Noodgedwongen I spelen op galerijen niet zonder gevaar Buiten de hekken DELFTSE GROEP ALQUIN TREEDT OP IN ARCADE V C. van Roon's Autobedrijf B.V. B li ^rr^ar— ■■Vyty'-T' 1 tl Y 'ij m s Schiet;; .^5 vtij MAART ISS3 V^wtT"-' Ir"" ?v^>: 'i %v-;|.rr— Schiedam i - „Ik durf mijn kinderen niet meer op de galerij te laten spelen". Deze woorden, afkomstig van een moeder ergens zo veel hoog op een flat zijn duidelijk genoeg: spelen op de galerij kan voor kin deren gevaarlijk zijn. Moeders in de hoge flats in Groenoord weten er van mee te praten: dé galerij*- ""i hekken kunnen onvoldoen de bescherming bieden. Spelen in de hoogbouw, noodgedwongen. Icon levensgevaar lijk lijn. rijhek, vermoedelijk door dat de speelgoedtraktor waarop hij was geklommen onder zijn voeten weg schoot. „Mijn kinderen mogen niet meer op de galerij spelen". Dat is, In gegeven door schrik en angst, de eerste reactie van talrijke moeders die noodgedwongen in de hoogbouw wonen. Een reac tie-die, zodra de eerste schrik is weggeëbd, weer snel vergeten is. Onbewust Het onmiskenbare gevaar dat ooft aan het. spelen op de ogen schijnlijk zo goed beveiligde ga lerij verbonden is, nam vorige week donderdag op tragische wijze gestalte aan. Achter de beschermende hekken van de galerij wachtte de diepte en de Beeld vaneen dagelijkseprak tijk:- spelende kinderen op de door hekken „beschermde" gale rijen van de flats. Enige uït- wijkplaatsen om hun speldrift, vaak hoog boven de begane grond, uit te leven. Naar de be gane grond kun je de kinderen immers niet laten gaan, vinden de moeders terecht. Je bent im mers het zicht op ze "kwijt. De galerij leek een veiiig(er) alter- Hi]-'stortte over een gale- natief. Tot vorige week door Cor van Groningen Het bleek vorige week in Delft, dat de galérijhekken niet die bescherming bie den die ervan mag worden verwacht. Een driejarig jongetje tuimelde van de derde verdieping en over leed later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. dood. De klim- en kleutergrage kleuters zijn zich het gevaar niet 'bewust. De galerijhekken zijn te. laag". Dat bezwaar Is ha het ongeluk vele raaien geuit. Deskundigen 'zijn het daar niet mee eens. In zoverre niet, dat ze in een ver hoging van de galerijhekken (en van de woonb alkons) niet de op lossing van het probleem zien. Tót voor kort werd van de zijde "van het ministerie van volks huisvesting voorgeschreven dat galerijhekken een hoogte moes ten hebben van tenminste ne gentig centimeter, als de flat .niet hoger was dan. twaalf-en- een-halve meter. Voor flats met meer etages en dus een grotere hoogte, werd voorgeschreven dat de galerij- -hekken tenminste twintig centi meter hoger moesten zijn. Kortgeleden zijn, zo blijkt uit de modelbouwverordening van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, deze normen ver scherpt. De hekken moeten nu tenminste één meter en één me ter en twintig centimeter zijn. En „De balustrade mag niet meer dan vijf centimeter bulten de rand van het bctreedbare opppervlak (de galerij) rijn aangebracht en moet zodanig zijn uitgevoerd dat geen gevaar bestaat voor het doorvalfen of het overklauteren door kleine kinderen", aldus de modelver ordening, die door vrijwel alle gemeenten In ons land is over genomen. Voor wat het ,.doarvallen" betreft bestaat er weinig gevaar. De meeste galerijhekken zijn zóda nig met verticale spijien uitge voerd, of rijn voorzien van ast- bestplaten, dat het onmogelijk is voor de keuters om er door te vallen. Er overheen klauteren is op zichzelf ook nog niet zo*n simpele zaak, omdat de con structie van de hekken zich daar niet zo bijster voor leent Klimmen Anders wordt het echter als de kinderen gebruik gaan maken van hun „levensgrote" speel goed; als ze hun speelgoedtrak tor hun auto. hun fietsje of wat dan ook voor het hekwerk zet ten en erop klimmen. En dat gevaar is heel reëel, is geble- „Een dieptreurig ongeluk", zegt directeur van openbare werken ir. K. Havinga. „Maar wat moet je er aan doen? Dit is gewoon niet te- voorkomen. Het hoger maken van de hekken is stellig geen oplossing. Als ze toch er gens op gaan staan, heeft dat hoger maken geen rin". De ou ders hebben hier, vindt ir. Ha vinga, een duidelijke taak om hun kinderen voor het gevaar te waarschuwen! En: op de nale ving van de voorschriften voor wat de afmetingen van. de hek ken betreft, wordt strenge con trole uitgeoefend, zegt hij. „Groot probleem" ,Het ls een groot probleem", zegt de secretaris van