Twee miljoen voor nieuw schakelhuis in 'Groei 10 ord Gereformeerden lopen in aantal terug Overdragen bevoegdheden voor uni form beleid I Kleilessen in centrum De Kreek TETiaTED 2 De avonturen van Did Shatter- ihand m S3- WATERWEGAGENDA ALARMNUMMERS Passage-Theater i- 2 - Catbarina de Grote omeum Concert in ïmmanueï- kerk Schoomnaak- beurt voor vlietlanden Leden vergadering N.C.B.O. Weinig animo voor subsidie Maasland gif- en glasbewust Rijnmond over taxi'verscbillen Schiedam Ted de Braak - Mieke Bos Schiedamsche Courant DINSDAG 20 MAART 193; GOGO ZO. WEVeRWACWTENGEEW 'VÊRStSSNSEN" WJ JE. AlXES TOT !N HET KLEINSTE DÊTAJL GE REGELD. WE HEBBEN JEN AUTO BEZORGD- *EM AVWE NS KUKEN. WAT RW,YT5 c«sa K.AUÏ (5IttJeVOOR,2geR0B ^witoevERHuizfN OMMTOVERFIKM UIETASNSTOöW WrtSHïTIMf DAARNA IK PfNGO HÊtPEN WETSCH HOEREN STOP! JIMIEZIIN NOS WIET IKUOAJD m l/ERPMf HUIS NIET MOOI MEUsEtS WEEROPHUN .!85£ t 13-tr „Mijn vader Wah-küi (Schild) ge- naamd, werd gewond en moest zich Jater bij de Sioox aansiui- ten. U ziet dus dat ik een Dako ta ben, maar in hart en ziel hen 'fit bij mijn voorvaderen." „De Sioux wonen toch aan de andere kant van de bergen? Wat drijft u deze kant uit?" „ik kom van ^het gebergte ia het westen en heb een zeer belangrijke bood schap voor een blanke broe der", „Die woont hier zeker dicht bij?" „Mijn blanke broe der is slim als de adelaar. Hij heeft dit natuurlijk uit Wbhka- deh's spoor opgemaakt Mijn. paard was zeer vermoeid en struikelde bij zijn sprong over de beek. Toen het viel, viel ik ook en toen sprongen deze ne gen lafaards tevoorschijn en bonden mij. Maak mijn banden los, dan zal ik ze tonen, wie Wohkadeb Isl" „U hebt toch wel begrepen, dat ik hier niets te zeggen heb?" „O, maar mijn blanke broeder gaat voor vijftig van zulke coyotes niet uit de weg." „Hoe weet u, dat wij niet bang voor ze zijn?" „Omdat Wohkadeh reeds dikwijls d» heldhaftige verhalen van Lange Davy en Dikke Jemmy gehoord heeft." Jemmy wilde verrast antwoorden, maar Brake kwam tussenbeide. „Zo is 't genoeg! U zou met die vent Engels spre ken, maar dat brabbeltaaltje versta ik niet!" 214 Ze voelt intuïtief dat er in die on derste \olkslaag, waarvoor het woord „proletariaat" nog hele maal nie' bestaat, een vijandig element leeft tegen de vreedza me burgerrevolutie van boven, die zij tijdens haar regering graag tot stand zou willen bren gen En omdat ze de gedachte, het Ydk gelukkig te maken, niet wh opgeven, moet degenen die niet onder deze gelukmaking kunnen worden begrepen, niet „volk" maar „schooiers" zijn, arbeidsschuwe, misdadige, kwaadwillige kerel3 die nu een maal nooit en met niets te hel pen zijn. En het is juist dat deze „schooiers" de gelukkig- making van het volk tegenhou den door de keizerm te dwin gen zich mét de adel, mét de bezittende klasse tegen hun op mars te verenigen. Aangezien Poegatsjews macht hierin be staat dat hij niet alleen steunt op zijn wapens maar op een hele bevolkingslaag, moet er een andere, even vastberaden, even eensgezinde laag tegen over hem gesteld worden: Peter Panin, de broer van de minister wordt met uitgebreide volmach ten afgevaardigd naar de oproe rige gebieden om de hele adel op te roepen tot vereende strijd tegen de rebellie. Omdat zij no dig zijn, worden hun al hun pri vileges door de kroon gegaran deerd, vooral echte' de instand houding en bekrachtiging der lijfeigenschap. De belangengemeenschap tussen de regering en de bezittende klasse is vanzelfsprekend en onthullend. Peter Panins missie heeft alras resultaten. De adel stelt alles wat hij kan ter be schikking, soldaten, geld en oor logsbenodigdheden. De