VAN MARLE: DOORSTROMING POSITIEF BENADEREN niets mmm Laat Xerxes maar komen MASSAAL ACTIEF Hermes-trainer Henk Nebbeling: Leen Pil naar VFC iflSPïi ÉlWt - #§111few mtÊmSBÊm■HWfcMS MÊmÊÊÊÊÊÊÊmm Schiedamsche Courant ZATERDAG 24 MAART 1972 Van een onzer verslaggevers Delft Voor het zondaga- matenrvoetbal breken be langrijke tijden aan. In grijpende structuurveran deringen staan voor de deur. Het sectiebestuur heeft onlangs besloten met ingang van het seizoen 19741975 te starten met drie hoofdklassen. Niet al leen de huidige eerste klas- sets hebben met deze om schakeling te maken, maar even goed ook clubs die uitkomen in de tweede, derde en vierde klas, als gevolg van de logische voortzetting van de pirami dale structuur. Heeds in het veoriasr v;m 1971 bad het sectiebestuur plannen em een hoefdklasse te vonnen; in navolging van de muitiregio- naie eerste klassen bij het za terdagvoetbal. Om enigszins op de hoogte te komen boe de clubs daar tegenover staan, is een schriftelijke enquête onder de zondagclubs gehouden. Woordvoerder Jo van Marie ver duidelijkt de plannen van het sectiebestuur: „Het amateur voetbal is in de breedte ge groeid, de top moet daarom kleiner worden. De competitie- indeling in zijn huidige vorm bestaat al zo lang en om een Met alle clubs enthousiast over nieuwe hoofdklassen jaar tegen CW of Neptunus willen spelen. Bovendien is het echt niet zo1 dat het overloopt van de toeschouwers als je te gen Rotterdamse clubs speelt". Eerste klasser Gouda kampt met hetzelfde probleem. Voorzitter Cor Verkaik: „Wij zijn zolang- zamerhand uitgekeken op de Rotterdamse eerste-klassers* vandaar dat wij ook een groot voorstander zijn van de hoofff klasse". DEGRADATIE nauwere aansluiting te krijgen met het betaalde voetbal en het spelpeil te verbeteren is het zaak om een top In het ama teurvoetbal in te voeren". De drie hoofdklassen gaan be staan uit veertien clubs. Dat houdt in dat de verenigingen die volgend seizoen in de diverse eerste klassen bij de hoogste ze ven eindigen, een plaats verdie nen in deze nieuwe afdeling. Als gevolg hiervan moet een gro ter aantal clubs uit de tweede klassen naar de regionale eerste klassen promoveren, dus niet alleen de kampioen. Hetzelfde geldt voor de der- en vierde Wassers. Ook zij moeten in de top eindigen om van deze ver sterkte promotie te kunnen pro fiteren. Daarom hebben alle in de KNVB uitkomende clubs te maken met de invoering van de dne hoofdklassen. REGIONAAL Waarover de meningen van de él- verse clubs nogal uiteenlopen. J. van Gaag, secretaris van Schiedamse eerste klasser Her- mes/DVS: »»W1J zijn er een voorstander van zolang het maar regionaal gebeurt dus West I en II samen". Die indeling ligt ook voor de hand; een hoofdklasse in de di stricten West I en II, Noord en Oost en Zuid I en II. Van Marle: „Alle andere klassen worden gevormd tot twaalf clubs. In 1980 moeten alle afdelingen be staan uit veertien verenigingen. Dat betekent dat er ook uit de diverse plaatselijke afdelingen clubs naar de KNVB komen". De Hollandiaan, één van de kam pioenskandidaten in de derde. Was, is radikaal tegen de invoe ring van de hoofdklasse. Secre taris Mosterd vertelt: „De reis kosten worden veel te hoog en de publieke belangstelling zal onherroepelijk teruglopen, ter wijl het nu tegen RKWIK bij voorbeeld altijd ontzettend druk is. Echt, wij zijn nog niet uitge keken op onze