SCHiEDA :i E COURANT Informatiedag trok veel belangstelling Verschillen, taxi-wereld gevolg van onderlinge wedijver Festiviteiten voor buitenlandse werknemers I 1 SRJJ in nota: Meisje gedood bij botsing i Nel Oosthout vertolkt Belcampo i ■w dig als Schiedam en Vlaardingen: „Wetswijziging Rijnmond bevoegdheid wil hebben^ Hoe Schiedams is het Rotterdamsch Nieuwsblad? !:fe Café's periode langer open Fietser weken na aanrijding overleden HO' Int Duitsland pasts w «ss nsiirt =111? Vrijdag in Stedelijk 31 'M 'J S jfl É1 MAANDAG 26 februari 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -ri 4 pagina's .3^:3$"JtA' Vi S 99ste jaargang no. 24SS1 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klacbtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Gezamenlijk O- project van pril in a van start Schiedam Na een voorberei dingsperiode van vele maanden gaat' begin april in Schiedam bet' project Werkloze Jongeren van start, een gezamenlijke on derneming van een groot antal particuliere en overheidsinstel lingen in Schiedam en omstre ken* Dit schrijft de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren in het pas verschenen rapport „SRJJ- - zeven weken uit de praktijk", waarin uiteen wordt gezet, hoe de SRJJ het nieuwe jaar Is begonnen- Voor het project, dat opvang en vorming van de informatie en aanbieding van werk aan jonge ren to* 27 jaar, die langdurig zont^r werk zitten, omvat;- be-' staat bij het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk veel belangstelling. Deze zal waarschijnlijk alle kos ten van het project op zich ne men, in elk geval tijdens de aanloopperiode van een half jaar. De plannen voor het pro ject hebben zelfs de interesse van prinses Beatrix gewekt, die zich er in maart persoonlijk van op de hoogte komt stellen, aldus de SRJJ. Het is de bedoeling, dat de SRJJ de coördinatie van het project op zich neemt en tevens als woorvoerder ervan optreedt. Ook het secretariaat van de on derneming zal voor rekening van de SRJJ komen. Voor het project zijn twee stafleden no dig, die eventueel van buitenaf aangetrokken zullen worden. D.t project is wel het belangrijk ste, waarmee de SRJJ zich momenteel bezighoudt, zo blijkt uit het rapport, waarmee de SRJJ een overzicht wil geven van de werkzaamheden in de afgelopen zeven weken. Deze 'hebben 2ich, volgens de SRJJ, onderscheiden van andere, om dat „in het nieuwe jaar met een ongewoon groot enthousias me van start is gegaan en met zeer veel inzet zeer hard is ge- werkt door zowel staf als bestuur als werk- en project groepen." JANTJE Onder andere maakt de SRJJ in het rapport melding van de ser viceverlening, waarvan vrij veel gebruik wordt gemaakt. Daarbij herinnert de raad de vader van Jantje een creatie van da SRJJ naar aanleiding van een belofte van burgemeester Roelfsema de SRJJ na het be reiken van resultaten te belonen nog even aan de in het voor uitzicht gestelde fiets, die de SRJJ graag vervangen zou zien door een stencil-inbrander om aan de vraag om service-ver- lening te kunnen blijven voldoen. Voorts behandelt, die nog niet he- stuursformatie, die nog niet he lemaal rond is. Weliswaar is een nieuw dagelijks bestuur van vijf man gevormd, de overige bestuursleden, worden gezocht via de zes secties, die in oprich ting zijn. geadviseerd om mede te be werkstelligen, dat in de toe komst bepaalde mentaliteitsver anderingen plaats zullen vin den, al is het wellicht op kleine schaal. Het vormen van werk groepen werd gestimuleerd en. er waren diverse mensen, die bereid waren zich uitvoerig te doen informeren over bet pro bleem van de buitenlandse werknemer. manueïkerk verzorgde Turkse Veel belangstelling ging uit naar De zaterdag gehouden Informatie dag' rondom de problematiek van de gastarbeider, heeft veel be langstelling getrokken. De zaal van de Immanuelkerk aan de Rotterdamseweg was voortdu rend bezet en het aantal ver strekte informaties was legio. De stands die daarvoor speciaal waren Ingericht, waren voorzien van brochures, foto's en tal van gegevens. De keuken in de Im- vleesgerechten, terwijl ook nog een tentoonstelling over Turkije veel belangstelling