MKÈm GROENOORD START MET KUNSTCLUB Muziekschool in Kethel heeft beter onderkomen ■ï'm- l 90Êm&êiÊ0m OP 5 MEI: 1 Veroneruste katholieken sturen bisschop brief wiM$Ê6tmmmmssÊÊimi wmmimmm mm0Bss ^Simêêm Commissie verkeer vergadert Stagiair verlaat museum jaar en Rijksscholengemeenschap heet nu Schravenlant imsÊÊaiÊi Jaar vergadering Expogé op 30 maart «I s li 1 Sehiedamsehe Courant WOENSDAG 7 MAART 197J Scfiïedam Nog altijd is er geen zekerheid over wat er met de Havenkerk gaat ge- beuren. De Haagse evange list Joban Maasbach heeft nog steeds in beraad wat er met de kerk moet gaan gebeuren, het parochie-be stuur van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans weet evenmin wat er met de kerk aanmoet en een aan tal verontruste Haven- kerk-aanhangers heeft evenmin zekerheid over de toekomst van het gebouw. Mede namens een aantal van deze aanhangers heeft mevrouw M. Vester maan dag een verontruste brief geschreven aan bisschop mgr. A. J. Simonis van Rot terdam. Het varhaal op deze pagina is ïn feite een voortzetting van wat wij al eerder hebben geschre ven over de Havenkerk: het verval van het gebouw gaat meedogenloos door en nog steeds is een niet onaanzienlijk aantal duiven en andere vogels hoofdbewoner. Min of meer met bisschoppelijke goedkeuring, - waöt het bisdom Rotterdam was .indertijd voorstander van slui ting van het kerkgebouw. Dat was in 1967. Nu, zes jaar later, verkeert het gebouw in een meer dan deplo rabele- toestand. Of men de Ha venkerk nu moot vindt of niet, het (gebouw is éën van de Jaat- ste. Waterstaatskerken in het land en staat nadrukkelijk op :.V<'"de monumentenlijst. Daarbij - kcnnt, dat bet markante gebouw het stadsgezicht rond de Lange -Haven op niet te miskennen wij- i: - ze beïnvloedt en alleen ad daar- .-'door slecht zou kunnen worden gemist. Intussen is 'het geven van een nieuwe functie aan het kerfcge- vbouw een moeilijk probleem. ^Restauratie ervan zou kapitalen vergen en een nieuwe functie is B nog niet zo maar gevonden. "Door allerlei ontwikkelingen rond de plannen voor de binnerv- -etad ligt het steeds minder ze- "'"ker, dat de Havenkerk ooit een gebouw zal zijn voor culturele -^doeleinden, zeker gezien bet in ruime mate aanwezig zijn van andere gebouwen voor beoefe ning van cultuur. V' ALLEDAGKERK ..In het rapport over sociale, cultu- «xelé en recreatieve voorzienin gen komt de samensteller tot de conclusie, dat meer dan. de .functie als city-kerk'of als alie- 'dag-kerk .er voor de Havenkerk niet in zit. Kortom: terugkeren naar de oudé met goedkeu ring van der kerkelijke overheid verlaten - bestemming. Terug naar een hernieuwd leven? SINGELKERK De samensteller van het sociaal- u; culturele rapport is er niet pes- -1W'r - X V 'v •- V A zi' <■- f G - s "V, ÏWS» ',«JS De Havenkerk: Steeds meer iri verval. Het torentje von de Havenkerk is meer dan ooit een herkenningspunt in de oude binnenstad. sitmWsch over. Hij meent dat de huidige Singelkerk toch op den duur zal moeten verdwijnen omdat verkeersmaatregelen noodzakelijk maken. Wat zou dan eenvoudiger zijn dan terug keren naar de Havenkerk als niet heeft ingesteld op het weer centrale r.k. kerk in het stads- ingebndk nemen van de Haven centrum, zo vraagt bij zich af", kerk als gebouw voor de r.k. Die vraag is eenvoudiger gesteld erediensten. Nu de staat van dan beantwoord, vooral omdat het gebouw steeds slechter de r.k, geestelijkheid zich (nog) wordt, nemen de emoties toe van diegenen, die ïn de Haven kerk doop en commune ontvin gen, er missen hebben bijge woond iedere zondag en het ge bouw zienderogen zien verpau peren. We keren terug naar de brief van mevrouw Vester aan mgr. Si monis. Ze grijpt terug op een- oud zeer: Shnonis" voorganger mgr. A. J. Jansen had niet veel op mét de Havenkerk en ging -akkoord met de sluiting. Me vrouw Vester