buurploegen". Piet Bommelé, secretaris van Delftse tweede klasser DHL ver wacht eveneens een teruggang in de belangstelling. Hij zegt: „Ik speel liever tegen Laak kwartier en VUC, want die ne men veel mensen mee, maar als je een ploeg op bezoek krijgt die van ver komt, dan trekt die maar weinig mee en dat scheelt knap in de inkom sten". Van Marle betreurt het ten zeer ste als de clubs tegen de invoe ring van de hoofdklasse zijn op grond van financiële bezwaren. Hij meent:„In zo'n hoofdklasse zitten nog altijd zes clubs die ook nu in dezelfde eerste klas spelen. Er komen slechts zes clubs uit een andere eerste klas bij, dat wil zeggen er komen maar zes uitwedstrijden bij, die misschien wat verder zijn", „Bovendien" redeneert Van Marle verder, „wat zijn tegenwoordig nog afstanden. De wegen zijn uitstekend en de trein- en bus verbindingen zijn ook goed. Je zicht echt niet langer dan één of twee uur in bus of trein". gerichte vorm van sponsoring. Van Marle daarover: „Subsidie kan nu nog niet, maar binnen de bond Is alles mogelijk. Het kan een oplossing betekenen op den duur. Het werken met spon sors behoort ook tot de moge lijkheden. We hebben In ieder geval nog anderhalf jaar de tijd om rustig over deze zaken na te denken". Een belangrijke factor die bij het sectiebestuur meespeelt Is het verbeteren van het spelpeil, want het is voor het kwaliteits niveau niet bevorderlijk om al tijd tegen dezelfde verenigingen te spelen. Do financiële problemen van de verenigingen zouden opgevan gen kunnen worden door het ge ven van subsidie of door een SUBSIDIE Van Marle: „Het spelpeil gaat ab soluut omhoog. Momenteel zijn een aantal cud-intematlonals in Zeist met een trainers cursus be zig, dus er komen weer een stel goede trainers bij ook". Hollandiaan secretaris Mosterd acht een verbetering van het spelpeil in het westen van ons land nog met noodzakelijk. Een hoofdklasse lijkt hem dan ook harder nodig ia de andere di stricten. Zijn mening wordt duidelijk niet gedeeld door voorzitter Hoogka mer van tweede klasser Naald wijk: „Het spelpeil verbetert vast en zeker, want je krijgt meer clubs van gelijke sterkte. De competitie wordt daardoor aantrekkelijker. Je moet in ie der geval proberen om volgend seizoen in de top te eindigen" Voor Kermes-secretaris Van der Gaag komt er nog een belang rijk punt bij: „Elk jaar spelen tegen clubs uit je eigen omge ving wordt vervelend. Wij heb ben het nu één jaar meege maakt, maar ik zou niet elk Voor alle KNVB-clubs in Jiet 20tt- dagvoetbal is het dus zaak om komend seizoen zo hoog moge lijk te eindigen. Niet promove ren betekent immers achteruit gang. Piet Bommelé van DHL ziet dat ook duidelijk in: „Als we volgend seizoen niet In de top eindigen en de stap naar de eerste klas niet maken, dan is dat voor ons In feite degrada tie". Jo van Marle tenslotte: „We mos ten deze hoofdklasse positief be naderen en niet te pessimistisch zijn. Er moet nu eenmaal meu$ bioed in komen en dan moet je met een massale doorstroming van onderaf beginnen. Eerst een paar jaar proberen, dan ontdek je vanzelf de voor- en nadelen". SVV: alles Schiedam Vorige week de laat ste kans om een „verloren" competitie nog wat kleur te ge- ven, deze week de laatste kans I om die „laatste" kans te «rij- I pen. Zo ingewikkeld Hgt SVVs streven naar een succesvol ein de van die lange competitie in de eerste divisie. Want de rood groene