voor Piet Mouthaan eeuw in Ur sus-bes tuur Spanning W edstrijd- seizoen staat voor de deur „Er ivordt in Schiedam te weinig voor de sport gedaan Warmerdam op kop *THiifc Huisvesting problemen Schaken SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 8 MAART 1973 Voor de ongeveer 70.000 georganiseerde postduivenlïefheb-# Een van de vele lefhebbers, bers staat het wedstrijdsefcoen weer voor de deur. HalS j Doniel lens voor zijn april beginnen de wedvluchten in verschillende vliegver boden. Zoals de verenlgingsconcoursen waaruit de kam pioenen J973 tevoorschijn moeten komen. Verder rijn er bondsvluchten, maar tevens nationale vluchten, waarvoor hele „wolken" postduiven op de verschillende Jossings- plaatsen de vervoerscontainers verlaten. eigen duivenhok. Een bouw sel v/oqr hij trots op kan zijn. tte afstanden die de duiven tij- deus het vliegseizoen moeten af leggen varieren van 80 tot 1200 Kilometer. Voor de korte af stand zijn dat de zogenaamde vitessey Lucht en. Waarvoor de felle sprinters worden ingezet. Verder kent men de „mkMotxd" door liefde voor nest en jongen. Het „nestspet", waarvoor meestal duivinnen worden ge bruikt. Voor de mannelijke dui ven, <fe doffers, wacht thuis de geliefde duivjn. Iets wat in ken nerstermen als „op drift" vlie gen wordt aangeduid. Olm- 350 km). Alles wat daar pfsiaod bovenuit komt «ordt ,n tas. van «P01* sPrsekt men van bepaalde vheghjnen. gerekend tot de fond-vluchten. In deze categorie komen duiven jnet karakter en doorzettings vermogen aan bod. Vogels die weer en wind trotseren om in de kortst mogelijke tijd het thuishok te kunnen bereiken. Ze worden hierbij voorgedreven Voor het westelijk deel van ons land is dat de zuidelijke vlieg- lijn waaraan alle lossjngssta- tions zijn gelegen. Bij een gelei delijk opvoeren van de vliegaf- standen leert de postduif het vlieg traject bij stukjes en beet- Dat treedt meestal op in de eind jes kennen. Hoe dichter hij bij fase van de vlucht, als de dui- huis komt des te zekerder zijn keuze van de vliegrichting. Het ergste wat een postduif op weg naar huls kan overkomen js terecht komen in onweers buien. Bij een poging deze buien te ontwijken, moet hij zijn koers wijzigen. Dat kost minuten en soms uren. Minder gunstig zijn ook de „waaivluchten" waarin duiven de wind op de staart krijgen. Wel worden an zeer hoge vliegsnelheden bereikt {ver boven de 100 km. per uur) echter het gevaar dat het doel voorhij wordt geschoten is groot. ven gaan vóör-sorteren, op zoek naar de huishaven; de valplan- ken. VI iegen ze té ver, dan moet een koerscorrectie worden aangebracht. Dat wil zeggen, terug raet de stormwind op kop. Gevolg natuurlijk tijdverlies. Doorgewinterde duivenliefhebbers volgen uiteraard hun vogels in gedachten. Voor elke vliegdag werden de weerkaarten nauw keurig bestudeerd. Ze weten be ter dan wie dan ook hoe het weer is boven de gebieden van Europa die de duiven onder zich door laten gaan. Via de ra dio horen ze de lossingstijden met de windrichting ter plaatse. Het Is verbluffend te weten hoé juist de schattingen zijn over de aankomst van de eerste duï- ven(kopvliegers). Tegen die tijd zitten de duiven melkers al lang en breed in de nabijheid van de valplank. Ho- pend op een vlugge binnen komst. Als dit gebeurt wordt door de gummie vliegtuig in de kiok te stoppen de tijd van aan- komst op de seconde af geregi streerd. Bij het uitslaan van de klokken in het verenigingslokaal volgen ingewikkelde berekenin gen teneinde vast te stellen wel ke duif de snelste tijd heeft ge- maakt. AFSTAND De juiste afstanden van de hok ken ten opzichte van de plaat sen van lossing zijn totaal ver schillend. Met behulp van coör dinaten, kwadrateren en wortel trekken is men in staat om de absoluut juiste afstand van de losplaats naar het hok te bereke nen. Voorts moet de tijd van de moederklok worden vergeleken met die waarin de duivenlief hebbers de aankomst noteerden. Dan pas kan