honger helpt ook mee: de onbebouwde grond levert de oproerlingen geen brood, geen vee. De sym- patiserende bevolking wordt geïntimideerd door Panins ener giek optreden zijn meedogen loosheid doet amper onder voor de gewelddadige wreedheid van Poegatsjew. Ook hij springt niet zuinig om met galg en rad. Te vergeefs smeekt Catharina tel kens weer om de grootst moge lijke mildheid en toegevendheid. Panin heeft diktatoriaïe vol machten en hij gebruikt ze. Na een paar weken hebben honger, angst en een paar beslissende militaire nederlagen de stoot kracht van de rebellie gebro ken. Poegatsjew verdedigt zich tot het laatst toe. Vernietigend versla gen zwemt hij met een paar ka meraden de Wolga over. Maar order deze weinigen zijn er nog el 'n paar voor wie honderddui zend roebel meer betekenen dan trouw: ze overmeesteren hun leider in zijn slaap en leveren hem geboeid uit aan het militair gezag. In een ijzeren kooi als een wild dier wordt Poegatsjew maar Petersburg gebracht. Ca tharina beveelt van iedere folte ring af te zien, bij de geringste bekentenis een vonnis te vellen, en als dat vonnis luidt: Vieren deling bij levende lijve, veran dert zij het in eenvoudige dood straf. Na de ervaring van dit kwade jaar Is er voor Catharina geen terug meer. Nooit zal ze het volk vergeven dat het tien jaar na haar regeringsaanvaarding is opgestaan om voor Europa en voor de geschiedenis tegen haar en vóór Peter IH te getui gen; nooit zal ze het „schooiers gespuis" vergeven dat het haar bfjna van haar troon beroofd heeft en dat ze die weer terug gekregen heeft uit handen van de adel en de bezittende klasse. Haar hele toekomstige houding wordt daardoor bepaald. Van „rechten" des volks in de geest van Montesquieu is geen sprake meer. De monarchie doet haar best om, in het belang van de algemene welvaart van het land en voor zover het te rijmen Is met het voordeel der bevoor rechten, het lot van het plebs te verbeteren. De lijfeigenschap is voortaan taboe. Maassluis In de Immaauelkerk concerteren zaterdagavond de Maassluise Harmonie en de zanggroep Chanterelle. Mede werking verlenen verder de pia nist Hans Punt en de bassist Care! v.d. Wissel. De presenta tie is ln handen van Lida Douw. De Harmonie, die onder leiding staat van A. van der Luyt, zal ondermeer de Boismortier Suite van Den Arend, The Harp of Wales van G. Boedijn en de New Baroque suite van Ted Huggens ten gehore brengen. De zanggroep, gedirigeerd door Max Punt, heeft melodieën als: I'll never fall in love again. La poupée ,Ie prince et la maison. Good morning starshine en Maassluis stad aan de Water weg op het programma staan. Het concert begint om acht uur. Sehiedam - In verband met de steeds stijgende behoefte aan elektrische energie in Schiedam moet een nieuw schakelbuis worden gebouwd in Groenoord. Dit nieuwe station zal de komende jaren gevoed worden door de Rot terdamse centrale in de Gaiileïstraat, totdat een volgens de Rotterdamse plannen in 1989 te bouwen transforma torstation in Vlaardingen-Holy dit za! overnemen, In het schakelhuis in Groenoord za! bovendien de spanning van 25.900 Volt naar 10000 Volt worden getransformeerd. De kosten van het nieuwe station worden, ingevolgde de tussen Rotterdam en Schiedam geslo ten overeenkomst tot elektrici teitslevering door beide contract partners verdeeld. Dit komt voor Schiedam neer op een be drag van 2.8S0.5ÖD.- aangezien de kosten van de 25.000 Valt-ka- bels die nodig zijn voor de voe ding van het nieuwe station 1,600.000.