de Kring Rijnmond van de Bond van Ne derlandse Architecten, de Rot terdamse architect W. J. Kraamer. „En het probleem rit niet alleen in de galerijen, maar ook - en nog meer bi] de woonbalkons". „Vanuit de woonkamer kunnen de kinderen van alles op het woon- balkon slepen", aldus de BNA- secretaris, „en daarom is dat gevaar nog groter". Is er een oplossing denkbaar voor het galerijprobleem? .Zeker wel", vindt de heer Kraamer. „Maar dan moet je naar een to taal andere oplossing. Daar wordt al, ook uit klimatologi sche redenen, aan gedacht. Je zou" bijvoorbeeld kunnen over wegen óm de zaak dicht te ma ken met glas. Dat heeft voor de bouwkosten niet zulke grote ge volgen. Maar voor de exploita tiekosten van een flatgebouw, denk aan het schoonhouden, heeft het dat natuurlijk wel". Initiatief Overigens is de heer Kraamer van oordeel dat het initiatief om aan de situatie lets ten gunste te veranderen, genomen moet worden door de burgerij, die daarbij de steun van de ge meente moet rien te verwerven. „Als wij als architecten ergens een initiatief voor nemen, dan zijn we nogal eens een roepende in de woestijn", zegt hij. „We zijn maar een kleine groep". De galerijwoning is ia Nederland en daarbuiten op grote schaal toegepast. Omdat, zegt ir. J. van den Tol, hoofdmede werker van de Technische Ho- geschool "te -Deift/'dat Voordeli ger is dan bijvoorbeeld portiek woningen. Er vat echter een - kentering te bespeuren. „De be leggers tenderen er steeds meer naar om af te stappen van de galerij woningen enT portiekwo ningen te laten bouwen", weet de heer Kraamer, Voorlopig echter staan er de vele duizenden galerij woningen. Vele verdiepingen hoog. Ouders dur ven hun kinderen niet naar de begane grond te sturen, om hun speldrift uit te leven. Te ge vaarlijk. Niet minder gevaarlijk blijken de galerijen te rijn- SI MCA Schiedam - De Delftse popgroep Alquin geeft zaterdag een promo- tieconcext voor de leden van Martin Green's Society, Dit In ver band met de eerste langspeelplaat van de formatie, „Marks" die onlangs op de markt is verschenen. Alquin ls in de eersta plaats een instrumentale groep, die rich door perfecte live-optre dens landelijke faam heeft verworven. De avond wondt gehouden in.gebouw Arcade, Lange Haven 71, en begint om acht uur. De toegangsprijs is vijf gulden. Alquin is een van de weinige groepen die zich door de jaren heen hebben weten te handhaven. Uit het scala van formaties, die in liet midden van de zestiger jaren trachtten furore te maken, Is het merendeel uitgezift. Slechts musici met de nodige basisken nis, gekoppeld aan een grote dosis Inventiviteit, hebben de over gangsjaren overleefd, waarin het niet langer aankwam op het in terpreteren van reeds bestaande composities, maar op het vin den van een eigen weg. Zo onderkenden ook Joh. Tarenskeen', Ront Ottenhof en Dieft Fran sen, een Delfts rhythm and blues-trio, dat er meer nodig was om het voortbestaan te continueren. Met de komst van Ferdinand Bakker brak de eerste fase in de groei naar Alquin aan. Analy serend vanuit wat het kwartet aansprak in de tot dan toe ge- copleerde muziek werd gezocht naar een gegeven, waarop ven- tueel een sound gebasserd kon worden. Toen deze drempel naar hun gevoel overschreden was en een vaste ritmegroep deel van de formatie uitmaakte, veranderde de naam in Alquin. De formatie bestaat momenteel uit zes man. Job Tarenskeen, die vier jaar klassieke muziek studeerde, speelt tenor- en altsax, evenals Ront Ottenhof, die bovendien sopraan- sax en fluit voor rijn rekening neemt, organist en pianist is Dick Voorts maken deel uit van de groep Ferdinand Bakker, pianist en violist, drummer Paul Westrate en bassist Hein Mars. Ziehier een aantal van onze 18 verschillende, grotendeels nieuwe Simca-modellen. In de Igop van de jaren heeft Simca de meeste modellen geleverd in verschillende uitvoeringen die zich van elkaar onderscheiden in uitrusting en aankleding van de carrosserie. Ditkeuzepakket" is opnieuw met nog meer doelmatigheid samengesteld. Komt u daarom naar onze showroom en aanschouw de modellen in levende lijve. Kleur, lijn, afwerking en - als u zin krijgt - een proefrit Vraag gerust honderd uit En als u onze werkplaatsen wilt zien, bent u ook daar welkom. Dealer voor Vlaerdingen, Schiedam e.o. Showrooms: Vlaardlngen, van Baerlestraat 241-245, tel. 010 - 343430 Schiedam, 's-Gravelandseweg 612, tel. 010 - 700403 CHRYSLER éf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3