SCHIEDAMSCHE COURAI Maatschap pelijk werk is onvoldoende MOETEN ALLE VERGADERINGEN OPENBAAR ZIJN Roetplaag Mj Maassluise- dijk IN 'T ZONNETJE Gusto staakt door Nota van college van b. en w. Consumentenbond wil meer leden in Schiedam Werkzaamheden school adviesdienst uitbreiden Belangstelling niet erg groot Conclusie studiecommissie: 16 man Route van buslijn 54 gewijzigd Salon van de Maassteden m OPVALLEND LAAG Commissie brengt rapport uit COMMISSIE VINDT: Maandag 26 maart 1973 4 pagina's 99ste jaargang no. 24675 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het instituut algemeen maatschappelijk werk in Schiedam functioneert onvoldoende. Het tekort aan maatschappelijk werkers, de verdeling van het toch al ge ringe aantal maatschappelijk werkers over vier instellin gen en de gemeente zijn daar de hoofdoorzaken van- Naar landelijke maatstaven zouden in Schiedam 16 van deze werkers nodig zijn - dit aantal wordt bij lange na niet gehaald. Overigens kan niet helemaal worden bekeken of de landelijke norm in Schiedam wel kan worden toege past omdat ziekenhuizen, bedrijven en scholen ook hun aandeel in het maatschappelijk werk leveren. PSYCHIATERS Er Is inmiddels een studiecom missie bezig die is samengesteld uit instellingen, gemeente en maatschappelijk werkers om de ontwikkelingen rond de samen werking te bestuderen. Voor 1 juli 1973 moet deze commissie met een concreet plan ko men, dat zal worden voorgelegd aan de minister van CR.ML Uit het rapport zal moeten Mijken dat voor 1 juli 1976 de instellin gen door fusie of anderszins zijn uitgegroeid tot een omvang van tenminste zes maatschappelijke werkers met een volledige dag taak. Ook de taak van de huisartsen ten aanzien van de geestelijke volksgezondheid komt onvol doende tot ontwikkeling. Door goede samenwerkingsverbanden met andere werkers m de ge zondheidszorg en met het alge meen en bijzonder maatschap pelijk werk zou,deze taak aan zienlijk kunnen worden verlicht en tot zijn recht kunnen komen, aldus de studiecommissie gees telijke volksgezondheid m het rapport. Dit zou ook nog kunnen worden bevorderd mdien de huisartsen meer dan thans per wijk zouden kunnen functione ren. Op het gebied van de psychiatrie valt eveneens het een en ander te verbeteren: voor een ge meente met de grootte van Schiedam zouden twee psychia ters voldoende zijn. De twee ze nuwartsen die er nu zijn zijn voor een deel als neuroloog werkzaam en kunnen dus niet hun volledige tijd aan psychiatri sche problemen geven. Er -wordt - volgens de studiecom missie - in Schiedam en ook op regionaal terrein veel gedacht over samenwerking en coördina tie, maar de veelheid van de in stellingen maakt dit eerder moeilijker dan makkelijker. Aan de andere kant mag dit een samenwerkingsverband met in de weg staan, als die samen werking er tiit sociaal of me disch oogpunt beslist zou moe ten komen. De commissie noemt bijvoor beeld de zorg voor zuigelingen en peuters, waar landelijk wordt bestudeerd of men tot een nieuwe opzet kan komen, waai> bij de arbeid van particuliere instellingen en overheid nauw kan worden gecoördineerd. De commissie vindt het onderzoek van pasgeborenen en het volgen van de ontwikkeling van het jonge kind te belangrijk om te wachten op de resultaten van de landelijke studie. ZUIGELINGEN De commissie ziet het onderzoek van pasgeborenen en de begelei ding van de kinderen gedurende de eerste drie levensjaren als een van de prioriteiten. Hoe een en ander kan worden gereali seerd, hoopt ze in een nader rapport uit te werken. Het ligt in de bedoeling, het rapport van de commissie in de vergadering van de sociale adviescommissie op 12 april te bespreken. Schiedam De studiecom missie geestelijke volks gezondheid heeft in een voorlopig rapport enkele conclusies en bevindingen samengebracht over de v "toestand waarin zich de geestelijke volksgezond heid in Schiedam bevindt De commissie heeft daar mee een opdracht vol tooid van b. en w., priori teiten aan te brengen bij de uitbouw van voorzie ningen op het gebied van de geestelijke volksge zondheid, het aangeven van een meer uitgewerk te opzet van de meest ur gente voorzieningen en daarbij tevens rekening te houden met de moge lijkheden van verwezenlij king en tenslotte het doen van voorstellen omtrent de samenstelling en taak