SCHIEDAMSCHE COURANT Staking (24 uur) Op de koffie bij de politie KAMERS VAN KOOPHANDEL GAAN SAMEN Nieuwe in West- Schiedam Gemeente zoekt invallers voor lagere scholen „IM WEISSENRÖSSL" IN PASSAGE THEATER BOUW WONINGEN IN BINNENSTAD: nieuwe vleugel hoofd bureau: Acties geslaagd lil Advies commissie vergadert "HULST BEHANG "hèêit her 1 1 tv Kinder kennis in De Doele fpsekt Ltëèn echt apart behang1 WOENSDAG 7 maart 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagina's 99ste jaargang no. 24659 Broersvest 3 - telefoon administratie 268991 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHËL gg&ï... Schiedamse aannemers staan te trappelen Schiedam Bij een aantal Schie- een aantal Schiedamse aanne- damse aannemers bestaat grote mers al aan een maatschap, belangsteltng voor het bouwen Het deelnemen van Schiedamse Jn de binnenstad. De aannemers hopen, dat zij straks bij de sa nering en reconstructie van de binnenstad een belangrijke rol zullen kunnen spelen, onder meer bij het bouwen van wonin gen en het renoveren van pan den. Nu ook de wethouder van stadsontwikkeling heeft gezegd dat de aannemers uit Schiedam een kans moeten hebben bij de saneringsplannen en dat niet al leen de Utrechtse projectenont wikkelingsmaatschappij Empeo er aan te pas zal komen, denkt aannemers aan de sanering en reconstructie van de binnenstad is lange tijd een onzekere zaak geweest. Het bericht, dat er sprake zal zijn van een epen concurrentie „Wij willen heel graag bouwen in de binnenstad en we hebben ervaring in het renoveren van woningen", zegt algemeen directeur drs. C. Bokx Wethouder Bolmers van stadsont- van Bouwmaatschappij SSN. witteling wil eind 1373 beginnen plannen zou kunnen realiseren. Als wij daartoe een uitnodiging krijgen, zullen we er graag op ir. gaan", zegt de heer Bokx, die van mening is dat het voor Schiedamse aannemersbedrijven aantrekkelijk is om de eigen binnenstad te helpen saneren en reconstrueren. Experimentele woningbouw in het stadscen trum sluit hij evenmin uit. Met een aantal andere bouw maatschappijen in Schiedam wil hij een maatschap vormen die eventuele bouw- of renovatie- Vlaardingen Er wordt gestaakt in Vlaardingen. Het werk bij de twee grootste metaalbedrijven HVO en Cincinnati- Milacron is vanochtend zo goed als stil komen te liggen. Ruim vijftienhonderd arbeiders in de metaalsector bleven buiten hun fabriekspoorten. Leden van de actie-comités van HVO en Cincinnati deelden in de vroege uur tjes pamfletten uit. Op de vlugschriften stond ge- Vlaardingen De stakings actie, die de industriebon den NW, CNV en NKV op touw hebben gezet, Is geslaagd. Volgens Baars van de Industriebond NW ziet het er volgens de eerste cijfers (zoals die in de loop van de och tend binnen kwamen) naar uit dat bij HVO 90 procent en bij Cincinnati- Milacron 89% het werk heeft neergelegd. Van daag en vanavond pas worden de officiële cijfers bekendgemaakt. De actie verliep rustig. Be daard zelfs. Over de hele linie was afgesproken dat er niet zou worden geïnti mideerd. Men kon aan het werk gaan, maar dan werd er wel op de solida riteit van de werknemers gewezen. Vanmiddag zal worden ge probeerd de' middagploeg op te vangen, die om half vijf aan het werk moest. Op alle mogelijke manie ren werden deze mensen vanochtend of vanmiddag al gewaarschuwd, dat ze niet naar het bedrijf hoef den in verband met de staking. Een geslaagde stakingsac tie. Niettemin sombere woorden van HVO-coÖrdt- nator Piet Boogaard, die vanochtend cynisch op merkte: „De solidariteit, tussen aanhalingstekens, is er wel goed uitgeko men". Negentig procent van de handarbeiders verklaarde zich akkoord met de actie, maar ne gentig procent van de beambten ging aan het werk. Ze hebben het goed af laten weten? „Jammer genoeg hebben ze het niet door", moest Piet Boogaard vanuit een druk actiecentrum in de Inma- nuelzaal door de telefoon schreeuwen dat we elkaar nodig hebben. Ze zien n*et In dat er ge<sn kloof hoeft te bestaan/ Zij zijn niets dan wij. met