trok. Rondom enkele tafels bevonden zich buitenlandse werknemers, die met elkaar van gedachten wisselden, waarbij ook diverse problemen aan de orde kwa men. Rond het middaguur bracht de Vlaardingse wethou- de stand waar zich uitsluitend evangelische lektuur, zoals ka lenders en tijdschriften, bijbel tjes, in diverse talen bevond. Ook was er een Koran uit Pa kistan. De Koran geeft Jezus vele erenamen maar plaatst hem op één lijn met de andere profeten. De leer over de profe ten is één van de belangrijkste onderwerpen van de Koran. Schiedam De café's mogen in de periode van 23 februari tot en met 10 maart één avond naar keuze open blijven tot 's nachts half vier. Er mag dan tot drie uur muziek gemaakt en gedanst worden. Hiertoe beeft de burgemeester beslloten in verband met de carnavalsvie ring. Deze regeling is niet van kracht op de zondagen 25 fe bruari en 4 maart. Schiedam De fietser die op donderdag 4 januari op de krui sing Schiedamseweg—Hargsin- gei is aangereden is zondag overleden. De fietser, de 80-jari- ge L, Jongste kreeg bij de aan rijding hoofd', onden, een her senschudding en beenwonden. Hij is in het Gemeente Zieken huis overleden. der mevrouw L. van Duijn- jje stichtingen, actiegroepen en 1 personen, die zich voor de be langen van de gastarbeiders in zetten hebben zaterdag veel la ten zien en ondervonden daarbij veel sympathie van de bezoe kers onder wie zich ook enkele predikanten bevonden. Schiedam Het achttienjarige Schiedamse meisje L Maten 3 het afgelopen weekeinde bij een verkeersongeluk in West-Duits- land om het leven gekomen. De auto waarin zij zat botste in het plaatse Bielefeld tegen een boom. Vermoed wordt dat de weg door regen glad was gewor den. De bestuurder zou daar door zijn geslipt. De bestuurder, de 24-jarige West- duttser H. Rim, werd bij het on geluk eveneens gedood. Spruijt een bezoek in het ge bouw. Vele gastarbeiders kwa men haar spontaan de hand drukken en onderhielden zich met haar, daarbij bijgestaan door Mar Aalders, afdelingshoofd van de Stichting Hu2p aan Bui tenlandse Werknemers. Het is deze stichting die zich vol ledig inzet om verbeteringen tot stand te breng an in het belang van de ongeveer 1500 gastarbei ders, die in Vlaardingen woon achtig zijn. De stichting vindt, dat er alleen buitenlandse werknemers mo gen worden toegelaten als aan vijf basisvoorwaarden is vol daan: 1. Een goede huisvesting zowel voor gehuwden als voor ongehuwden. 2. Goede mogetijk- heden voor scholing en vorming voor hem en zijn gezins*-—len met aanvullend onderwijs in de landstaal voor de kinderen bin nen het kader van de reëmi- gratie. 3. Goede medische ver zorging door artsen welke zij kunnen verstaan. 4. Het vol doende sociaal en maatschappe lijk vaardig kunnen zijn, onder andere door een introductiepe- riode en voorlichting in de eigen taal. 5. Er moet voldoende werkgelegenheid zijn. Over de detaiis van deze basis voorwaarden werd soms uitvoe rig ingegaan. Wel is gebleken dat de aanpassingsproblemen een niet onbelangrijke rol spe len in het hele proces. De honderden bezoekers werden Van een onzer verslaggevers. een Vlaardingen/Schiedam De taxi tarieven in Rijnmond ver schillen. Maar dat is eerder een gevolg van eerlijke con currentie dan dat er kan wor den gesproken van verschillen, die voortvloeien uit een ver schillend gemeentelijk beleid. Zowel de afdeling algemene za ken van Vlaardingen als die van Schiedam zijn het daar over eens. Ze vinden, dat om het vergunningenbeleid voor taxi's (nog altijd een bevoegd heid van de gemeente) naar Rijnmond over te hevelen er Nou, voor mij is het Schiedams genoeg, ik wil me dan ook graag abonneren en betaal ais volgt: o per week (f 2,10) o per kwartaal (f 26,60) Naam: Adres:.