van een meer permanent overlegorgaan op het ter rein van de geestelijke of zelfs van de gehele volks gezondheid. Schiedam Da studiecommissie geestelljke völfcs- 'gezondheid betwijfelt of de eerste aanzet tot de schooladviesdienst wel in voldoende mate aan de behoefte beantwoordt. De commissie wil, dat de schooladviesdienst wordt uitgebreid tot het hele basis- en voortgezet onderwijs. De afdeling Jeugdgezondheidszorg en schoolgeneeskunde van de GG en GD zou daarbij behulpzaam kunnen zijn. Het volgen van de ontwikkeling van de kleuter wordt van groot belang geacht voor de geestelij ke volksgezondheid. De kinderen die niet naar de kleuterschool gaan staan niet onder controle van '^d^sciïooïérfe en'^'Boveridrë'ri gaaiTook niet,alle kinderen naar een consultatiebureau. Juist deze groep, die aan de aandacht van de me dische staf „ontsnapt", verdient extra aandacht. De mogelijkheid kan bestaan, dat een bijzonde re situatie aanleiding is voor het niet gaan naar de kleuterschool en dat diezelfde situatie voor de ontwikkeling van het kind een gevaar kan var- men. Ten slotte vraagt de commissie aandacht voor het scheppen van voldoende kinderopvang- mogelijkheden en voor het kind ïn de flatgebou wen, dat niet op straat kan spelen, door gebrek aan voldoende contact met leeftijdgenoten in 2ijn ontwikkeling kan worden geremd. Vlaardmgen Vrijdagmiddag heeft een roetwolk de omgeving van da Maasslulsedijk nabij da zandzuiger verontreinigd. De roetdeeltjes hebben zich in een dikke laag afgezet met name op planten. De gemeente heeft roetmonsters genomen, die in samenwerking met Rijnmond onderzocht zulten ■worden. Het js nog niet bekend wie de veroorzaker van de roet- plaag is. i Schiedam Het aanleggen van een riool onder het wegdek van de Nieuwe Dmalaan, waardoor deze laan en het Nieuwlandplein voor het verkeer zijn afgesloten, maakt het nodig de route van buslijn 54 (richting Schiedam) tijdelijk te wijzigen. Deze verandering van de route ging vandaag al In. Verwacht wordt dat deze wijziging enkele maanden zal duren. Vier haltes van buslijn 54 zullen 20iang ko men te vervallen en er wordt tijdelijk één nieuwe halte hl ge- Tot de Aleidastraat bij de Vlaar- dingerdijk wordt van het station Schiedam af de normale route gereden, Daarna rijden de bussen van lijn j 64 via de Vlaardingerdijk, een| klein stukje Nieuwe Damlaan, de Burgemeester Honnerlage Greietaan, de P. J. Troelstra-; laan, de Burgemeester van j Haarenlaan en de Burgemeester j Knappert! aan. Daar wordt de normale route weer opgepakt". De haltes Burgemeester Honner lage Gieteiaan (bij de Vlaardin gerdijk), de Burgemeester Van Haarenlaan (vóór de Ruys de Beerenbroucklaan), de Nieuwe Damlaan (bij de burgemeester Van Haarenlaan) en Vlaardïr gerdijk (voorbij de Remb ...ut- laan) vervallen. Tot de bussen van lijn 54 weer hun normale route gaan rijde?, wordt op de P. J. Troelstralaan bij de Burgemeester Honnerlage Gretelaan een extra halte ge- 1 plaatst. Lekker luieren in het zonnetje. Wat wandelen. De eendjes voeren. Het hoort er allemaal bij op een zonnige lentedag. Talloze mensen besloten zaterdag er in het Beatrixpark maar eens even van te genieten. Net op tijd, want aan de eerste lentedagen werd gisteren abrupt een einde gemaakt door een zwaar wolkendek. Het kan verkeren zo vroeg in het jaar. Schiedam Bij de scheepswerf Gusto is vanmorgen de staking, die vorige week begon, voortge zet. De werven Wilton Fij en- oord en de Nieuwe Waterweg staakten met. Verwacht wordt dat bij deze laac- ste twee werven, ais ten minste het conflict tussen, de werkgas vers en de bonden voortduurt, deze week nog wel acties zullen worden gevoerd. Men wi! echter het verrassingsele ment bewaren. Vandaar dat dit de dag weer niet zal worden ge staakt. Sdviedam Onder overweldigende belangstelling 1$ afgelopen vrijdag de Salon van de Maassteden in het Stedelijk Museum in Schiedam open gesteW. De opening vond plaats zonder errig of* fideel vertoon. Op deze salon, een tenfoonstefüng die bedoeld is voor kunstenaars die in de nabije omgeving van hef Rijnmond gebied vronen en die om de twee jaar gehouden wordt, hangen 226 werken, die van vrij hoge kwaliteit zijn. Hoewel deze sakvn weer gejureerd is, t^ee jaar geleden was dit met het geval, bleven vrijdagavond acties van de BBK uit. Enkele jaren