het bouwen van. woningen in de binnenstad. Voorlopig zijn er 200 gepland en moeten zeker 150 woningen in renovatie wor den genomen. Door de toezeg ging van de wethouder, dat er een open concurrentie zal zijn- lijkt het niet waarschijnlijk, dat aan Emcpo gelieerde bouw maatschappijen het in Schiedam alleen voor het zeggen kregen. Met name door de plaatselijke aannemers werd dit sterk ge vreesd, toen bekend werd dat de gemeente en Empeo op voor- -flopige-basis-Tii et Tefóróar Nwer- eenkwamen, de Schiedamse "bin nenstad te saneren. Surveillancewagen compleet met standaarduitrusting. Wegwijzer naar rie koffiekamer, schreven waarom het de industriebonden was be gonnen en waarom er een 24-uursstaking werd uitge schreven. Dat er zou worden gestaakt werd gistermiddag al bekend toen het Havenbedrijf Vla arding en-Dost (elfhonderd werknemers) als Cinchmati-Mlacron (zeshon derdtachtig werknemers) de e- sen vani het NW, CNV en NKV naast zich neerlegden en dus kozen voor de tenuitvoerlegging van het ultimatum, waarmee de beide actie-comité's hun eisen wilden verstevigen. Zouden de eisen niet warden Inge- willigd dan zouden de bedrijven voor 24 uur plat gaan, deelden ze, in een eerder verspreid pam-1 flet mee. De eisen waren en J zijn: de AO-voorstellen voor de metaalindustrie, die in de- cember 1972 bij de werkgevers j zijn gedeponeerd. De balang-1 rijkste uit dat pakket: 465, per jaar meer voor 23-jarige«i en ou- der, bijsturing op grond van stijging kosten levensonderhoud Schiedam Onder het motto „Kom 'ns op de koffie" nodigt de Schiedamse politie het pu bliek uit, de komende dagen een bezoek te brengen aan het hoofdbureau, Lange Nïeuwstraat 5355. Aan dit open huls, dat gehouden wordt ter gelegenheid per 1 juli 1873 met mWanrn Waardingen en maximum ƒ250 per ƒ150 procent stijging, invoering van werktijdverkorting in dit jaar en een uitbreiding van de werksfeer van de AO. De directies van HVO en ïncin- nati gingen er niet mee ak- kood, omdat ze vinden dat het de afzonderlijke bedijven niet kan woden verweten dat de on derhandelingen niet doo zijn gegaan. Ze adviseren de indu striebonden zich te vevoegen bij de vak- en werkgeversoga- nisaties. De directie van incinnati heeft met zo goed als dezelfde bedoe lingen vorige week vrijdag al gereageerd aan het adres van de industriebonden. Ze verwees naar het centraal overleg en vond dat het ongerechtvaardigd was de onderhandelingen over de CAO af te breken op een mo ment, waarop beide partijen el kaar al zo dicht waren gena derd. „Als wij dan eenzijdige voorwaarden krijgen voorgelegd met daarbij een ultimatum ver wijzen we naar het centraal overleg", schreef de incinnati- direetie. 24 Uur staken betekent voor HVO een strop van bijna dr*'_a- derdduizend gulden innati kost de staking uuor de produk- tiestop een bedrag van drieën half ton. Het HVO-Aktie-Komitee onder lei ding van Piet Boogaard ver moedt dat de reacties van beide dirrecties voortkomen uit een voorbeeld, zoals dat door de Fe deratie Metaal- en Electrische Industrieën (FME) is gedic teerd. 0e besturen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de KvK voor de Bene den-Maas (waartoe Vlaardingen, Schiedam en Maassluis behoren) onderzoeken de mogelijkheid voor een vergaan de samenwerking tussen beide Kamers. De Kamers wil len de reeds bestaande samenwerking ondermeer in Rijnmondzaken verstevigen. Of de besprekingen ook werkelijk tot een fusie zullen leiden, moet worden afge wacht. groot mogelijke service aan het bedrijfsleven te verzekeren. .Kwesties, die een zuiver plaat selijke aanpak vragen, blijf je houden. Winkelsluitingsaangele genheden zijn daar een voor beeld van", aldus de secretaris van de KvK Beneden-Maas (ge vestigd in Vlaardingen) de heer Oranje. De woordvoerder van de KvK Rotterdam zegt hier over: „Mochten de besprekin gen tot een fusie leiden, dan zou je die locale problematiek kun nen ondervangen door middel van werkgroepen". van de Ingebruikneming van een nieuw gedeelte van het bu