SCHIEDAL SCHE COURANT B. en w.Controle is zeer streng Bulderbaan- comité krijgt f 2.000 van gemeente Veilig advies Bevolking blijft afnemen Bouw bejaarden flat (in stank) blijft onzeker Verhoging subsidie bijzonder jeugdwerk Israël- avond in Triangel Hoe Schiedams is het Rotterdamsch Nieuwsblad? Inbrekers stelen voer f 15.000 aan kleding Middelbare scholieren spelen Shakespeare Inbraken in café en kantines Drukkerij Segers in beroep iibiihi li iiüüiiiiai Meisje (13) gewond bij aanrijding WsgammffiR D'66 tegen dure woningen in Ketliel-Oost Jubilarissen bij Wilton gehuldigd Zanguur in Grote kerk VRIJDAG 23 februari 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24649 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD •Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL T ankercleaning overtrad hinderwet niet' Schiedam De gemeente- Jij kt Beroepscommissie behandelt donderdag 1 maart tijdens een openba re vergadering in het Stadskantoor het beroep van de drukkerij-uitgeve rij Segers tegen een colle ge-besluit. Aanvang acht uur. De firma is het niet eens met de weigering van burgemeester en wethou ders van een. bouwvergun ning voor de uitbreiding van de drukkerij in de Westf rankelandsestvaat. De zitting was aanvanke lijk vastgesteld op 14 fe bruari maar is toen op verzoek van de firma aangehouden. Schiedam Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, krijgt het Centraal Comité Anti-Buiderbaan voor 1973 een subsidie van 2000. B. en W. hebben dit de raad voorgesteld omdat ze vinden dat het co mité bijzonder verdienstelijk werk heeft verricht Dp het gebied van de bestrijding van het vliegtuiglawaai. Het comité heeft om subsidie verzocht als bijdrage in de kosten van enkele reeds gemaakte en nog te maken rapporten. Van een onzer verslaggevers. Schiedam De gemeente Schiedam heeft nooit kunnen con stateren dat de N.V. Tankercleaning de hinderwetvergun ningen heeft overtreden en chemisch afval in de Nieuwe Waterweg en de Wilhelminahaven heeft geloosd. Dit ant woordt het college op schriftelijke vragen van vertegen woordigers in alle raadsfracties, die verontrust zijn over de ontwikkelingen rond dit bedrijf. De rqadsteden hadden B. en W. verzocht om strengere maatre gelen, maar hiertoe bestaat vol gens het college voorlopig geen Op de Abfswoudseweg het smalle weggetje tussen Delft en Schledam/Vlaardingcn geldt nu een adviessnelheid van 40 tot 70 kilometer per uur. Automobilis ten mogen daardoor niet harder dan 70 en zijn verplicht hun snelheid aan te passen aan de omstandigheden. De provincie heeft de borden hier geplaatst op verzoek van de po litie Delft in verband met het grote aantal verkeersongelukken en mede onder druk van de be woners die van een levensge vaarlijke situatie voor hun kin deren spraken. Op een beperkt aantal wegen in Zuid-Holland, worden proeven ge nomen met adviessnelheden. Over een jaar wil de provincie nagaan wat de invloed ervan is. Dan zal ook bekeken worden ol adviessnelheden gemeengoed gaan worden, dan wel of ze weer helemaal moeten verdwij nen. Voorlopig wil men er in elk geval de veiligheid op de Abtswoudseweg {en onder Schiedam en Harreweg) mee verhogen. aanleiding. Wel zullen stringen tere maatregelen worden geno men, indien daartoe aanleiding mocht ontstaan. De controle op de hinderwetbepalingeu wordt bij Tankercleaning nauwgezet toegepast en van een steek proefsgewijze controle is vol gens B. en W. geen sprake. Bij het ontbassen van tanks wordt zelfs de hulp ingeroepen van een deskundige, die gedurende de werkzaamheden aan boord van de tanker die wordt gerei nigd blijft en controle op de gang van zaken uitoefent. Uit een overzicht is B. en W. verder gebleken, dat in 1971 en. 1972 nooit overtredeingen van de hi derwet door het bedrijf zijn vastgesteld. B, en W. sluiten niet uit, dat het door Tankercleaning