- bedragen, de trans formatoren voor de overschake ling naar 10.000 Volt worden be groot op 1.210.000,- en het net- transform a torhuis je bij het nieuwe schakelhuis gaat f. 70.000,- kosten. Momenteel wordt onderzocht of het, wat de bouw van het nieu we station betreft, mogelijk is, samen te werken met Vlaardm- gen. Dit zou zowel technisch als fmancieel-economisch voor delen kunnen opleveren. De ge meenteraad bespreekt maandag avond 26 maart een voorstel van burgemeester en wehouders om het benodigde krediet te verlenen. Maasland In de laatste week van maart en de eerste weken van april zullen de vlietlanden en de Maaslandse vlieten en ka den weer een schoonmaakbeurt ondergaan. Vorig jaar werd dat ook gedaan en niet ten onrech te. Enorme stapels vuil werden toen afgevoerd of in brand gestoken. Daarbij was veel tuindersafval dat uit het Westland was afge dreven, maar een niet onaan zienlijke hoeveelheid afval was afkomstig van de recreanten. De schoonmaakbeurt wordt weer uitgevoerd door leden van de Vereniging tot behoud van Na- tuumontrmenten (eigenaresse van de vlietlanden), m samen werking met gem eentep erson «1 Tvan Schipluiden en Maasland. V Schiedam Het aantal gereformeerden in Schiedam loopt steeds meer terug. Alleen al in 1972 verloor de gerefor meerde kerk 290 van haar leden, voornamelijk door de uittocht van inwoners uit Schiedam. Het teruglopendè le denaantal is er de oorzaak van, dat één van de vijf predi- kantspiaatsen niet zal worden opgevuld en dat er van de vijf predikanten vier overblijven. Vlaardingen De plaatselijke af deling van de Ned. Chr Bond van Overheidspersoneel houdt op maandag 26 maart een le denvergadering In gebouw Triangel. Aanvang 20.00 uur. De voorzitter van de NCBO de heer W. Wiennga zal dan spreken over het saiarisbeieid voor het overheidspersoneel. Maasland - Tot 1 apnl kunnen Maaslandse verenigingen hun subsidie-aanvragen bij de ge meente indienen. Na die datum worden subsidieverzoeken terzij de gelegd. Slechts enkele verenigingen heb ben tot nu toe hun aanvraag in gediend. Maasland Ook in Maasland wordt dit jaar een éénmalige schoonmaakactie gehouden, waarbij de opzet is dat tuinders, veehouders en loonspulters zich van restanten van bestrijdings middelen kunnen ontdoen. Tot nu toe bestaat nog geen moge lijkheid om vaak giftige stoffen op verantwoorde wijze op te rui men. Tevens ligt het in de bedoeling om ook glascontamers in Maas land te plaatsert om het glas weer naar de glasverwerkende industrie te retourneren. Waar deze containers worden ge plaatst is nog niet bekend. Van een onzer verslaggevers Vlaardingen/Schiedam De grote verschillen in aantalleö taxi's en de tarieven zijn een gevolg van het vergunnin genbeleid van de verschillende colleges van B en W in het Rijnmondgebied. Het overdragen van de bevoegdheden van de gemeentelijke besturen aan het openbaar lichaam Rijnmond of het door Rijnmond geven van richtlijnen en aanwijzingen kunnen een bijdrage leveren om te komen tot een uniform beleid. Dat antwoordt het dagelijks be stuur van Rijnmond op vragen van rar, L. Hanekroot (D'66), die wees op de verhoudingsge wijs onevenredig grote verschil len per gemeente van het aantal taxi's en de tarieven. Het was het dagelijks bestuur on mogelijk om binnen de in het reglement van orde gestelde termijn (schriftelijke vragen moeten binnen een vaste tijd worden beantwoord) de punten van verschil aan te geven. Thans kunnen van het dagelijks bestuur geen stappen, worden verwacht in de „taxi-zaak". Een werkgroep bestudeert de wenselijkheid van de vorming van een verkeersdienst. Binnen het kader daarvan komt tevens het taxi-vraagstuk, aan de orde. Ds. J. C. van Veen, wijkpredikant van de