worden vastgesteld welke uursnelheid de duiven hebben gemaakt. Voor al dit werk zijn er bondsre- kenaars. Hun telefoons staan na de vluchten steeds roodgloeiend. Overigens vour de deelnemers aan concoursen zijn het zenuw slopende uren, die liggen tussen aankomst van een vroege duif en het bekend worden van de uitslag. Dat het bij de duivensport niet al- leen om knikkers gaat ïs geen geheim meer. Door winnaars van verenigingsklassementen en conc'.ursen zijn kostbare dingen te winnen. Prijzen waarbij met de keuze gerekend wordt op het gezin. Mén zou kunnen zeggen een compensatie voor. de uren die" vader bij zijn duivenplatje doorbrengt. Een koelkast, was automaat, T.V. en andere kost bare stukken in de huishouding komen vaak voor op de prijzen lijsten. GOKKERS Dan is er natuurlijk nog het pou le-formulier. Ook in de duiven sport zijn kleine en grote gok kers. Vroeger was deze sport al leen voor de kleine man. Tegen woordig is het, net als de hen gelsport, een vrijetijdsbesteding voor mensen uit alle lagen van de bevolking. De kleine liefheb her doet het met een hok mét tussen de twintig en dertig dui ven. De grote jongens bezitten duivenflats met veelvouden hiervan. Er zijn er zelfs die voor de ver zorging van hun duiven een vas te man in dienst hebben. Een troost voor kleine „melkers" is, dat maar één duif per wedvlucht de snelste kan zïjni Er is tegen woordig een levendige handel in- beroemde rassen. Het is geen kunst om voor veel geld zo een plaats in de duivensport te ver overen. Gelukkig zijn er genoeg kleine liefhebbers die het met een zelf gekweekte stam ver brengen. Zij zijn het ook die de duiven sport mooi houden. Een fascine rende bezigheid, aan huis uit geoefend, die plezier en span ning bezorgt aan het gehele ge- zin. Als een zwaard van Damocles hangt bij de meeste liefhebbers overigens het huisvestingspro bleem voor duiven boven het boofa. In de saneringsgebieden van de grote steden moeten jaarlijks heel wat duivenkotjes worden opgeruimd. Nieuwe mo gelijkheden zijn er praktisch niet. Aan dit probleem gaat de Nederlandse Postduiven Organi satie binnenkort iets doen. Schiedam Piet Mouthaan, voorzitter van Ursus, is in de voetballerij een laat bloeier geweest. Een groot se speler is bij zelf nooit geworden, daarvoor begon bij te laat, op zijn 28ste jaar, tegen een bal te trap pen. Op bestuurlijk gebied beeft bij dat echter meer dan gecompenseerd. Dit jaar is bet al 25 jaar dat hij achter de bestuurstafel zh en een groot aantal ja ren daarvan hanteert iiij de voorzittershamer. Vjifl de kwart eeuw dat hij Ursus helpt te besturen Is, sportief ge- rien, dit jaar wel een hoogte punt voor Mouthaan omdat juist tiu rijn dub in de KNVB speelt, fn de jaren daarvoor moest Ur sus het doen met een plaats in de afdeling Rotterdam van de KNVB. Het leek er op dat Ursus zat te -chten op het lidmaatschap vun Piet Mouthaan. Lid ge maakt door een collega. Frans Deermakers. werd de huidige praeses binnen twee weken clubbladredacteur en het duurde piet lang of hij had een functie ia het bestuur. Daarin heeft hij alle rangen en standen doorlo pen, om te eindigen als voorzit ter nu al weer tal van jaren. ,,Ik weet het niet precies meer, maar ik denk dat dat ook al ZO'n twintig jaar zijn dat ik als opvolger van Strienborg tol voorzitter ben gekozen", vertelt Mouthaan. thans loopt het allemaal prachtig piet het eerste team en men Jioort hier en daar al fluisteren pver een promotie naar de der de klasse. ,,lk vind het nog wat te vroeg om daar nu reeds over te kunnen spreken. Tenslotte fiebben we een punt achterstand op koploper ÏFC en moeten er pog.zes wedstrijden worden ge- ^peeld". .Natuurlijk zou ik. het ook prach tig vinden en het zou dan de kroon op het werk van trainer Coen Poulus betekenen. Hij haalde ons uit de afdeling en om dan ineens door te kunnen stoten naar de derde klasse, dat is toch te mooi om waar te zijn". Hij vervolgt: „Toch zou het een groot