111 Raad „spaart" brieven over afkoop water contract op B. enW. mogen praten over „Amateurtoneel stimuleren door cyclus" Geld voor restauratie korenmolen De Vrijheid Iwmmm*» SCHEIDENDE VOORZITTER J. J. LEVENS: 99 99 in lllilëSiiSf GEMEENTE TREKT 170 MILLE Inbraak bij Liedewyde SS Winnende tekening ivordt onthuld Schiedam wil zelfde behandeling als grote gemeenten Rob Lutz in centrum „Irene iSXt$^S$ÉliÊtSÊls ScMedamsche Courant WOENSDAG 28 FEBRUARI 19J3 heeft leef- Schiedam Groenoord is niet zo onleefbaar als de mees- ten het ervaren", zegt de heer J. J. Levens jr., zelf bewo- actief voorzitter van de jubilerende wijkvereniging Groenoord en omstreken. Tot 1 mei althans, want de heer Levens gaat de stad verlaten. Zijn Groenoordse flat aan het Straussplein ruilt hij voor een riant vrij huis in Nu- mansdorp, dat hij eind maart zal betrekken. Een defini tief afscheid wordt het echter niet. Hij blijft directeur van de drukkerij De Magneet aan de Rotterdamsedijk, ook wordt de uitgave van het veertien daagse blad. Groen-, oord-akkoorden, voortgezet. Schiedam PvdA-fractievoorrit- ter P .Boschman heeft maandag avond tijdens de raadsvergade ring voorgesteld, alle ingeko men stukken en nog te ver wachten brieven over de beste ding van het door de afkoop van het Rotterdamse watercon- tract verkregen bedrag van 14 miljoen, tegelijkertijd te behan delen met een door b. en w. daarover uit te brengen nota. Gezien de belangstelling die de besteding van de miljoenen bij de bevolking heeft, leek het de heer Boschman juister, om nog even te wachten, voordat de raad een uitspraak doet over deze brieven. Wethouder Kapteln was het daar in met hem eens. Hij deelde de zaad mee, dat intern aan de nota wordt gewerkt en vond het inderdaad heter dat nog even wordt gewacht met het behan delen van de ingekomen stuk ken. Naar aanleiding van een brief van de heer A.C.Eijkenboom over de gevolgen die de hogere watertarieyen voor bejaarden die een gedeelde watermeter hebben, merkte mr. MJ.M. van Kinderen (KVP) op dat het schrijven van de heer Eijkel- boom wel direct voor behande ling in aanmerking kwam- De heer Van Kinderen meende dat juist deze categorie mensen door het verhoogde watertarief extra lasten ondervindt en drong aan op een snelle behan deling van dit probleem. De wethouder zegde hem dit toe, al was het aangeroerde pro bleem naar zijn mening beslist niet eenvoudig. „In de doofpot, doen we het niet* beloofde hij mr. Van Kinderen. Schiedam Er is, ingebroken in de huishoudschool Liedewyde. Er zijn bureaus doorzocht.. De braakschade bedraagt 150,- en uit het telefoonbakje is 15,- ge stolen. De heer Levens: „Daarover be stonden aanvankelijk nogal 'wat misverstanden, maar er veran dert niets behalve dat in in een nieuw huis ga wonen en dat er een nieuwe voorzitter komt". De Groenoord veel ..yerweten on leefbaarheid ls niet de oorzaak van Levens' vertrek. „Groen- oordjs best leefbaar, het ligt er maar aan wat je, er zelf van maakt. De bouw-ts niet ideaal, het barst van de fouten, - maar zijn de oude buurten';.dan zo fijn, waar'je vijf meter uitzicht hebt en de aardappels van el- kaars bord kijkt?" CONTACT „Het verschil zit 'm hierin, dat. in die oude gedeelten de mensen contactmet elkaar hebben. Daar schrikken ze niet wanneer je ze goedemorgen zegt, zoals dat 'in Groenoord gebeurt. Ze kénnen elkaar, zijn met elkaar opgegroeid en de mensen, die er nieuw komen wonen, hebben toch meestal al kennissen in die buurten. In Groenoord tref jé een verzameling van mensen uit alle windstreken aan, die alle maal vreemden voor elkaar zijn." Volgens de heer Levens valt daar een heleboel aan te doen, wat inmiddels wel ls gebleken dank zij de activiteiten van de wijk- vereniging, die dit jaar haar eerste lustrum viert. Als voor beeld voert de heer Levens de klaverjas vereniging In Groen oord aan, die in haar bestaan al heel wat mensen uit hun isole