuut door Paul Groene- veld gescoord werd (0—3). Eerst na een half uur was het Cees Teerds, die in ieder geval de eer voor HBSS kon redden (J—3). Na rust kwam HBSS wat sterker voor de dag, maar trai ner Teun Groeneveld van De Lier zette zijn jongens aan tot „behoudend" voetbal en mede daardoor kwamen er weinig kansen voor Wim Houtman, Wim van Est en Martin Meyer, al miste Houtman kort na rust op enkele meters afstand van het doel door de bal naast te schieten. Na de thee was HBSS wel sterker maar het bleef ontbreken aan een goede afwerking van de soms goed opgezette aanvallen. Toen Cees Teerds ln de 20ste minuut binnen het strafschopge bied werd gevloerd, kostte dat de gasten een strafschop, Piet van Gulik belastte zich hierme de en dat betekent in zo'n geval dat HBSS dan een doelpunt rij ker wordt (2—3). Een kwartier voor 't eind was het toch weer het door aanvoerder J. Zoon aangemoedigde De Lier (Zoon speelde een uitstekende- wedstrijd) dat via een treffer van Jacq Stolze op 2—4 kwam, al ging de HBSS-defensie ook bij dit doelpunt niet helemaal vrijuit. De uit Zwijndrecht ko mende arbiter Addlnk had het niet moeilijk vooral voor De Lier zeer nuttige oefenduel. Vlaardingen Het derde hengel- concours van de hengelvereni- ging GEWB werd, evenals de belde vorige malen, gewonnen door M. v.d. Pijl. In de wateren rond Poeldijk ving hij 1250 gram met welke vangst hij zijn positie belangrijk heeft verbe terd. Op de tweede plaats ein digde S. van Berkel met 800 gram; 3. W. Jansen 600 4. *t„ de Gelder, 460; 5. W. Krie- ger, 450; 6. Th. Odijk, 300; 7. H. Verkouter, 250 gram. SVV te snel uit balans

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3