aantal problemen mat zich meebrengen, In de eerste plaats missen wij een aanslui ting tussen bet eerste en het tweede team dat nog steeds in de afdeling speelt. Daarnaast is het zo dat wij ten enenmalen geen accommodatie hebben als derde kiasser". „Wat het eerste betreft, daar kun nen we zelf wat aan doen en we zijn daar ook aan bezig. Trainer Poulus, die ook bet komende seizoen bij ons zal zijn, gaat daaraan werken door een groot aantal jeugdspelers, die dit sei zoen senior worden, op te van gen en rijp te maken voor het „grotere" werk. Wat onze accommodatie betreft, daar kunnen we zelf heel weinig aan doen. Het wrakke bouwsel is van de gemeente. Wij wilden daar wat nieuws neerzetten, maar de gemeente vroeg te veel voor de oude gebouwen.' Daar naast is het natuurlijk zo, dat het zonde is om een groot club gebouw neer te zetten als je kan beschikken over maar één speelveld". „Nu is ons wel aangeboden om naar de nieuw aan te leggen velden in Woudhoek te gaan verhuizen en we zijn daar in principe wel toe bereid, maar we vragen ons alleen af tot wanneer we dan moeten wach ten. Ik heb alle bewondering voor onze sportambtenaar Eens. Hij doet wat in zijn macht ligt om het de verenigingen zo goed mogelijk naar de zin te ma ken". „Hij heeft het helaas niet alleen voor het zeggen. Er wordt in Schiedam gewoon te weinig voor de sport gedaan en daar naast h reek je steeds weer de nek over de verdomde bureau cratie hier. Er is dan ook nie mand, maar dan ook niemand, die ons kan zeggen hoe lang het gaat duren aleer we op die nieuwe complexen kunnen gaan spelen en hoe dat allemaal zal gaan. Al die tijd moeten wij het dan maar doen met dat gamme le spulletje dat al zo*n twintig jaar dienst doet. Kijk, dat maakt het voor ons allemaal zo moeilijk, want regeren is nog steeds vooruit zien", weet Piet Mouthaan. Terugkomende op de verrichtin gen van het eerste team dacht Piet Mouthaan dat het met een beetje geluk wel tot een promo tie zou kunnen komen. „Kijk, we hebben ondanks dat we als, debutant in de vierde klasse uit-j komen, toch wel ongelukkig ge-; speeld. We hebben tal van bles-1 sures gehad en ook. verschillen-j de schorsingen. Dat nu vind Ik: j- zo vreemd. Voorheen, in de af deling, was bet gewoon iets bij zonders als één van onze spe- Iers werd geschorst. Ik weet wel als je iets doet dat niet door de beugel kan er een straf moet volgen. Toch ben ik er van overtuigd dat er met twee maten door de verschillende strafcomrnissies wordt gemeten, en dat wij daar toch wel de dupe van zijn geworden". i „Toch hebben we maatregelen ge j nomen. Het Is de spelers op bet hart gedrukt, wat er ook ge beurt, hun mond tegen de scheidsrechter dicht te houden. Daarnaast komt er een voorstel in de ledenvergadering dat de kosten voor de straffen door de spelers zelf betaald zullen moe ten worden. Misschien wt zoiets helpt. Hoewel Ik er bij blijf dat enkele van on spelers osheus rijn gestraft", met al blijft Piet Mouthaan op timist en 't zou, voor de dit jaar jubilerende voorzitter, een schit terend geschenk zijn als de spe lers van het eerste team voor promotie weten, te zorgen. PIET BUL d PIET MOUTHAAN25 jaar Schiedam Schaakvereniging Schiedam kan met de vie ring van het vijftigjarig bestaan voor de deur op goede prestaties bogen. Het keurkorps heeft door de laatste zege plotseling nog volop kans om aan degradatie te ontkomen, terwijl de reserves het kampioenschap nog in eigen hand hebben. De derde equipe heeft een misstap van de koplo per nodig om de titel te kunnen grijpen, maar het vierde team is bij een gelijkspel al zeker van de eerste plaats. De vijfde uitgave ten slotte handhaaft zich in de midden moot. Schiedam 2 deelde de punten met Ashiapada 1 en verpletterde Eu ropoort 5 met 8 1/2—1 1/2. Om dat raugUjstaanvoerder Messe- maker 2 onverwacht verloor, staan de Schiedammers nog slechts een punt achter op de Goudse ploeg, die tevens nog op bezoek moet komen. Bij Schiedam