ment heeft gehaald. „Als ze eenmaal de stoute schoenen hebben aangetrokken om eens op zo'n kaartavond te gaan kij ken, zit het gelijk snor. Maar veel bewoners doen dat niet. Zetten hun auto 's avonds voor de flat en komen geen deur meer uit, blijven bij de televisie plakken, want dat ls ook een boosdoener, en sluiten zich ver der af van de buitenwereld. Dat heb lk ook gedaan, tot mijn vrouw zei, dat lk wat moest gaan doen. Toen ben ik gaan klaverjassen." Dat was het begin. Door omstan digheden kwam de heer Levens via het bestuur van de Jdaver- jasvereniging in het hoofdbe stuur van. de wijkvereniging, die in haar vijfjarig bestaan aan zienlijk is gegroeid. Hoewel het niet hard gaat, stijgt het aantal leden, ook ontplooit de vereni ging steeds meer activiteiten, en metsucces. Daarbij onder houdt de vereniging contacten met de. gemeente. „We hebben er in de vereniging altijd haar gestreefd, de wijk 20 leefbaar mogelijk te maken, door voor activiteiten te zorgen, met behulp van de gemeente openbare voorzieningen te tref fen en de. wijk wat op te fleu ren. Of je nou alleen maar be tonblokken ziet, of al die flats met hier en daar groen, dat maakt .toch wel. wat uit. Daar om is het eigenlijk jammer, .dat die- boompiantactie Is mislukt. De bomen, die we van het geld kunnen kopen, worden trouwens binnenkort geplant Een paar worden zo hier en daar neerge zet, de rest krijgt een plaats in het winkelcentrum De Ketel." Thuisblijven in Groenoord is niet nodig. Klaverjassers, schakers, dammers en amateur-fotografen kunnen allemaal aan hun trek ken komen bij de diverse onder afdelingen van de vereniging, die ook elke zondagavond in Boerderij - Land vreugd aan de Sweelincksingel een jeugdsoos onder haar auspiciën heeft. On danks deze mogelijkheden heeft de vereniging betrekkelijk wei nig leden, van de ongeveer 5700 gezinnen in Groenoord rijn er slechts 650 aangesloten. „Dat is gedeeltelijk te wijten aan laksheid van. de bewoners," meent de 31-jarige heer Levens. „Het is geen onwil of zo, men komt er gewoon niet toe.. Soms komen de mensen me wel eens vragen om informatie en vaak hoor je dan van ik zal me ge lijk even opgeven als lid". Om de Groenoord-bewoners een zo goed mogelijk overzicht te ge- '..■■yen van wat er in hun wijk te doen is, heeft de heer Lévens vorig jaar november een gids voor Schiedam-Nyord uitgege- adressen en telefoonnummers in vermeld staan. Bij het verschij nen kreegelk gezin een gratis exemplaar,nieuw ingekomenen krijgen automatisch een gids toegezonden. In de toekomst acht de heer Le vens een samengaan van de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord en de overige verenigingen in het noordelijke stadsdeel ideaal. Ook Gezond heidszorg moet er bij betrokken worden. De heer Levens: „Dan kun je gaan coördineren en de juiste mensen op de juiste plaats zetten. Nu heb je nog vaak, dat sommige bestuursle den klusjes moeten opknappen, die ze helemaal niet leuk vin den, of waar ze niet capabel voor zijn. In zo'n grootgeheel kun je gaan werken' mét des kundigen." Momenteel is de wijkvereniging druk bezig met de organisatie van de viering van het vijf-jarig jubileum. De diverse program ma-onderdelen staan nog op los se schroeven, wel is zeker, dat in mei een grote feestavond wordt gehouden in het Passage Theater. Schiedam Een leerlinge van de Oranje Nassauschool aan de Francois Haverschmidtlaan 15, Pauline de Bie, heeft het afgelopen jaar de straattekenwedstrijd op Koninginnedag gewonnen. De steen waarop haar tekening staat is inmiddels gelicht en zal ingemetseld worden in een muur van de Oranje Nassauschool. De steen wordt donderdagmiddag om half vier onthuld. Schiedam Het zalencomplex Irene aan de Nieuwe Haven 155 wil de belangstelling voor het amateurtoneel in Schiedam stimuleren door een toneelcyclus op touw te zetten, wanneer de verenigingen daar voor voelen. Het is de bedoeling, dat