Oosterwijk, vertrekt op 17 juni naar Apeldoorn. Door zijn vertrek staaet de gereformeerde kerk voor een herverkaveling van de wijken, want het wordt niet meer verantwoord geacht ln de plaats van ds. Van Veen een nieuwe predikant aan te trekken. De overige vier zullen de taken verdelen. De herindeling van de wijken gaat op 1 juni in. Et komen nu een zuid-Oostwijk (een* deel van de bestaande oosterwijk en De Gorzen) die ds. K. K. Schuring als wijkpredikant krijgt, een zuid-wesfw ijk (de bestaande westwijk met de straten rond de Stadhouderslaan), die ds. J. Stolk als wijkpredikant krijgt, de wijk Nieuwland en de wijk Groenoord, waar niet veel ver andert. Wijkpredikanten zijn hier ds. C. van Zuylen en ds. J. Nlerop. Schiedam Het centrum De Kreek aan de Lansje Haven 92 begint dow'^rdag met twee kleicursussen. Deze bestaan allebei uit tien lessen 4,50. De cursus voor beginners wordt op donderdagmiddag van twee tot vier uur gehouden, gevorder den komen op donderdagavond aan de beurt van zeven tot ne gen uur. Er rijn nog enige plaatsen vrij op de cursussen ballet, op maan dagavond, gymnastiek, op dins dagmorgen, en de Taalcursus sen, die dinsdag- en donderdag morgen en donderdagavond worden gegeven. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het cen trum, telefoon 287767. Gemeente Schiedam BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat ter gemeentesecretarie (afd. Openbare Werken, Stadskantoor, etage 5, Emmastraat 1) met In gang van 23 maart 1973 geduren de veertien dagen voor een ieder ter inzage liggen de ver* zoeken van J. W. Nooteboom» om bouwvergunning voor de bouw van een tankstation en een garage op een terrein aan de Zwaluwlana, kadastraal bekend gemeente Schiedam, sectie Q nr, 3501 gedeeltelijk. De bouwplannen zijn in strijd met het geldende bestemmings plan „Kethei-Centrum", doch in overeenstemming met het plan voor het gebied tussen de Zwa luwlaan, het Bachplein, de Lin- deijerstraat en de Schiedamse- weg, waarvoor een VDorberei- dingsbesluit als bedoeld in arti kel 21 van de Wet op de Ruim telijke Ordening geldt. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens voor de beide bouwplannen op grond van ar tikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening vrijstelling te verlenen van het geldende be stemmingsplan. Hiertegen kan een ieder bij hun college schriftelijke bezwaren in dienen gedurende de termijn van tennzageligging. Schiedam, 20 maart 1973. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, de burgemeester, H, P.OELFSEMA, de secretaris, M. J, BLOK. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotlsrdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen: tel. 26.80.91 tot 18.00 uur Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 37.67.92 van 18.3020 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers B.V. SCHIEDAM VANDAAG Passage Theater, 20.00 uur: „The French Connection", veertien jaar. Arcade, Lange Haven 71, 19.30 uur bijeenkomst Studievrien den. 20.00 uur: verg. Metse laarspatroonsbond. 20.00 uur; jaarvergadering KABO. Irene, Nieuwe Haven" 155, 20.00 uur verg. NIVON. Chr. Sociale Belangen, Lange Ha ven 73, 18.00 uur: rep. Toon kunst kinderkoor. 20.00 uur verg. PvdA. 20.09 uur examen EHBO. Magnalia Deï Kerk, Albardastraat 67, 20.00 uur: rep. zangver. Ex celsior. Lange Haven 102 20—22 uur: openbare verkeerstheorielessen- MORGEN Passage Theater, 14.09 uur „De zeepkistenrace". 29.00 uur: „The French Connection", veer tien jaar. Irene, Nieuwe Haven 155, 20.00 uur: verg. NCVB. 20.00 uur: rep. Othello. Chr. Sociale Belangen, Lange Ha ven 73, 20.00 uur: verg. SBLO. 20.00 uur: verg. Inhabè. Magnalia Deï Kerk, Albardastraat 67, 14—17 uur: bejaardensoos. Contactkring Nieuwland. 