vindt, dat de oud- bisschop door ni et-deskundige adviseurs tot zijn beslissing is gebracht, de Havenkerk te slui ten, de parochie op te heffen en het binnenstadsgedeelte van Schiedam te herindelen voor een pastoraal team. •GESPREK Mevrouw Vester wil op de korst mogelijke termijn een gesprek met bisschop Simonis over de Havenkerk. „Binnen zeer korte termijn verloopt de termijn van de aanvraag voor de sloop. Een eerste vereiste is dus, die aan vraag voor sloopvergunning on gedaan te maken. De brief schrijfster hoopt, dat mgr. Si- monis zal besluiten, een arbri- trage-commissie in te stellen met mogelijkheden van beroep op de kerkelijke rechtbank. Het parochiebestuur van de paro chie H, Liduina en O.L;V, Ro zenkrans beschouwt de Haven kerk inmiddels niet meer als of ficieel r.k. kerkgebouw. Het spreekt nu over het „gebouw Lange Haven 72". Een oud- kerkganger van de Havenkerk: „Daarmee trappen ze mij op het hart. Ze hebben het gebouw gewoon afgeschreven ais kerk- ons zo veel waardevols aan vast zit, ook nu het gebouw in zo'n vervallen staat verkeert". gebouw en dat, terwijl er voor De gemeente ontslaat de parochie niet van de plicht, verantwoor ding te dragen ais formele eige naar van het gebouw.' Als er iets aan het dak te doen valt, wordt het parochiebestuur ver antwoordelijk gesteld, zoals eind door Ton Huijssoon 1972, toen het parochiebestuur van gemeentewege opdracht kreeg iets te doen aan de val lende dakpannen van het dak van de Havenkerk. De gemeen te is van mening, dat de paro chie zeker tot juni 1973 de plicht heeft het gebouw, in zo veilig, mogelijke staat te houden. ACTIEGROEP Intern duurt het meningsverschil: over de toekomst van bet kerk gebouw voort. Hangende de dreigende sloopvergunning for meert zich eind 1972 een aantal Schiedammers tot de actiegroep tot behoud van de Havenkerk, die via handtekeningenacties ruim LOOD Schiedammers en thousiast weet te krijgen door het parochiebestuur met een half jaar weet uit te stellen. De uitspraak over hetgeen nu met een half jaar is verlengd. Het uitstel znag de onderlinge dis cussie over de Havenkerk niet indammen, fn het binnenstads blad, parochie-orgaan van de parochie van Sint Liduina en O.L.V. Rozenkrans, dat maan delijks op een van de pagina's in het huis-aan-huisblad Nieuwe Stadsblad verschijnt, legt het parochiebestuur uit dat het alle maal nog niet zo eenvoudig is als het gaat om de sloop van het gebouw. Inmiddels blijkt in 1973 wel een fors aantal bespre kingen over de Havenkerk te hebben plaatsgevonden. GEEN MON UMENT Het parochiebestuur vindt volgens de woordvoerder in het Nieuwe Stadsblad dat het beheer van de Havenkerk als monument niet meer tot de taak behoort en niet ten laste raag gaan van de parochie. Wel wil het bestuur medewerking verlenen om het gebouw als monument te hou den. Na een eventuele restaura tie zouden er met goedkeuring van de kerkelijke overheid weer kerkdiensten mogen worden ge houden, voor zover die niet in strijd zijn met de opvattingen van de r.k. kerk. Ook ïn Schiedam bleek de Haven kerk onderwerp van discussie: op 7 februari werd op initiatief van de commissie communica tie een bespreking gevoerd met het actiecomité tot behoud van de Havenkerk. Op deze verga dering werd besloten dat het ac tiecomité het parochiebestuur in staat zal stellen het gebouw voorlopig te conserveren door voor 15 mei 1973 een bedrag van 300.000 bijeen te brengen. Daarnaast zullen onderhandelin gen worden gevoerd over eens mogelijk behoud van het ge bouw met eventuele andere ge gadigden, zonder dat de poging om het actiecomité een manier te vinden om het gebouw te be houden daar schade van onder vindt. Inmiddels gaan de contacten met de Haagse Evangelist Johan Maasbach door. De woordvoer der van bet comité zegt dat op 16 februari een eerste gesprek plaats vindt met