- Woonplaats: Telefoon: Giro: ccu wetswijziging noodzakelijk is. Het openbaar lichaam Rijn mond behoort niet tot de Inza ke de wet Autovervoer van personen bevoegde instanties, In schriftelijke vragen sugge reerde mr. L. Hanekroot van D'56 dat er per gemeente ver houdingsgewijs onevenredig grote verschillen bestaan in het aantal taxi's en hun tarie ven. Hij wil dat de gemeenten hun bevoegdheden aan Rijn mond overdragen of dat^ ze van dit lichaam duidelijke richtlijnen aanvaarden. In Schiedam en Rotterdam zijn de tarieven In de vergunning gen geregeld. Vlaardingen is tot nog toe In velerlei opzicht een buitenbeentje. In Vlaardin gen bestaat een vast tarief (vier gulden per rit), terwijl dit tarief niet via de taxiver gunning wordt geregeld. Grote verschillen kunnen, vol gens de gemeenten, hierdoor niet ontstaan, omdat alles vast zit aan de normen van het mi nisterie. Bovendien stapnen de twee Vlaardingse taxibedrij ven Eurotax en De Westdijk per l maart van het vaste ta rief af en gaan zij evenals el ders over op metertarïef. Ofschoon Schiedam en Vlaardin gen ongeveer een gelijk aantal inwoners hebben, liggen de aantallen taxi's per gemeente ver uiteen (Vlaardingen veer tig tegen Schiedam zeventig). Dat is volgens P.A.N. van de Endt, bedrijfsleider van Euro tax (gevestigd in Vlaardiingen •v-F eenvoudig te én Schiedam) verklaren. BEHOEFTE „Zuiver de taxi-aanvraag be paalt het aantal vergunningen. En in Schiedam bestaat nu eenmaal meer behoefte aan taxi's dan !n Vlaardingen. Schiedam ligt dichter bij Rot terdam, dus heeft zij een in tensiever taxfverkeer met deze gemeente, riet aantal ritten wordt nog eens opgevoerd door de aanwezigheid van gro te scheepswerven, havens, vier nachtclubs (meer dan Vlaardingen or heeft) en bo vendien komt In Schiedam een internationale trein aan. Het handelskarakter van een stad speelt een belangrijke rol". Vlaardingen - In het kader van de viering van het 700- jarig bestaan van Vlaardin gen heeft de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werkne mers diverse festiviteiten georganiseerd waarvan het schema gereed is. Op maandag 23 april (2e paas dag wordt in de Harmonie een kinderfeest gehouden, speciaal bestemd voor Turk se kinderen. Van 7 tot 17 mei en van 21 tot 28 augustus zal een voetbal toernooi worden gehouden tussen Spanjaarden, Marok kanen en Turken op het ter rein van V.F.C. aan de Sportlaan met als scheids rechter de oud-redivisie scheidsrechter Koen Brou wer. Dp zaterdag 19 mei zullen Grieken, Portugezen, Joego- slaven en Turken onder het motto: „Folklore" een ope ningsshow verzorgen op het Liesveld. In mei en juni 2ijn Turken, Spanjaarden, Grieken en Joegolaven present met marktkraampjes in de omge ving van de haven. In oktober zal in het Visserij museum aan de Westhaven- kade een expositie worden gehouden met dee'name van alle nationaliteiten, die in Vlaardingen vertegenwoor digd zijn. Teniotte zal op maandag 29 oktober in de Stadsgehoor zaal een manifestatie-feesta vond worden gehouden voor Turken en Nederlanders, georganiseerd door de heer W. B. van Ginneken, direk- teur van de Stadgehoorzaal. Schiedam De voordrachtskun stenares Nd Oosthout vertolkt vrijdag op de traditionele boe kenweekavond van de Vereni ging Vrienden van hei Stedelijk Museum „Het grote gebeuren", een door Belcampo geschreven fantasie over de jongste dag, gebaseerd op de Openbaring van Johannes. De avond wordt gehouden in de aula van het Stedelijk Museum op de Hoog straat cn begint om kwart over acht. In „Het grote gebeuren" confron teert Belcampo, auteur van on der andere ,,De zwerftocht", „Luchtspiegelingen" en „De ideale dahlia" de lezer met het einde des tijds, dat hij zeer on waarschijnlijk voorstelt. De grimmige wezens van ztjn helle- volk kunnen slechts vergeleken worden met de figuren, waar mee Jeroen Bosch zijn schilde rijen bevolkte. BIZAR Nel Oosthout die dit verhaal naast stukken van Shaw, Iones- co en Gallico in haar repertoire heeft opgenomen, draagt Bel* campo's bizarre vondsten, waarin het bovennatuurlijke een belangrijk aandeel heeft, op speelse wijze voor. Voor deze voordracht kan men plaatsen bespreken bij het Ste delijk Museum, voorts bij de boekhandel J. S. yan Leeuwen, Broersvest 44; Niemantsver- driet, Lange Kerkstraat 52; Re- bers, Hoogstraat 146 en Rood- bol, Rubensplein 16. Leden van de Vereniging van Vrienden en houders van het cultureel jeugd- paspoort betalen 1,50, de prijs voor overige belangstellenden is 2,50. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1