formatie begon vorige week met de vierde en laatste periode. Had een zege stimule rend kunnen werken in de ven- dere afwikkeling, de nul-nul de ling tegen hoog geplaatst Cam- buur wil nu ook weer niet zeg gen dat alle kansen verkeken zijn. Vandaar die laatste kans. SW komt in Volendam tegen een formatie die eveneens met een deling van start ging, maar niettemin volhoudt dat die laat ste periode Volendam succes moet gaan opleveren. yfznt de realiteit, het ujt de eredi visie gedegradeerde Volendam moet in de totale competitie stand genoegen nemen, met een bescheiden klassering. Het ver klaart waarom de formatie van trainer Joep Steur, evenais SW, meer dan normale belang stelling heeft voor die vierde periode. Want ook Rinus Gosens durft rui* terlij k te erkennen dat dit SW's laatste kans is om *og wat aan „klantenbinding" te doen. „Hét grote probleem blijft ge woon het maken van doelpun ten. Hébben wij een voetballer die er achttien insehopt, zoal* Van Leeuwen van Roda bijvoor beeld, dan doe je mee In de top- Kijk maar naar onze defensie, want ondanks het lage aantal gescoorde-1'doelpunten in onze voorhoede, Is die toch reuze sta biel gebleken. We hebben 28 doelpunten tegen, na Roda en FSC, de minst gepasseerde de fensie. Zit Ik er dan ver naast, als ik zeg dat bij ons alles om die paar doelpunten draait"? Hetgeen Jan. van der Velden, - bijna ;-de minst gepasseerde doelman in de eerste divisie, be vestigt: „We hebben heel wat keren met t O—0 en 1—1 ge spééld. Met -wat meer geluk pakken we overwinningen en draai je in de top mee/ Wat meer geluk, SW schijnt het hard nodig te hebben. Zoals Jan Groeneweg demonstreerde door uit de pass van Ties van Dup- pen tegen de lat te koppen. Jan Groeneweg toen: „De pass van Ties was op maat, mijn kopbal goed, maar weer ging die bal er niet in. Daar word ik nou dood- ziek van." Toch heeft Rinus Gosens nog steeds vertrouwen in zijn for matie, die hij ten opzichte van afgelopen zondag ongewijzigd laat. Onzeker is echter nog het meespelen van de geblesseer den; Rijkuiter. Qsterholt en Du- tina. Rinus Gosens daarover: „Ik heb van de week geprobeerd in con tact te komen met Dr. Strick- werda m Utrecht, maar ik hoorde dat die In Duitsland zit. Ik moet dus afwachten hoe het afloopt. Zeker is, dat ik dezelfde wisselspelers gebruik; Romeijn, Bakkes en Van Duppen." Opstellingen: (SVV) v.d. Velden, v.d, Korput, Osterholt, Steenber gen, v. Beek, Mulder, Warnaar, v.d. Sepk; Rijkuiter, Groeneweg en Dutina. (Volendam) Hoogland; De Boer, Jac, donk, Hans Jonk, Zwart- hoed; Tol, Vermeer, Hoogland, Kwakman, Kras en ICok. Schiedam —Henk Nebbeling, over wiens contract-verlen- gjng in de komende weken beslist gaat worden, is er goed van doordrongen, dat het duel tegen Xerxes zondag er een zal worden van buigen of barsten. Immers wie ver liest zal de hoop op het kampioenschap moeten uitstellen tot het volgende seizoen. Nog vier wedstrijden verwijderd van het competitie-einde, is de Hermes-trainer desondanks van mening, dat zijn eerste seizoen als full-time oefenmeester nu reeds als be vredigend kan worden gekwalificeerd: „We hebben nu een hele fijne positie bereikt, we staan op de tweede plaats en met een beetje geluk hadden we dik eerste ge staan. Denk maar eens aan de wedstrijden tegen Rooden- burg, en vooral Gouda (gemiste penalty in de slotfase), want met een beetje mazzel pak je daar de volle winst. We