geloosde afvalwater geen enkele samen stelling van chemisch afval zou kunnen bevatten. Dat de N.V. zich zonder meer schuldig zou maken aan het regelrecht stor- - ten* van afval,'-wil er btj-het»col- lege niet'in. Gewezen wordt ook op de vergunning die Rijkswa terstaat voor afvallozing afgeeft aan waaraan strenge voorwaar den zijn verbonden. Tenslotte ontkennen B. en W„ dat tankauto's met chemisch afval bij het bedrijf worden geledigd. Binnen het raam van de ver leende hinderwetvergunning is het echter wel toegestaan dat eer tankauto's worden gerei nigd. Zo is in oktober 1972 een aantal tankauto's gereinigd, v.aarvan de inhoud bestond uit afvalolie met water. Dit is tot stookolie geregenereerd. B. en W, willen niet ingaan op de verwijten van het Centraal Ac tiecomité Rijnmond, dat ambte naren van de gemeente Schie- dam documenten van. CAR-le- den over Tankercleaning zouden hebben, verduisterd. Zolang de politie de klacht van het CAR onderzoekt, vinden ze het beter over deze zaak geen uitspraak te doen. Ze hebben dit de ge meenteraad in een afzonderlijke brief meegedeeld. De N.V. Tankercleamng in Schiedam-Zuid Hoewel B en W zich hebben afge vraagd of het wel verantwoord is, geld beschikbaar te stellen voor iets dat nog moet komen, menen ze op grond van eerdere ervaringen toch een voorstel aan de raad te kunnen doen. Ze vinden dat het anti-NACO-rap- port dat het comité heeft opge stetd als reactie op een rapport over de Luchthaven Rotterdam de gemeente de moeite en de kosten heeft bespaard om zelf te reageren. üe activiteiten van het comité strekten zich in 1972 ook uit tot het houden van een enquête in Schiedam, waaruit is gebleken dat vele mensen nog last heb ben van overkomende vliegtui gen. De activiteiten, van de stichting hebben er ook toe ge leid dat het nachtverkeer op de luchthaven drastisch vermin derd is, wat B en W voor Schie dam eveneens van belang vin den. Wanneer ieder rapport en iedere brief van de stichting kan bijdragen tot vermindering van het vliegtuiglawaai, is het verlenen van een financiële bij drage naar de mening van het college verantwoord. Schiedam De gemeentelijke subsidie voor de Jeugdhaven Nieuwland, de Sint Joris Doei en en de Stichting voor Sociaal Culturele Arbeid wordt van 40 naar 47 procent verhoogd, wan neer de gemeenteraad daar maandagavond mee akkoord gaat. De nieuwe regeling treedt in werking per 1 januari 1971» wat inhoudt, dat de raad een totaal bedrag van 90.000,- zal moeten vrijmaken. Van de stichtingen zal verlangd worden, dat zij de gemeente nauwkeurig op de hoogtee houden van hun werkzaamheden. Het college legt de gemeenteraad deze nieuwe regeling voor naar aanleiding van de wijziging in de rijkssubsidieregeling, die van het Ministerie van Onderwijs naar het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is overgegaan. Bij" de be grotingsvergaderingen in 1971 en 1972 had de gemeenteraad besloten de genoemde stichtin gen te subsidiëren overeenkom stig de rijkssubsidie. Deze is verhoogd om de zware druk van de personeelskosten op de stich tingen te verlichten. Behalve de subsidiëring van de personeelskosten voor 47 pro cent stelt bet college voor, 40 procent van de overige kosten te vergoeden. De stichtingen krijgen de subsidie alleen, wan neer zij aan een aantal voor waarden voldoen. Zij moeten onder andere verslagen aan het college uitbrengen over hun ac tiviteiten, goedkeuring vragen bij het betrekken van andere ruimten en. het wijzigen van de personeelsformatie. Vlaardingen Zondagavond 8 uur (25 februari) is het Israël wat de klok slaat in Triarge!. De bijzondere avond is niet al leen bestemd voor clubleden, maar ook voor leden van de so ciëteiten en verdere belangstel lenden. Gastspreker zal Ezra Ozery zij'n, leraar aan een tech nische school in Jeruzalem. Hij laat dia's zien en vertelt over