geleden nog gooide deze ky^en^ars^rgdnisetj© roet in het eten, door tegen een jurering le z'jr. Deze ces-de Salon van de Maassteden duurt tot 24 apriL Schiedam Het college van burgemeester en wethou ders wil xn overleg met de gemeenteraadscommis sie voor algemene en be stuurlijke zaken nagaan in hoeverre de vergadering van alle gemeenteraads commissies openbaar kun- Tot nu toe is nog maar een deel van deze vergaderin gen voor iedereen toegan kelijk. Zo vergaderen de sociale ad viescommissie, die voor het Stedelijk Museum, de ver- keerscommissie, de com missie voor stadsontwikke ling en die voor de opvang en begeleiding van buiten landse werknemers in het openbaar. S Daarentegen zijn bijvoorbeeld de vergaderingen van de commis sies voor gemeentewerken, ge meenteziekenhuis, technische bedrijven, financiën en woning- dienst besloten. Over het al dan met ïn het open baar vergaderen heeft het colle ge van b. en w. een lijvig no- taatje opgesteld, waarin deze gelegenheid werd aangegrepen om de invloed van de burgerij op het overheidsbeleid eens his torisch op een rijtje te zetten. Aanleiding daartoe was een ande re nota waarin de raadsfractie van D'66 er voor pleit in prin cipe alle vergaderingen met open deuren te houden. BELANG Een vergadering zou niet in bet openbaar moeten worden gehou den. aldus de D'68-nota, als de meerderheid van een commissie vindt, dat dat in strijd is met algemeen belang of het belang van een particulier. In de nota wordt er voor gepleit, dat iedereen twee dagen voor de vergadering schriftelijk vra gen kan indienen. Na een mon delinge beantwoording daarvan in de vergadering, krijgt de vragensteller zo nodig nog drie minuten de tijd om het woord te voeren. „Het openbaar maken van de ver- gaderingen houdt geen veroor deling m van de tot nu toe ge volgde handelwijze", zo wordt in de nota van b. en w. opge merkt. „Maar wanneer blijkt, dat een bepaalde methode niet meer aanspreekt, dan zal de ruimte moeten worden gegeven aan een andere". PRAKTIJK ,De praktijk zal moeten uitwijzen of het daarna beter gaat. Wij geloven dat deze opvatting tot uiting is gekomen in de raads vergadering van 25 januari 1971, toen besloten werd dat bij wijze van proef een aantal commissies in het openbaar zouden verga deren". rïn die twee jaar is niet geble ken, dat er bezwaren tegen wa ren. Overigens was gemiddeld de belangstelling niet erg groot", aldus de gemeentelijke nota. „Maar aangenomen mag worden, dat de mensen die wel kwamen, zich beter op de hoogte hebben kunnen stellen van het gemeen telijk beleid. Dat is een reden om de proef om te zetten in duurzame regeling". „Bovendien beschouwt de over heid het als haar taak om in een zo vroeg mogelijk stadium de burgerij te betrekken bij de beleidsvorming. En. wel zo tij dig, dat bij het nemen van be sluiten rekening kan worden ge houden met de wensen en in zichten van die burgerij", zo wordt in de nota gesteld. Kortom het college van b en w. staat niet afwijzend tegen het in het openbaar vergaderen. Maar het vraagt zich af of elke com missie dat wel wil. En of elke commissie zich wel leent voor deze vorm van inspraak. Een ander punt ia het al dan niet tegen betaling ambtehjke stuk ken ter beschikking te stellen. Het college van b.en w. vindt dat de commissie voor algeme ne en bestuurlijke zaken zich ook maar eens over dit pro bleem moet buigen. In de eerstvolgende gemeente raadsvergadering zullen de vraagstukken over openbaarheid ter sprake komen. Schiedam De Nederlandse Consumentenbond zal begin april in Schiedam een ledenwerfactie gaan voeren. In elke brievenbus zal een kaart worden gestopt. Daarin worden de akfcviteiten van de bond uiteengezet „Het ledental in Schiedam is in vergelijking met andere plaatsen opvallend laag. Wij hebben daar geen aanwijsbare redenen voor kunnen vin den", aldus een woordvoerder van de Consumen tenbond. De Consumentenbond een zonder subsidie wer kende vereniging heeft in Nederland in totaal 400.COÖ leden. Behalve In Schiedam zal de leden werfactie In nog een aantal plaatsen waar niet zo veel leden zijn, worden gevoerd. Elk lid van de Bond krijgt maandelijks de consu mentengids thuis. Daarin worden ondermeer de resultaten van onderzoeken naar bepaalde pro- dukten gepubliceerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1