wgs het grote aan tal Invallers opvallend. Drie van de acht spelers kwamen uit een Jager team. Desondanks deden zij het voortreffelijk met 2 1/2 punt uit 3 partijen, Wolter en D. van Loenen zegevierden en Rog geveen remiseerde. De averwin- i ning van De Konlngh en de re mises van Emor en Kinnegen betekenden een 4 1/2—3 1/2 triomf. Tegen IJssel 1 moesten zelfs vijf invallers worden, opge steld. Nu werd met 5—3 gewon nen. Het wachten is op falen van leider WSV 2 uit Waddlnx- veen. MOEITE Het vierde team had al kampioen kunnen worden als het Euro poort 7 had geklopt. Het begon echter al met een 20 achter stand en uiteindelijk kon met veel moeite nog een punt wor den gerealiseerd: 44. Het debuterende vijfde team be staat uit jeugdspelers en nieuwe leden, die in competitieverband ervaring kunnen opdoen. Daar naast is hej er tevens al in ge slaagd twee overwinningen te behalen. Schiedam - In café De Sluis, Lekstraat 2, wordt morgen avond vanaf 19.30 uur de finale gehouden voor het kampioenschap driebanden klein biljart tweedeklasse van heit district Schiedam. Na de zesde en voorlaatste ronde leidt titelverdediger P. Warmerdam met tien punten uit zes duels. De overige deelnemers zijn: S. Verhoeven, L. Verhoe ven, A. Weeland, H. Struyk, H. Stiefel, M- van Hattem en M. Poot. Schiedam Na de vijfde ronde is de spanning in de hoofdklasse van de Schie- damse damtitelstrijd ten top gestegen. Niet zozeer om de eerste plaats, maar juist om de onderste plaat sen. Thans staan vijl spe lers met drie punten onde raan deze groep. In deze vijfde ronde moesten zij tegen elkaar spelen. Zij hebben alle punten met el kaar gedeeld, zodat de spanning alleen nog maar groter werd. Aan de top is ook niets ver anderd, omdat ook de an dere partijen uit de hoofd klasse in remise eindigden. Hans Willemse staat dus nog steeds zijn twee pun ten voor en met nog vis wedstrijden te spelen staan de kansen hoog om dit keer de titel in de wacht te slepen. Naaste concurrent, Wim Vrijland, geeft zichzelf toch ook nog wel een kans- „Juist te^en de minder sterken zal Wii- ïemse misschien een ver- fiespartij incasseren. En daar wacht ik op", aldus het commentaar van de ti telverdediger. In de eerste klasse tekent zich de afscheiding al iets af. Bakker en Bastiaanse maakten beide geen fout en gaan fier op kop, direkt gevolgd door Den Boer op twee punten achterstand. Ook hier weer volop spanning in de lagere regionen, met achtereen volgens drie spelers met 4 pun ten, drie speleres met 3 punten en een speler met 2 punten. In de tweede klasse zagen we Vrijdag een „grootmeester-remi se" tussen de i-nmmers een en twee fn deze groep. Opvallend is ook de terugkeer van M. den Houting in de kopgroep, na het verlies van twis weVen terug. Sleeuwenhoek moest helaas af haken na zijn verlies tegen Sla. In de derde klasse rijn nog steeds vier spelers zonder partijver- lies. B. Bastiaanse moest wel zijn eerste verlies ontvangen, waardoor hij metten drie plaat sen zakte. Helaas is In deze groep de situatie Ietwat onover zichtelijk, omdat hier nog drie wedstrijden Li:*«haald moeten worden. De stand in de diverse groepen na de vijfde rot le is: Hoofdklasse; H. Willem se 5—9; W. Vrijland 5—7; P. Lansber gen 5—6; J. C. Cnink 5—5; J. Brem an 44; W, d. Rond 4—3; D, v.d. Snek 1—3 P. WM-pna 43; C. Mous 5^-3; B. Quist 5 -3. Eerste klasse: P. Pakker 5—9; P. Bastiaanse 47* C. den Boer 4—5; F pauw 5-^i; C. Korpel 5-4; J. d. Wilde 4—4; M. v .Er- kel 3-3; J. J. v. Kuyk 4-3; T. A. Tiiman 5—3; T. v.d. Schalk 5-2. Tweede klasse: D. v. Schaik 5—8; C. Lindeboom 5—7; M. d. Hou ting 5-7; C. Sleeuwenhoek 5- 5; J Sla 5—5; C Habermahl 44; M. v. Dijk 4—4; T. Vrij land 4—2; A. R*«iceuw 4—2; i- Key 5—2. Derde klasse: B. v Dorp 5—8; J- .1. \«s 4—7; w. «r de mans 4— 6; G. Tegelaar jr. 5—6: c* a7.-" Bfï'-.tirnnse I A; ft. Tegelaar 4—3: H. d. Vette 5—2; M Mijmcyer 5-2; J. Bakkers 5—0.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4