reau, is een larige tijd van voor bereiding voorafgegaan, maar hetgeen de politie het publiek presenteert, mag zeker gezien worden. Aan de hand van pijlen kunnen de bezoekers de route volgen, die het korps uitgestip peld heeft door de nieuwe vleu gel, de tweede fase van het ver bouwingsplan, waar aan de hand van dia's, foto's en ge bruiksvoorwerpen een impressie wordt gegeven van de werk zaamheden van de politie. De open huls-commissie, bestaan de uit de adjudanten J. P. van Biezen, C. P. M. Gunnewegh en H. Karei, hebben gisteravond de eerste gasten, ontvangen, voor namelijk familie en bekenden van de korpsleden. Vanavond staan de deuren van het bureau wijd open voor iedereen. De eerste halte op de rondgang door de vleugel is de koffieka mer, waar de bezoekers gratis een kop koffie wordt geser veerd. Daarna krijgen zij een gevarieerde diaserie te zien, waarbij hoofdinspecteur H. Wil- lems van Beveren via een ge luidsband een toelichting geeft. De zojuist opgedane kermis van de verschillende aspecten van het politiewerk kunnen, de be langstellenden uitbreiden op de tentoonstellingen, waar onder andere verzamelingen pistolen en geweren te zien zijn, niet te vergeten de voor geroutineerde inbrekers onmisbare snijbran ders, touwladders en allerhande tangen en een assortiment verdo vende middelen. Interessant is ook de ruimte van de technische dienst, waar men vingerafdrukken kan laten ma ken. Uit het grijze verleden zijn onder andere fototoestellen ten toongesteld, processenverbaal zoals die vroeger door de toen malige commissarissen werden geschreven en attributen als boeien en brandijzers. Via de cellen, de afdelingen bijzondere wetten en recherche komt men tenslotte in de garage. Vanavond, donderdag en vrijdag is het bureau open van half ze ven tot half tien, zaterdag is het open huis van. tien uur 's mor gens tot vijf uur *s middags. Elke bezoeker krijgt gratis een tasje met informatiemateriaal mee. SCHIEDAM De riolering in een deel van het westen van Schiedam zal worden vernieuwd. Daar zal deze week nog mee worden begon nen. Naar schatting is over drie maanden het werk klaar» Het eerst zal de riolering in de Gordonstraat worden vervangen. Daarna komen achtereenvolgens het Fabriplein, een deel van de Fabristraat, de Van der Elststraat, een deel van de Huijsmansstraat en de Mariastraat aan de beurt. De bewoners van die straten zijn per stencil op de hoogte gebracht. Daarbij werd verzocht gedurende de tijd dat voor de deur wordt ge werkt, de auto's ergens anders te parkeren. De afgelopen dagen zijn een groot aantal proefgaten gegraven om de juiste plaats van buizen, kabels en leidingen te bepalen. Gebleken Is dat een deel daarin is verzakt en verschoven. Het wegdek in de genoemde straten zal de komende dagen worden opgebroken. Daarna wordt de riolering opgehaald en zo nodig ver nieuwd. De straten zullen niet direct opnieuw worden bestraat. Dat Kan pas gebeuren als de grond is gezakt. Eerst zal een voorlopige bestrating worden aangebracht. Schiedam'— De gemeente is op zoek naar enkele ex-onderwijs krachten die zo nodig kunnen invallen op één van de achttien lagere scholen van de gemeente in Schiedam Dat is nodig omdat deze tijd van het jaar er veel zieken zijn. Orderwijs-cohsulent A. J. Tigges: „Dat is een jaarlijks terugke rend probleem. Voor die acht tien scholen hebben we nu drie invalsters. Pwee daarvan staan al enige tijd noodgedwongen voor de klas. Dat is niet de be doeling". „Het moeten korte periodes zijn. Nu kunnen wij niet altijd een open plaats opvullen. Daar komt bij dat de invalsters in het voorjaar vaak andere bezighe den hebben", aldus de heer 2ig- ges. Rondleidingen zijn er niet, staan overal korpsleden eventueel uitleg te geven. wel Schiedam Het clubhuis De Doele aan het Doele- plein 1 houdt zaterdag vanaf een uur een grote kinderkermis. Voor een gulden kunnen de kinde ren aan alle activiteiten deelnemen. Om drie uur is er kermis voor de tie ners. Vrijdagavond begint om half negen een discotheek