moeten nu maar eens tegen Xerxes kijken wat er van terecht komt." een keertje mogen, nietwaar?" Rekent Henk Nebbeling op een aanvallend Xerxes, ook. Henny Muylaert kan rekenen op een gepeperde ontvangst bij het team, dat hsj vorig seizoen wei nig vreugdevol verliet Uitlatin gen van een aantal zebra's heb ben-bij* de besnorde Hermes- spits voor een stemming ge zorgd, waarin hij zegt: „Laat ze maar komen, en dat zal ik ze al in de eerste tien minuten eens everf laten zien, dat ik wel dege- Het zit er echter niet in' dat de ze bra's een aanvallend ingesteld Hermes te zien zullen krijgen, want gehandicapt door het ont breken van de geschorste Piet Roozen, kruipt Henk Nebbeling liever wat in zijü schulp: „Bo vendien moeten, we een beetje commercieel gaan denken" nu we kampioenskansen hebben. Uiteindelijk hebben we het hele seizoen vrij aanvallend gevoet bald- Andera teams lopen het hele jaar door te verdedigen, dus ik vind, dat wij nou ook wel HENK NEBBELING ik eis karakter.. lijk kan voetballen. Let maar eens op!" BETAALD VOETBAL Een andere belangrijke schakel in de Schiedamse formatie zal on getwijfeld de in de afgelopen weken In topvorm zijnde Harry van Buur en zijn. Een speler waarvan Henk Nebbeling zegt: „Zoals hij nu speelt is 2xlJ de beste man van het elftal, en ik zou het erg jammer vinden als hij bij ons weg zou gaan. Na tuurlijk, als hij de kans krijgt om betaald voetbal te gaan spe len, moet hij dat zonder meer doen. Ik hoop dan wel dat 'ie zich niet voor een paar grijp- stulvers verkoopt, want dat is hij niet waard. Integendeel." Over semi-profs gesproken, het ls bekend dat spelers als Theo van Toledo, Kans Bassant en Piet Romeijn best volgend jaar een amateur-balletje willen trappen. Wat vindt Henk Nebbeling daar van? „Ik vind het prima als wij versterkt word<*n, maar laat ik wel vertellen, dat Ht karakter eis. Aan jongens met ster-allu res hëh ik echt niks, maar als ze willen knokken, dan vind ik. het best als ze komen." Bovendien wil Hermes' trainer best kwijt, dat het bij Hermes geen vetpot is: „Laten de men sen niet donken, dat wij beta len, want ik durf te zeggen, dat wij pur-sang-amateurs zijn. Na tuurlijk de spelers gaan af en toe gezellig uit, maar betalen Is er echt niet bij, al vraag ik me wel eens af of je het we! kan ei sen van een amateur om drie Leer te komen trainen en het weekend op te offeren. Maar laat Ik daar maar niet te veel over zeggen." Voorlopig verwacht de in Utrecht •wonende oefenmeestor veel van de jeugd die hij nu al twee jaar onder zijn hoede heeft: „We hebben een paar uitstekende ta lenten, en ik reken erop dat een aantal van hen de komende ja ren gaan doorbréken. Een jon gen als Bas van Noortwijk heeft het helemaal in' zich om een prima keeper te worden, en ik hoop dat het er uit komt. Maar voorlopig heeft hij nog met Har ry Spermon te maken en die kan er ook wel wat van." In ieder geval staat laatstgenoem de in de opstelling voor het sleutel-treffen tegen. Xerxes, die verder bestaat uit: Huub de Raay, Weeda, v.d. Burg, Com- mijs; De Bruijn, Van Buuren, Van Baarle; v.d. Voort, Muy laert en een vraagteken. Rmie Schaap is geblesseerd en zijn waarschijnlijke vervanger is nog niet bekend. AAD OSTERHOLT 131 meespelen onzeker.. Van onze sportredactie VLAARDÏNGEN Vierde klasser VFC heeft voor volgend seizoen Leen Pil als trainer gecontrac teerd .Hij volgt Wolter Bos op, die na