Maasbach. Deze zou hebben toegezegd niet voor maart 1973 te reageren en indien mogelijk met een voor stel voor de Havenkerk te ko men. Voorlopig ziet het er dus naar uit, dat bijzonder weinig zal worden gedaan om de toestand van het kerkgebouw te verbeteren. Het verval neemt inmiddels snel toe, ook aan de buitenkant. Het interieur is er al jaren slecht aan toe en is nauwelijks te her stellen. Het fraaie ongel tot aan de sluiting van de ker eert van de mooiste van Schiedam zal vermoedelijk niet meer bespeelbaar zijn. Met vele vogels als hoofdbewoner en parochianen als belangstellen de toeschouwers gaat de Haven kerk een onzekere toekomst te gemoet. Het is een monument in verval. Voorlopig lijkt alleen een monumentale actie vaii voorstanders van behoud van de Havenkerk redding te kunnen brengen. Anders is het. gedaan met het kerkgebouw uit 1822. De alternatieven zullen best ruimschoots voor handen zijn:: een parkeergarage of super markt is Immers nooit weg. Het is dan wel een aanslag op het stadsbeeld. Van parochiebestuur en Bisdom zal veel afhangen over de toekomstige bestem ming van een gebouw, dat eens een waardevol bedehuis was, als monument is erkend en nu bijna iedereen In die functie meer dan loodzwaar op de maag ligt. Absolute onzekerheid over de bestemming van het ge bouw is de enige garantie die er nu voor de toekomst van de kerk te verkrijgen valt. Schiedam De stagiair Jan Garsthagen verlaat op 30 maart :;het Stedelijk Museum. Zijn laat- 'Ste werk was een tentoonstelling van „koel-abs tract" werk van *14 tot en met 18 februari, bege leid door een bandopname van de póp-groep Pink Floyd. Tijdens de. tentoonstelling inter viewde hij de bezoekers. De ■daaruit verkregen gegevens zal hij verwerken in zijn scriptie, waarop hij in het voorjaar bij de Sociale Academie hoopt af de studeren. Schiedam De Vereniging "De Belangen" bestaat tachtig jaar. Aanstaande zaterdag wordt dat ^gevierd In gebouw Irene aan óc Nieuwe Haven 155. De vereniging heeft tot doel de be- langen van de Nederlandse Her vormde Kerk in Schiedam te bevorderen. De avond begint om zeven uur. Schiedam De wljkvererriging Groenoord en omstreken wil in samenwerking met de in Groen oord wonende kunstenaar Dick Bos een club kunstzinnige acti viteiten starten. Bos heeft met dergelijke werk reeds ervaring opgedaan in Maassluis, waar hij op verschillende clubs met suc ces het werken met keramiek bijbrengt. De heer Bos verwacht, dat deze vorm van vrijetijdsbesteding ook in Schiedam-Noord wel zal aanslaan. Hij. is van plan met keramiek te beginnen, en even tueel er later andere vormen van kunst bij te nemen, zno schrijft, het wijkblad Groen oord-akkoorden. Om de hoge kosten van het wer ken met keramiek te bestrijden, zal het lesgeld op tien gulden per maand komen bij één les per twee weken. Voor hei ma ken van keramiek is namelijk een oven nodig van drieduizend gulden, bovendien moet de op te richten chib een geschikte ruim te huren. Belangstellenden wor den verzocht zo spoedig moge lijk bericht te zenden naar de wijkvereniging, postbus 410. Schiedam De Verkeerscomrms- sie houdt donderdag een open bare vergadering in de kantine van de Technische Bedrijven ■aan de Dwarsstraat 42. Behan deld worden onder andere in gezonden stukken van de Ne derlandse Vereniging tot Be- scherming van Voetgangers en Ir. Chr. Zijdeveld, voorts staan op de negen punten tellende agenda aanvragen voor par keerplaatsen ten. behoeve van invaliden. Ook komt aan de orde een deelcirculatieplan voor het oosten, dat aan de hand van tekeningen nader toegelicht wordt. De vergadering begint 's middags om drie uur. Schiedam - De twintigjarige bromfietser H.L. van der B. is na een val op de Potderweg door een bestelauto overreden. Hij brak daarbij zijn pols. Van der B. is vermoedelijk géslipt in op de weg liggende modder. De bestuurder van de bestelauto probeerde hem nog wel té ont wijken, maar slaagde daar maar gedeeltelijk in. Na behandeld te zijn in de dr. Hoiststichtiug koii Van der B. naar huis. Schiedam^ De dependance van de Schiedatnse Muziek school in Ketihel is verhuisd van de Koningin Juliana- scfrooi aan de Viaardingerweg naar het gebouw van het Groene Kruis. 