zijn Jand. De volksdansgroep o.l.v. de heer v.d. Vlist zal ook medewerking verlenen. Vlaardmgen Nog steeds Is het de vraag of de geplande servi ce-flat voor bejaarde» aan de Bïois van Treslongstraat er «u komt of niet. De behandeling van het bouwplan stond deze week Dp de agenda van de Rijn- mondraad. Dit én andere plan nen in de Rijnmond kwamen echter niet ter sprake, Het plan voor de bejaardenflat wordt, zoafs wij eerder al schre- Nou, voor mij is het Schiedams genoeg. Ik wil me dan ook graag abonneren en betaal als volgt: o per week (f 2,10) o per kwartaal (f 26,60) Naam: Adres; Woonplaats: Telefoon: .„..Giro; ven omstreden. De flat zou na melijk la een stankzone komen te staan. Hierbij is uitgegaan van de „stankiijnen" waar Rijn mond mee werkt, Cftidanks die stanVklijnen heeft de Rijnmond ra ad de bouw van een flat voor buitenlandse arbeiders In Hoogvliet niet kunnen voorko men. Voor wat betreft de overi ge plannen voor woningbouw In stankzccies is de raad dan ook extra-voorzichtig. "rize week had de Rijnmondraad alle tijd nodig om over het stank- ijnenbeleid te discussiëren. De aad was er niet erg tevreden re r. ilve de bejaardenflat in aardmgen zijn ook in Zwarte- aa! en Rozenburg p'annen :or woningbouw „in de stark", staaf de behandeling van deze "armen weer op de agenda: oor de volgende (openbare) ergadering van de Rijnmond- aad (op dinsdag 6 maart). Er vordt dan opnieuw een politiek uurwerk verwacht. Of aan de at zelf wordt toegekomen is de •raag: de politieke rel over het 'anklijnenbeleid is nog lang iet uitgevochten, isequentie (volgens d gecom mitteerde voor volkshuisvesting drs. F. L. Burger): de bejaar denflat als die ex ooit komt zal op 8 maart weer een pro- cent duurder geworden zijn. Schiedam De Schiedamse be volking blijft afnemen. Bedroeg het aantal inwoners eind decem ber 1972 nog 81.291, dat getal was eind januari van dit jaar 81.060, een daling van 0,2 pro cent, Op 31 december 1971 telde Schiedam 82.567 inwoners. Het v-ouwelljk geslacht is nog steeds het best vertegenwoor digt volgens ds bovslkingsstat's- tiek: in Schiedam wonen 40.979 vrouwen tegen 40.081 mannen. In Schiedam werden in januari tachtig kinderen geboren, 37 jon gens en 43 meisjes. Van ds kin deren kwamen er 37 als eerstge borene ter wereld. Er overleden vorige maand 71 Sch'edammers, die allen de veertigjarige leef tijd gepasseerd waren. Acht van hen waren tussen de veertig en de zestig jaar, 24 waren ouder dan tachtig. Er werden 33 huwelijken gesloten, daartegenover stonden echter 13 echtscheidingen. Van 18 echt paren kwamen beide partners uit Schiedam, twee Schiedam mers trouwden een vrouw van elders, in negen gevallen ge beurde bet ongekeerde. Van vier paren kwamen beide part ners van buiten de stad. Van de jonggehuwden betrokken tien paren een eigen woning, 11 ver lieten de stad, zes gingen bij ou ders inwonen en in vier geval len zochten man en vrouw af zonderlijk een onderkomen. Binnen de gemeente verhuisden in januari 113 gezinnen, in het fo etaal 454 personen. Er vestigden zich in Schiedam 250 personen, van wie er 103 uit Rotterdam afkomstig waren, 13 kwamen uit Vlaardingen en 14 uit Den Haag. Er vertrokken 400 perso nen. De meesten gingen naar Rotterdam en Vlaardingen, 43 gingen naar het buitenland. Maassluis De 13-jarige Jacobi- na Heimans uit Maassluis liep woensdagmiddag een gebroken been op, toen zij, fietsend over de Merellaan, werd geschept door een achteropkomende auto. Door een rukwind was het meisje naar het midden van de weg ge dreven. De auto, die haar ach terop kwam, werd bestuurd door de zestigjarige P. R. uit Vlaardingen. Het meisje kwam op de motorkap terecht en viel vervolgens op straat. De GG en GD bracht haar naar het Holy- 1 ziekenhuis. Een scène uit „Een Midzomernachtsdroom". Schiedam Inbrekers hebben in een kledingmagazijn aan de