drie jaar de Vlaardingers onder zijn hoede te hebben gehad, naar zaterdag tweedeklas ser CSVD gaat. Leen Pil, die thans nog Zuidland traint heeft vroeger al eens De Hollandiaan on der zijn hoede gehad, als mede CKC en Spijkenisse, Schiedam Gingen de handbal teams vorige week wat aarzelend van start met de veld competitie, deze week is er een flink bezet pro gramma. Verwondering wekt wel de vrije dag van de dames van UVG, dat in de eerste helft ook zeer sporadisch in het veld kwam, De dames van DWS krijgen al direct een tegenstander van for ti. JOS ls vanaf 13.09 uur te gast bij DWS en zal ongetwijfeld zich doen spreken. Uit had DWS weinig in te brengen en moest een 120 nederlaag Incasseren. Zoveel vrijheid zal JOS ditr I beslist niet krijgen, maar winst voor DWS is twijfelachtig. De heren van DWS krijgen het heel wat makkelijker tegen Snel wiek. Uit was het een span nend treffen, waarin DWS ech ter iets meer inhoud toonde en een 10—12 zege behaalde. Snel- wiek heeft in de zaal nogal met moeilijkheden te kampen gehad, wat zijn weerslag wel eens kan geven op het veldspel. Als de DWS aanval met al te slordig met de kansen omspringt, dan moet het een zege kunnen beha len uit deze ontmoeting, die om 14.00 uur begint. De dames van Wilton starten met een vrij zwakke tegenstander. Het Rotterdamse Snel wiek komt om 13 00 uur op bezoek en heeft de 8—8 nederlaag op eigen ter rein nog vers in geheugen. Ver dedigend kan Wilton wel wat aanvulling hebben, maar in de aanval hebban de Schiedamse dames beslist peen problemen, wat de verwachting opwekt dat het een ruime ;cve kan worden. De heren van Wilton krijgen om 14.00 uur bezat* van het Goudse Vires. Wilton iraalt In de veld- competitïe go:d mee, maar moest in Gouda toch een gevoe lige 12—8 neerlaag incasseren. Een nederlaag die beslist niet «nodig was geveest werden toen nogal wat feuten in de ver dediging per*takt, waarvan het altijd attente Vires dankbaar gebruik maakto. Veel aandacht aan de verdediging er zelf het tempo bepalen, dat zijn de grondprincipes waarop Wilton aan een zege kan bouwen. Hadden de dames van Scylla zon dag een gemakkelijke taak te gen HVHW, nu zal het alle zei len moeten bijzetten tegen kop loper Indus. Kansloos is Scyllft echter niet, getuige de 5—4 ne derlaag die hit leed In de uit wedstrijd. Met veel moeite be haalde Indus toen de volte winst in de laatste -seconde. Het spel van Scylla, dat de tweede plaats deelt met het fDordtse) MOK, is inmiddels sterk gertegen, wat hoop geeft voor de komende strijd, die om 13.0P uur aan vangt. In de heren 2e k'arse A een der- bv. Wilton 2 is om lp 45 uur gastheer voor Scylla. Dit belooft een spannend duel te worden, gezien het resultaat van het eer ste treffen. Toen behaalde Wil ton de volle winst door een be nauwde 8—9 zege De zaalpres taties tonen aan dat er weinig verandering is gekomen in de krachtsverhoudingen zodat het ook nu een gelijk opgaande strïid kan wo-ien, waarvan een uitslag moeilijk te voorspellen valt. - F en niet al te moeilijke stnja wacht de her m van UVG in Gouda, waar hit partij moet ge ven aan Vires 3 dat puntloos da r*— o'iist afstoti. Thuis had UvG alle troeven in handen en zond toen Vires n»it een gevoelige 18—0 nederlaag huiswaarts. Zo ruim zal de mntge ditmaal be slist niet worton, maar gevaar kan deze ontmoeting UVG riet opleveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4