'Schiedamseweg 31. Zowel docenten als leerlingen pref eren dit tijdelijke onderkomen boven alle andere beschikbare ruimte» in Schiedam-Noord, ook al is het verre van ideaal, aldus het wijkorgaan Groenoord-ak- koorden. Ondanks het huisvestingsprobleem is voor het muziekonderwijs in de noordelijke vrijk veel belang stelling. Volgens muziekschool directeur Kees Bak worden er in Kethel wekelijks 55 uren les gegeven van de 386 in het to taal. Momenteel kan men in Ke thel piano, viool, dwarsfluit, gi taar, klarinet, elektronisch orgel en accordeon leren spelen. Schiedam Op initiatief van de oudercomroisste van de basis school De Ouverture wordt op 5 mei op een van de speelplaatsen van het Bachplein een bomen- en plantenmarkt gehouden, die gerund wordt door schoolkinde ren. De opbrengst Is bestemd als aanvulling van het door middel van de B oomplan tactie opgebrachte geld, dat momen teel 620,33 bedraagt. Vcigens het wijkblad Groenoord- akkoorden heeft deze Boomplant- actie, die bedoeld is om de wijk van meer groen te voor zien, niet helemaal aan de ver wachting voldaan. Het doel van de markt i^.. tevens de kinderen op een positieve manier te con fronteren met de natuur, aange zien de jeugd meestal verteld wordt, het .milieu te beschermen door geboden als geen takken afrukken, paddestoelen laten staan en niet in bomen klimmen na tè leven. Het schoolhoofd van De Ouverture de heer J. Renslnk en het on derwijzend personeel zijn al druk bezig met de voorberiedin gen van de markt De bomen, die verkocht worden, komen niet in privé bezit, maar worden via de- wijkvereniging Groen-, oord en omstreken gezamenlijk bezit van Schiedam-Noord. In oktober zullen de bomen geplant werden. Eerder is niet moge lijk, omdat de bomen anders zouden afsterven. De wijkver eniging doet een beroep op de genen, die voor de markt een kraan ter beschikking willen stellen. Schiedam De jaarvergadering van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen (Expo gé) wordt op vrijdag 30 maart gehouden in het gebouw De Rank aan de Schledamse weg. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat ondermeer de verkiezing van het bestuur.. Drie aftredende bestuursleden, de heren Aardom, OostJander en Van Beugen, stellen zich her kiesbaar. Leden van. Expogé- Schledam kunnen tegenkandida ten stellen. Twee weken eerder (vrijdag IS unaart) wordt, eveneens; in De Bank. een diner gegeven voor de Schiedamse Expogé-leden en, de familie. Df- Schiedam Da Rijksscholenge meenschap aan de Hugo de Grootstraat 4 in Schiedam krijgt de naam „Schravenlant". Vrij vertaald betekent dat: Jand van de graaf. De school wordt zo genoemd naar een stuk grc*id dat omstreeks 1200 werd ingepolderd. De Rijksscholengemeenschap staat op de grens van dit stuk grond. dat aan weerskanten van de Scbie ligt De polder werd door de graaf van Holland en de heren van Wasse naar samen gerealiseerd. Het stuk van de graaf diende als bruidsschat voor zijn zuster Aleid bij haar huwelijk met de graaf van Henegouwen. Aleid wordt beschouwd al de sticht- stervan Schiedam. Na de middeleeuwen werd. het stuk polder eigendom van de heer van Kethel, die het samen met de polders Nieuwlaut en Kortland in 1697 aan Schiedam verkocht. De nieuwe naam van de school past bij de namen van twee an dere scholengemeenschappen in Schiedam die ook een histori sche achtergrond hebben. Daf zijn Spieringshoek en Nieuwen lant. 1 ■iS L'l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3