eerst alle plaatselijke toneel verenigingen hun standpunt bekend maken door middel van een enquête, daarna zullen de betrokkenen om de tafel gaan" ritten om spijkers met koppen te slaan. Een van de initiatiefnemers van het project is de heer R. Lutz, verbonden aan het zalencen trum. „Er moet hoognodig wat aan het amateurtoneel gedaan worden, want het is toch erg, dat het zo'n aflopende zaak is", meent hij. Rob Lutz wil een se- rie met elke twee weken een to neelstuk organiseren, die m het totaal ongeveer drie 'ma-ndes in. beslag zal nemen. De cyclus wil hij" besluiten' mét eèn7«!p£' avond, waarop diverseprijzen uitgereikt zullen worden. Lutz wil er de nadruk op leggen, dat bepaald geen sprake is van een competitie, wel wil hij echter voor bijvoorbeeld het beste stuk, de beste hoofdrolspeler en het beste decor een prijs be schikbaar stellen. Het geheel staat nog op losse schroeven. Weliswaar zijn de verenigingen op de hoogte ge steld van het plan, maar of dat doorgaat zal afhangen van de uitslag van de enquête, die Lutz wil houden. Hij wil onder ahde-, re. onderzoeken in welke periode van driemaanden het best een dergelijke activiteit gehouden zou kunnen worden, op welke dagen, hoeveel kaarten de ver enigingen denken te verkopen en trges velks prijs, wet se van het idee vinden en op höe- "veel 'zê:>de kosten van een to neelavond schatten. Ook ver zoekt de heer Lutz de verenigin gen, zelf met suggesties te ko men. De heer Lutz; „Voor het toeken nen van prijzen wil ik eigenlijk een commissie .samenstellen, met deskundigen, vertegenwoor digers van de pers, mensen uit het publiek en van de verenigin gen, die met opbouwende kri tiek zullen komen". ■smut <1 Schiedam Aan het einde van dit Jaar zal de gemeente Schiedam al een voorschot kunnen opnemen van de subsi die die het Rijk geeft voor het herstel van de korenmolen De Vrijheid aan het Noordvest. Molen De Vrijheid. De subsidie - ruim zestigduizend gulden - wordt betaalbaar ge steld in 1974 en 1976. Daarnaast komt een subsidie van de pro vincie van ruim 23.000 gulden, In totaal zal het herstel van de molen naar schatting ruim drieëneenhalve ton kosten. Het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk heeft Schiedam het advies gegeven het werk aan de molen zo veel mogelijk te beperken en voorlopig alieen het slechte, met selwerk bij de westelijke poort op te knappen. Op de gemeentebegroting van 1973 besloot de gemeenteraad maandagavond een bedrag van bijna 170,000 gulden op te ne men voor de restauratie van De Vrijheid. Wethouder C. J. M. Bolmers: „Wij hopen bij het zevenhonderdjarig bestaan van de stad (1975) alle vier de molens gaaf te hebben". Het zalencomplex Irene wordt bolwerk van het amateurtoneel. Schiedam De gemeenteraad van Schiedam heeft maandagavond goedgekeurd dat het college van burgemeester en wethouders gaat praten over de geldelijke steun die het Rijk geeft voor het ontrui men van krotten, de doorstroming en het verbeteren van woningen Dat gesprek is al door het college aangevraagd. Het deed dat nadat het mmistene van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening afwij zend had gereageerd op het verzoek van Schiedam om op de zelfde wqze te wonden gesubsidieerd als de vier grote gemeenten in Ne derland. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht krijgen voor dit krot- opruiming, doorstroming en woningverbetering extra geld. Het mi nisterie deelde mee voor Schiedam deze regeling niet te kunnen toe passen. Wethouder B-E. Collé: „Wij zien niet zitten dat wij niét gelijk worden behandeld". Hij werd daarbij gesteund door een motie van het raadslid S.J. Rosman (PCG) die met een kleine wijziging werd aan genomen. De maximum subsidie die Schiedam volgens het ministerie voor de krotontruiming, woningverbetering en doorstroming kan krijgen, ligt op veertienduizend gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3