20.15 uur; rep. wjjkkoor Nieuwland. 20.00 uur: repetitie Maassluii Mannenkoor. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Holyziekeahuis, Holysingel 3 Vlaardingen, tel. 345665, 14-14.3 uur 3e kt,, 14-15 uur, 2e klas Zondag 14-15 uur alle klassen Alle werkdagen 's avonds 19 19.30 uur 3e klas, 19-20 uur 2< klas. Kinderafdeling 14-14.30 mu en 18-18.30 uur. Gem. ziekenhuis Schiedam, Bur gemeester Knapperttaan 25, tel 269126. Zaal 13.30-14 u. en 13 19.30 uur. Klas 13.30-15 u. en 19 20.30 uur. Kraamafdeling 13.39 14.30 u. en 19-19.39 uur. Dr. Noletstichting, Stadhouder» laan 98, hVhiedam, tel. 26O08Ö Derue klas 13.30-14 uur en 19 19.30 uur, tweede klas 13.30-14.31 uur en 19-20 uur, eerste Was 12.30-14.30 uur en 19-20 uur. Kin derafdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag 13.30-14 uur en maandag en do» derdag 18-15.30 uur. U BELT IN SCHIEDAM VLAARDINGEN VANDAAG De Heipaal, 20—23 uur: klaverjas- club; 20—21 en 21—22 uur: yoga. Zaal Mlddelhuyse, 18.45—19.45 uur: repetitie kinderkoor Holy; 20—22 uur: repetitie gemengd koor Hoiy. Zaal Excelsior, 20—22 uur: repeti tie mannenkoor Orpheus, Havenstraat 7.20 uur; repetitie Van Dtjks amusementsorkest. Hoogkamer (Nivon boerderij), Van Baerlestraat 252: vanaf 10 .CO uur ontmoetingsdag PvdA-vrouwen. MORGEN Groene Kruisgebouw, Goudsesin- gel Sla, 14.30 uur: cursus moe- derschapszorg en kinderhygiene. Stadsgehoorzaal, toneelmiddag Alg. Stichting VI. Bejaarden zorg, met blijspel Een meisje om te stelen, door Utile Dulci Schiedam. Parochiehuis, 20—22 uur: repetitie Jongerenkoor Centrum-Vlaard. Albert Schweitzerschool, Delftse- veerweg, 20—22 uur: repetitie gemengd Rijnmondkoor. Ichtuskerk, Van Maerlantlaan 2, 19.30 uur: avondgebeden. Kraanvogelschool Kraanvogellaan 101, 1920,30 uur: gem. inlich tingenbureau. De Heipaal, 20—24 uur: sociëteit Ardea 49 (vanaf 20 jaar). MAASSLUIS, gebouw De Kern VW, Proveniershuis, Oversclue- sestraat 1, tel. 266000. Gemeentelijke Sociale Dienst. Broersveld 142, tel. 264816. Actie Moeders voor Moeders, Di* penbrockstraat 8, tel. 702S46. Womngdienst, Emmastraat 1, tel. 26.05.00. Relnigings- en ontsmettingsdlenst, Buhenhavenweg 154, tel. 26489}, GG en GD, Tuinlaan 80, tel, 269290. Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telsfom 264980. Gemeentearchief, Oude Kerkstraat 5, tel. 266727. Stichting Gezinsverzorging Schie dam, Lange Haven 106, tel 263129. Sociaal raadsman C. Bijl, Spreek uur op dinsdag van 9—II uur In centrum De Ark, Hargapleia 101, tel. 708276. Spreekuur op vrijdag van 9—11 uur in het in formatiecentrum Broersvest 95, tel. 269957. iJBECTlN MAASSLUIS Politie, Westlandseweg tel. 13444. WV, Zuiddijk 11, telefoon 13339. Gemeentebedrijven, gas, water en elektriciteit, Havenstraat 2, tele foon 12117. vlaardingen Politie en GG en GD: 344444, Brandweer 343333. SCHIEDAM Politie: 254666, brandweer: 269123, GG en GD: 269200. MAASSLUIS Politie, brandweer en GG en GD: 13333. MAASLAND Politie: 12375, Brandweer 12326; GG en GD: 12639. HOEK VAN HOLLAND Politie: 2133, Brandweer: 2345, GG en GD: 2133, RIJNMOND Meld- en Regel kim er, klachten vuile lucht en irriterend geluid: 150.0QU. Vrijdag 23 maart - Aanvang 20.15 uur. 'ns kabaretprogramma met teksten van: Jelleke Vries - Alexander Fola - Jan Fülekers en Ted de Braak. Prijzen: 10,f 7,50 - 5,—. Plaatsbespreken dagelijks aan de kassa van - 1821 uur. Tel. van li1B uur, tel. 26 95.63. B.g.g. 26. 34.96 (Visser) - 50.29.96 (Berg).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 2