voor jongelui vanaf twaalf jaar. Schiedam De sociale advies commissie vergadert vanavond om acht uur in het stadhuis. Het wordt de eerste vergadering van deze commissie, die Is sa mengesteld uit de commissies voor maatschappelijk werk en het bijstandscollege en waarin ook ve regenwoordig ers van par ticuliere Instellingen zitting heb ben. Op de agenda staat onder andere het behandelen van het voorstel tot aanstelling van een sociaal raadsman in volledige dienst in Schiedam en subsidiëring van kinderdagverblijven in Schie dam, De vergadering, die open baar is, begint om acht uur. Uitganspunt voor beide Kamers vormt de duidelijke samenhang, die in de sociaal-economische ontwikkeling langs de Nieuwe Waterweg is gegroeid. De vraagstukken en belangen van het bedrijfsleven zijn veelal Identiek. Een gezamenlijke be- i langenbehartiging is dan ook j een logische ontwikkeling, Rijnmondzaken bijvoorbeeld be spreken we al geruime tijd met elkaar. Maar zo zijn er zoveel kwesties, die niet ïn Vlaardin gen of Schiedam ophouden: de milieuproblematiek, industrie- vestiging, jSSMÏÏS' zijn begonnen, worden door de infrastructuur en het openbaar vervoer. Dat 2ijn problemen waarbij je eenvoudig niet meer gescheiden kunt optreden", al dus een zegsman van de Rotter damse KvK. De besturen zijn het er over eens, dat op verschillende gebieden de locale en beperkt regionale vraagstukken een eigen behan deling vragen en dat optimale beide besturen omschreven als een analyse van de administra tieve en operationele mogelijk heden en consequenties van een vergaande samenwerking. „Over de inhoud van de samen werking staat nog helemaal niets vast. Dat moeien de be sprekingen verder uitmaken", zegt secretaris Oranje, belangenbehartiging een nauwe Na de zomer hopen de beide Ka- relatie tussen de Kamer en de mers de gesprekken te hebben bedrijven vereist. Daarom zijn afgerond. Het is de bedoeling zij van oordeel, dat de onder- dat dan voor het eind van dit scheiden kantoren moeten wor- jaar concrete regelingen zijn den sehandhaafd om een zo bereikt. Schiedam - De Hoofdstad Ope rette geeft vanavond een uitvoe ring van de operatie „lm wels- sen Rössl" in het Passage Theater in Schiedam. „Im wels- sen Rössl" Is gemaakt naar het blijspel van Blumenthal en Ka- delburg. De tekst van de operet- te is geschreven door Erik Cha- rell en Hans MUller, de muziek Is van Ralph Benatzky en d.« muziek wordt aangevuld me" i composities van onder meer Rr hert Stolz, Eduard Ktimeke e- Roaert Gilbert. Vcor ds arrai gem enten zorgde Hoofdstad Operette-dirigent John Kapper. De regie Is In handen van de Oostenrijker Alexander Piehler. j Do choreografie in het stuk berust bij Jack Bow, produktieleider is Philip Hamel. In deze produktie van de Hoofdstad Operette treedt Anita Heins voor het eerst op ais soubrette In de rol van KISrchen. Zij is reeds vijf jaar aan de Hoofdstad Operette verbonden en komt voort uit het xoor. De verdere medewerken den aan „im weissen Rössl" zijn onder meer Lizzi Schoff- mann, Leo de Beer, Ingeborg Schiedam - Broersvest 85 - tel.010-269702 „Graag zouden wij het aantal in valsters op zeven brengen. Even veel als er beschikbaar zijn voor het kleuteronderwijs. Tot nu toe hebben er twee men sen gereageerd". Onderwijsconsulent Figges: „Het is niet makkelij, midden in het schooljaar mensen te vinden. Dat is gebleken. Wij hopen dat er meer mensen zullen reage- Handerer, Dietger Grosz, Hans Hageman, Lily Loerkens, Anto- no Wink en Karl Frey. De operette „lm weissen. Rössl" speelt in het Oostenrijkse plaatsje St. Wolfgang tijdens het toeristenseizoen. Er komen Dok J allerlei liefdesperikelen in voor, eerst lijkt alles fout te lopen en worden de verkeerden verliefd op elkaar, maar dankzij de be middeling van keizer Franz Jo seph eindigt het stuk met drie verloofde paren. Vanavond, voor degenen die niet j naar de voetbalwedstrijd kijken, kwart over acht, „lm weissen Passage Theater. «5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1