Bo- rodinlaan in Groenoord een flin ke slag geslagen: er wordt voor ruim 15.000 aan kleding ver mist. Ook is uit de kassa een bedrag van ƒ30 verdwenen. Ze zijn de winkel binnengekomen door het stukslaan van een bo ven'icht. De politie stelt een on derzoek in. Het wordt niet on waarschijnlijk geacht, dat de in brekers per auto of vrachtauto naar het magazijn zijn geko- men, gezien de grootte van de Aait. Schiedam Leerlingen van de Rijksscholengemeenschap aan do Hugo de Grootstraat 4 heb ben gisteravond voor een groot aantal belangstellenden in de aula van de school het blijspel „Een Mid^memachtdroom" van W. Shakespeare opgevoerd. In de hoofdrollen waren onder andere te zien Nmeke Boere, Joop de Krom, Anneke Bijloo, Keer Jol en Jan Binkhorst. De regie was in handen van Jan Sprank, de rector van de schooi Vanavond wordt het stuk, waar aan behalve een groot aantal leerlingen ook Ieraren meewer ken, weer op de planken ge bracht. Deze productie, waaraan een lange tijd van voorbereiding is voorafgegaan, is zeker de mceite waard om te zien. Aan vang acht uur. Van een onzer verslaggevers jchjedam De raadsfractie van D*55 set =Tï*agfrk63s achter bef voorstel van b. en w., ruim 2 nuJjoen uit te trekken voor het bouwrijp maken van Keth el- Oost. Hoewel er cp zichzelf geen bezwaren bestaan tegen het bouwrijp maken van dit gebied, zijn die bezwaren er wel tegen de dure woningen, die daar straks zullen warden gebouwd D'65 vraagt zich af, of de bouw van dure koopwoningen gezien de Schiedamse verhoudingen wel verantwoord Is en o! het bouwen van woningen met een aantrekkelijker huur niet de voorkeur verdient. Het ziet er naar uit. dat de frac tie uiteindelijk tegen het plan in Kethel-Oost koopwoningen te bouwen zal zijn. Ze zouden moe ten worden gebouwd door het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. D'66 meent, dat de bouw van de woningen ook in strijd is met het programma van de „groep van 23", waarin wordt gepleit voor het bouwen van huizen met goed betaalbare huren. Tenslotte wordt nog ge wezen op een motie, die inder tijd in de raad is aangenomen, om voorlopig niet „buiten de metroboog" te bouwen. Hier valt Kethel-Oost eveneens onder. Schiedam In een café en drie kantines van sportverenigingen zijn vannacht inbraken ge pleegd, Bij Excelsior werd een geldbakje bij de telefoon en de inhoud van een biljartklok ge leegd, bij DRZ stal men 2 slof fen sigaretten, een aantal pak jes shag en de inhoud van de jukebox en een gokautomaat. Ook bij DV/S is ingebroken maar daar wordt niets vermist. Een caféhouder aan de Buitenha venweg heeft aangifte gedaan van diefstal van 35 pakjes siga retten, 20 pakjes shag en de geld inhoud van de jukebox in zf£n café. Schiedam In de kantine van het hoofdkantoor van Wilton-Flj- enoord zijn vamlddag twaalf zil veren jubilarissen gehuldigd. Ze werden toegesproken door bet directielid ir. O. J. van der Vorm, die tevens de gebruikelij ke geschenken onder couvert uit reikte en de getuigschriften met de daarbij behorende Insig nes. De gelukkigen waren de heren M. J. van den Hof, M. van Leeu wen, A. Oosterom en G. J. Ver- hoeckx uit Schiedam, A. ter Beek en C. Verheugen uit Vlaardingen, A. J. C. van Aken» W. Stehouwer, J. D. Uyterlin- den, M. Wagemaker en K. Zon- deivan uit Rotterdam en D. den Ouden uit Capelle aan den Us- Schiedam De commissie voor het Open Deurwerk houdt zater dagavond 't maandelijkse zang' uur in de Grote Kerk van 7 tof 8 uur. Medewerkenden zijn dit maal het Vaste Burcht-kerkkooi uit Hoogvliet onder leiding vat de heer A. Noordzij, het mu ziekkorps en de tamboerijnbri gade van het Leger des Heils 11 Schiedam en de organist Jao ques G. Bekkers. Op het programma staan oude ej nieuwe kerkliederen, afgewis seld door het optreden van mï ziekkorps en koorzang. -Ir-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1