De visie van Wout 'Niet omdat ik zo'n goeierd ben' lo 4/0 i Kunstschilder Jan van Heel schenkt Maassluis 80 schilderijen Inbraak in kliniek hartstochtelijk Informatie bijeenkomst plan „Striclede" y: Aantrekkelijk sparen met nieuwe tarieven tot: Schiedamsche Courant WOENSDAG 4 APRIL 1973 Schiedam Agent Wouter P. Smul ders is vijfentwintig jaar. Ruim twee jaar terug kwam hij in dienst bij de Schiedamse politie. Van hem zijn de tekeningen die op deze-pagi na een humoristisch kijkje geven op i:--het werk Wouter Smulders heeft zijn hele leven al getekend. „Bij ons thuis deed de hele familie dat Dan ga je vanzelf mee doenzo vertelt hij. „Het grootste deel van mijn vrije tijd gaat er in zitten. Maar dat is niet erg, want het is fijn werk". Agent-tekenaar Smulders maakt ook tekeningen voor de Politiemelder het korpsblad van de Schiedamse politie. Als ondergrond gebruikt hij een reclame-cursus tekenen. Is hij van plan ooit eens het beroep van agent te verruilen voor dat van tekenaar? „Nee ik heb een fijne baan. Daar zal ik wel in blijven hangen. Nog afge zien van het feit dat het niet eenvou dig zal zijn om als tekenaar je brood te verdienen". De tekeningen die hij maakte voor het nieuwe trappehuis zijn opgezet met viltstift en daarna opgevuld met eco- line. Maassluis „Zonde en zon-: de is twee. Mijn vrouw en ik hebben een grote kunst collectie. Daarin zit werk van Co Westrik, Appel; Corneille en veel Fransen. Dat houden we zelf. Maar we kunnen toch niet alles houden. En dan moeten we ze gaan verkopen, terwijl een armoedzaaier als De Vries ze aan een museum schenkt. Nee, dat kan ik niet over m'n hart verkrij gen. Niet dat ik nou zo'n goeierd ben. Maar het gaat eenvoudig niet". e Haagse kunstschilder Jan van Heel heeft het Ma as sl uise ge meentemuseum een deel van zijn collectie aangeboden. Het gaat om tachtig werken van hemzelf en andere Nederlandse kunstenaars. Waarom? Het heeft volgens Van Heel een die pere achtergrond, waarbij de al eerder genoemde Delftse bloe- tnenkoopman De Vires een hoofdrol vervult. Al voor de oor log ontmoette Van Heel hem voor het eerst. „Hij wilde met alle geweld een schilderij van me kopen. Maar hij kon het be slist tüet betalen. Ik heb hem toen een keer bij mij thuis uit genodigd De man bleek aanzien lijk meer geestelijke bagage te bezitten dan je aanvankelijk van een koopman zou verwach ten. Voor een symbolische prijs, heb Ik hem toen het schilderij verkocht'. Daarna bleef de man Van Heel „hartstochtelijk volgen". Met het beetje geld dat hij bezat bouwde De Vries zelfs een hele verzameling Van Heel's op. „En toen hij oud werd, heeft hij de schilderijen niet op de veiling gegooid, wat je wel zou ver wachten, maar heeft ze aange boden aan musea. Eerst aan seum. „Nou dan mag ik dat Delft, maar dat wilde ze niet hebben, toen aan Maassluis, dat de werken wel aanvaardde". Het Maassluise gemeentemuseum werd, in feite als eerbetoon aan De Vries, een Van Heel mu* museum wel een warm hart toedragen", vindt de kunstenaar zelf. De schenking omvat, naast twaalf werken van Van Heel zelf, werk van Joop Krop, Kees Timmer, Bob Buys, Christian de Moor, Jan Cremer, Paul Ci troen, Willem Hussem, Theo Bitter en nog een groot aantal andere Nederlanders en van de Duitser Mehling. „Een totaal waarde van negentigduizend gulden", schat Jan van Heel, „Ach, ik ben 75. Je kan toch niet alles houden. Ik vind het fijn, dat ze nu zo goed onder dak zijn. Beter dan wanneer ze ge veild worden en je absoluut niet weet waar ze terecht komen". Wel,, ze komen terecht In een klein museum. Ook dat doet Van Heel met voorbedachte rade. „Boymans, het Stedelijk In Am sterdam.... alle grote musea hebben werk van mij. De klein tjes hebben bijna geen budget, die komen er niet aan te pas". Het bestuur van het Maassluise gemeentemuseum beraadt zich over de vraag hoe de nieuwe aanwinsten geëxposeerd kunnen worden. Van Heel wil niet, dat de werken over de gemeentelij ke afdelingen worden gedistri bueerd. Hij heeft als voorwaar de gesteld, dat per toerbeurt minstens zes werken in het mu seum ctentoongesteld worden. ,,Ik geloof zelfs, dat het mu seum gaat proberen een apart gebouwtje te verwerven om ze daarin permanent tentoon te stellen", REALISTISCH Eén keer in ieder geval wordt de schenking in zijn geheel geëxpo seerd. Dat Is In mei bij het af scheid van burgemeester Van Dijck (hij heeft inmiddels vijf werken van me gekocht). Het plan bestaat ook om een boek over Van Heel te schrijven. „Ik heb het lang tegengehouden. Ik ben wel ijdel, maar toch realis tisch genoeg om te bedenken, dat zo'n boek over raij in Ne derland onverkoopbaar is". Van Heel realiseert zich heel goed dat er aan zijn schenking ook een schaduwkant zit „Collega's zeggen nu heel terecht, dat Ik de markt voor ze verpest Wat ik cadeau doe, kunnen zij niet verkopen". Vandaar dat Van Heel alle publiciteit niet zo op prijs stelt „Zeg maar dat het een schenking van mijn vrouw is". Schiedam - Voor de mensen die in de onmiddellijke omgeving van het plangebied „Stricklede" (Nieuwe Damlaan-Burgemeester Stulemeierlaan en Vlaardinger- dijk) wonen, wordt op vrijdag 6 april om acht uur in de zaal van de Stichting Jeugdhaven Nieuwland, Albardastraat 6S een bijeenkomst gehouden. Deze informatiebijeenkomst wordt ge houden in navolging van een eerdere bijeenkomst die gehou den is voor de bejaarden. Het is de bedoeling om de bewoners in de gelegenheid te stellen hun wensen, bijvallen en grieven kenbaar te maken ten aanzien van het alternatieve plan „Stricklede". De bijeenkomst wordt georganiseerd door de in dieners van het plan „Strickle de", Schiedam - In de Boumankliniek aan de Boerhavelaan is ingebro ken. Uit een geldkist in de ad ministratieruimte verdween 850 gulden. l 'Bank Mees <t I Ion-; nv Schiedam, Nieuwe Haven 133. Vlaardingen, Schiedamseweg 53. Telefoon 010-340222.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3